Přemýšlíte, jak dlouhodobě uchovat právě sklizenou úrodu, popř. velký nákup z farmářských trhů? Samozřejmě, že prostřednictvím mrazáku! Nevíte, zda sáhnout po mrazáku šuplíkovém nebo pultovém? Proč by měl mít váš mrazák No Frost technologii či další funkce? Nejen tyto otázky vám zodpoví následující článek.
Ať už je pro vás mrazák kombinované chladničky příliš malý, nebo preferujete raději samostatné spotřebiče, není nad spolehlivý, úsporný a tichý mrazák. Jak ale vybrat ten pravý, který by vyhovoval nejen vašim prostorovým možnostem, ale i životnímu stylu? Stačí dočíst tohoto průvodce až do konce a výběr toho správného mrazáku pro vás bude hračkou!
Mrazničky můžeme rozčlenit na základě dvou kritérií – dle konstrukce na šuplíkové a pultové, a způsobu umístění na volně stojící a vestavné.
Šuplíkový mrazák, taktéž označovaný jako mrazák skříňový, vypadá jako klasická lednice. Jeho vnitřní prostor je přitom rozdělen hned několika šuplíky, přičemž jejich počet závisí na velikosti tohoto zařízení. Malý mrazák obvykle disponuje 3–4 šuplíky, u běžných mrazáků se nejčastěji setkáte s 5–6 zásuvkami a u těch největších máte k dispozici až 9 šuplíků.
Šuplíkový mrazák vyniká zejména svou přehledností, protože jednotlivé mražené potraviny roztřídíte do snadno přístupných, průhledných zásuvek či boxů, takže pak vše snadno najdete.
Potřebujete dostatek místa pro zamrazení bohaté úrody z vlastní zahrádky, masa ze zabíjačky, popř. na velké množství čerstvých potravin? Pak určitě sáhněte po pultovém neboli truhlicovém mrazáku. Pultový mrazák má otevírání shora a při stejném objemu nabídne více místa, tudíž se skvěle hodí ke skladování velkého množství potravin podobného typu.
Díky silné izolaci vyniká nízkou spotřebou, mírnou nevýhodu představuje menší přehlednost a zejména pro osoby s omezenou pohyblivostí horší dostupnost na dně uložených potravin.
Není nad to, mít vše vždy po ruce. Trendem je mít dnes vše vestavěné, takže stejně tak tomu je i u těchto zařízení. Vestavný mrazák je vždy šuplíkový a díky dokonalé integraci do jakéhokoli nábytku se skvěle hodí do každé kuchyně. Zatímco menší mrazáky s výškou do 90 cm dokonale zapadnou pod pracovní desku, varianty o výšce nad 151 cm se hodí i jako hlavní mrazák do početnějších domácností a spolu s vestavnou chladničkou téže výšky mohou vytvořit „dokonalý pár“.
Pokud hledáte malý mrazák, vhodný na chatu či do garsonky, pak vsaďte na tzv. mini mrazák! Za mini mrazák lze považovat malou mrazničku o objemu méně než 80 l, najdou se i varianty ještě menší, které schováte klidně i pod stůl. Zároveň jde asi o nejschůdnější cestu, jak pořídit mrazák levně!
Mrazák patří ke spotřebičům, které jsou v chodu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, proto má na celkovou spotřebu energie domácnosti významný vliv. Ještě nedávno byly energetické štítky „plejádou“ áček s několika plusy, což na řadu lidí působilo matoucím dojmem.
Z toho důvodu vstoupily 1.3.2021 v platnost nové energetické štítky s novou grafikou a značením tříd pouze písmeny. Klasifikace je navíc mnohem přísnější, mrazáky patřící dříve do nejúspornější energetické třídy A+++ nyní patří nejlépe do třídy C či D. Naštěstí jde vývoj „mílovými“ kroky dopředu, takže již brzy lze očekávat nástup mrazáků v nově definovaných třídách A i B.
Pozor, nepleťte si energetickou třídu s klimatickou třídou! Zatímco první zmíněná slouží pro přehled o spotřebě, klimatická třída udává optimální teplotu místnosti, ve které by měl mrazák stát. Pokud je teplota mimo doporučený rozsah, hrozí vyšší spotřeba energie i porucha spotřebiče.
Kategorie tříd
SN (Subnormální): 10–32 °C
N (Normální): 16–32 °C
ST (Subtropická): 18–38 °C
T (Tropická): 18–43 °C
Jak poznat kvalitní mrazák? Indicií je mnoho, přičemž jedním z nejdůležitějších parametrů je jeho mrazicí výkon. Ten udává, kolik kg čerstvých potravin daný mrazák dokáže během 24 hodin zmrazit na -18 °C. Jistotu spolehlivého výkonu i při větším zatížení poskytují mrazáky s výkonem alespoň 10 kg/24 hod.
Celou sklizeň, popř. veškeré čerstvé maso bezpečně zamrazí mrazáky s výkonem 15, případně 20 kg / 24 hod. Ty největší a nejvýkonnější mrazáky dokážou za 24 hodin zamrazit dokonce až 32 kg čerstvých surovin, a to už je pořádná porce.
Hodláte-li svou novou mrazničku umístit do sklepa, garáže či spíže, pak její hlučnost řešit nemusíte. Pokud však bude součástí kuchyně spojené s obývákem, nebo ji umístíte na chodbu, měli byste této oblasti věnovat zvýšenou pozornost. Za opravdu tichou lze považovat mrazničku s hlučností 41 dB a méně. Jestliže jste citliví na sebemenší hluk, pak sáhněte po mrazáku s hlučností pod 37 dB, který prakticky neuslyšíte.
Někomu se možná může zdát, že 1 nebo 2 dB nic neznamenají, ale je tomu právě naopak! Decibel je totiž logaritmická hodnota. Nárůst hlučnosti je tudíž lineární a 3 dB hlučnosti navíc znamenají, že je daný spotřebič oproti svému konkurentovi 2× hlučnější. Když si např. pořídíte jednodveřovou chladničku a mrazák, oba s hlučností 40 dB a umístíte je vedle sebe, bude celková hlučnost činit 43 dB. V případě hlučnosti obou spotřebičů 37 dB bude celková hlučnost 40 dB.
Máte obavy, abyste kvůli delšímu výpadku proudu, případně z důvodu nenadálé poruchy nepřišli o své drahocenné zásoby? Pak se při výběru mrazáku zaměřte na jeho akumulační dobu. Ta udává, jak dlouho je mrazák po výpadku proudu schopen uchovat uskladněné potraviny v plně zmrazeném stavu.
Za pomyslné minimum lze považovat alespoň 10 hodin, většina mrazáků odolá vlivům okolí až 24 hodin. Ty nejlepší pak uchovají veškeré potraviny v plně zmrazeném stavu i více než 50 hodin, což představuje více než 2 dny bez elektrického proudu. Nejdelší akumulační dobou jsou pověstné mrazáky pultové, které vynikají mimořádně silnou izolací.
Věděli jste, že pouhé 3 mm námrazy zvýší spotřebu energie vašeho mrazáku o 30 % a 1 cm dokonce o 70 %? Proč ztrácet čas náročným odmrazováním, když existuje řešení v podobě No Frost technologie!
Má-li váš šuplíkový mrazák No Frost technologii, pak máte „vyhráno“. Mrazení zde probíhá cirkulujícím studeným, suchým vzduchem, který odnímá přebytečnou vlhkost z potravin a odvádí ji do prostoru nad kompresor, kde dochází k jejímu odpaření.
To, že se na stěnách mrazáku ani na samotných potravinách neusazuje námraza, přináší spoustu výhod. Ať už v podobě trvale nízké spotřeby, tak i neméně důležité úspoře času, který tak můžete strávit příjemnějšími činnostmi se svou rodinou.
Hodláte svou mrazničku umístit do nevytápěných prostor jako např. sklep, garáž či spíž na chatě? Díky inovativní technologii, označované jako MinFrost nebo FrostProtect, nemusíte okolní teplotu vůbec řešit. Zatímco běžné mrazáky mohou „ztrácet dech“ již při +10 °C, zařízení s výše zmíněnými technologiemi fungují bez problémů i při okolních -15 °C, tudíž je můžete nechat bez dozoru i v nevytápěných prostorech.
Jakmile do mrazáku vložíte nové potraviny, je zásadní, aby došlo k jejich rychlému zmrazení. Jen tak si uchovají svou chuť a zůstanou plné živin. Proto je většina mrazniček vybavena funkcí supermrazení, která zajistí jejich bleskurychlé zamrazení. Vkládáte-li větší množství najednou, je vhodné tuto funkci aktivovat minimálně 2 hodiny předem, aby nedošlo ke krátkodobému zvýšení teploty, které může negativně ovlivnit i ostatní uskladněné potraviny.
Plné ruce věcí, nedočkavé děti nebo jednoduše zapomětlivost – stačí chvilka a dveře mrazáku zůstanou otevřené. Zvukový nebo světelný signál, který upozorní na zvýšenou teplotu v souvislosti s nedovřenými dvířky, patří k velmi oblíbené výbavě mrazniček.
Související články: