0 Kč
×

Z čeho se skládá smartphone Samsung Galaxy? Dílů jsou v něm stovky

22.10.2023

Zajímají vás technologie a chcete nahlédnout pod kabát smartphonů od jedné z nejoblíbenějších značek? Pokud je vaše odpověď „ano“, čtěte dále, protože v tomto článku vám představíme hlavní součásti, ze kterých se skládají smartphony Samsung Galaxy.

Z čeho se skládá smartphone Samsung Galaxy

Přemýšleli jste někdy, z čeho se skládají moderní smartphony, jako jsou telefony Samsung Galaxy? Přesně vzato jde o stovky titěrných, specializovaných dílků. Vždyť i ten samotný USB konektor vespod, ta nejjednodušší součástka, obsahuje kdovíkolik drátků a tištěných spojů…

Základ je ale vždy stejný a můžete mu porozumět, i když technologiím neholdujete. Výhodou pro vás pak je, že při příštím výběru smartphonu budete vědět, co který parametr znamená, a snáze se rozhodnete, jaká řada a model Galaxy jsou pro vás ty pravé. (Mimochodem jsme pro vás sepsali přehled aktuálně nabízených řad.)

Přehled hezky (ne)technologicky

My se sice o technologie zajímáme profesionálně, ale co se týče opravdového cestování elektronů nějakými tištěnými obvody a čipy, může autor přiznat, že jsou nad jeho odbornost i chápání. Já skončil u lopaty a rýče – to je vytvarovaný kov a násada, při používání využíváme například páku, to je ještě celkem jasné. Ale stovky titěrných součástek, ze kterých se skládají mobily (a počítače), to je vyšší dívčí.

Proč to píšeme? Tento článek by měl být rozumně odborně-neodborný a je určený jak pro zcela nezkušené uživatele, tak pro ty pokročilejší.

Pokud absolutně netušíte, co je „procesor“ nebo „RAM“, získáte hezký přehled. Pokud jste zkušenější, třeba si doma skládáte počítače a telefon znalecky vybíráte podle typu paměťových modulů, máme pro vás zajímavosti a techničtější detaily, jež by vás měly překvapit a snad i „dovzdělat“. Jinak řečeno by si měl počíst každý.

Pojďme se tedy podívat na hlavní součásti telefonu; nebudeme pochopitelně analyzovat jednotlivě ty stovky dílků.

Z čeho se skládá smartphone Samsung Galaxy

Displej: Součástka číslo jedna

Části telefonu samozřejmě nemůžeme očíslovat – všechny dohromady tvoří jeden celek a jsou na sobě vzájemně závislé. Na první místo ale dáváme displej, protože ten nejvíc vidíte. Na ten koukáte každou sekundu, kdy telefon používáte.

Displeje SamsungSamsung je známý svými mimořádně kvalitními displeji typu AMOLED, konkrétně např. „Dynamic AMOLED 2X“, jež dokonce dodává mnohým konkurentům. (Což je normální a v pořádku, stejně jako fakt, že jeden výrobce procesorů zásobuje vícero výrobců mobilů.)

Hlavní výhodou AMOLED (OLED) panelů je fakt, že každý pixel je samostatně ovládanou diodou. Když má být část obrazovky tmavá, tak se jednoduše nerozsvítí – černá je dokonale černá a výsledný kontrast je úchvatný. Přidejte do rovnice opravdu překrásné barvy a máte displej, kterému LCD nemůže konkurovat.

LCD panely totiž fungují na zcela jiném principu, a to je podsvícení. Vrstva displeje s krystalky jen propouští světlo tak, abyste ho viděli v určité barvě.

Abychom si rozuměli – i LCD panely jsou dnes úžasně kvalitní a neurazí. Koneckonců i Samsung je využívá u dostupnějších modelů a rozhodně nejsou nijak „podřadné“. Rozdíl v těchto dvou technologiích ale je, a to pořádný. Nejlépe to uvidíte, když se ve tmě podíváte na LCD a OLED displej, kde na černém pozadí zobrazíte jeden kontrastní prvek. U AMOLED displeje bude svítit například jen bílý text, v černočerné tmě se bude „vznášet“ ve vzduchu. Naproti tomu u LCD uvidíte celý „šedý“ obdélník, protože podsvícená jsou i místa, kde se má zobrazit černá.

Displeje Samsung

U displeje ještě záleží na rozlišení (to udává jemnost zobrazení), maximálním jasu (např. kvůli čitelnosti ve velmi slunečných dnech), obnovovací frekvenci (kvůli plynulosti pohybu) či fyzických parametrech, jako je poměr stran, úhlopříčka, poměr plochy obrazovky k přední straně telefonu („tloušťka rámečků“) či odolnosti krycího sklíčka (typicky Corning Gorilla Glass).

