Samsung Galaxy S23 je už pár dní na českém trhu, co si ho vyzkoušet více v praxi? Uvnitř šlape nový procesor Snapdragon, speciálně upravený pro Samsung, fotoaparát slibuje ještě propracovanější noční snímky i 8K video, baterie má zase o něco delší výdrž... Je tomu skutečně tak? Na to se podíváme zblízka v naší recenzi.
V ruce držím Samsung Galaxy S23, nejmenší z trojice nově představených modelů, a musím hned v úvodu pochválit, že padne do ruky jako ulitý. Kompaktní rozměry vedou k tomu, že po delší době, kdy mi pod rukama procházely stále větší a větší telefony, si zase spokojeně připomínám, jaké to je, když mobil jednoduše ovládám jednou rukou.
Tělo Samsungu Galaxy S23 je krapet silnější v bocích, hrany jsou jen lehce zaoblené, ale pro mě i tyto dvě drobnosti znamenají velké plus. Telefon tím pádem vůbec neklouže a manipulace s ním je opravdu pohodlná. Hranatější tvar s minimálním zakřivením má navíc ještě jednu výhodu – před sebou máte krásně rovný displej.
Paráda, dobrý začátek, co tam máme dál? Lesklý kovový rám... záda naopak v matné povrchové úpravě, která brání ulpívání otisků... dobrá volba. V kombinaci s černou barvou působí design velmi čistě a elegantně. Samsung ovšem myslí i na milovníky barev, nebojte, Galaxy S23 můžete mít také v zelené, krémové a fialové barvě. Výrobci rovněž připisuji k dobru fakt, že komponenty telefonu jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů a také že pro výrobu ostatních barevných variant byla použita barviva na bázi přírodních látek.
Tři pod sebou zarovnané čočky objektivů a přisvětlovací dioda jsou jedinou výbavou zadní části telefonu. Čočky maličko vystupují nad povrch zad, ale naštěstí se telefon nehoupe, což také chválím. Boční hrana již tradičně patří ovládacím tlačítkům zapnutí/vypnutí a ovládání hlasitosti, na spodní hraně vedle mikrofonu najdete duální slot na dvě nanoSIM karty. Samsung Galaxy S23 ve skutečnosti podporuje karty tři, včetně eSIM, současně však mohou být aktivní vždy pouze dvě.
Mimochodem, když jsem zmínila slovo výbava, neměla bych také zapomenout zmínit, co vše najdete v krabičce, když si budete svého nového miláčka doma rozbalovat. Upřímně řečeno, moc toho tam není. Samsung stejně jako jiné světové značky razí přístup, že nabíječek už po světě běhá dost, takže balení obsahuje pouze kabel s oboustranou USB-C koncovkou a pomocníčka na vytažení SIM karty. Samsung přemýšlí ekologicky i v dalších ohledech – krabička a další obaly jsou vyrobené ze 100% recyklovaného papíru. Příroda chválí a děkuje.
Že se mobilní telefony Samsung pyšní špičkovými displeji, to je již zaběhlý fakt. Nejinak je tomu i v případě Samsungu Galaxy S23, který dostal do vínku proslulý Dynamic AMOLED 2X s úhlopříčkou 6,1" a Full HD+ rozlišením. Těšit se tak můžete na parádní obraz, vykreslený do nejmenších detailů, s krásnými, živými barvami a dynamickou obnovovací frekvencí 48 až 120 Hz.
Změnou oproti předchozím modelům je vyšší svítivost. V závislosti na okolní světlo se vám displej Samsungu Galaxy S23 přizpůsobí tak, že je vždy zajištěna skvělá čitelnost, a to i v ostrém slunci. Papírově se Galaxy S23 chlubí navíc zvýšenou jemností obrazu, v praxi jsem však pouhým okem neměla šanci tento rozdíl zaznamenat. Co jsem ovšem rozhodně zaznamenala – na displej je při všech těchto parametrech skutečně vždy parádní podívaná. V tomto ohledu Samsung bezkonkurenčně boduje.
Aby těch superlativ nebylo málo – displej i zádní stranu telefonu nově chrání super odolné sklo, respektive dosud nejodolnější sklo Corning Gorilla Glass Victus 2.
