Chytré hodinky nám nabízejí různé funkce a většina z nás si je kupuje, když chce zlepšit svůj životní styl a začít se sportem. Mnozí z nás si je však pořizují také proto, aby měli přehled o svém zdraví. Ať už uvažujete o koupi nových hodinek kvůli sledování spánku, monitorování stresu, EKG, detekci pádů nebo jiné zdravotní funkci, v tomto článku najdete všechny jejich důležité zdravotní funkce.
Hned na úvod pro vás máme důležitou informaci: Ačkoli mají modely chytrých hodinek různé zdravotní funkce, jejich měření berte pouze informativně, resp. preventivně. Hodinky nenahradí lékaře ani výsledky lékařského vyšetření.
Ne všechny modely chytrých hodinek poskytují úplně všechny jmenované funkce, proto se při výběru nových hodinek zaměřte na ty funkce, které potřebujete.
Funkci měření tepové frekvence často oceňují hlavně sportovci, kteří chtějí sledovat svou tepovou frekvenci při sportu. Kromě sportovců však tuto funkci využijí také lidé, kteří mají problémy s nízkou či vysokou tepovou frekvencí, případně jen chtějí mít přehled o tepu, protože například mívají mnoho stresu.
U běžného člověka by se klidová tepová frekvence měla pohybovat mezi 70–80 tepy za minutu. Pokud jste žena a všimnete si vyšší tepové frekvence, nebojte se, u žen je rychlejší tep normální. Jestliže často sportujete a vaše klidová tepová frekvence je pomalejší, kolem 40–50 tepů za minutu, buďte klidní, značí to, že máte dobrou kondici a budete odolnější vůči kardiovaskulárním onemocněním. Ale jestliže nesportujete a váš tep je velmi pomalý, může to značit nějaký zdravotní problém (bradykardii apod.). Rychlý tep v klidu (90–100 TZM) zase může být spojený s tachykardií, stresem, úzkostmi nebo chudokrevností. S chytrými hodinkami s měřením srdečního tepu budete mít svůj tep pod drobnohledem.
Krevní tlak je velmi důležitý údaj, mnoho lidí ho chce mít pod kontrolou, a to oprávněně. Označuje přitom sílu, kterou krev působí na stěny cév. Ať už máte problémy s vysokým (hypertenzí) nebo nízkým krevním tlakem, chytré hodinky vám ho budou sledovat kdykoli a kdekoli. Měření krevního tlaku je však užitečné i pro lidi, kteří žádné problémy nemají, protože je to důležitá prevence. Můžete tak odhalit rizikové faktory pro onemocnění cév, srdce, zejména pokud se tyto problémy objevují v rodině.
Tlakoměr s manžetou je častým pomocníkem při zjišťování krevního tlaku, ale doba se posunula o velký krok dopředu a dnes ho můžete snadno nahradit hodinkami. Samozřejmě vám neposkytnou tak přesné výsledky jako lékař, ale minimálně si všimnete odchylek nebo změn krevního tlaku. Zdravé osoby mají hodnoty krevního tlaku pod 140/90 mmHg, přičemž tlak může mírně kolísat.
Chcete si koupit nové chytré hodinky? Po dočtení tohoto článku na vás čeká náš článek Jak vybrat chytré hodinky.
Chytré hodinky je potřeba nejprve zkalibrovat, takže se připravte na to, že tak či onak budete potřebovat klasický tlakoměr. Osobně bych hodinky používala k příležitostnému měření, když s sebou nemáte přístroj na měření tlaku, například na dovolené, chcete si změřit krevní tlak v práci nebo kdekoliv jinde. Po první kalibraci budete muset hodinky kalibrovat alespoň jednou za 4 týdny, ale četnost opakované kalibrace závisí také na konkrétním modelu.
Poruchy srdečního rytmu jsou časté a nebezpečné, jednou z nich je například fibrilace síní, která snižuje výkonnost srdce, protože síně nedokážou přečerpávat krev, a tak jen pasivně protéká do komor. Jejím největším rizikem je krevní sraženina. Je tedy logické, že tato funkce, která se do hodinek dostala teprve nedávno, bude velmi žádaná, ale také smysluplná, preventivní, a dokonce může zachránit život.
