Jak vybrat venkovní osvětlení?

16.04.2023

Nabídka venkovních svítidel je v dnešní době tak široká, že je skutečně z čeho vybírat. Ať už potřebujete vyřešit venkovní osvětlení domu, nasvítit terasu, příjezdovou cestu, bazén, skalku nebo chcete jen dokreslit večerní atmosféru pomocí dekoračních světelných prvků, jste na správné adrese. U nás najdete vše na jednom místě, a navíc vám poradíme s výběrem.

osvětlení domu

O čem se dočtete:

Osvětlení exteriéru nabízí nespočet možností, jak zajistit příjemnou večerní atmosféru, zvýšit bezpečnost při nočních procházkách i snížit riziko krádeží nebo poškození majetku.

Ochrana proti vodě a prachu

Venkovní osvětlení je určeno do exteriéru, z hlediska odolnosti jsou na něj proto kladeny vyšší požadavky než na osvětlení vnitřní. Je potřeba, aby odolalo jak prachu, tak dešti, mrazu i dalším povětrnostním vlivům. Venkovní svítidla musí zkrátka něco vydržet. Jejich odolnost je, stejně jako u interiérových svítidel, certifikována stupněm krytí. Co ale stupnice krytí konkrétně vyjadřuje?

První číslice udává odolnost proti vniknutí cizích objektů a nebezpečnému doteku, druhé číslo značí ochranu před vniknutím kapalin, vody. Platí jednoduchá rovnice – čím vyšší číslo, tím lepší.

venkovní osvětlení

První číslice: Stupeň ochrany proti vniknutím cizích předmětů a doteku

IP0x žádná ochrana žádná ochrana
IP1x ochrana před dotykem dlaní ochrana před velkými cizími předměty (větší než 50 mm)
IP2x ochrana před dotykem prstu ochrana před malými předměty (větší než 12,5 mm)
IP3x ochrana před nástrojem ochrana před drobnými předměty (větší než 2,5 mm)
IP4x ochrana před nástrojem, drátem ochrana před velmi drobnými předměty (větší než 1 mm)
IP5x ochrana před jakoukoliv pomůckou částečná ochrana před prachem
IP6x ochrana před jakoukoliv pomůckou úplná ochrana před prachem


Druhá číslice: Stupeň ochrany před vniknutím kapaliny, vody

IPx0 žádná ochrana
IPx1 ochrana proti kapající vodě (1 + 0,5 mm/min.)
IPx2 ochrana proti kapající vodě (3 + 0,5 mm/min.)
IPx3 ochrana proti vodní tříšti (kropení, déšť)
IPx4 ochrana proti stříkající vodě
IPx5 ochrana proti tryskající vodě
IPx6 ochrana proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
IPx7 ochrana proti ponoření do vody o hloubce 1 m na 30 min.
IPx8 ochrana proti potopení do vody
IPx9 ochrana proti tlakové vodě (WAP)

venkovní osvětlení

V případě venkovního osvětlení doporučujeme volit minimálně krytí IP44. Pokud svítidlo nebudete nijak chráněné a potřebujete, aby ustálo i liják, volte alespoň IP65. V případě osvětlení bazénů už je třeba sáhnout po krytí IP68.

Co znamená, když je u produktu uvedena pouze jedna číslice, např. IPX4? V tomto případě výrobce uvádí pouze krytí proti vodě, ochranu před prachem z této hodnoty bohužel nezjistíte. Jediným řešením je tak výrobce kontaktovat a poptat se na bližší informace.

Intenzita a množství osvětlení

Nejste si jistí, kolik svítidel a o jakém výkonu použít? Sledujte především výkon (světelný tok) konkrétního svítidla. Zvažte, jak velký prostor chcete osvětlit, směr světla a také překážky, které mohou světlu bránit ve vykonávání jeho funkce. Osvětlení vchodu či pergoly, jež budete třeba využívat pro čtení knihy, si vyžaduje silnější světlo než nasvícení chodníčku nebo zahradního jezírka.

Jinými slovy – pokud má svítidlo plnit především praktickou funkci, volte alespoň 500–2 000 lumenů. Pro místa, kde je potřeba velký jas, sáhněte po modelech s chromatičností (teplotou světla) cca 4 000 K. V případě osvětlení s orientační či dekorativní funkcí vám postačí výkon pod 500 lumenů a 3 000 K.

venkovní osvětlení

Pro intimnější dojem volte více tlumených světel, samostatná svítidla, která osvětlují konkrétní předměty, působí spíše dramaticky. Pokud však chcete osvítit třeba zahradní fontánu nebo zajímavou dekoraci, solitérní osvětlení bude to pravé.

