Už naše babičky věděly přesně, jak a kam které potraviny uložit, aby vydržely čerstvé co nejdéle. Zrychlená doba a moderní technologie nás bohužel udržují v mylné víře, že lednička je všemocná. A tak po návratu z obchodu ukládáme veškeré potraviny do přihrádek lednice a doufáme, že to je ten nejlepší způsob jak potraviny ochránit a tím ušetřit náklady. V našem článku si ukážeme, že to není tak úplně pravda.
Dáváte do ledničky ovoce a zeleninu? A máte takovou lednici, která je vybavená samostatnou zásuvkou, která udržuje ideální vlhkost, potřebnou pro dlouhodobou čerstvost? Ne? Chyba. Omýváte ovoce a zeleninu před uložením do chladničky? Další chyba. Ukládáte dovnitř bez rozbalení i uzeniny zabalené v papíře? Opět chyba. Spěcháte a dáte do ledničky ještě vlažnou polévku? Velká chyba… A tak by se dalo pokračovat dlouho. Pojďme se společně odnaučit všem těm omylům, a ukažme si, že správné ukládání potravin v lednici není žádná věda.
V chladném vzduchu ztrácejí vůni i barvu, navíc rychleji vysychají a mizí jejich šťavnatost. Pokud už musíte mít třeba citrony, nebo pomeranče v chladničce, použijte uzavíratelný zipový sáček. Lépe je ale citrusy uchovávat při pokojové teplotě. Pozor ale na skladování „na hromadě“, protože otlaky kůry napomáhají vzniku plísní.
Cibuli ani česneku chlad nevadí, ale kondenzací vlhkosti dochází k hnilobným procesům a tak místo tvrdé slupky pak nahmatáte nepoužitelnou měkkou, gumovitou hmotu, navíc o nevábné vůni. Cibulovinám svědčí suchá, větraná místnost. Pouze pozor na ukládání společně s bramborami. Společně uskladněné se rychleji kazí.
Je mnoho domácností, kde se věří tomu, že chléb v lednici vydrží déle. Není tomu tak. Klima v lednici nezabalený chléb vysuší do tvrda, a zabalený v igelitu plesniví už po třech dnech. Babičky kdysi chléb balily do suché utěrky a ukládaly jej do dřevěného „chlebníku“ s poklopem. Vydržel až týden chutný. Chcete-li si uložit kvalitní chléb na zimu, dejte jej do mrazáku. Pomalu rozmrazený chutná jako čerstvý.
Mnoho hospodyněk je má uložená ve dveřích lednice. Kečup, hořčici, pikantní omáčky k masu, ocet a podobné mňamky. Zbytečně. Valná většina těchto šmakulád je konzervována octem, takže v lednici zbytečně zabírají místo a můžete je v klidu skladovat ve spižírně. S medem je to stejné. V chladničce může otevřený i plesnivět a nasát různé pachy. Nejdéle vydrží ve spíži v uzavřené nádobě.
Koupíte na trhu bylinky a doufáte, že vám v chladničce vydrží déle? Omyl. Nejen že rychleji zvadnou, ale ke všemu ještě nasáknou všemi pachy z lednice. K okamžité spotřebě je lépe uchováte ve sklenici s vodou a na zimu si je můžete zamrazit, nebo usušit.
Mít ho v ledničce je běžná chyba. Kdo to zkusil, už ví, že kvalitní panenský olej se chladem zahušťuje, sráží se a kalí. Není samozřejmě dobré jej mít v teple poblíž sporáku, ale jistě mu neuškodí místo ve spodní skříňce linky.
Jde o velmi rozšířený mýtus, že trvanlivost kávy se prodlouží pobytem v chladničce. Je tomu právě naopak. Vlhkost kávě vůbec nesvědčí a navíc je velmi náchylná do sebe vstřebat nežádoucí pachy. Kromě toho se při přemístění do pokojové teploty orosí a zvlhne, což zahájí předčasnou extrakci kávy a může vést k jejímu zplesnivění.
Kvůli nízkým teplotám ztrácejí oba druhy chuť a konzistenci. Navíc při teplotách nižších než 12 °C mohou rajčata změknout a stát se vodnatými. Nejlepší způsob skladování rajčat je na kuchyňské lince při pokojové teplotě a mimo dosah přímého slunečního světla. Rajčata z lednice je třeba použít co nejdříve, aby nezměnila svou chuť a strukturu.