Měření EKG pomocí chytrých hodinek je velmi snadné, ale nejprve si musíte hodinky nakalibrovat pomocí testovacího měření. Poté už měření funguje klasicky, konečky prstů lehce přidržíte vyznačenou část hodinek (tlačítka po stranách) a počkáte asi 30 sekund. Elektrody hodinek snímají aktivitu srdce, resp. smršťovaných buněk vysílajících změnu v elektrickém napětí. Hodinky vám zobrazí křivku a upozorní vás na hodnoty, které nejsou v normě.
Hledáte chytré hodinky, které vám změří srdeční tep, krevní tlak, EKG a mají detekci pádu? Vyfiltrovali jsme pro vás modely s těmito funkcemi, stačí kliknout ZDE.
Funkce měření dechu se vám bude hodit, pokud máte např. spánkové apnoe, kdy během spánku na pár sekund (v závislosti na typu) přestanete dýchat. Když vaše tělo během spánku nemůže dýchat, zvyšují se hormony stresu, mění se hladina kyslíku v krvi atd., což vašemu tělu rozhodně neprospívá.
Upozorňujeme, že hodinky nezjistí problémy se spánkem, jako je spánková apnoe, ale funkce měření dechu nebo informace o kyslíku v krvi během spánku vám mohou napovědět něco o vašem zdraví, případně změny, o nichž byste bez hodinek nevěděli.
Většina hodinek s měřením dechu nabízí také dechová cvičení, se kterými procvičíte techniku dýchání, což vám pomůže například při stresu nebo tréninku. Tato funkce je na hodinkách spíše plusem, ale nepovažovali bychom ji za tak důležitou jako měření srdečního tepu nebo EKG.
Pokud jde o měření okysličení krve, resp. hladiny kyslíku v krvi, hodinky mohou tuto hodnotu měřit během spánku, ale některé modely i během dne (to se hodí například horolezcům a turistům, kteří se vydávají na túry do vysokých nadmořských výšek). Hladina kyslíku v krvi, známá také jako SpO2, je procentuální míra podílu okysličeného hemoglobinu v červených krvinkách. Zdravý rozsah se pohybuje od 95 % do 100 % v klidovém stavu. Toto rozmezí může ovlivnit třeba cvičení, kyslík ve vzduchu, nadmořská výška nebo různé zdravotní problémy, jako je například zmiňovaná spánková apnoe.
Pokud máte problémy se spánkem, ať už fyzické nebo psychické, vřele doporučujeme používat u hodinek měření spánku, a nejen to, různé hodinky vám také nabídnou spánkový koučink, který rozhodně zlepší vaše spánkové návyky. Budete tak mít přehled o svých spánkových fázích, o množství kyslíku v krvi během spánku a různých tipech, jak ho zlepšit.
Hodinky zaznamenávají vaši tepovou frekvenci a podle ní určují, v jaké fázi spánku jste byli. Výsledky samozřejmě nejsou úplně nejpřesnější, protože je může ovlivnit, jak se ve spánku hýbete nebo jestli máte hodinky dostatečně připevněné k ruce. Pokud se stále cítíte unavení, sami uvidíte, že měření spánku pomocí chytrých hodinek vám jistě pomůže s celkem širokým přehledem a tipy.
Hledáte chytré hodinky pro děti? S výběrem vám pomůžeme ZDE.
Stres je nezdravý, to všichni dobře víme. A je ideální ho sledovat, abyste měli možnost si uvědomit, že prožíváte stresovou situaci, mohli se uklidnit a stres snížit. Když je organismus vystaven stresové situaci, začne se bránit zrychlením srdečního tepu, dýcháním, pocením nebo vyšším krevním tlakem. Pokud zažíváme stres příliš často, může to zhoršit naše trávení, zvýšit riziko infarktu nebo jiných onemocnění. Často se může prohloubit až do tetanie. Takovým problémům je třeba předcházet, a právě s tím vám pomůže monitoring stresu.
