0 Kč
×

Budoucnost zrychluje a představuje novou generaci bezdrátových sítí – Wi-Fi 6E

03.03.2022

Budoucnost je jasná – aspoň ta internetová. Svět síťových připojení zažívá doslova evoluci. Na poli revolučních technologických novinek se objevila Wi-Fi 6E. Vyrazte s námi na cestu za novou a brilantní technologií, ať už jste o ní slyšeli, nebo ne.

Wi-Fi 6E

Co znamená Wi-Fi 6E?

Bazální rozdíl mezi Wi-Fi 6 spolu s předcházejícími sítěmi a novou Wi-Fi 6E spočívá v rozšíření standardního frekvenčního pásma o pásmo s 6 GHz. Konkrétně se jedná o rozsah 5 925 až 7 125 MHz se šířkou 1 200 MHz v Americe a rozsah 5 945 až 6 425 MHz, což představuje šířku 480 MHz v Evropě. To umožňuje buď 12 kanálů se šířkou 40 MHz, 6 kanálů se šířkou 80 MHz, nebo 3 kanály se šířkou 160 MHz.

Zdvojnásobuje tak starou šířku pásma a činí ho propustnějším pro dramaticky rostoucí počet přenášených dat. Uživateli tak umožňuje zvýšená kapacita sítě přenášet víc dat souběžně s dosud nepoznanou super rychlostí.

Wi-Fi 6E neposkytuje jen větší šířku, ale i o mnoho vyšší rychlost a nízkou latenci. Wi-Fi 6E navíc disponuje ještě jednou bezkonkurenční výhodnou: překrývání a rušení kanálů s jinými jednoduše odzvonilo.

Wi-Fi 6E přináší fenomén s originálním názvem spektra „Greenfield“ (v překladě zelené pole). Právě rozšířením frekvenčního pásma a otevřením prostoru se minimalizuje zahlcení sítě a buduje se vysoce kvalitní platforma na reálné využívání inovativních technologií jako například VR/AR, streamování v rozlišení 8K, stahování souborů rychlostí blesku, efektivnější řízení inteligentní domácnosti a množství připojených zařízení a podobně.

Všechny výše uvedené skutečnosti otevírají i lepší možnosti pro cloud gaming, který je stále populárnější. Chcete-li o cloud gamingu zjistit víc, můžete si přečíst náš článek.

A proč právě Wi-Fi 6E?

Pokud bychom měli důvod vzniku Wi-Fi 6E laicky a jednoduše vysvětlit, nejvýstižnější by bylo slangové slovo „zácpa“. Představte si dopravní zácpu nebo přeplněné parkoviště na standardním českém sídlišti. Tato metafora krásně zobrazuje realitu dnešních dní i ve světě bezdrátových sítí.

Zařízení neustále přibývají, zvyšuje se hustota „osídlení“ sítě a vzniká fenomén přeplnění Wi-Fi bezdrátových sítí. Proto je prakticky nevyhnutelné frekvenční pásma rozšířit, aby měl člověk možnost obklopit se stabilním internetem s vysokou rychlostí a ideálně bez jakýchkoliv zdržení.

Wi-Fi 6E

Soused (ne)zná souseda

Dnes soused (ne)zná souseda (nebo spíše sousedovu „wifinu“). Znáte to, když se připojujete na svoou Wi-Fi síť a vidíte různé názvy dalších sítí pojmenovaných například „CIA“ a podobně? To znamená, že nejste sami, ale okupujete stejné frekvenční pásmo. Dokážete se tak připojit i na sousedovu síť, což vlastně vysvětluje, proč váš router nedosahuje výrobcem avizované kvality uvedené rychlosti a latence. Tento problém právě řeší pásmo 6 GHz. A už brzy se objeví u vás doma (budete-li chtít).

Zpřístupnění pásma 6 GHz je jednoduše nevyhnutelnost. Když potřebujete mít okamžitou odezvu nebo vykonat něco v okamžiku, kdy to řeknete, už neexistuje jiná cesta. Sítě jsou doslova přesycené zařízeními, a proto známe věty jako: „Hned to bude!“, „Dej mi sekundu.“, s Wi-Fi 6E právě nabraly jiný význam – ten doslovný.

Wi-Fi 6E

Přejít či nepřejít na Wi-Fi 6E?

Tady je otázka i odpověď. Technologie Wi-Fi 6E je popravdě ještě stále v plenkách. Ale víme, jak to s vývojem technologií chodí – mílovými kroky vpřed za krátký čas. Při přechodu na Wi-Fi 6E byste však měli zvážit určité kroky. V některých krajinách ještě verze 6E není povolená, avšak v celé EU bylo volné používání spektra 6 GHz v otevřených regionech povolené. Nejdůležitějším aspektem je ale mít zařízení, které Wi-Fi 6E podporuje (PC, mobilní telefon, tablet, herní konzole, atd.).