Zdroj napájení

Zatímco u vnitřního osvětlení je zdroj napájení většinou jasný, a to elektrickým proudem, pro rozzáření venkovních prostor už potřebujete více možností. Z čeho můžete vybírat?


Síťový

Nejrozšířenější kategorií je, stejně jako v případě interiérových svítidel, napájení do sítě. V tomto sortimentu najdete především nástěnná, závěsná či stropní světla, reflektory nebo sloupové osvětlení. V nabídce nechybí ani party světelné řetězy a další dekorace, které k příjemným teplým večerům neoddělitelně patří.

venkovní party osvětlení

Solární

Venkovní osvětlení se solárním napájením je hojně využívané pro svou energetickou úspornost. Solární světla získávají svou energii pouze ze slunečních paprsků, nepotřebujete tedy elektrický přívod. Díky tomu, že se nabíjejí přes den, mohou v noci svítit klidně 6–8 hodin. Pokud ale není zrovna slunečno, může se stát, že se baterie vybije zrovna v tu dobu, kdy byste ji potřebovali.

venkovní osvětlení

Bateriový

Pokud hledáte osvětlení, na které se můžete spolehnout i v případě zamračených dnů, a zároveň nemáte možnost připojení do zásuvky, můžete zvolit venkovní osvětlení na baterie. Ty v případě vybití snadno vyměníte.

Typy venkovního osvětlení

Exteriérová svítidla jsou nejčastěji vyrobena z kovu, hliníku, nerezové oceli nebo i tvrzeného plastu, aby bez problémů zvládla i nepřízeň počasí. A z kterých typů tedy můžete vybírat?


Svítidla s integrovaným LED osvětlením (stropní, závěsná, nástěnná)

Velkou skupinu exteriérových světel tvoří ta s integrovanými LED diodami. Jde o velmi oblíbené řešení – zabudované LED prvky se samy starají o svícení, takže není potřeba shánět novou nebo časem náhradní žárovku. Nemusíte se bát, že by kvůli tomu svítidla s integrovaným LED osvětlením trpěla na nízkou životnost. Jejich provedení je kvalitní a životnost se pohybuje v rozmezí 30–50 tisíc provozních hodin. Ve srovnání s úspornými žárovkami je to mnohonásobně více.

venkovní osvětlení

Většina těchto svítidel navíc nabízí také další benefity jako pohybový senzor, stmívání nebo změnu barev světla. Kde je využít?

Stropní a závěsná svítidla skvěle využijete jako osvětlení pergoly, terasy, balkonu nebo zahradního altánku, kde se postarají o centrální zdroj světla. U závěsných svítidel si jen dejte pozor na délku lana, ať vám nebrání v průchodu. Zvolit si můžete i teplotu světla – pokud slouží prostor pouze k odpočinku, volte teplou bílou, pokud jej využíváte také k práci či dalším činnostem, sáhněte po neutrální bílé. Hodit by se v tomto případě mohla také funkce stmívání podle vašich potřeb.

Druhou velkou skupinu svítidel s integrovaným osvětlením tvoří nástěnná. Ta jsou hojně využívána k osvětlení domu nebo třeba garáže. Nástěnná svítidla s pohybovým senzorem vám ve tmě usnadní orientaci, a navíc s větší pravděpodobností odradí nezvané návštěvníky. Reagují totiž na pohyb, při kterém se automaticky zapínají a vypínají, čímž zároveň šetří energii.

venkovní osvětlení

Zahradní osvětlení (LED reflektory, venkovní sloupy)

Pod pojmem zahradní osvětlení si nejspíš jako první vybavíte zapichovací solární svítidla u chodníků k domu nebo na zahradě. Jejich nepopiratelnou výhodou je jak úsporné svícení, tak snadné umístění nebo možnost světla kdykoliv přenést na jiné místo. Kromě nich však patří do zahradního osvětlení také reflektory nebo venkovní sloupy / samostatně stojící svítidla. Hlavním účelem reflektorů je často zajistit dostatek světla při práci venku či v garáži a kůlně.

A podle čeho vybrat ten pravý LED reflektor? Jejich výkon se zpravidla pohybuje v rozmezí 10–100 W a díky úsporné technologii hravě nahradí i halogenové reflektory se stejnými parametry. Teplotu světla pak volte neutrální nebo rovnou studenou bílou, která méně unavuje oči. V nabídce najdete jak stojanové a přenosné modely, tak reflektory určené k instalaci na stěnu/fasádu. Pohybový senzor je i v případě reflektorů důležitým benefitem, který usnadní orientaci.