Ano, je to tak, dočkali jsme se a nová řada Galaxy S23 opravdu dostala do výbavy osmijádrový procesor Snapdragon 8 Gen 2 speciálně ušitý na míru Samsungu. Nejvýkonnější 4nm čipset od Qualcommu, k tomu vylepšené chlazení, které má předejít přehřívání telefonu... nooo, Samsung si tentokrát dal na výkonu svých vlajkových lodí opravdu záležet.
Testuji sice „jen“ základní verzi Galaxy S23, to ovšem nic nemění na faktu, že telefon šlape naprosto dokonale, rychle a plynule i při plném vytížení. Když k tomu přičteme Android ve verzi 13 s nadstavbou One UI 5.1, kterou jistě ještě brzy vylepší aktualizace, není pochyb o tom, že Samsung Galaxy S23 nezklame ani velmi náročné uživatele.
S novým procesorem jde ruku v ruce nejen špičkový výkon, ale také výdrž baterie, kterou výrobce oproti předchozí řadě navýšil o 200 mAh. Galaxy S23 tak nově pracuje s kapacitou baterie 3 900 mAh, s podporou rychlého 25W nabíjení a 15W bezdrátové nabíjení.
V praxi jsem sice z rychlosti drátového nabíjení úplně unešená nebyla, znám i rychlejší, ale i tak jsem za půl hodinky s pár desítkama procent odcházela. Výdrž baterie mi pomalejší nabíjení naštěstí hezky kompenzovala, za čtyři dny, kdy jsem nicnedělání střídala s běžným užíváním, natáčením videí, fotografováním a brouzdáním po netu, jsem dobíjela pouze dvakrát.
A jak je to s pamětí? Je to jednoduché, model Galaxy S23 pracuje vždy s 8GB pamětí RAM, ke které si pak můžete zvolit 128GB, nebo 256GB uživatelskou paměť. Při výběru však myslete na to, že Samsung Galaxy S23 nepodporuje paměťové karty, takže své úložiště dodatečně už nerozšíříte. A věřte, že jelikož telefon nabízí fotoaparát s rozlišením 50 Mpx a umožňuje natáčení až 8K videa, budete velkou pamět potřebovat.
Co dalšího dostal telefon Galaxy S23 do vínku? Tak to vezmeme pěkně po pořádku. Jelikož se jedná o nové vlajkonoše značky Samsung, nemůže chybět podpora 5G či vysokorychlostní Wi-Fi 6e. Dále uvnitř najdeme Bluetooth 5.3, GPS, GLONASS, BDS i Galileo a nezapomnělo se ani na NFC pro bezkontaktní placení. Na práci i zábavu lze telefon snadno propojit s jakýmkoli zařízením s Windows, samozřejmostí je DeX či Smart View a pro sdílení souborů není nic snazšího než využít funkce Quick Share či Sdílení nablízko.
Pardon, tuto frázi jsem musela použít, vystihuje totiž můj boj se čtečkou a otiskem prstu. Byť je čtečka ultrasonická a byť jsem prst přikládala sebelíp a přitiskávala sebevíc, nejednou se mi stalo, že po několika neúspěšných pokusech jsem stejně musela zadat starý dobrý PIN. Nevím, kde se stala chyba, každopádně zrovna v tomto, dnes již standardním odemykání mobilu, jsem zádrhel nečekala.
Skener obličeje už na tom byl o poznání lépe, i když také občas bojkotoval brýle. Podtrženo, sečteno, zabezpečení je potřebná věc, ale pokud se nemůžete rychle dostat ani do svého vlastního telefonu, je to občas o nervy. Tady jsem tedy byla nemile překvapená.
Co se týká parametrů zadních fotoaparátů, oproti loňskému modelu Galaxy S22 se žádné změny neudály. Hlavní roli zde opět hraje 50Mpx snímač, kterému sekundují 12Mpx ultraširoký objektiv a 10Mpx teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem.