Bezdrátové sítě jsou zpětně kompatibilní, což je přínosem, protože budete moci využívat všechna zařízení, avšak i když budete mít například router podporující Wi-Fi 6E bez 6E klientů, benefity 6 GHz pásma si neužijete. Kromě výše zmíněného je také důležité zjistit to, jaký operační systém zvládne toto spektrum. Většinou se uvádí systém Windows 11 (x64) nebo novější build dostupný v kanále Dev systému Windows 10 (x64). Zjednodušeně můžeme říct, že novou technologii musí podporovat jako vysílač, tak jako přijímač.

Wi-Fi 6E

Mnohé routery podporující „6E" ještě nejsou na trhu, nicméně očekáváme, že se již velmi brzy objeví. Připravte se na extrémní super výkony, při kterých budete muset sesbírat svou spadlou čelist ze země. Předem však upozorňujeme, že „každá sranda něco stojí" a tahle stojí opravdu hodně, nicméně časem zevšední a přizpůsobí se tomu i ceny.

Společnost TP-Link je taktéž připravena na budoucnost. Na trh totiž uvádí router Archer AXE75 i se síťovým adaptérem Archer TXE75E. Tento třípásmový Wi-Fi 6E router poskytne rychlost až 5400 Mb/s i téměř nulovou latenci umožňující ještě lepší zážitek z hraní či video chatování. Uvnitř se nachází 1.7 GHz čtyřjádrový procesorvysokorychlostní pamětí o 512 MB. Díky USB 3.0 jsou přenosy 10× rychlejší než v případě USB 2.0. O vylepšenou bezpečnost se pak postará prémiová služba od TP-Link nazývaná HomeShield. Technologie OFDMA zvyšuje kapacitu simultánního přenosu do více zařízení až 4×. Tomuto routeru nechybí ani certifikace EasyMesh či kompatibilita s hlasovým asistentem Alexa.

Wi-Fi 6E Tp-Link

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda je vaše zařízení kompatibilní se sítí, je pořádně si ho prohlédnout. Informace by měli být uvedené už i na krabici, nebo přímo na zařízení byste měli najít nálepku s logem. Případně si informace ověřte na webových stránkách výrobců nebo na těch, kde se produkty porovnávají. V tomto případě si ale přečtěte i označení WiFi 802.11.ax. Další a možná nejjednodušší možností je navštívit vlastní stránku WiFi Allience (Wi-Fi.org), kde si zadáte název produktu a následně obratem zjistíte, jak na tom jste s vaším zařízením a jeho kompatibilitou s Wi-Fi 6E.

Na závěr pozitivní zprávy

Naši telekomunikační operátoři se snaží jít s dobou a v blízké budoucnosti budou nabízet kromě mobilní 5G sítě i zařízení s podporou pro Wi-Fi 6E. Vkročte do budoucnosti s tou správnou Wi-Fi a uvidíte, že budoucnost nebude jen jejich, ale hlavně vaše. Čekají vás dobrodružství, o jakých jste vždy snili.
 

CHCI NOVÝ ROUTER WI-FI 6E

Další aktuality

Bosch a Siemens posouvají hranice s novými pračkosušičkami

Bosch a Siemens posouvají hranice s novými pračkosušičkami

Spotřebiče 2 v 1 umí v dnešní době mnohem víc, než byste čekali. Jsou zárukou úspory místa a zároveň si ponechávají to nejlepší z praček i sušiček. Ať už se vám více líbí design Bosch či naopak Siemen...... Celý článek
Nejlepší mobily pro seniory

Nejlepší mobily pro seniory

Hledáte kvalitní a jednoduchý mobil pro babičku či dědečka? Ten pravý telefon pro seniory nepřekypuje množstvím funkcí, vše je podřízeno spíše jednoduchosti a snadnému ovládání. Nabídka seniorských te...... Celý článek
Recenze: Insta360 X4 - 360° radosti

Recenze: Insta360 X4 - 360° radosti

Výlety, skok padákem, projížďka autem nebo jen rodinná dovolená? To vše bychom si přáli zachytit v prvotřídní kvalitě a akční kamera Insta360 X4 nám hodlá toto přání splnit. Oproti předchozí řadě bodu...... Celý článek
Jak (vy)čistit indukční varnou desku?

Jak (vy)čistit indukční varnou desku?

Čištění indukční varné desky je mnohem jednodušší než čištění plynového sporáku. Na hladké ploše bez záhybů a vystouplých míst se však i tak objevují skvrny po mastnotě, zbytky potravin a čas od času ...... Celý článek
Chytré brýle Ray-Ban Meta: Druhá generace a její vylepšení

Chytré brýle Ray-Ban Meta: Druhá generace a její vylepšení

Nové chytré brýle Ray-Ban Meta zaujmou hned několika způsoby. Na rozdíl od brýlí na virtuální realitu jsou skvělým doplňkem při běžném nošení a v mnoha směrech zastoupí chytrý telefon. Pokud jste rádi...... Celý článek