Lednice se stala přirozenou součástí každé domácnosti a patří k těm nejdůležitějším spotřebičům. Prodlužuje čerstvost a hlavně trvanlivost potravin. Aby však sloužila, jak má, co nejdéle, je potřeba se o ni dobře starat. Sepsali jsme pro vás nejlepší tipy a rady, jak o svoji chladničku správně pečovat.
Kupujete-li nový spotřebič, jeho přepravu z prodejny řešit zřejmě nemusíte. Většina obchodů vám ji doveze až domů. Někdy se však můžete dostat do situace, kdy bude potřeba vaši ledničku převézt, např. při stěhování. Pamatujte, že je vždy lepší ji převážet nastojato, a to hlavně kvůli jejímu kompresoru.
Pokud však nemáte jinou možnost než ji převézt naležato, myslete na to, že po převozu bude nutné nechat ji alespoň 24 hodin stát kvůli oleji v kompresoru. Ten se převozem může dostat do trubek chladicího okruhu, což by mohlo kompresor nenávratně poškodit nebo ucpat kapilární trubičky. Tím, že chladničku necháte delší dobu stát, máte jistotu, že se kapalina dostane zpět tam, kam má a lednice vám bude fungovat bez problémů.
I když se vám to možná nezdá důležité, zásadní otázkou je to, kam chladničku umístit. Určitě by neměla být na místě, kde je příliš horko. Není vhodné ji stavět např. k topení, ke krbu nebo hned vedle sporáku. S každým stupněm nad 20 °C zvyšujete její spotřebu až o 6 %. Na druhou stranu ji neumisťujte ani do velkého chladu.
Dále je důležité nezapomenout na dodržení rozestupu mezi lednicí a zdí. Nové modely mají už zabudované kolíky, díky kterým si lednice sama drží od zdi dostatečný odstup. Pokud vaše chladnička tyto kolíky nemá, ideální je nechat volný prostor alespoň 5 cm. Přesný požadovaný rozestup si také můžete ověřit v návodu k vašemu spotřebiči.
Lednici neumisťujte do blízkosti topení, sporáku a dalších zdrojů tepla. Zároveň by však neměla stát ani na příliš chladném místě.
Správná teplota ve vaší lednici by měla být v rozmezí od 4 do 8 °C. Maso by se obecně mělo skladovat při teplotách od 0 do 4 °C, proto jej doporučujeme dávat do spodních přihrádek, kde je teplota nejnižší. Výjimku tvoří modely s funkcí FreeStore, kde ve vnitřním prostoru obíhá stejně chladný vzduch a teplota se v různých částech chladničky příliš neliší. Aktuální teplotu si můžete ověřit pomocí teploměru do lednice.
V horních policích je teplota naopak nejvyšší. Ideální jsou pro uložení čerstvě uvařených jídel či otevřených paštik nebo plechovek. Do středních polic patří např. jogurty, smetana, sýry, šunka a další uzeniny. Masné a mléčné výrobky by od sebe měly být zcela odděleny a zabaleny buď do potravinové fólie nebo uložené do samostatných uzavíratelných boxů. Maso by v chladničce mělo být maximálně 3 dny a nejlépe pořádně zabalené do potravinové fólie či uložené v dóze s víkem.
Ovoce a zeleninu vkládejte do přihrádek ve spodní části chladničky, které jsou na to určené. Ne každý druh ovoce a zeleniny však do lednice patří. Rozhodně do ní nedávejte lilek, rajčata, banány, avokádo, ananas nebo citrony. Které další potraviny do chladničky nepatří, si přečtěte v našem dalším článku.
Dvířka lednice jsou ideální pro uložení různých nápojů, minerálek, džusů, mléka či vajec. V horní části dveří můžete uskladnit otevřené marmelády, omáčky, kečup či hořčici. Při ukládání potravin nenechávejte dvířka příliš dlouho otevřená. Šetříte tím nejen ji, ale hlavně svou peněženku.
