Krásný trávník zvelebí zahradu a upoutá na první pohled. Pokud stojíte na neupraveném pozemku nebo zvažujete rozsáhlou renovaci zahrady, nenechte si ujít náš velký návod, jak založit trávník a čemu věnovat nejvíce pozornosti. Dozvíte se také, jak o nový trávník pečovat, aby se již zanedlouho stal ozdobou vaší zahrady.
Výsadba nového trávníku vyžaduje precizní přípravu. Jen tak se vyhnete budoucím nedostatkům, které vám mohou způsobit zklamání i další výdaje. Potřebujete vědět, k čemu bude trávník sloužit a znát vlastnosti půdy a slunečnost plochy, na které bude trávník vysetý.
Chcete založit okrasný trávník nebo od něho očekáváte, že zvládne i nápor dětí a vyšší zátěž při hraní míčových her? S tím úzce souvisí výběr vhodného travního osiva. Natrefíte na travní osivo vhodné pro okrasný trávník, zatěžovaný trávník, reprezentační trávník či sportovní trávník. Liší se estetickým výsledkem, rychlostí růstu, hustotou či odolností porostu vůči zatížení. Kromě standardní představy o trávníku vás může zaujmout travní osivo označované jako luční směs. V něm se kromě různých druhů trav nachází pestré luční společenství rostlin, které se hodí do ovocného sadu nebo poblíž chaty, kde nemáte možnost pravidelně sekat.
V našich podmínkách roste nejhezčí trávník na ornici, což je půda s hnědým zbarvením, která dokáže optimálně přijímat vodu i živiny. Máte-li na pozemku písčitou půdu, trávník bude trpět rychlým prosycháním. Než rozhodíte travní osivo, zapracujte do půdy větší množství rašeliny nebo zeminy z kompostu.
Jílovitá půda má zase nedostatek vzduchu a kořeny rostlin v ní odhnívají. Do takové půdy se před výsadbou trávníku zapracovává ornice nebo humus a písek. Opatrnost by měli zvýšit majitelé novostaveb. Pokud se na pozemku zakopaly zbytky stavebního materiálu, nejen, že způsobí změnu pH půdy, ale také obsahují i agresivní látky, které znemožní růst jakýmkoliv rostlinám.
Kdy sázet trávník na jaře? A vyplatí se sázení trávy na podzim? Ideální termín pro výsev trávníku je od poloviny dubna do poloviny května, kdy půda již rozmrzla, ale stále v ní je dostatek vláhy. Venkovní teplota by neměla klesnout pod 8 °C. Na rozhazování travního osiva si vyberte bezvětrný sluneční den, abyste měli jistotu, že travní osivo aplikujete rovnoměrně. Jelikož v tomto období i pravidelně prší, šance na rovnoměrné klíčení je vysoká.
Zakládání trávníku v létě ohrožuje rychlé prosychání holé půdy. Bez opakovaného a vydatného zalévání se budoucí trávník neobejde. Pokud jste nestihli jarní termín, další vhodný čas pro založení trávníku přichází v období od poloviny srpna až do konce září. Teploty v tomto období již nejsou tak vysoké. Pozdější výsadba se nedoporučuje, protože trávník z osiva do nástupu mrazů nestihne zesílit a zima na něm napáchá velké škody.
Je čas pustit se do práce! Každý z následujících kroků má svůj význam, proto nic neobcházejte, ani se nesnažte proces zakládání trávníku urychlit.
Jako první je důležité odstranit zbytky staré výsadby, plevel a kameny. Čištění vyžaduje hlubší zásah pomocí ručního zahradního nářadí, aby se z dané plochy podařilo odstranit co nejvíce kořenů. Poté přistupte ke zkypření půdy, a to do hloubky 10 až 20 cm. Na menší ploše si vystačíte s rýčem a motykou, na provzdušnění a rozdrobení půdy na větší ploše se bude hodit výkonný pomocník v podobě kultivátoru.
Očištěná a zkypřená půda bude plná nerovností. V této fázi příprav máte skvělou příležitost vytyčit na ploše místa, kde bude trávník, ale také okrasné či užitkové záhony. Už teď popřemýšlejte o ohraničení, chodnících a obrysech jednotlivých zón. Na vyrovnání plochy nejlépe poslouží hrábě.
