Jak vybrat projektor?

24.07.2024

Poradíme vám, jak vybrat projektor do kanceláře i domů na filmy a hry. Projdeme nejdůležitější parametry, podíváme se na druhy projektorů a projekčních technologií a nakonec i nabídneme konkrétní rady, na co byste se měli zaměřit právě vy se svými konkrétními preferencemi.

Jak vybrat projektor?

O čem se dočtete:

Úvod

Technologie promítání 

Svítivost a kontrast

Rozlišení a poměr stran

Umístění a projekční vzdálenost

Plátno, nebo stěna?

Konektivita 

Další parametry

Typy projektorů: Konkrétní rady

Různá multimédia, ať už filmy a jinou zábavu, nebo excelovské prezentace, sleduje většina z nás každý den. Zapomeňte na miniaturní monitory a klasické televizory a zažijte obří úhlopříčku (a kvalitní obraz), jaký nabízí projektor. Ať už se chystáte na filmový maraton ve svém soukromém, domácím kině, nebo potřebujete prezentovat svou práci početné skupině klientů, poradíme vám s výběrem toho nejlepšího projektoru.

Jak vybrat projektor

Nabídka je široká a liší se podle zaměření

To nejzásadnější, od čeho by se měl odvíjet váš výběr, je samozřejmě hlavní využití projektoru. Na konci článku si uvedeme několik konkrétních příkladů, ale už v úvodu vás upozorníme na několik důležitých poznatků:

  1. velmi rozdílné požadavky má milovník filmů, hráč videoher a lektor, který po firmách pouští prezentace;
  2. hodně záleží na tom, jak vypadá místnost, kde budete promítat (jak je velká, jaké má stěny, …)
  3. projektory se dělají pevné, např. připevnitelné na strop, ale také miniaturní, přenosné;
  4. projektor může stát několik málo tisíc a dokonale naplňovat vaše potřeby, ale také může stát přes sto tisíc – rozdíly ve výbavě jsou velké.

Pojďme se podívat důkladněji na parametry a vlastnosti projektorů a také vaše preference, jež jsou při výběru klíčové.

Technologie promítání a jejich porovnání

Nebudeme vás zatěžovat technickými (natož fyzikálními) detaily, jako jsou čočky a zdroje světla, ale rozhodně si představíme výhody a nevýhody nejrozšířenějších a nejznámějších projekčních technologií.

DLP projektory

Klasické DLP projektory mají největší výhodu ve velmi vysoké snímkové frekvenci. Ta zajišťuje plynulý obraz, což oceníte v rychlých scénách ve filmech, ale hlavně ve videohrách nebo teoreticky při sledování aktivního 3D, i když jak sami víte, trojrozměrné sledování se mimo kina moc neujalo. Mezi další výhody každopádně patří přesné zobrazení barev a dobrý kontrast s hezkou černou. Také tyto projektory zpravidla nabízejí vysoký jas.

Jak vybrat projektor?
Když už jako v kině, tak i s podporou 3D!

Nevýhodou je, že projektory bývají větší a těžší, a protože vyzařují více tepla a musí se i více chladit, jsou hlučnější. Lampu navíc musíte časem měnit, což je finančně zatěžující, i když samozřejmě nejde o vyloženě extrémní sumy. Také nejsou tyto projektory příliš odolné, a to kvůli pohyblivým částem.

Poslední částečnou nevýhodou je tzv. duhový efekt (RBE, Rainbow Effect), kdy určitá část populace může vidět v obraze rušivé duhové pruhy. I proto byste si v případě nákupu DLP projektoru měli ověřit, že do této skupiny nepatříte (resp. nikdo z osob, které budou obraz pravidelně sledovat).


LCD projektory

LCD projektory fungují na úplně jiném principu (bez pohyblivých součástí), který má své unikátní výhody a nevýhody.

Očekávat můžete „stabilní“ obraz bez otřesů, hezké barvy, vysoký jas a nulové riziko duhového efektu.

Nevýhodou je menší ostrost, nižší obnovovací frekvence, blednutí barev s rostoucím stářím LCD panelů a poněkud náročnější čistění (do jednotky může vnikat prach). Také nedokáže technologie LCD zobrazit tak hezkou černou jako DLP. Samozřejmě i zde musíte měnit lampu, která se časem vysvěcuje.


LED projektory

Stejně jako u LED vs. LCD televizorů (i když dnes už na LCD modely nenarazíte) platí, že princip technologie je stejný, ale o svícení se starají diody LED.

Hlavní výhodou je výdrž, která dosahuje desítek tisíc hodin (20–30 tisíc), což je násobně více než u LCD modelů. Další výhodu (ano, výhodu) představuje tzv. Helmholtz-Kohlrauschův efekt, což je optický klam, díky kterému vypadá obraz lépe – jasněji a živěji – než ve skutečnosti je. Jde o výhradní výhodu technologie LED. Příjemná je také nižší spotřeba, menší výdej tepla a menší rozměry a hmotnost.

Nevýhody? Zpravidla jde o nižší svítivost (ne nízkou, jen nižší v porovnání), takže se LED projektory hodí hlavně do místností s dobrými možnostmi zatemnění.

Jak vybrat projektor

Laserové projektory

Laserové projektory využívají trochu jinou technologii promítání, která přináší spoustu – opravdu spoustu – výhod. Barvy jsou přesnější, zapnutí a vypnutí okamžité, spotřeba lepší, jas vyšší a životnost nesrovnatelně lepší. Obraz nebledne, jas neklesá (respektive jen velmi málo), a aniž byste museli měnit součástky, činí životnost například 20 a více tisíc hodin.

Představte si, že takový projektor svítí někde v obchodě osm hodin denně, pět dní v týdnu, padesát týdnů v roce. Vydrží deset let.

Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Do určité míry ji vyváží nižší náklady spojené s údržbou, ale nejde už o modely „pro každého“, hlavně pokud chcete vyšší rozlišení a pokročilé funkce. Laserové projektory jsou tak skvělou volbou například při zmíněném profesionálním nasazení, do firem nebo pokud jste prostě movitější a chcete a můžete si dopřát nejlepší obraz „v obýváku“.


Kombinace a další technologie

Důležité je, abyste měli základní představu o hlavních rozdílech mezi nejrozšířenějšími technologiemi, ale zmiňme, že existují i jiné možnosti.

Narazit také můžete například na hybridní modely, jež například kombinují LCD a laser, nebo na technologii LCoS se speciálními zrcadly, která funguje na podobném principu jako LCD, ale lépe zobrazuje černou a šedou.

Jak vybrat projektor

Svítivost a kontrast

U obou těchto parametrů platí jednoduché pravidlo: čím více, tím lépe. Omlouváme se technologickým expertům, když vysvětlení svítivosti hodně zjednodušíme. Představte si, že na zeď svítíte slabou svítilnou (je jen lehce nažloutlá) a poté silnou svítilnou (jasný, zářivý kruh světla i ve dne). Teď si to samé představte s obrazem.

Ve výborně zatemněné místnosti stačí klidně 1 000 lumenů, ale pokud do místnosti prosvítá denní světlo, potřebujete násobně více, aby obraz nebyl vybledlý (např. minimálně 2–3 000 lumenů). Počítejte také s tím, že výrobce uvádí maximální hodnotu, a ne vždy je projektor schopen dosahovat takto vysokých čísel běžně a dlouhodobě.

Kontrast se svítivostí souvisí, jde o poměr mezi nejjasnějšími a nejtmavšími body. Výrobci si umí s měřením marketingově pohrát, takže můžete narazit na hodnoty x 000 000 : 1, které mohou být poněkud optimistické… Každopádně ale berte nejvyšší hodnotu, jakou budete mít k dispozici.

Vysoký „jas“ (svítivost) a kontrast jsou mimo jiné předpokladem podpory HDR – ještě spolu se zobrazením velkého počtu a kvalitně vykreslených barev. Filmy a hry s HDR, tedy vysokým dynamickým rozsahem, vypadají mnohem kvalitněji a realističtěji – celkově lépe a poutavěji.

Jak vybrat projektor?

Rozlišení obrazu a poměr stran

Opakujeme se, ale… čím více, tím lépe. U kancelářských projektorů bychom uznali jako minimum rozlišení HD (1 280 × 720 px) a jeho příbuzné varianty, ale základem je dneska obecně Full HD: 1 920 × 1 080 pixelů. To stačí na rozumnou vzdálenost (kdy nejste nalepení na obří obraz) i na filmy a hry.

Pokud máte tu možnost, určitě sáhněte po 4K rozlišení, což je aktuálně standard např. u televizorů (existují i 8K modely, ale to je zatím spíše hudba budoucnosti a 4K opravdu stačí). Oproti Full HD je 4× jemnější (jako čtyři Full HD obrazy v mřížce 2 × 2, celkem tedy 3 840 × 2 160 px), což znamená, že pokud promítáte patřičně kvalitní zdroj, je obraz výrazně ostřejší, jemnější, realističtější, plastičtější.

Co se poměru stran týče, je standardem dobře známý poměr 16 : 9. Například v kancelářích a učebnách by našel uplatnění i starší poměr 4 : 3, ve kterém se také dodnes často fotí, ale buďme v první řadě pragmatičtí: váš počítačový monitor je s největší pravděpodobností poměr 16 : 9, váš televizor stoprocentně… Je zbytečné jít proti proudu a pak na poslední chvíli měnit poměr například v počítačové prezentaci, aby vyplnila vysoký obraz.

Filmoví nadšenci (potažmo hráči) ještě mohou zvážit úzký filmový poměr 21 : 9, ale opět platí, že to nebude praktické ve chvíli, kdy budete chtít například promítat plochu počítače.

Jak vybrat projektor

Poměr stran je každopádně nejen vlastnost projektoru (tedy jak promítá), ale také důležitý parametr při případném výběru plátna – o tom níže.

Umístění projektoru a projekční vzdálenost

Věděli jste, že existují i přenosné projektory? Nebývají doslova „kapesní“ (i když i takové existují jako příslušenství k mobilnímu telefonu), ale přesto je bez problémů vložíte do tašky a přenesete.

Pokud nicméně hledáte projektor jako standardní vybavení domácnosti či kanceláře, budete pravděpodobně vybírat, kam ho umístíte trvale. Většina projektorů umožňuje jak zavěšení, tak postavení (obraz překlopí). Zásadnější je pro vás rozhodnutí, jak daleko od „obrazu“ ho chcete mít.

V parametrech projektoru najdete minimální a maximální projekční vzdálenost, od které se také logicky odvíjí velikost úhlopříčky projekce (můžete ji obvykle přizpůsobovat, ale nedostanete se běžně z minimální vzdálenosti na maximální úhlopříčku).

Do domácího a standardního kancelářského prostředí se dnes hodí projektory s krátkou či ultrakrátkou projekční vzdáleností, které nabízejí dvoumetrový obraz už při vzdálenosti cca 1 metr (resp. 50 cm) – pokud tedy nemáte extra velkou místnost a nechcete promítat například z osmi či deseti metrů.

Ultrakrátká projekční vzdálenost je fascinující a pro člověka těžko představitelná, protože my takový zorný úhel, jaký nabízí projektor, rozhodně nemáme (sedíte pochopitelně za ním, proto jste schopni obsáhnout celý obraz). Každopádně jde o velmi praktické řešení, protože projektor nemusíte umístit do místnosti, stačí ho položit například na skříňku před zeď či plátno.

Jak vybrat projektor

Plátno, nebo stěna?

Kam vlastně budete obraz promítat? Základní možnosti jsou dvě – buď stěna, nebo projekční plátno.

Promítat na obyčejnou stěnu není technicky vzato problém, ale měli byste dodržet určité podmínky. Musí být samozřejmě rovná, hladká, a ideálně bílá. Některé projektory umí pozměnit barevné vyznění tak, aby neutralizovaly barvu podkladu, ale platí to samozřejmě pro mírné odstíny a není to ideální.

Plátno je jistota. Nejen, že je barevně dokonalé, ale jeho povrch bývá často přímo uzpůsobený promítání, takže zajistí nejlepší možný obraz. Jak jsme už říkali, zohledněte při výběru poměr stran. Dále zvolte vhodnou velikost, respektive úhlopříčku. Nakonec se rozhodněte, jestli chcete rolovací plátno, nebo například plátno na stojánku.

Jak vybrat projektor

Konektivita (možnosti připojení)

Posledním z „hlavních“ parametrů je konektivita. Standardně by měly dnešní projektory nabízet HDMI (ale ověřte to), ideálně vícero. Určitě by potěšil DisplayPort, starší D-Sub už naopak dnes nevyužijete.

Některé modely nabízejí USB, ethernet umožňující připojení k síti, nebo ještě lépe bezdrátové standardy Wi-Fi a Bluetooth. Domácí projektory, které mají nahradit televizor, také mohou potěšit plnohodnotným televizním tunerem.

