Recenze Samsung Galaxy Z Flip5: Praxe jasně ukázala, proč se lidem tak líbí

12.12.2023

Vyzkoušeli jsme nejnovější generaci „véčka“ s ohebným displejem od Samsungu – Galaxy Z Flip5 5G. Přečtěte si, co nového tento unikátní smartphone nabízí oproti svým předchůdcům a hlavně jak se osvědčil v praxi. Přiznáváme, že nás překvapil, a to v dobrém slova smyslu.

Samsung Galaxy Z Flip5

Technické parametry:
Displej:
Hlavní: 6,7" úhlopříčka • Dynamic AMOLED 2X displej 2640 × 1080 px, 120 Hz;
Vnější: 3,4“ AMOLED displej
Procesor: procesor Snapdragon 8+ Gen 2 (8jádrový – až 3,2 GHz)
Paměť: interní 256/512 GB, 8 GB RAM
Fotoaparáty: zadní fotoaparát 12 + 12 (f/1,8) Mpx, přední fotoaparát 10 Mpx (f/2,4)
Baterie: 3 700 mAh; 25W rychlonabíjení, bezdrátové a reverzní nabíjení
Funkce: nano Sim + eSIM 5G, Bluetooth, GPS, NFC, Wi-Fi, čtečka otisků prstů na těle
Operační systém: Android 13.0
Rozměry a hmotnost: Rozložený - 73,6 mm x 7,2 mm x 167,3 mm
Složený - 73,6 mm x 15,4 mm x 87,4 mm; 183 g

O čem se dočtete:

 

 

 

 

I po čtyřech letech od uvedení na běžný trh jsou skládací smartphony unikátem a revolucí – pořád na ně lidé zvědavě (a obdivně) hledí a pořád je jejich testování vzácností i pro zkušené recenzenty. Přece jen jich na trhu tolik není… Autor tohoto článku může začít upřímným přiznáním: Moc jsem konceptu Flipu nevěřil. A mýlil jsem se, je parádní.

Loni mě nadchnul Fold, a to natolik, že se z něj stal můj hlavní telefon. Véčkový Flip mě nezaujal a ani zásadní novinky v letošní řadě ve mně nevzbuzovaly velký zájem. Praxe mi ale jasně ukázala, proč je Flip takový hit; pochopil jsem, proč má fanoušky.

Pojďme se podívat, v čem je nový, co nabízí, v čem přesvědčil mě a v čem by tedy mohl okouzlit také vás.

Velké mezigenerační vylepšení

Samsung Galaxy Z Flip5 přichází se zásadními novinkami. Zaprvé letošní skládačky potěšily novým pantem, který je zavírá „bezmezerově“ (u loňské generace byla u pantu větší mezera než na vnějších okrajích, takže telefon nebyl zavřený symetricky). Díky tomu je Flip5 celkově o dva milimetry tenčí než předchůdce, což je víc znát, než byste možná mysleli. Potěší i vnější ochrana odolným sklem Corning Gorilla Glass Victus 2, rám z odolného hliníku Armor Aluminum a odolnost proti vodě (IPX8).

Samsung Galaxy Z Flip5

Nový je také „systém na čipu“ (SoC, System on a Chip, tedy „procesor“), a sice Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, který známe z modelů Galaxy S23. Je výkonný, ale úsporný – letos se opravdu velmi povedl. Jako vždy také můžeme pochválit designové zpracování i barevné varianty a dostupnost různorodého příslušenství.

Hlavní změnu ale samozřejmě představuje vnější obrazovka. Konečně je opravdu velká (zabírá téměř celou polovinu sklapnutého telefonu) a konečně použitelná. Je vyřízlá, takže trochu připomíná složku, má úhlopříčku 3,4″ a rozlišení 748 × 720 px.

​​Samsung Galaxy Z Flip5S tím už se dá pracovat! K dispozici máte například kalendář, seznam hovorů a rychlé kontakty, budíky, časovače a stopky, záznamník hlasu, přehledy Samsung Health či nástroje ze SmartThings. Zůstalo samozřejmě také ovládání médií.

