Podařilo se vám utopit váš drahocenný telefon? Nezoufejte! Pravděpodobně není nic ztraceno. Teorií, jak správně postupovat, existuje více. Sesbírali jsme pro vás proto ty nejosvědčenější rady „co dělat“ a pro jistotu i „co určitě nedělat“.
Většina z nás tuto situaci už někdy řešila. Ať už vám telefon spadl do bazénu, toalety nebo jste si ho polili drinkem na večírku, nepanikařte. Pokud se budete řídit níže uvedenými kroky, šance na přežití vašeho zařízení se mnohonásobně zvýší.
Po vniknutí vody může v telefonu dojít ke zkratu, poškození pixelů a časem také ke korozi, jejíž důsledky zařízení dříve či později doběhnou. V každém případě telefon po kontaktu s vodou vypněte, a i kdyby se vypl sám či došlo k vybití baterky, nepokoušejte se ho zapínat ani nabíjet. Kontakt el. energie s vodou by zcela pochopitelně mohl mít fatální následky nejen pro telefon, ale také by zbytečně ohrozil vaše bezpečí.
S radou „dej to do rýže“, potom, co přišel váš telefon do styku s vodou, jste se už pravděpodobně někdy setkali. Je pravda, že u klasických tlačítkových předchůdců dnešních telefonů bylo možné tuto metodu aplikovat, a to především díky masivní konstrukci starých telefonů. Voda se v jejich případě dostane jen ke snadno odstranitelným komponentům jako je klávesnice, kryt či baterie a všechny ostatní důležité součástky jsou chráněny právě touto konstrukcí. Z takto lehce dostupných míst tedy rýže mohla vodu vytáhnout, ale je dost možné, že by telefon přežil i bez této „operace“.
Naopak u dnešních chytrých telefonů už tento postup zavání průšvihem. Pokud se voda již dostala k důležitým komponentům jako je základní deska nebo displej, můžete si být jistí, že rýže to nezachrání. Dokonce může všechno ještě zhoršit, kvůli uvolňujícímu se škrobu, který se usadí například v nabíjecím konektoru a způsobí tak stejnou škodu jako voda.
I když se to může zprvu zdát jako dobrý nápad, v žádném případě nevystavujte své zařízení vysokým teplotám, které by nadělaly více škody než užitku a mohlo by tak dojít k nenávratnému poškození vašeho smartphonu.
Je pravda, že dnešní telefony jsou náchylnější k poškození oproti jejich předchůdcům, ale technologie jde naštěstí do předu a výrobci se čím dál více soustředí na odolnější zpracování nových smartphonů. Jak moc je ten či onen model odolný poznáte na základě certifikace se stupněm krytí, kterou najdete u řady smartphonů a slouží pro lepší orientaci.
Pro lepší představu, například telefon s označením IPx0 je zcela bez ochrany proti vodě. Oproti tomu IPx4 značí ochranu proti stříkající vodě a činí z vašeho smartphonu doslova kamaráda do deště. Pokud byste hledali telefon s ochranou proti ponoření do vody dívejte se po označení IPx8 nebo alespoň IPx7, který by měl s přehledem zvládnout půlhodinku v hloubce do jednoho metru. Kompletní stupnici ochrany proti vniknutí cizích předmětů (prachu) a kapaliny najdete v našem článku zde.
Samozřejmě nejlepší variantou je těmto situacím úplně předcházet, a to i v případě, že má váš telefon vysoký stupeň krytí. Bohužel nikdy nevíte, jestli se přece jen něco nezvrtne. Rozhodně není od věci pojistit se nějakým šikovným a dobře zvoleným pouzdrem, které zajistí bezpečí vašeho smartphonu například při vodních sportech, ale také vám umožní vyfotit snímek pod vodní hladinou.
***
Doufáme, že vám náš článek alespoň trochu pomohl. Pokud se přesto chcete porozhlédnout po novém mobilním telefonu, můžete si vybrat z bohaté nabídky na DATARTu.