Má nezaměnitelný „hlas“ a už tolikrát nám pomohla – navrtat poličku, smontovat nábytek, pověsit obraz na stěnu atd. Vrtačka je nenahraditelným pomocníkem nejen každého kutila, mistra, ale také každé domácnosti. Ale která je ta správná pro vás? Zapomeňte na: „Nevrtej do toho, ty tomu nerozumíš!“, protože my vám poradíme. Pohodlně se usaďte a zavrtejte se očima do našeho článku, v němž si představíme základní typy vrtaček, jejich použití i tipy, na které byste měli při koupi přihlédnout.
Příklepová vs. bezpříklepová vrtačka
Před koupí vrtačky si hlavně musíte ujasnit, k jakému účelu vám bude sloužit. Máte v plánu jednoduché práce a občasné vrtání, jako je např. montování nábytku, vrtání děr do měkkých materiálů, šroubování apod., nebo ty náročné, jako jsou demoliční práce, vrtání do stěn, zdiva či betonu?
Vrtačka už dnes není tím, čím byla kdysi. Je to všestranná pomocnice, která nám kromě vrtání děr zvládne pomoct i se šroubováním, mícháním, ale také frézováním či broušením (tady je však důležité řídit se přesnými doporučeními a tzv. tangenciálními a axiálními silami – tlačit ve směru na osu vrtačky, ne mimo, aby nedošlo k úrazu a poškození zařízení či materiálu).
Výrobci dělají velké pokroky a dnes už má většina modelů i množství užitečných funkcí, zmíníme například přepínání mezi rychlostmi, LED světlo, zpětný chod, pokud jste to zašroubovali trošku „nakřivo“ či možnost jediným stisknutím tlačítka udělat i „díru do světa“. Když zjistíte, na co vrtačku chcete, máte za sebou první krok k tomu, jak si vybrat vrtačku, která vám bude nejvíc vyhovovat.
Dalším krokem je zjistit, která z vrtaček je váš typ, proto si v krátkosti pár základních typů představíme. Zjistíte, jak vybrat aku vrtačku nebo jestli už přece jen nebude pro vaši profesi a potřeby vhodnější vrtací kladivo.
Akumulátorová vrtačka je nejuniverzálnější vrtačkou vhodnou na měkké materiály, utahování i šroubování. Hlavní výhodou je neomezený pohyb díky dobíjecímu akumulátoru. Takže ji můžete vzít do zahrady a dokončit svoje vyvýšené záhony nebo přenést na výpomoc kamkoliv, kde je třeba. Omezení je pouze časové a závisí na napětí. Při 12 V už prakticky hravě zvládnete skoro všechno. Při výběru je třeba pamatovat třeba i na velikost sklíčidla a nepodcenit kompatibilitu s jinými přístroji a příslušenstvím. Také by se vám měla dobře držet v ruce. Tento typ vrtačky je nejrozšířenější a zastoupí více nástrojů najednou. V podstatě si vybíráte na základě napětí, ale také ceny.
Prakticky nepřetržité použití zabezpečuje napájení přes kabel, což však může být zároveň i prostorové omezení, tedy nevýhoda volného pohybu. Základním parametrem elektrické vrtačky je příkon, rozsah upnutí sklíčidla a jeho typ (závisí na velikosti vrtáků), hmotnost.
Určená na dokonale kolmé vrtání a svislou přesnost. Stojanová vrtačka využití nachází nejčastěji u povolání, která vyžadují práci se dřevem, kovem (stolař, zámečník, ale také elektrikář, mechanik, ...). V rámci konstrukce známe vrtačku stolovou, jež je možné připevnit přímo na pracovní desku či stůl. Stojanová má zpravidla namontovanou malou samostatnou pracovní plochu už přímo na stojanu. Zaměřit byste se přitom měli také na podstavec, který by měl být stabilní. U vybraných modelů můžete najít i takové benefity jako displej či pracovní světlo.
Vrtací kladivo využívá elektricko-pneumatický příklep, který je nejvhodnějším způsobem na těžké práce, demolice apod. Na tento druh práce je tím pádem přesnější, stabilnější a výkonnější, oblíbený u profesionálů.
Pomohou vám s utahováním i uvolňováním šroubů na čemkoliv, dokonce i tam, kde je aku šroubovák krátký, ať už potřebujete něco dotáhnout doma nebo v autoservisu jako mechanik. Podle zdroje energie rázové utahováky dělíme utahováky do třech skupin: akumulátorové, elektrické a pneumatické (nutné dokoupit kompresor).
Tak jako je diamant nejtvrdší nerost, také diamantová vrtačka je královna mezi vrtačkami. Je však určená spíš pro profesionály, jejím kvalitám odpovídá i vyšší cena. Vrtají plynule, mají mohutnou konstrukci a s přehledem se zavrtají do betonu jako dešťovka do zeminy.
Nezná špatný úhel a dostane se prakticky všude, teda přesněji vy s ní. Zakřivená hlava vám umožní pracovat i v těžce dostupných místech díky sklíčidlu do 10 mm. Může být aku, ale také nemusí. Dokonce ji můžete využít i jako šroubovák (na bity).
Má širokospektrální použití, co se týká lehčích materiálů jako např. dřevo, plast, kov či sklo. Bezpříklepová vrtačka je vhodná na jednodušší práce, když potřebujete montovat nábytek nebo sem tam vyvrtat nějakou díru.
