LED pásky dokáží skvěle ozvláštnit každou místnost. Instalovat je lze například za televizi, kdy sníží kontrast mezi jasnou obrazovkou a tmou v místnosti. To ale samozřejmě není všechno. Zjistěte, jak zapojit LED pásek, jak jej případně zkrátit a pomocí čeho jej připevnit k povrchu.
Konkrétní postup zapojení LED pásku se může u jednotlivých produktů mírně lišit. Následující návod však poslouží pro pochopení základních kroků, které je třeba podniknout.
Nejprve je třeba LED pásek napojit na přívodní kabel. Vždy použijte ten přívodní kabel, který byl součástí balení. Postupujte tak, že patřičný konec připojíte konektorem, druhý konec necháte volný. Někdy se můžete setkat také s tím, že LED pásek bude s konektorem propojený už z výroby.
Následně lze přistoupit k zapojení různých doplňkových modulů, kterými může (ale nemusí) být LED pásek vybaven. Hovoříme zejména o senzoru pohybu, fyzickém vypínači nebo přijímači signálu dálkového ovládání. Tyto prvky se zpravidla jednoduše zapojují mezi pásek a zdroj.
Jakmile máte vše zapojeno, můžete se vrhnout do připevnění LED pásku na vámi vybrané místo. Vždy se ale ujistěte, že je přívodní kabel dostatečně dlouhý pro danou lokalitu a bez problémů dosáhne do elektrické zásuvky. Nejjednodušším způsobem upevnění LED pásku je použití oboustranné lepící pásky. Sáhnout však můžete i po zajištění pomocí šroubů či plastových klipů. Další variantou je pak i montáž přímo do lišty.
Pokud jste si pořídili takzvaný chytrý LED pásek, bude třeba jej ještě spárovat s mobilní aplikací nebo napojit na vaši chytrou domácnost. Zpravidla si tedy stáhnete mobilní aplikaci podle výrobce, vyberete v ní, že jste si pořídili nové zařízení a počkáte, až se objeví mezi zařízeními ke spárování. Poté budete moct svůj LED pásek podrobněji nastavit a začít používat.
LED pásek může být nutné v mnoha případech zkrátit. Pásky mají zpravidla jasně vyznačené místo, kde je lze rozstřihnout. Pokud byste pásek rozdělili na jiném než k tomu určeném místě, nebyl by jeho poslední kus funkční.
Pásek o napětí 12 V bývá rozdělen pomocí několika modulů. Každý z těchto modulů obsahuje 3 LED diody a mezi těmito moduly lze pásek rozstřihnout. Podle velikosti diod a hustoty jejich osazení se může délka modulu u každého LED pásku lišit.
Konektor na LED pásku je určen pro připojení pásku k napájecímu zdroji nebo propojení pásků mezi sebou. LED pásky lze spojit buď přímo k sobě, nebo použít vodič. Pomocí takového prodlouženého spojovacího konektoru můžete vytvořit různé úhly pro snadnější instalaci nebo vytvořit místo, kde LED pásek svítit nebude.
Pásky lze společně propojit pomocí konektoru, což je velmi jednoduché. Zkrátka jen zasunete konektor do spojky, na druhou stranu připojte nový pásek a spojku zajistěte. V některých případech budete muset ještě odstranit malou část izolace v místě, kde chcete oba pásky spojit. Přesný postup pro propojení více LED pásků dohromady by však vždy měl být uveden v návodu k použití k danému produktu.
Většina LED pásek je opatřena oboustrannou lepící páskou, díky níž je jejich připevnění velmi snadné. Pamatujte však na to, aby povrch byl hladký, čistý a odmaštěný.
Obecně se doporučuje LED pásky nalepit na kovový podklad, který se postará o lepší chlazení pásku a tím pádem přispěje k jeho delší životnosti.
LED pásky bývají zpravidla dodávány včetně dálkového ovladače, který lze použít pro jejich spuštění, vypnutí, změnu barvy i nastavení intenzity osvětlení. Dále je lze také ovládat prostřednictvím připravené elektroinstalace, kdy budete pomocí nástěnného vypínače spínat přímo napájecí zdroj.
Moderní LED pásky lze propojit s mobilní aplikací a ovládat je pohodlně přes Wi-Fi signál. Tímto způsobem si můžete například nastavit, kdy se má osvětlení spustit, jakou barvou má svítit a podobně.