Přes menu můžete povolit zobrazení několika vybraných aplikací na vnější obrazovce, například YouTube či Map Google, i když moc jich (přinejmenším zatím) k dispozici není. Na druhou stranu je to logické, protože jak si hned řekneme, on ten vnější displej nemá nahrazovat hlavní obrazovku, jen ji chytře doplňovat.

Jediná nová funkce, která je sice svým způsobem působivá, ale dovolím si ji označit za zbytečnou, je možnost odpovídat na zprávy z vnější obrazovky, a to na plnohodnotné, kompletní klávesnici… Musím trvat na tom, že pokud nepošlete jen přednastavenou odpověď „OK“, je lepší mobil prostě otevřít.

Teď už ale k pochvalám.

Aha – on ten vnější displej má smysl!

Koukal jsem na Flip jako uživatel Foldu a byla to chyba; prostě jsem ten telefon nechápal. Na Galaxy Z Fold totiž máte dvě opravdu plnohodnotné displeje. Vnější je normální, byť trochu užší, a vnitřní je obrovský, „tabletový“. Oba mají své využití, oba neustále aktivně využívám – ostatně podívejte se na čerstvou recenzi nejnovějšího Galaxy Z Fold5.

Flipu5 jsem tedy přicházel s předsudkem: Proč bych vnější obrazovku vůbec používal, když je sice konečně větší, ale pořád malá a „omezená“? Přesvědčila mě až praxe.

​​

Výhoda Flipu totiž je, že vnější displej vlastně nemusí být „plnohodnotný“ – to není jeho úkol, stejně jako to nebyl úkol vnějších displejů na starých véčkách. Tím, že ho Samsung zvětšil, z něj ale udělal mnohem víc než jen nějakou pomyslnou notifikační diodu.

Při práci oznámeními a vybranými nástroji je displej přehledný a praktický. Flip opravdu může ležet zavřený na stole a poslouží lépe než kupříkladu chytré hodinky, kde z předmětu e-mailu vidíte třeba jedno slovo. Tady máte notifikace kompletní a klidně si i přečtete náhled celého e-mailu, SMS nebo jiné notifikace – pohodlně jedním prstem na zavřeném telefonu, který leží před vámi.

​​​​​​Samsung Galaxy Z Flip5

Stejně tak jsem si snadno navyknul neotvírat Flip, když jsem chtěl využít například časovač/stopky. Speciální pochvalu si pak zaslouží využití jako „zrcátka“ při použití hlavního fotoaparátu k pořízení selfíčka. Fotíte tím nejlepším, co telefon nabízí, a protože nepořizujete snímek naslepo, máte jistotu, že se povede hned napoprvé.

Navíc je skládačka sama sobě stativem, takže se nabízí i využití při natáčení videa (až 4K při 60 FPS), kdy na displeji opět vidíte náhled.

Skvělý hardware zvládne jakýkoli úkol

SoC („procesor“) jsme už chválili. Doplňuje ho hezkých 8 GB operační paměti a 256/512 GB rychlé interní paměti UFS 4.0. Překvapivě dobrá je výdrž – den telefon zvládá spolehlivě, víc bychom popravdě ani nevyžadovali. Potěšilo by rychlejší nabíjení než 25 W, ale i tak procenta alespoň do 50 % kapacity naskakují velmi rychle. Kompromisy nečekejte ani u konektivity. 5G doplňuje Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3.

Vnitřní obrazovka je skvostná. Jde o dsst protáhlý, 6,7″ displej Dynamic AMOLED 2X s obnovovací frekvencí až 120 Hz, podporou HDR10+ a vysokým maximálním jasem až 1 750 nitů (krátkodobě, ale jas je obecně špičkový). Je radost takový displej používat, ať už pracujete, prohlížíte feedy sociálních sítí, nebo třeba sledujete multimédia či hrajete hry.