Reproduktory bývají integrované, ale rozhodně ověřte, jaký projektor nabízí zvukový výstup, abyste například mohli připojit domácí kino.
 

Jak vybrat projektor?

Jak vybrat projektor?

Další užitečné parametry

Standardně je účelem projektoru přehrát obraz, který do něj dostanete. Měli byste ale vědět, že existují i chytré modely s operačním systémem, které opravdu nahradí chytrý televizor – jen místo obrazovky promítají.

Mohou nabízet například aplikace (YouTube, HBO apod.), podporu hlasových asistentů či vychytávky, jako je například Steam Link (propojení s herní knihovnou Steam a možnost streamovat hry z PC).

Nemusíte se tedy spokojit jen se „zobrazovačem“, i když pokud projektor připojíte například k PC, tak nemusíte chytré funkce potřebovat.

Jak vybrat projektor?

Na co a jak budete projektor používat? Typy projektorů

Pojďme si ukázat několik příkladů. Ne nutně konkrétní modely, ale spíše typy a parametry, které byste měli zvážit při daném použití.


Filmoví a televizní nadšenci / Domácí kino

Technologií se omezovat nemusíte, zaměřte se hlavně na rozlišení (naprosté minimum je Full HD, zkuste směřovat ke 4K). Poměr stran volte buď 16 : 9, nebo 21 : 9, pokud jste opravdu nadšení filmaři. Samozřejmě v závislosti na svém rozpočtu volte co největší svítivost a kontrast, ideálně podporu HDR a zohledněte konektivitu, např. vestavěný televizní tuner nebo chytré aplikace, pokud sledujete obsah z online streamovacích služeb.


Hráči

Zaměřte se na plynulost obrazu a odezvu/prodlevu. U rozlišení je paradoxně sázkou na jistotu pouhé Full HD, ale pokud máte moderní konzoli nebo silný počítač a hrajete ve 4K, je samozřejmě vyšší rozlišení lepší. Rozhodně potěší speciální funkce, jako je Steam Link, i když nejsou standardní a neomezujte se jimi při výběru. Jinak nepřekvapivě doporučujeme co nejlepší kvalitu obrazu a zvuku.

​ Poradíme vám, jak vybrat projektor do kanceláře i domů na filmy a hry. Projdeme nejdůležitější parametry, podíváme se na druhy projektorů a projekčních technologií a nakonec i nabídneme konkrétní rady, na co byste se měli zaměřit právě vy se svými konkrétními preferencemi.     Různá multimédia, ať už filmy a jinou zábavu, nebo excelovské prezentace, sleduje většina z nás každý den. Zapomeňte na miniaturní monitory a klasické televizory a zažijte obří úhlopříčku (a kvalitní obraz), jaký nabízí projektor. Ať už se chystáte na filmový maraton ve svém soukromém, domácím kině, nebo potřebujete prezentovat svou práci početné skupině klientů, poradíme vám s výběrem toho nejlepšího projektoru.  Nabídka je široká a liší se podle zaměření To nejzásadnější, od čeho by se měl odvíjet váš výběr, je samozřejmě hlavní využití projektoru. Na konci článku si uvedeme několik konkrétních příkladů, ale už v úvodu vás upozorníme na několik důležitých poznatků:  • velmi rozdílné požadavky má milovník filmů, hráč videoher a lektor, který po firmách pouští prezentace;  • hodně záleží na tom, jak vypadá místnost, kde budete promítat (jak je velká, jaké má stěny, …)  • projektory se dělají pevné, např. připevnitelné na strop, ale také miniaturní, přenosné;  • projektor může stát několik málo tisíc a dokonale naplňovat vaše potřeby, ale také může stát přes sto tisíc – rozdíly ve výbavě jsou velké.  Pojďme se podívat důkladněji na parametry a vlastnosti projektorů a také vaše preference, jež jsou při výběru klíčové.  Technologie promítání a jejich porovnání Nebudeme vás zatěžovat technickými (natož fyzikálními) detaily, jako jsou čočky a zdroje světla, ale rozhodně si představíme výhody a nevýhody nejrozšířenějších a nejznámějších projekčních technologií.  DLP projektory Klasické DLP projektory mají největší výhodu ve velmi vysoké snímkové frekvenci. Ta zajišťuje plynulý obraz, což oceníte v rychlých scénách ve filmech, ale hlavně ve videohrách nebo teoreticky při sledování aktivního 3D, i když jak sami víte, trojrozměrné sledování se mimo kina moc neujalo. Mezi další výhody každopádně patří přesné zobrazení barev a dobrý kontrast s hezkou černou. Také tyto projektory zpravidla nabízejí vysoký jas.   Když už jako v kině, tak i s podporou 3D!  Nevýhodou je, že projektory bývají větší a těžší, a protože vyzařují více tepla a musí se i více chladit, jsou hlučnější. Lampu navíc musíte časem měnit, což je finančně zatěžující, i když samozřejmě nejde o vyloženě extrémní sumy. Také nejsou tyto projektory příliš odolné, a to kvůli pohyblivým částem.  Poslední částečnou nevýhodou je tzv. duhový efekt (RBE, Rainbow Effect), kdy určitá část populace může vidět v obraze rušivé duhové pruhy. I proto byste si v případě nákupu DLP projektoru měli ověřit, že do této skupiny nepatříte (resp. nikdo z osob, které budou obraz pravidelně sledovat).  LCD projektory LCD projektory fungují na úplně jiném principu (bez pohyblivých součástí), který má své unikátní výhody a nevýhody.  Očekávat můžete „stabilní“ obraz bez otřesů, hezké barvy, vysoký jas a nulové riziko duhového efektu.  Nevýhodou je menší ostrost, nižší obnovovací frekvence, blednutí barev s rostoucím stářím LCD panelů a poněkud náročnější čistění (do jednotky může vnikat prach). Také nedokáže technologie LCD zobrazit tak hezkou černou jako DLP. Samozřejmě i zde musíte měnit lampu, která se čase vysvěcuje.  LED projektory Stejně jako u LED vs. LCD televizorů (i když dnes už na LCD modely nenarazíte) platí, že princip technologie je stejný, ale o svícení se starají diody LED.  Hlavní výhodou je výdrž, která dosahuje desítek tisíc hodin (20–30 tisíc), což je násobně více než u LCD modelů. Další výhodu (ano, výhodu) představuje tzv. Helmholtz-Kohlrauschův efekt, což je optický klam, díky kterému vypadá obraz lépe – jasněji a živěji – než ve skutečnosti je. Jde o výhradní výhodu technologie LED. Příjemná je také nižší spotřeba, menší výdej tepla a menší rozměry a hmotnost.  Nevýhody? Zpravidla jde o nižší svítivost (ne nízkou, jen nižší v porovnání), takže se LED projektory hodí hlavně do místností s dobrými možnostmi zatemnění.    Laserové projektory Laserové projektory využívají trochu jinou technologii promítání, která přináší spoustu – opravdu spoustu – výhod. Barvy jsou přesnější, zapnutí a vypnutí okamžité, spotřeba lepší, jas vyšší a životnost nesrovnatelně lepší. Obraz nebledne, jas neklesá (respektive jen velmi málo), a aniž byste museli měnit součástky, činí životnost například 20 a více tisíc hodin.  Představte si, že takový projektor svítí někde v obchodě osm hodin denně, pět dní v týdnu, padesát týdnů v roce. Vydrží deset let.  Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Do určité míry ji vyváží nižší náklady spojené s údržbou, ale nejde už o modely „pro každého“, hlavně pokud chcete vyšší rozlišení a pokročilé funkce. Laserové projektory jsou tak skvělou volbou například při zmíněném profesionálním nasazení, do firem nebo pokud jste prostě movitější a chcete a můžete si dopřát nejlepší obraz „v obýváku“.  Kombinace a další technologie Důležité je, abyste měli základní představu o hlavních rozdílech mezi nejrozšířenějšími technologiemi, ale zmiňme, že existují i jiné možnosti.  Narazit také můžete například na hybridní modely, jež například kombinují LCD a laser, nebo na technologii LCoS se speciálními zrcadly, která funguje na podobném principu jako LCD, ale lépe zobrazuje černou a šedou.  Svítivost a kontrast U obou těchto parametrů platí jednoduché pravidlo: čím více, tím lépe. Omlouváme se technologickým expertům, když vysvětlení svítivosti hodně zjednodušíme. Představte si, že na zeď svítíte slabou svítilnou (je jen lehce nažloutlá) a poté silnou svítilnou (jasný, zářivý kruh světla i ve dne). Teď si to samé představte s obrazem.  Ve výborně zatemněné místnosti stačí klidně 1 000 lumenů, ale pokud do místnosti prosvítá denní světlo, potřebujete násobně více, aby obraz nebyl vybledlý (např. minimálně 2–3 000 lumenů). Počítejte také s tím, že výrobce uvádí maximální hodnotu, a ne vždy je projektor schopen dosahovat takto vysokých čísel běžně a dlouhodobě.  Kontrast se svítivostí souvisí, jde o poměr mezi nejjasnějšími a nejtmavšími body. Výrobci si umí s měřením marketingově pohrát, takže můžete narazit na hodnoty x 000 000 : 1, které mohou být poněkud optimistické… Každopádně ale berte nejvyšší hodnotu, jakou budete mít k dispozici.  Vysoký „jas“ (svítivost) a kontrast jsou mimo jiné předpokladem podpory HDR – ještě spolu se zobrazením velkého počtu a kvalitně vykreslených barev. Filmy a hry s HDR, tedy vysokým dynamickým rozsahem, vypadají mnohem kvalitněji a realističtěji – celkově lépe a poutavěji.    Rozlišení obrazu a poměr stran Opakujeme se, ale… čím více, tím lépe. U kancelářských projektorů bychom uznali jako minimum rozlišení HD (1 280 × 720 px) a jeho příbuzné varianty, ale základem je dneska obecně Full HD: 1 920 × 1 080 pixelů. To stačí na rozumnou vzdálenost (kdy nejste nalepení na obří obraz) i na filmy a hry.  Pokud máte tu možnost, určitě sáhněte po 4K, což je aktuálně standard např. u televizorů (existují i 8K modely, ale to je zatím spíše hudba budoucnosti a 4K opravdu stačí). Oproti Full HD je 4× jemnější (jako čtyři Full HD obrazy v mřížce 2 × 2, celkem tedy 3 840 × 2 160 px), což znamená, že pokud promítáte patřičně kvalitní zdroj, je obraz výrazně ostřejší, jemnější, realističtější, plastičtější.  Co se poměru stran týče, je standardem dobře známý poměr 16 : 9. Například v kancelářích a učebnách by našel uplatnění i starší poměr 4 : 3, ve kterém se také dodnes často fotí, ale buďme v první řadě pragmatičtí: váš počítačový monitor je s největší pravděpodobností poměr 16 : 9, váš televizor stoprocentně… Je zbytečné jít proti proudu a pak na poslední chvíli měnit poměr například v počítačové prezentaci, aby vyplnila vysoký obraz.  Filmoví nadšenci (potažmo hráči) ještě mohou zvážit úzký filmový poměr 21 : 9, ale opět platí, že to nebude praktické ve chvíli, kdy budete chtít například promítat plochu počítače.  Poměr stran je každopádně nejen vlastnost projektoru (tedy jak promítá), ale také důležitý parametr při případném výběru plátna – o tom níže.    Umístění projektoru & Projekční vzdálenost Věděli jste, že existují i přenosné projektory? Nebývají doslova „kapesní“ (i když i takové existují jako příslušenství k mobilnímu telefonu), ale přesto je bez problémů vložíte do tašky a přenesete.  Pokud nicméně hledáte projektor jako standardní vybavení domácnosti či kanceláře, budete pravděpodobně vybírat, kam ho umístíte trvale. Většina projektorů umožňuje jak zavěšení, tak postavení (obraz překlopí). Zásadnější je pro vás rozhodnutí, jak daleko od „obrazu“ ho chcete mít.  V parametrech projektoru najdete minimální a maximální projekční vzdálenost, od které se také logicky odvíjí velikost úhlopříčky projekce (můžete ji obvykle přizpůsobovat, ale nedostanete se běžně z minimální vzdálenosti na maximální úhlopříčku).  Do domácího a standardního kancelářského prostředí se dnes hodí projektory s krátkou či ultrakrátkou projekční vzdáleností, které nabízejí dvoumetrový obraz už při vzdálenosti cca 1 metr (resp. 50 cm) – pokud tedy nemáte extra velkou místnost a nechcete promítat například z osmi či deseti metrů.  Ultrakrátká projekční vzdálenost je fascinující a pro člověka těžko představitelná, protože my takový zorný úhel, jaký nabízí projektor, rozhodně nemáme (sedíte pochopitelně za ním, proto jste schopni obsáhnout celý obraz). Každopádně jde o velmi praktické řešení, protože projektor nemusíte umístit do místnosti, stačí ho položit například na skříňku před zeď či plátno.    Plátno, nebo stěna? Kam vlastně budete obraz promítat? Základní možnosti jsou dvě – buď stěna, nebo projekční plátno.  Promítat na obyčejnou stěnu není technicky vzato problém, ale měli byste dodržet určité podmínky. Musí být samozřejmě rovná, hladká, a ideálně bílá. Některé projektory umí pozměnit barevné vyznění tak, aby neutralizovaly barvu podkladu, ale platí to samozřejmě pro mírné odstíny a není to ideální.  Plátno je jistota. Nejenže je barevně dokonalé, ale jeho povrch bývá často přímo uzpůsobený promítání, takže zajistí nejlepší možný obraz. Jak jsme už říkali, zohledněte při výběru poměr stran. Dále zvolte vhodnou velikost, respektive úhlopříčku. Nakonec se rozhodněte, jestli chcete rolovací plátno, nebo například plátno na stojánku.     Konektivita (možnosti připojení) Posledním z „hlavních“ parametrů je konektivita. Standardně by měly dnešní projektory nabízet HDMI (ale ověřte to), ideálně vícero. Určitě by potěšil DisplayPort, starší D-Sub už naopak dnes nevyužijete.  Některé modely nabízejí USB, ethernet umožňující připojení k síti, nebo ještě lépe bezdrátové standardy Wi-Fi a Bluetooth. Domácí projektory, které mají nahradit televizor, také mohou potěšit plnohodnotným televizním tunerem.  Reproduktory bývají integrované, ale rozhodně ověřte, jaký projektor nabízí zvukový výstup, abyste například mohli připojit domácí kino.          Další užitečné parametry Standardně je účelem projektoru přehrát obraz, který do něj dostanete. Měli byste ale vědět, že existují i chytré modely s operačním systémem, které opravdu nahradí chytrý televizor – jen místo obrazovky promítají.  Mohou nabízet například aplikace (YouTube, HBO apod.), podporu hlasových asistentů či vychytávky, jako je například Steam Link (propojení s herní knihovnou Steam a možnost streamovat hry z PC).  Nemusíte se tedy spokojit jen se „zobrazovačem“, i když pokud projektor připojíte například k PC, tak nemusíte chytré funkce potřebovat.     Na co a jak budete projektor používat? Typy projektorů Pojďme si ukázat několik příkladů. Ne nutně konkrétní modely, ale spíše typy a parametry, které byste měli zvážit při daném použití.  Filmoví a televizní nadšenci / Domácí kino Technologií se omezovat nemusíte, zaměřte se hlavně na rozlišení (naprosté minimum je Full HD, zkuste směřovat ke 4K). Poměr stran volte buď 16 : 9, nebo 21 : 9, pokud jste opravdu nadšení filmaři. Samozřejmě v závislosti na svém rozpočtu volte co největší svítivost a kontrast, ideálně podporu HDR a zohledněte konektivitu, např. vestavěný televizní tuner nebo chytré aplikace, pokud sledujete obsah z online streamovacích služeb.  Hráči Zaměřte se na plynulost obrazu a odezvu/prodlevu. U rozlišení je paradoxně sázkou na jistotu pouhé Full HD, ale pokud máte moderní konzoli nebo silný počítač a hrajete ve 4K, je samozřejmě vyšší rozlišení lepší. Rozhodně potěší speciální funkce, jako je Steam Link, i když nejsou standardní a neomezujte se jimi při výběru. Jinak nepřekvapivě doporučujeme co nejlepší kvalitu obrazu a zvuku.  Kancelář a škola Oba tyto prostory jsou důležité, ale přece jen v nich jde většinou spíše o obsah prezentací či videí než o „dechberoucí vykreslení mraků na modrém nebi“. Jinak řečeno, buďte praktičtí. Zaměřte se na co nejjednodušší a nejlevnější údržbu, vhodnou konektivitu a volte praktické rozlišení a poměr stran. Full HD (a podobné hodnoty) podle nás stačí, poměr stran sice doporučujeme „normální“, tedy 16 : 9, ale zrovna ve firemním/školním prostředí by se mohly hodit i užší formáty, např. 4 : 3.  Přenosný projektor Přenosnost je „drahá“ funkce, takže za stejnou cenu získáte méně ostatní výbavy. To ovšem neznamená, že by přenosné projektory nebyly dobře vybavené – seženete modely všech úrovní. Kromě toho, že byste měli sledovat parametry „jako obvykle“, vám doporučujeme, abyste se zaměřili na vlastnosti spojené s přenositelností: rozměry, hmotnost, umístění (např. stojánek), napájení apod.  Specialita: Interaktivní projektory Dotyková obrazovka nemusí mít fyzickou dotykovou vrstvu. Interaktivní projektory poznají pomocí speciálních senzorů, kde se dotýkáte interaktivním perem promítané plochy, a reaguje jako při dotyku. Volte vyšší rozlišení, protože budete logicky stát blízko obrazu, a jinak je výběr parametrů stejný jako vždy.     Doufáme, že máte jasno, nebo aspoň jasněji. Dobrou zprávou každopádně je, že ať už hledáte kancelářský, nebo „filmový“ či herní projektor, nabídka je velmi široká a určitě si snadno vyberete.  ​

Kancelář a škola

Oba tyto prostory jsou důležité, ale přece jen v nich jde většinou spíše o obsah prezentací či videí než o „dechberoucí vykreslení mraků na modrém nebi“. Jinak řečeno, buďte praktičtí. Zaměřte se na co nejjednodušší a nejlevnější údržbu, vhodnou konektivitu a volte praktické rozlišení a poměr stran. Full HD (a podobné hodnoty) podle nás stačí, poměr stran sice doporučujeme „normální“, tedy 16 : 9, ale zrovna ve firemním/školním prostředí by se mohly hodit i užší formáty, např. 4 : 3.


Přenosný projektor

Přenosnost je „drahá“ funkce, takže za stejnou cenu získáte méně ostatní výbavy. To ovšem neznamená, že by přenosné projektory nebyly dobře vybavené – seženete modely všech úrovní. Kromě toho, že byste měli sledovat parametry „jako obvykle“, vám doporučujeme, abyste se zaměřili na vlastnosti spojené s přenositelností: rozměry, hmotnost, umístění (např. stojánek), napájení apod.


Specialita: Interaktivní projektory

Dotyková obrazovka nemusí mít fyzickou dotykovou vrstvu. Interaktivní projektory poznají pomocí speciálních senzorů, kde se dotýkáte interaktivním perem promítané plochy, a reaguje jako při dotyku. Volte vyšší rozlišení, protože budete logicky stát blízko obrazu, a jinak je výběr parametrů stejný jako vždy.

***

Doufáme, že máte jasno, nebo aspoň jasněji. Dobrou zprávou každopádně je, že ať už hledáte kancelářský, nebo „filmový“ či herní projektor, nabídka je velmi široká a určitě si snadno vyberete.
 

Jak vybrat projektor

Další aktuality

Nakonfigurované Apple CTO modely: Vyberte si Mac zařízení podle svých představ

Nakonfigurované Apple CTO modely: Vyberte si Mac zařízení podle svých představ

Díky Macům s označením CTO mají uživatelé jedinečnou možnost pořídit si svá zařízení na míru. Od kompaktních notebooků až po výkonné stolní počítače – vy si zvolíte konfiguraci, která odpovídá vašim p...... Celý článek
Jak funguje zámek pračky?

Jak funguje zámek pračky?

Moderní pračky jsou úsporné, tiché, ale hlavně vždy bezpečné. Již dávno se nemusíte bát vyplavení koupelny, opaření horkou vodou, natož poranění o otáčející se buben, a to vše díky zámku dvířek pračky...... Celý článek
Žhavé novinky vivo X200 a X200 Pro mají ambice na fotomobil roku

Žhavé novinky vivo X200 a X200 Pro mají ambice na fotomobil roku

Vivo přichází do nového roku s nadupanými modely. Tentokrát se výrobci vyřádili především na fotoaparátech, které vznikaly ve spolupráci se společností ZEISS. Pojďme se tedy společně podívat na nové p...... Celý článek
To nejlepší z CES 2025: Televize přes celou stěnu i „rolovací“ displeje notebooků

To nejlepší z CES 2025: Televize přes celou stěnu i „rolovací“ displeje notebooků

Veletrh CES je každoročně nabitý k prasknutí, a to nejen návštěvníky, ale hlavně tou nejmodernější elektronikou. Nabízíme náš přehled toho nejzajímavějšího, co jste na CESu mohli spatřit. Co myslíte –...... Celý článek
Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec...... Celý článek