Pomocí hodinek můžete manuálně měřit stres, ale lze také nastavit pravidelné měření v průběhu dne. Hodinky vám po měření mohou nabídnout řízené dechové cvičení, které vám zaručeně pomůže snížit hladinu stresu.
Cítíte se ve stresu? Monitorujte svůj stres a zvládněte ho s chytrými hodinkami, které vám nabídnou dechová cvičení. Budete se cítit lépe a snáze vypozorujete, kdy je vaše tělo ve stresu. Postupně se dopracujete k lepšímu spánku, který bývá stresem ovlivněn, takže budete i méně unavení.
Na trhu jsou také hodinky se sledováním menstruačního cyklu, které vám pomohou sledovat cyklus, předvídat plodné dny, ovulaci a příští menstruaci. Budete mít po ruce kalendář a do aplikace (záleží na modelu hodinek) si můžete zapisovat fyzické příznaky a nálady, jako je nevolnost, pánevní bolesti nebo zvýšená chuť k jídlu. Na první pohled se něco takového zdá zbytečné, ale opak je pravdou, zejména pokud máte nepravidelný cyklus nebo zdravotní problémy. Hodinky vás navíc informují o konkrétní fázi cyklu, kde vám poskytnou i další informace a tipy, například že můžete očekávat vyrážky, případně že můžete očekávat větší klid či naopak zdravější pokožku.
Některé modely hodinek, jako například Garmin Venu 2, navíc nabízejí sledování těhotenství. Stačí v nabídce cyklu nastavit „těhotná“ a funkce pro sledování menstruačního cyklu podle toho změní nabídku nastavení. Můžete si pak nastavit denní nálady, projevy, pohyby miminka, jeho velikost, a dokonce i očekávaný termín porodu.
Velmi vzácnou, ale velmi užitečnou funkcí je měření tělesné teploty. Chytré hodinky s měřením teploty těla vám řeknou, jaká máte tělesnou teplotu, zaznamenávají ji nejen během dne, ale i během spánku, můžete sledovat její zvyšování nebo snižování.
Hodinky průběžně měří teplotu a vyhodnocují, jaký je váš normální stav. Teplotu si pak můžete změřit ručně, a to buď provizorně, nebo když máte pocit, že se vaše teplota zvýšila. Takto můžete snadno odhalit změny ve svém těle, například že na vás něco leze nebo máte jiný zdravotní problém.
V nabídce chytrých zdravotních hodinek najdete také pánské, dámské a pro seniory nebo hodinky s různými dodatečnými funkcemi.
Věděli jste, že vaše hodinky umí přivolat pomoc v případě, že detekují pád nebo nehodu? Hodinky s detekcí pádu mají zabudovaný akcelerometr i GPS senzor, a když akcelerometr zaznamená pád nebo jiný prudký či nebezpečný pohyb, vyhodnotí ho a odešle zprávu nouzovému kontaktu, ve které mu dá vědět, že jste v nebezpečí a uvede GPS souřadnice. Hlášení můžete samozřejmě před odesláním zrušit. Pokud se bojíte, že se vám něco stane, můžete tuto S. O. S. informaci odeslat i ručně (jinak to můžete udělat i přes telefon, např. si nastavíte nouzové kontakty a určité gesto, kterým se zpráva odešle).
Nejlepší je vybrat si hodinky, které podporují SIM kartu, abyste si mohli v případě nouze zavolat pomoc přímo z hodinek i bez připojení k mobilnímu telefonu.
Diabetici, pozor, chytré hodinky budou brzy umět měřit i hladinu cukru v krvi – a to konkrétně Huawei Watch 4! Mají to být první chytré hodinky na světě s funkcí glukometru. Bohužel, na evropský trh se zatím s touto funkcí nedostanou, společnost huewei chce totiž zjistit, jak se funkce osvědčí v Číně. Ale také Apple už tuto technologii vyvíjí na svých hodinkách Apple Watch, takže ji v budoucnu určitě můžeme očekávat. Hodinky by měly měřit hladinu cukru v krvi pomocí optického senzoru, tedy neinvazivně a bez toho, aniž byste museli měřit hladinu cukru z krve.