Hlavní snímač Samsungu Galaxy S23 pracuje s krásnou světelností f/1.8 a chlubí se i optickou stabilizací. Z výsledných fotek jsem nadšená. Vystřihne opravdu nádherné, ostré snímky, poradí si i s horšími světelnými podmínkami. Focení v plném rozlišení sice rychleji ubírá z kapacity uživatelské paměti, ale stojí za to. Po pár záběrech jsem už v podstatě fotila pouze na plné 50Mpx rozlišení. Za mě jednoznačně palec nahoru a maximální spokojenost.
Širokoúhlý objektiv zachytí záběr v rozsahu až 120°, má však malinko horší světelnost f/2.2. U širokoúhlých fotek je pak nutné počítat s výrazným deformováním okrajů, na můj vkus možná až moc. Trojici fotovýbavy pak uzavírá 10Mpx teleobjektiv s 3× přiblížením a světelností f/2.4.
Porovnání: zoom 1x vs. Zoom 3x
Samsung Galaxy S23 zvládá i 10x a 30x ZOOM
I když se hlavní fotoaparát mezigeneračně nezměnil, fotovýbava telefonu Galaxy S23 přece jen nezůstala tak úplně beze změny. Vylepšení zaznamenal především noční režim u fotek i videí. Tzv. Nightography rozhodně neudělají ostudu, naopak mě velmi pozitivně překvapilo barevné i ostré podání večerních záběrů. Za mě se toto vylepšení určitě podařilo na výbornou.
Noční snímky širokoúhlým snímačem a teleobjektivem
Vlevo fotka v nočním režimu, vpravo v klasickém režimu
Další novinkou je aplikace Expert RAW, která stejně jako režim Pro, umožňuje vyhrát si s vlastním nastavením během fotografování. Je to hračička už pro náročnější, je potřeba si ji nejprve instalovat, ale věřím, že najde své příznivce.
A co je podstatná změna – selfie kamera se nově chlubí rozlišením 12 Mpx, světelností f/2.2 a dokonce podporou portrétní ho videa v UHD rozlišení.
Natáčení videa dnes již patří ke standardu ve využívání mobilních fotoaparátů, není proto divu, že se i výrobci zaměřují na jejich zlepšování. U Galaxy S23 vsadil Samsung dokonce až na 8K video při 30 fps. Natáčet ovšem můžete i v rozlišení UHD či FHD, a to s frekvencí jak 30, tak 60 snímků za vteřinu. Využít můžete i superstabilizaci obrazu, při její aktivaci však lze natáčet maximálně v UHD rozlišení.
Samsung Galaxy S23 podle mého splňuje nadmíru vše, co od telefonu s cenovkou přes dvacet tisíc (k 16. 2. 2023) zákazník očekává. S novým procesorem Snapdragon, upraveným speciálně pro Samsung, má výkonu na rozdávání, ve štychu vás nenechá ani baterie, která se dočkala navýšení kapacity a lepšího chlazení.
Estetické oko potěší jak krásný, čistý design bez zbytečně výrazného fotomodulu (jak tomu bylo u Galaxy S22), tak i špičkový displej s nádherně prokresleným obrazem a zvýšeným jasem. Pochvalu zaslouží, že se při výrobě pamatovalo na ekologii a využití recyklovaného materiálu. A fotoaparát? Tak ten se hooodně povedl. Kvalita fotografií je luxusní, těšit se můžete i na velmi vydařené noční záběry. Natáčení videí ve 4K i 8K pak uspokojí i zapálené fanoušky.
V podstatě tomuto telefonu není moc co vytknout. Snad jen nabíjení mohlo být rychlejší, stejně jako rychlejší a preciznější mohlo být odemykání pomocí biometriky. Tam jsem během mého testování narazila na největší slabinu. Celkově však Samsung Galaxy S23 předčil mé očekávání a věřím, že splní i to vaše.
Klady (+) | Zápory (-) |
+ čistý, elegantní design | - nabíjení mohlo být rychlejší |
+ špičkový displej | - horší odemýkání pomocí biometriky |
+ prvotřídní fotovýbava | - nepodporuje paměťovou kartu |
+ certifikace IP68 | |
+ podpora 5G | |
+ vysoce výkonný procesor | |
+ výdrž baterie |
Ukázkové snímky: