Jak si připravit lahodné cappuccino, caffè latte či latte macchiato s nadýchanou, hustou a jemně krémovou pěnou, pokud nemáte doma kávovar s mléčným řešením? Stačí si pořídit kvalitní napěňovač mléka a rázem získáte pěnu jako obláček pro své milované kávové osvěžení. Jaké parametry zohlednit při výběru, vám prozradíme v tomto článku.
Nejprve si musíte upřesnit, co očekáváte od napěňovače mléka. Měl by zvládnout připravit pěnu i pro více šálků najednou nebo si vystačíte i s menším objemem pro příležitostnou přípravu? Spokojíte se s ručním napěňovačem mléka a trošku pocvičíte bicepsy, nebo sníte o automatickém modelu, který vytvoří veškerou pěnu za vás? Nebojte se, my vám poradíme a dříve, než vám vychladne kávička, si vyberete svůj nový napěňovač mléka, který zkvalitní všechny vaše kávové zážitky.
V kávovém světě existují tři typy napěňovačů mléka: manuální, elektrický a automatický napěňovač mléka.
Jak již napovídá kategorie, jedná se o přístroj, který vyžaduje vaši fyzickou spolupráci. Abyste získali vytouženou pěnu, musíte přiložit ruku k dílu. Ruční napěňovač mléka je vlastně nádoba s víkem, ve které je instalován píst. Pěnu vytvoříte rychlým pohybem pístu nahoru-dolů (zde přijdou na přetřes zmíněné bicepsy), čímž vženete do mléka vzduch. Výhodou manuálního napěňovače je nízká cena a možnost kontrolovat si konzistenci pěny, nevýhodou ne zcela dokonale našlehaná pěna, delší doba přípravy a nutnost předehřát mléko v jiné nádobě.
Ruční napěňovač mléka pohánějí tužkové baterie. Přístroj je lehký, cenově velmi přijatelný a práce s ním vám půjde od ruky kdekoli. Jemnou spirálu, kterou se šlehá mléko, ponoříte do konvičky na mléko (mléko musíte ohřát předem), zmáčknete start a za chvíli je pěna na světě. Hustota pěny není největší, ale dozajista dostačující. Další výhodou tohoto zařízení je přenosnost a snadno dostupný a vyměnitelný zdroj energie. Svého milovaného cappuccina, apropos frappé se tak nemusíte vzdát ani na cestách.
Máte-li vysoké nároky na pěnu do kávy, elektrický napěňovač mléka s napájením ze sítě bude přesně pro vás. Sice za vyšší cenu, ale s perfektním výsledkem. Sám předehřeje mléko a teplou či studenou pěnu připraví rychle a precizně. Navíc vyniká dalšími praktickými funkcemi, jako je například termostat, který ohřeje mléko na přesnou teplotu. Doporučujeme varianty s adekvátní délkou kabelu, abyste spotřebič mohli pohodlně umístit na kuchyňskou linku nejen doma, ale řekněme i v karavanu, pokud se chystáte například na dobrodružný roadtrip.
Máte rádi něco sladkého ke kávičce? Připravte si chutný dezert. Nebo si zkuste přichystat osvěžující ledovou kávu s pár kostkami ledu.
Vyšší příkon vede rychleji do cíle. Pokud toužíte mít pěnu jako obláček dříve, než řeknete latté macchiato, soustřeďte se na výkon v rozmezí od 400–600 W.
Plně automatické napěňovače mléka nabízejí několik voleb ohřevu. Kromě základního ohřevu mléka můžete využít přípravu teplé i studené pěny na vícero způsobů a vykouzlit si nejen skvělé latté, frappé, ale například i extra napěněné kakao pro děti.
K ovládání manuálních a ručních napěňovačů vám výborně poslouží pouze vaše ruce či maximálně tlačítko zapnutí/vypnutí. Automatické napěňovače se ovládají otočným voličem nebo tlačítky. Ovládání je u každého typu přístroje jednoduché, přehledné a intuitivní. Přidanou hodnotou je LED displej, indikace ohřevu nebo podsvícení voliče.
Rukojeť přístroje by měla být pohodlná, tak akorát do ruky, ideálně z protiskluzového materiálu.
Nejkvalitnější materiály jsou nerez, teflon nebo ušlechtilá ocel – nepřilnavé, snadno se čistí, mají dlouhou životnost a ideální pro rychlý ohřev. Plast není vhodný k ohřevu, většinou je z něj vyroben vnější obal, plášť nebo rukojeť přístroje.
Bude přístroj stálou součástí inventáře vaší domácí linky? Potom berte ohled také na vzhled. Záleží vám na barvě nebo tvaru? Možností na výběr máte mnoho.
Nádobka i přístroj by měly stát pevně na nožičkách, a to na jakémkoli povrchu. Tomu dopomáhají například i magnetické nástavce, nožičky z pryže nebo gumová podložka ohřívací desky.
Pravidelná údržba je stejně důležitá jako při čištění trysek kávovarů s mléčným řešením. Předejdete tak zaschnutí zbytků mléka na komponentech přístroje i stěnách nádoby, potažmo následnému nepříjemnému zápachu. Použité části čistěte po každém použití, ručně nebo je vložte do myčky, pokud to daný materiál umožňuje. Symbol pro ne/použití v myčce nádobí naleznete na dně nádobky nebo v příbalovém letáčku k výrobku.
Součástí balení mohou být i nástavce pro přípravu pěny či ohřev mléka, případně odměrka pro přesné dávkování přísad do nápojů. Jedná se o výhodu, protože je tak nemusíte dokupovat zvlášť.
Manuální a ruční napěňovače mléka lze koupit i za pár set korun, lepší modely vás zpravidla nevyjdou na více než pětistovku. Cena automatických elektrických napěňovačů se pohybuje dle kvality materiálu, funkcí atp., od cca 700 Kč až po přibližně 5 000 Kč u prémiových modelů.
Špičkové modely jsou vybaveny řadou chytrých funkcí. Setkat se můžete s ochranou proti přehřátí, spuštění naprázdno či automatickým vypínáním při překročení nastavené teploty.
Nejchutnější teplou pěnu vyšleháte z mléka ohřátého na 65 °C.
Ideální je použít mléko s vysokým obsahem tuku. Dnes již v obchodech pořídíte i variantu určenou pro baristické účely. Ani vegani nejsou ochuzeni o kávové zážitky, mohou si vybrat svou rostlinnou variantu mléka, rovněž se specifickým označením barista apod.
Nejčastěji se u napěňovačů mléka setkáte s objemem kolem 200 ml, což bohatě stačí na přípravu mléčné pěny pro jednoho. Máte-li v plánu často připravovat více šálků mléčných nápojů najednou, zvolte si objem nad 200 ml. Pro přípravu mléčné pěny naplňte nádobu mlékem přibližně do poloviny, protože pěna zvětší svůj objem - předejdete tak vykypění z nádoby a nepořádku na stole. V rámci objemu výrobce uvádí většinou 2 základní údaje: celkový objem nádoby pro ohřev mléka a objem pro našlehání pěny.
Stejně důležitá je i chuť a jakost kávy. Milovníci kávy pochopitelně nedají dopustit na kvalitní zrnkovou kávu s čerstvým namletím před každým baristickým rituálem.