​​​​​​Samsung Galaxy Z Flip5

Jako vždy u Samsungu, i zde chválíme Android s nadstavbou One UI, která je navíc u skládaček vylepšená tak, aby zužitkovala ohebný displej. Konkrétně jde o režim Flex, kde si telefon částečně pootevřete (drží v různých úhlech, podobně jako víko notebooku), na horní polovině obrazovky máte například pořízené fotografie, puštěné video na YouTube nebo probíhající videohovor, a dole jsou ovládací prvky.

Fotoaparáty příjemně překvapily

Ano, Galaxy S23 Ultra fotí lépe, to je bez debat, ale snímky z Flipu jsou na velmi dobré úrovni; a to nejen za slunečných dní. Pomáhá nepochybně například optická stabilizace obrazu, ale hlavní slovo má právě obrazový procesor ve zmíněném Snapdragonu. Ať už zvolíte hlavní fotoaparát, nebo oblíbený ultraširokoúhlý (oba 12Mpx), pořídíte s vysokou pravděpodobností „vždy“ pěkný snímek. Největším nadšencům do mobilní fotografie doporučíme zmíněnou Ultru, ale kohokoli jiného – i kdybyste fotili hodně a rádi – Z Flip5 nezklame. Naopak potěší.

​​​​​​Samsung Galaxy Z Flip5

Samsung Galaxy Z Flip5

Samsung Galaxy Z Flip5Závěr

Parafrázujme titulek recenze: „Pochopil jsem, proč se lidem Z Flip5 tak líbí.“ Kupujete originálně řešený telefon, jehož véčková konkurence je stylová a zároveň rozměrově praktická. Nepořizujete dva plnohodnotné displeje, nýbrž standardní, běžně použitelný smartphone, který má velmi užitečnou obrazovku „navíc“. A cena vlastně odpovídá, protože i při přímém porovnání parametrů – nehledě na ohybatelnost displeje – jde vlastně o výborně vybavený mobil. Paměť, procesor apod. jsou na skvělé úrovni a fotoaparáty jsou v dobrém slova smyslu „nad očekávání dobré“. Unikátnost a praktičnost skládací konstrukce vlastně nepředstavuje žádnou extrémní přirážku.

Osobně jsem typ uživatele, který spíše sáhne po modelech Galaxy Z Fold, ale díky možnosti recenzovat Galaxy Z Flip5 jsem se mohl stát jeho obdivovatelem. Povedl se a oproti loňské generaci jde o velký skok kupředu. I díky Flipu věříme, že skládačky mají budoucnost a véčková konstrukce také.

Chci Samsung Galaxy Z Flip5

Další aktuality

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Vybíráte novou lednici? Vsaďte na kvalitu potvrzenou nezávislým testem. Lednice modelové řady ETA 3356 získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, čím si ho za...... Celý článek
Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Trápí vás často suchý kašel, krvácení z nosu, popř. podrážděné oči? Pak máte pravděpodobně doma příliš suchý vzduch a je na čase pořídit si zvlhčovač vzduchu! Na následujících řádcích vám představíme ...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Už tak bohatá rodina chytrých hodinek od Huawei mezi sebou přivítala nového člena. Je jím model Huawei Watch GT 5 slibující širokou nabídku sportovních režimů, odolnost, luxusní vzhled, a hlavně oprav...... Celý článek
⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

Tahat, lámat, kroutit… Představte si obrazovku budoucnosti, kterou můžete bezpečně natáhnout až o polovinu její velikosti, aniž by utrpěla její zobrazovací kvalita či pružnost. Přesně tento revoluční ...... Celý článek
Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Elektronické cenovky (nebo také digitální cenovky) se stávají nedílnou součástí moderního nakupování, a to nejen díky své efektivitě, ale i zlepšení zákaznického zážitku. Aktuálně je na 19 prodejnách ...... Celý článek