Připomínáme také, že Samsung vyrábí ohebné displeje, jež najdete v revolučních smartphonech Galaxy Z. I „ohebnost“ je tedy důležitý parametr.

„Procesor“ je dnes vlastně „SoC“

Všichni vám budou rozumět a i odborníci si někdy názvosloví zjednoduší, ale pod označením „procesor“ se technicky vzato obvykle skrývá „jen“ výpočetní jednotka neboli CPU. To, co najdete v telefonu, je mnohem komplikovanější System-on-chip (SOC, česky dejme tomu „systém na čipu“, byť anglické označení je běžnější).

SoC je mozkem smartphonu. Jeden „čip“ zpravidla obsahuje specializované obvody (těm se říká „IP“, anglicky Intellectual Property). Jedním z nich je právě ono výpočetní CPU, druhým může být GPU (grafika), pak obrazový procesor (ISP), který pomáhá při pořizování i zobrazování fotografií a videí, neurální procesor (NPU), jenž se stará mimo jiné o strojové učení a umělou inteligenci, modem řídící datovou a telefonní komunikaci, obvod zaměřený na konektivitu (Wi-Fi), …

Proto označení „systém“. Všechny tyto zásadní, základní funkce opravdu obstará jediný čip.

Vás pak mohou v praxi zajímat například testy srovnávající výkon v různých oblastech (benchmarky), protože každý, doslova každý telefon zvládne například otevřít internetový prohlížeč nebo pracovat s e-maily, ale pokud chcete nahrávat a stříhat video v 8K, extrémně multitaskovat nebo hrát mobilní hry s vysloveně „počítačovou“ grafikou, tak už na výkonu opravdu záleží.

Procesor Samsung Exynos

Paměť? Srovnatelná s PC…

A tím myslíme operační paměť (RAM) i interní úložiště. RAM řeší „momentální věci“ – ukládá právě spuštěné programy a dočasná data (včetně samotného systému). Technicky vzato jde o stejnou paměť jako v PC, akorát je miniaturní a má menší spotřebu.

Samsung LPDDR5xAbsolutní minimum jsou 3 GB RAM, nejlepší modely dnes mívají 12–16 GB. 6–8 GB RAM je „dost“, ale každopádně platí, že čím více, tím lépe, mimo jiné kvůli multitaskování (více spuštěných aplikací zároveň). Pro zajímavost – u notebooků je 8 GB „minimum“, které ještě můžeme doporučit (i když 16 GB je lepší). Telefony tak vlastně dohnaly, či dokonce předehnaly počítače.

To samé platí o interní paměti, kam ukládáte trvalá data (fotky, dokumenty, nainstalované aplikace, …). Absolutní minimum je 32 GB, ale existují i 1TB modely (1 024 GB). U některých modelů pak Samsung dokázal vměstnat do těla přístroje i slot na paměťovou kartu microSD. To mimochodem není nic samozřejmého. Samotná karta je maličká, ale čtečka, obvody, „drátky“ – to vše se musí někam vejít, proto se podporou microSD karet často nesetkáte ani u nejlepších modelů, které jsou už plné jiných součástek.

Fotoaparáty jsou neuvěřitelné

Ano, (bez)zrcadlovka se špičkovým objektivem, navíc v rukou profesionála, vytváří lepší snímky než telefony. Bez debat. Každopádně ale nemůžeme popřít ani to, že moderní smartphony fotí úchvatně. Dokonce i základní modely – o těch nejdražších ani nemluvě.

Moderní smartphony Galaxy zpravidla nabízejí vícero fotoaparátů. Hlavní, oblíbený ultraširokoúhlý, makrofotoaparát, či dokonce fotoaparát s až 10× optickým přiblížením.

Záleží jak na fyzikálních vlastnostech (parametry čočky, velikost snímače), tak na obrazovém procesoru a následném softwarovém zpracování snímku. Samotné rozlišení paradoxně není zas až tak důležité, i když je fakt, že pomáhá. Například se hodí, když 200Mpx fotoaparát poskládá výsledný (menší) snímek tak, že využije obrovské množství zaznamenaných dat k chytrému a účinnému zmenšení. (Přesněji dělá například jeden výsledný pixel ze shluku devíti zachycených; nona-binning.)

Fotoaparáty Samsung

Konektory a konektivita

Fyzický konektor dnes obvykle máme jen jeden: USB-C. Zmizel i 3,5mm jack. Důležitější je dnes bezdrátová konektivita: Wi-Fi (v co nejmodernější verzi) a Bluetooth (v co nejmodernější verzi). Standardem je GPS (i další systémy) a rozhodně můžeme doporučit NFC – už kvůli bezpečným platbám přiložením telefonu.

Vyšší modely Samsung Galaxy nabízejí i nové technologie, jako je UWB (Ultra-wideband). Ta se hodí například v rozšířené realitě, kdy můžete hledat přívěsek Galaxy Tag pomocí fotoaparátu telefonu. Rozhlížíte se jím po okolí a telefon vás v místnosti navádí až třeba ke hromadě papírů na stole.

Samsung UWB

Senzory, kam se podíváte

Už před lety upozorňovali odborníci na to, že k rozvoji „smart“ domácnosti přispěje příznivá cena všemožných senzorů. I v mobilu jich najdete spoustu.

Konkrétně jde o veledůležitý senzor okolního jasu, který řídí podsvícení, akcelerometr a gyroskop, jež detekují například náklon či překlopení telefonu, senzory vzdálenosti, digitální kompasy, snímače otisků prstů, barometr apod.

Zmizely ale snímače tepové frekvence, které jste před pár lety na několika modelech Galaxy mohli najít. Proč? Nahradily je chytré hodinky…

Snímač otisků prstů

Ultrasonický snímač otisků prstů (Zdroj: Samsung Business)

Baterie není jen obyčejné „AAA“

Možná byste čekali, že jde o nejobyčejnější, nejprimitivnější část výbavy, ale s bateriemi to není jednoduché. Všichni je chtějí „co největší“, ale vývojáři je zároveň musejí zapracovat mimořádně opatrně, aby se nepřehřívaly.

Navíc si beze špetky nadsázky troufáme tvrdit, že dneska je jeden parametr důležitější než samotná kapacita a výdrž na jedno nabití: rychlonabíjení. Za mnohem zásadnější výhodu totiž považujeme možnost dobít baterii z nuly na polovinu za jednotky minut, takže i kdybyste se ráno probudili s vybitým telefonem, budete mít dost energie na x hodin provozu, když ho necháte v nabíječce, než se obléknete a vyčistíte si zuby.

Rychlonabíjení Samsung

Systém to vše proměňuje v telefon

Bez operačního systému byste (stejně jako u osobního počítače) měli k dispozici jen černou obrazovku… To, co vidíte – prostředí, ve kterém se pohybujete –, je operační systém Android s oblíbenou nadstavbou One UI.

Ta patří (spolu s designem a fotoaparáty) k hlavním lákadlům smartphonů Galaxy, protože je skvěle vyladěná a nabízí užitečné funkce navíc oproti čistému Androidu. Navíc dělá z telefonu součást geniálního ekosystému, kam patří chytré spotřebiče, nositelná elektronika, televizory i další přístroje.

Samsung OneUI

 

Doufáme, že už se v hardwaru telefonů lépe orientujete, respektive že i případní znalci se dozvěděli něco nového. Teď už zbývá jen rozhodnout se, jaké parametry jsou pro vás klíčové. a můžete vybírat nový smartphone Galaxy.

Chci Samsung Galaxy

 

Další aktuality

5 důvodů, proč chtít americkou lednici LG

5 důvodů, proč chtít americkou lednici LG

Když kapacita stávající lednice nestačí, je čas poohlédnout se po prostornějším spotřebiči. Může jím být moderní americká lednice od LG, která nabízí nejen elegantní design, ale i mnoho užitečných fun...... Celý článek
Nejlepší mobily pro seniory

Nejlepší mobily pro seniory

Hledáte kvalitní a jednoduchý mobil pro babičku či dědečka? Ten pravý telefon pro seniory nepřekypuje množstvím funkcí, vše je podřízeno spíše jednoduchosti a snadnému ovládání. Nabídka seniorských te...... Celý článek
Recenze: Insta360 X4 - 360° radosti

Recenze: Insta360 X4 - 360° radosti

Výlety, skok padákem, projížďka autem nebo jen rodinná dovolená? To vše bychom si přáli zachytit v prvotřídní kvalitě a akční kamera Insta360 X4 nám hodlá toto přání splnit. Oproti předchozí řadě bodu...... Celý článek
Jak (vy)čistit indukční varnou desku?

Jak (vy)čistit indukční varnou desku?

Čištění indukční varné desky je mnohem jednodušší než čištění plynového sporáku. Na hladké ploše bez záhybů a vystouplých míst se však i tak objevují skvrny po mastnotě, zbytky potravin a čas od času ...... Celý článek
Chytré brýle Ray-Ban Meta: Druhá generace a její vylepšení

Chytré brýle Ray-Ban Meta: Druhá generace a její vylepšení

Nové chytré brýle Ray-Ban Meta zaujmou hned několika způsoby. Na rozdíl od brýlí na virtuální realitu jsou skvělým doplňkem při běžném nošení a v mnoha směrech zastoupí chytrý telefon. Pokud jste rádi...... Celý článek