Říká se, že víno je nápoj bohů. K tomu, abyste si i vy vychutnali doušek božské chuti, nepotřebujete mít vinný sklípek ani vlastnit celý vinohrad. Stačí vědět, jak skladovat víno, např. i v chladničce. Tématu se blíž budeme věnovat v tomto článku a nezapomeneme ani na vinotéky, které vínu nabízejí ty správné podmínky.
Ne každé víno je vhodné k archivaci. Některé druhy archivních vín procházejí i několikaročním procesem zrání v sudech. Jejich kvalitě a procesu tak odpovídá i cena a skladovací podmínky jsou, samozřejmě, mnohem náročnější. My se v článku více zaměříme na vína, která běžně koupíte ve speciálním obchodě či v supermarketu. Ta jsou většinou mladá a můžete je skladovat i 1 až 2 roky bez ztráty charakteristické chuti. Nejdůležitější je zachovat několik hlavních zásad, které vašemu oblíbenému vínku pomohou udržet jedinečnou chuť co nejdéle.
5 nejdůležitějších zásad skladování vína:
I u vás je to tak, že víno po nákupu putuje z nákupní tašky rovnou do chladničky? I když to není nejvhodnější skladování, protože nedokážete 100% eliminovat žádné vibrace, nastavit ideální teplotu pro víno, izolovat pachy apod., na krátkodobé skladování postačí. Jen se pokuste splnit z výše uvedených rad co nejvíce bodů.
Pokud jste milovníci vína, domácí vinotéka je to nejlepší prostředí, co můžete svým vínům dopřát. Jde o zařízení, které u vás doma dokáže zajistit ty nejideálnější podmínky pro skladování: přítmí, optimální polohu i teplotu v každé zóně s různými druhy vín, nulové vibrace díky speciálním antivibračním tlumičům i potřebnou vlhkost. Vybrat si můžete z vícero druhů, volně stojící, vestavnou nebo dokonce stolní do menších kuchyní, pokaždé ale získáte navíc elegantní designový kousek do vašeho příbytku.
Víno si zaslouží ty nejlepší podmínky. Kvalitní chladnička na víno zachová jeho chuť a nepřipraví vás o lahodný zážitek. Přečtěte si také jak vybrat tu správnou vinotéku.
Pokud chcete zachovat maximální chuť vína, v první řadě je nutné udržovat lahve v konstantní teplotě! Vyšší teploty (už nad 20 °C) urychlují stárnutí a narušují buket. Pokud máte v ledničce nastavenou nižší teplotu, kolem 4 °C, nevadí, na opravdu krátkodobé odložení lahve vína postačí. Obsah lahve byste v tomto případě měli spotřebovat co nejdřív. Ideální teplota skladování je stálá kolem 12 °C (od 8 do 14 °C), u červených vín může být ještě trošku vyšší. Jde však o dlouhodobější skladování, proto, jak jsme už zmiňovali, jestli máte v plánu lahev odložit do chladničky jen na pár dní či hodin, může se teplota lišit.
Víno by mělo být vždy v kontaktu s korkem, který zabraňuje přísunu nežádoucího vzduchu k tekutině, čímž chrání všechny jeho chuťové vlastnosti. Jak je to však s tekutinou po otevření? V tu chvíli bychom měli lahev skladovat „na stojáka“, aby nedošlo ke zbytečné oxidaci. Znovu platí, že by spotřeba měla být co nejrychlejší. Na opětovné zavření vína použijte původní korek, pokud se dá, případně pevnou zátku. Ubrousek ani volně otevřené hrdlo nejsou vhodné.
Odpověď je stejná. Obě byste měli spotřebovat do 2 dní, maximálně do týdne. Vína ze supermarketů a ta, která koupíte v jiném obale než v lahvi s korkem, jsou určená k okamžité konzumaci. Bílá a růžová vína byste měli ideálně zkonzumovat do 3 měsíců, lehká červená a těžší bílá do půl roku. Kvalitní červená vína vydrží 1 až 2 roky.
Co se týče věku vína, jako první byste měli vypít ta mladá, a to do pár let. Existují druhy vína přímo určená k dlouhodobému skladování. Zpravidla pocházejí z ověřených vinohradů a vinic, od zkušených a osvědčených vinařů. Poradí vám určitě i odborný prodejce.
Zoxidování vína zkazí původní chuť, což pociťujete jako výraznou hořkost. K oxidaci může dojít už při výrobě nebo důsledkem špatného těsnění korku. Mnohem víc vám napoví barva vína. V pořádku není výrazná hnědá u červeného ani oranžová u bílého vína.
Objevit se může i korkovitost. Vzniká při kontaktu porušené spodní části korku s vínem, přičemž se z něho uvolňuje sloučenina trichloroanisol (2, 4, 6 TCA). A právě ta infikuje víno typickou korkovou pachutí. Po otevření byste měli korek ovonět a cítit jen tóny vína nebo vůbec nic. Pokud víno chutná jako korek, je znehodnocené a pravděpodobně se tak stalo už při samotné výrobě.
Podíl oxidu uhličitého je vítán hlavně v šumivých a perlivých vínech. U tichých vín ji poznáte podle chuti nebo i na pohled. Jde o tzv. opětovné rozkvašení, které ostře mění specifickou chuť vína.
Že došlo k přesíření vína, na to má nos každý. Ucítíte typický zápach zkaženého vejce. Oxid siřičitý víno chrání proti oxidaci a konzervuje ho. To se nestane, když je jeho množství kontrolované.
Na víně se může projevit až výrazně nakyslou chutí či mírným zákalem. Octové bakterie oxidují alkohol, což je normální a žádané, ale někdy jsou aktivní až příliš nebo je jich zkrátka moc.