Ani v mrazáku by potraviny neměly být přecpány a musí být dobře zabaleny. Do něj můžete dávat maso, některé ovoce a zeleninu, dušené houby i pečivo. Jednou rozmrazené jídlo už podruhé nezamrazujte. Zmrzlé maso nerozmrazujte pod horkou vodou, nechte jej rozmrznout ideálně v lednici nebo volně při pokojové teplotě.
Jakost většiny potravin se zmrazením nemění. Maso vám v mrazničce vydrží klidně celý rok.
Pokud vlastníte starší model, který nemá systém NoFrost, bude nutné jej občas odmrazit. V ideálním případě vaši chladničku odmrazujte alespoň 2× ročně nebo tehdy, pokud vrstva přimrzlého ledu přesáhne 0,5 cm. V opačném případě snižujte její funkčnost a zvyšujete spotřebu.
A jak tedy na to? Nejdříve spotřebič odpojte ze zásuvky a vyjměte z ní všechny potraviny. Ty pak uložte do nejchladnější místnosti ve vaší domácnosti. Ideální je např. sklep. Připravte se na to, že vám z ledničky poteče voda, proto k ní přiložte staré utěrky nebo ručníky. Otevřete dveře a chladničku nechte odmrazit samovolně. Celý proces můžete urychlit vložením hrnce s horkou vodou dovnitř. Vřelý hrnec vždy něčím podložte, nikdy nesmí přijít do styku s jakoukoli částí lednice. Mohla by popraskat.
Jakmile je chladnička odmražená, pusťte se do čištění jejího vnitřku. K čištění nepoužívejte žádné agresivní čisticí prostředky, stačí voda s trochou jemného saponátu. Po umytí nechte lednici zcela vyschnout a zapojte ji do zásuvky. Po 30 minutách můžete všechny potraviny naskládat zpět.
V první řadě je třeba říct, že je dobré lednici čistit průběžně. Jakmile objevíte na jakémkoli jídle plíseň, je nutné tuto potravinu ihned vyhodit, aby se bakterie nemnožily dále a dané místo pořádně vyčistit. Pokud vám např. ukápne omáčka nebo se nečekaně rozleje mléko či limonáda, doporučujeme tyto skvrny odstranit hned a nenechávat je zaschnout, čímž byste si čištění značně zkomplikovali.
Ideální je chladničku čistit alespoň každé 4 týdny. Jednou za čas je dobré odstranit prach i ze zadního kompresoru a kondenzátoru. Před samotným čištěním spotřebič zcela odpojte od elektrické sítě. Nejdříve vyjměte všechny potraviny a dobře je uskladněte v chladné místnosti. Zaschlé skvrny nejdříve namočte a nechte odmočit. Pak by měly jít odstranit skoro samy.
Lednici je ideální jednou za měsíc vyčistit.
Vyjměte všechny odnímatelné díly, zásuvky, šuplíky a přihrádky, které můžete umýt zvlášť. U skleněných polic dávejte pozor, aby při čištění v horké vodě nepraskly. Na mytí komponentů i celé lednice vám bude stačit voda s trochou mycího prostředku. Vyhnout byste se při čištění měli všem agresivním čisticím prostředkům, drátěnkám či jiným drsným pomůckám. Spousta chladniček má vnitřní prostor krytý antibakteriální vrstvou, takže není třeba ji drhnout nijak zhurta.
Pokud svou lednici čistíte pravidelně, ale přesto se z ní line nelibá vůně, důvodů může být hned několik. Možné příčiny zápachu:
Způsobů, jak odstranit nežádoucí zápach, je spousta. Jak už jsme zmínili výše, v první řadě je nutné vaši chladničku pravidelně čistit. Dále všechny aromatické potraviny důkladně uzavřete do samostatných dobře uzavíratelných nádob. Pokud je i přesto z vaší lednice cítit nepříjemný zápach, můžete zkusit některé z pohlcovačů zápachu. Ty jsou dostupné v mnoha designových variantách ve v tekuté formě, ve formě granulátu nebo gelu. Datum trvanlivosti pohlcovače naleznete vždy v příbalové informaci. Většinou se pohybuje okolo 8-10 týdnů. Vyzkoušet můžete také některý z přírodních pohlcovačů.