Venkovní sloupy zase osvítí každou cestu, chodník a pěšinku a díky elegantnímu designu se stanou i působivým doplňkem.

zahradní osvětlení

Dekorativní osvětlení (LED pásky, světelné řetězy)

Zajímá vás i drobné osvětlení, které přispěje k útulné atmosféře a zároveň jej můžete kdykoliv sundat nebo vyměnit za jiné? Pak by vás mohly oslovit čím dál oblíbenější LED pásky nebo venkovní „vánoční“ řetězy.

Čtete správně, LED pásky už dávno nejsou pouze doménou interiéru. Venkovními LED pásky můžete bez obav vyzdobit důležitou stavbu zahrady (altánek, pergolu, terasu) i jakýkoliv jiný důležitý objekt. Snadno se instalují použitím oboustranné lepicí pásky nebo vhodných šroubků, navíc je můžete podle potřeby téměř libovolně zkrátit či naopak propojit více LED pásků mezi sebou. Pozor si jen dejte na zdroj napájení, abyste měli v případě potřeby poblíž elektrickou zásuvku.

Hledáte něco závěsného, co můžete nainstalovat třeba po obvodu terasy? Mrkněte na party osvětlení! Tvoří jej sady světýlek jako girlandy nebo žárovky a skvěle vypadají jak zavěšené u střechy, tak nainstalované kolem sloupu apod. Vše je jen na vaší fantazii. Přečtěte si více v článku Jak zapojit LED pásek.

venkovní osvětlení

Praktické funkce

Už máte vybraný typ osvětlení a teď přemýšlíte, po kterých funkcích se dívat? Ty nejčastější vám ve stručnosti představíme.


Pohybový senzor

Venkovní osvětlení s čidlem se hodí všude tam, kde potřebujete světlo a nechcete/nemůžete hledat ve tmě vypínač. Hodí se ke vchodu do domu, abyste nemuseli s mobilem hledat klíčovou dírku, při příchodu do garáže, na terasu… Pohybový senzor je součástí mnoha nástěnných i stropních svítidel, navíc plní i bezpečnostní funkci.

venkovní osvětlení

Chytré osvětlení

Ačkoliv dnes již neplatí, že je smart osvětlení doménou značky Philips Hue, stále zůstává na tomto poli hlavním hráčem. Mezi výhody chytrých svítidel patří možnost je ovládat na dálku, snížit/zvýšit jas nebo nastavit jinou barvu světla. Přizpůsobí se zkrátka každé situaci.

***

Správně vybrané venkovní LED osvětlení plní více než jen funkci světla. Díky němu zpravidla trávíme více času venku na čerstvém vzduchu a užíváme si teplých podvečerů a nocí.

chci venkovní osvětlení

Další aktuality

Velikonoční pečení s ETA Gratus Kuliner II MAX

Velikonoční pečení s ETA Gratus Kuliner II MAX

Velikonoce se kvapem blíží. Usnadněte si přípravy s kuchyňským robotem ETA Gratus Kuliner II Max. S jeho integrovanou váhou, silným výkonem a doprovodným příslušenstvím půjde vše jako po másle! Mrknět...... Celý článek
Jak vybrat elektrokolo?

Jak vybrat elektrokolo?

Rádi byste rozjeli nová dobrodružství s elektropohonem v zádech, usnadnili si přesuny po městě nebo si jen užili elektrizující jízdu nezávisle na terénu, ale bojíte se, že při výběru nového dvoukolové...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Amazfit Active 2 oslní nízkou cenou a bohatou výbavou

Recenze: Chytré hodinky Amazfit Active 2 oslní nízkou cenou a bohatou výbavou

Amazfit Active 2 jsou dalším zástupcem generace chytrých hodinek, který své potenciální nové majitele láká na příznivou cenu a špičkové vybavení. Amazfit Active 2 tak dostaly do výbavy jasný AMOLED di...... Celý článek
Jak vyprat boty, aby se nezničily?

Jak vyprat boty, aby se nezničily?

Ušpiněné tenisky po víkendovém výletu nebo promočené kecky z letního festivalu. Je jedno, kde a jak se ušpinily, teď vyčítavě vyčkávají v předsíni na váš zásah. V případě, že už druhý týden obcházíte ...... Celý článek
Moderní technologie ve vašich spotřebičích. Díl první: Pračky

Moderní technologie ve vašich spotřebičích. Díl první: Pračky

Při výběru nové pračky často narážíte na obrovské množství různých technologií, které slibují dokonalou péči o vaše prádlo. Jak se ale vyznat ve všech názvech? Máme pro vás dobrou zprávu – moderní pra...... Celý článek