Nový trávník bude potřebovat výživnou půdu. Jak vylepšit půdu pod trávníkem? Půda se před výsadbou hnojí kompostem, draselnými a fosforečnými hnojivy. Pokud má půda těžkou strukturu, odlehčete ji zapracováním ornice. Příliš lehká a sypká písčitá půda se zase zhutňuje vyzrálým kompostem. Při zlepšování vlastností půdy dbejte na rovnoměrnost, abyste dosáhli stejných vlastností na každém metru čtverečním.
Zakládání trávníku není náročné, ale vyžaduje dostatečný čas na předpřípravu. Po aplikaci hnojiva a vylepšení kvality půdy byste proto měli nechat zarovnaný terén odpočívat alespoň 2 až 3 týdny. Na některých místech bude půda sedat, proto neváhejte a rychle tyto nedostatky odstraňte. Objeví se také mladé plevele, které okamžitě odstraňujte. V období sucha vyčištěnou plochu pravidelně zalévejte. Půda rychleji slehne a nové složky se v ní rozloží.
Práce s půdou jsou téměř na konci, ale ještě ji čeká válcování. Ideálním pomocníkem je ruční zahradní válec. Máte-li na pozemku vytyčené komplikovanější obrysy, do kterých se válec nedostane, uvažte si na pevnou zahradní obuv menší desky. S pomocní vlastní váhy a těchto desek utlačíte půdu i na hůře dostupných místech.
Pro setí travního osiva zvolte den s bezvětrným a suchým počasím. Menší plochy zvládnete vysít hravě i ručně, na větší plochy použijte rozmetač/sypač osiva na kolečkách nebo praktický ruční aplikátor osiva. Je dobrým zvykem travní osivo důkladně promíchat rukama. Na jeden metr čtvereční počítejte s 25–50 g travního osiva, a to v závislosti na druhu osiva a doporučení výrobce.
TIP: Jak zjistit, kolik osiva koupit? Potřebujete alespoň orientační odhad budoucí travnaté plochy v metrech čtverečních. Na obalu osiva naleznete předpokládanou vydatnost, například 1 kg na 50 m2. Počítejte s jistou rezervou, abyste později měli na případné dosetí prázdných míst stejným druhem osiva.
Pravidelného a rovnoměrného výsledku dosáhnete například setím trávy do kříže. To znamená, že nejprve aplikujete polovinu travního osiva po celé ploše v jednom směru a následně druhou polovinu ve směru kolmém na původní. Obáváte-li se, že budete travním osivem plýtvat, smíchejte ho předem s pískem v poměru 1:1.
Drobná semínka jsou na místě, nyní je třeba je ochránit před větrem, spláchnutím a ptactvem. Vysáté osivo na ploše zapracujte hráběmi lehce do půdy. Zkušeným zahrádkářům se osvědčilo i zasekávání hráběmi do plochy, díky čemuž travní osivo zapadne hlouběji do půdy - „zapraví se“. Na finální zaválcování použijte válce nebo desky.
Jak pečovat o nově založený trávník? Bezprostředně po vysetí už trávník potřebuje pravidelnou dávku vláhy. Půda musí být první týdny přiměřeně vlhká, aby vznikly vhodné podmínky pro dobré a stabilní klíčení, což znamená, že vás čeká zalévání ráno a večer, zejména během teplých dnů. Na ploše by se však neměly vyskytovat louže. Na vysetou plochu zbytečně nevstupujte a nepouštějte na ni ani děti či zvířata. Již po 8-15 dnech budete svědkem rašení trávníku.
Uvažujete o kobercovém trávníku? Také půda pod kobercovým trávníkem musí být připravena stejným způsobem jako při setí travního osiva, tedy vyčištěná, zkypřená, urovnaná a zválcovaná. Jelikož toto řešení představuje dražší prvotní investici, předem se na vyhlazenou půdu instaluje síť proti krtkům. Role kobercového trávníku se odvíjejí a pokládají ve směru kolmém na síť. Během pokládky trávníku udržujte plochu pokropenou.
Jakmile je každý kus na svém místě, přistupte k válcování a čerstvě založenému trávníku dopřejte dostatek vody. Od vyříznutí travnatých koberců z místa růstu po položení na váš pozemek by nemělo uběhnout více než 24 hodin. Naplánování a příprava tak musí fungovat na 100 %.
První týdny potřebuje nový trávník jen dostatek vláhy a šetrné zacházení. Kolem mladých rostlin nesmí zůstat seschlá a zatvrdlá půda, která by je omezila v růstu. Vaše snaha by měla být korunována růstem nadzemní části a spolu s tím přichází na řadu otázka: Kdy sekat nový trávník?
Výška trávy před prvním sečením by měla dosahovat alespoň 8-10 cm. Pokud tráva v některých místech této výšky již dosahuje, ale jinde roste pomaleji, počkejte, dokud nedorostou i slabší rostliny. Trávu postačí poprvé zkrátit jen o třetinu, což v případě 10 cm výšky znamená sestřižení o 3-3,5 cm. Nejlepší je provést první sečení ručně, ostrým srpem nebo kosou. Při sečení sekačkou totiž dochází k roztřepení mladých stébel a vytrhávání slaběji zakořeněných rostlin. Již od třetího sečení může základní péči o trávník převzít sekačka. Pravidelným sečením jednou za týden bude trávník před očima rychleji houstnout.
TIP: Pokud ještě sekačku nevlastníte nebo starší model již dosluhuje, nepromeškejte našeho velkého poradce Jak vybrat sekačku.
Dopěstovat krásně zelený a rovnoměrný trávník plný síly je tak trochu věda, ale při snaze a dostatku trpělivosti se to podaří i vám. Co však dělat, pokud trávník trpí několika nedostatky? Jak udělat ze starého trávníku nový? Jednoduché dosazení travního osiva na problematická místa obvykle situaci nevyřeší ke spokojenosti. Pokud je trávník nerovnoměrný, jsou na něm prázdná, zažloutlá nebo suchá místa, nejprve se pokuste zjistit příčinu.
Příčinou bývá sucho a s tím související nedostatečné zavlažování (pomůže pravidelné zalévání nebo instalace zavlažovacího systému), přerůstání trávníku mechem a plevely, které odebírají kořenům trávy živiny a vodu (vyzkoušejte aplikovat postřik na plevel), nevyhovující půda, nedostatek světla a také slabé/nadměrné hnojení.
Jak probíhá renovace trávníku, na kterém jsou suchá místa a rozmáhá se v něm mech a plevel? Trávník posekejte, počkejte pár dní a pusťte se do vertikutace trávníku. Vertikutací provedete na trávníku vertikální (svislý řez), který rozruší utlačené struktury, podpoří odnožování trávy a vylepší přístup ke vláze, slunci a hnojivu. Ideálním obdobím je jaro nebo podzim. Pro vertikutaci se používá vertikutátor, výbava podobná sekačce (přečtěte si poradce Jak vybrat vertikutátor).
Vertikutátor vyčeše z trávníku travní plsť, mech a jiné nečistoty. Na starém trávníku zůstanou prázdná místa, na která je třeba vysít vhodné travní osivo a zapracovat ho. K úspěšné obnově přispěje tenká vrstva rašeliny a každodenní zavlažování během několika týdnů. Je dobré vědět, že vertikutace není vhodná pro čerstvý trávník. Mladým trsům může ublížit. S touto procedurou je třeba počkat 2 až 3 roky po založení trávníku.
Ohraničení trávníku má plnit estetickou a praktickou funkci. Trávníku dáte pomocí ohraničení jasné obrysy, omezíte jeho přerůstání do záhonů a usnadníte si tak údržbu zahrady. Provádíte-li v zahradě větší změny, vymezení hranic pro jednotlivé zóny by mělo proběhnout ještě před výsadbou nebo položením nového trávníku.
Na vytyčení hranic se používají různé prvky a materiály. Nejčastěji se jedná o štěrk, lávový mulč, mulčovací kůru, betonové nebo plastové obrubníky a palisády. Předností betonu je dlouhá životnost, plastová ohraničení jsou zase jednoduchá na instalaci a vynikají přizpůsobitelností do různých tvarů. Rozhodnete-li se pro plastové obrubníky, zajímejte se o pružnost a odolnost materiálu při výkyvech teplot. V půdě totiž zůstávají při vysokých i nízkých teplotách.
Hnojení trávníku je komplexním tématem se spoustou různých přístupů. Obecně lze říci, že hnojení trávníku na jaře by mělo podpořit růst zelené části, proto jsou jarní hnojiva na trávu bohatá na dusík. Při hnojení trávníku na podzim zase zvolte hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který podporuje sílu kořenů a zvyšuje tak odolnost trávníku vůči zimě. Dobře živený trávník se odvděčí silným a zdravým růstem.
Jedná se o typ hnojiva, které se doporučuje zejména při zakládání nového trávníku nebo rozsáhlé obnově starého trávníku. Jeho živinový profil startuje rychlejší růst a zahuštění trávníku. Standardně se aplikuje krátce před vysetím osiva, mladým rostlinám poskytuje živiny na několik týdnů. Stimuluje také tvorbu silnějších kořenů a odnožování.