Určená na tvrdší materiál – beton, zdivo, cihly, kámen atd. Příklepová vrtačka má multifunkční využití, například možnost vypnutí příklepu z ní udělá vrtačku 2 v 1, takže se dá použít i jako bezpříklepová. Mezi frekvencemi úderů a otáček je přímá úměra, všechno závisí na vaší síle tlaku na vrtačku.
Opět se vrátíme k účelu. Pokud chcete vrtačku použít jen na vrtání malých děr, šroubování a občasné práce v domácnosti, postačí vám nižší výkon a model, který hlavně dobře padne do ruky, je lehký a dosahuje 3–3 000 ot./min.
U náročnějších prací a odolnějších materiálů (např. beton) bude logicky třeba vyšší výkon.
Výkon je u aku vrtaček uváděný krouticím momentem nebo otáčkami za minutu, při příklepových navíc počtem příklepů.
Je jasné, že u elektrických vrtaček klesá výkon úměrně s vybíjením baterie. Všeobecně však platí čím vyšší údaj, tím vyšší výkon.
Výkon jde ruku v ruce také s výdrží, která se odvíjí od kapacity baterie. Jak už jsme zmiňovali výše, u kapacity 12 V zvládnete bez problémů všechny potřebné běžné úkony. Pokud bude kapacita vyšší, je to jen další plusový bod.
Pár slov věnujeme i SDS+, s nímž se můžete při vybírání vrtačky střetnout. Jde o rychloupínací systém, který byl vyvinutý firmou BOSCH na účely bleskové a skutečně lehké výměny nástrojů, speciálně u elektropneumatického kladiva ( vrtacího, sekacího a kombinovaného ), s nímž vám půjde hladce i vrtání do železobetonu.
Zkratka vychází ze slov „Steck–Dreh–Sitz“, což v překladu znamená „Vložit–Otočit–Držet“. Pomáhá hlavně s co největší přesností vést kladivo s příklepem. Ke konkrétním SDS+ modelům najdete v sortimentu i speciální SDS+ vrtáky.
Jedním ze základních parametrů každé vrtačky je její krouticí moment. Co to ale znamená pro vás? Jde o odpor, který dokáže při práci vrtačka překonat, resp. jakou silou utáhne šrouby. Udává se v Nm (Newton metrech), přičemž maximální krouticí moment jsou nejvyšší možné hodnoty, jež uvádí výrobce. Jaký krouticí moment je potřeba u konkrétních materiálů?
Vyjadřuje se otáčkami za minutu. Čím vyšší otáčky, tím efektivněji zařízení pracuje. Pokud jde však o choulostivý materiál jako např. obkladačky či sklo, je třeba nastavit nižší otáčky. Platí nepsané pravidlo, že čím hrubší vrták použijete, tím by měly být otáčky nižší.
Každý materiál je speciální. Otáčky závisí také na tvaru a šířce vrtáku, který použijete. Např. u dřeva je to cca 500–1 000 ot./min. (u vrtáku do 6 mm), ale u litiny a vrtáku do 10 mm už cca 2 500 ot./min.
Také tady trochu záleží na vašem rozpočtu a účelu využití. Sklíčidlo bývá buď na kliku (jednotlivé vrtáky utahujete pomocí otáčení kliky, pozor na její ztrátu) nebo rychloupínací, u kterého stačí na výměnu bit či vrták jen pootočit. Praktičtější je určitě rychloupínací, ale na druhé straně si za něj také mírně připlatíte.
Před začátkem práce si dobře označte místo vrtu a nezapomeňte na ochranné pomůcky, jak si to daná úloha vyžaduje, v podobě ochranných brýlí, rukavic, obuvi apod. Neméně důležité je znát rozmístění elektrických rozvodů ve stěnách a přesně vědět, kudy kabely vedou. Znát byste měli také vlastnosti materiálu, se kterým se chystáte pracovat.
Bezpečná práce ano, ale i bezprašná může být, pokud použijete příslušenství na odsávání prachu, které se jednoduše přiloží k rukojeti. Vestavěný ukazatel vám ukáže, kdy je nádobka plná.
Vrtačka vám musí perfektně padnout do ruky a při jejím držení musíte mít pocit absolutní jistoty úchopu. Je to důležité hlavně u modelů s příklepem, resp. vždy při práci na vyšší otáčky, aby vám vrtačka nevypadla z ruky a nezpůsobili jste si zranění nebo nepoškodili materiál tím, že vám vyklouzne.
Vrtejte vždy jen s počtem doporučených otáček pro daný materiál a vrtákem, aby se nepoškodil. Např. dřevo, kov – doporučuje se bez příklepu. Vždy se řiďte manuálem. Pokud si nejste jistí, zeptejte se odborných prodejců.
Nezapomeňte si při nákupu udělat i malý průzkum, jestli je vaše nové zařízení kompatibilní s příslušenstvím (vrtáky, akumulátory, ...), které potřebujete, případně s kufříkem na úschovu či jinými přístroji.
I vrtačka si potřebuje sem tam zachovat chladnou hlavu, proto ji nechte chvilku jen tak běžet na volno, pokud je příliš horká.
Na závěr jen doufáme, že už se s tou nejlepší vrtačkou v dílně pořádně a rádi zavrtáte.