Chlad způsobí, že slupka banánu ztmavne až zčerná. Nejvíce jim prospívá skladování při pokojové teplotě, mimo dosah přímého slunečního záření. Pokud se obáváte rychlého přezrání banánů a chcete tento proces zpomalit, můžete je skladovat v ledničce. Ztmavnutí slupky nemá vliv na chuť ani kvalitu banánu.
Věděli jste, že banány jsou nejvyhazovanější potravinou? Tmavá slupka banánu nemá vliv na chuť ani kvalitu ovoce, ale přesto je nepříjemná na konzumaci. Pokud nechcete vyhazovat potraviny do koše, vyzkoušejte lahodný mléčný koktejl, který se připravuje ze zralých banánů, mléka a trochy medu podle chuti. Vše vložte do mixéru a během chvilky budete mít zdravý a osvěžující nápoj.
Nízké teploty rozkládají škrob v bramborách a ty začínají sládnout a klíčit, čímž v okolí oček vzniká jedovatá látka solanin. Skladovat byste je měli nejlépe na suchém, tmavém a chladném místě, ideálně ve sklepě.
Je mnoho různých potravin, které uložením do lednice změní svou chuť, konzistenci, kvalitu a kazí se mnohem rychleji, než mimo chladničku. Pravdou je, že málokterý obyvatel panelového domu má k dispozici sklep (opravdový sklep, nikoliv jen kóji), anebo dobře odvětrávanou spíž, která našim prarodičům udržela například sezónní ovoce a zeleninu čerstvé přes celou zimu. Přitom nejde pouze o nastavení teploty, která by se v chladničce měla pohybovat pod šesti stupni Celsia.
Důležité je také udržení správné vlhkosti. Příliš nízká vlhkost způsobuje vyschnutí potravin, tím ztrátu jejich hmotnosti, nutričních složek, ale třeba i barvy. Naopak vysoká vlhkost způsobuje kondenzaci vody, což napomáhá růstu bakterií a plísní. A to nemluvíme o vlivu na výkon chladničky. Odborníci se shodují, že ideální je 80% vlhkost spojená s cirkulací vzduchu uvnitř lednice.
Běžně se stává, že přijdete z nákupu a z tašek rovnou do lednice naskládáte bez ladu a skladu vše, co vám přijde právě pod ruku. Nekoukáte na to, jestli jde o uzeninu, maso, zeleninu, nebo jogurty. A přitom každá potravina má úplně jiné nároky na teplotu i vlhkost, nehledě na to, že i ukládání věcí do ledničky by mělo mít svůj jasný systém.
Pokud potraviny nejsou na správném místě, začnou se brzy (a úplně zbytečně) kazit. Některé spotřebiče nabízejí i antibakteriální povrch stěn, díky kterému se uvnitř lednice nešíří bakterie, mikroby ani plísně. Nevíte, která lednice je pro vás ideální? Nevyznáte se v označení a parametrech? Nechte si od nás poradit v článku Jak vybrat ledničku.
Stačí dodržovat jednoduché zásady, které vycházejí z faktu, že na různých místech v lednici jsou různé teploty. Špatným umístěním snížíte nejen nutriční hodnotu jídla, ale pokud začne podléhat zkáze, může být dokonce zdraví škodlivé. Všechny lednice mají teplotní pásma. Každá přihrádka je tak optimální pro určitý druh potravin.
Další užitečné tipy najdete v našem článku Jak správně uspořádat lednici.
V případě nákupu většího množství potravin je důležité, aby byly vychlazeny nebo zmrazeny co nejrychleji a nezahřívaly dlouho vnitřní prostor lednice. Aby si potraviny zachovaly svou čerstvost a udržely si tak svoji výživovou hodnotu, vitaminy, podobu, chuť a šťavnatost, je dobré použít funkci rychlého chlazení, která aktivuje intenzivní proudění chladného vzduchu a po dosažení optimálního zchlazení se chladnička automaticky vrátí do normálního režimu k původně nastaveným teplotám.
***
Máte doma malou, nebo starou chladničku, která nestačí vašim nárokům? Pořiďte si v DATARTu lepší!