0 Kč
×

Linux – vítejte na Olympu operačních systémů

07.06.2022

Linux, celým jménem GNU/Linux je operační systém, o kterém už určitě každý někdy slyšel, ale jen pár procent populace ho používá a umí používat. Co je Linux a čím je vlastně tak specifický? Vyplatí se zavést si ho do svého zařízení místo rozšířeného Windowsu? Pojďte to s námi zjistit!

Operační systém Linux

O čem se dočtete:

Co je to Linux?

Linux je v prvé řadě komunita vývojářů a uživatelů, v druhé řadě je to volně šiřitelný a moderní operační systém, který si zakládá na otevřeném (open source) a svobodném přístupu k zdrojovému kódu. Linuxové jádro (kernel) je dnes komplexní platformou, včetně grafických prostředí a množství programů. Šíření probíhá pomocí distribucí, které si nainstalujete zdarma anebo můžete používat bez instalace ihned. Více o distribucích se dozvíte níže. Je více než fascinující, že celé prostředí, jak ho známe dnes, vzniklo jen z vášně a ochoty nadšených programátorů nabídnout světu „jinou možnost“. Linux je nenápadný a vyskytuje se na místech, o kterých byste ani netušili, že s ním pracují.

Operační systém Linux

„Úředním“ jazykem systému je angličtina, ale díky množství dobrovolníků najdete systém dostupný už pomalu v jakémkoli jazyku. Linux není tabu ani pro velké firmy. Využívá ho například i známý mobilní operační systém Android, který je na něm postavený. Jde o operační systém, který je maximálně variabilní.

Na vývoji se v začátcích nepodílela žádná velká společnost, která by vývoj Linuxu finančně podporovala či ho vlastnila.

Stručná historie Linuxu

GNU/Linux (kompletní správné označení) spatřil světlo světa oficiálně poprvé přesně 17. záři 1991 díky finsko-americkému softwarovému inženýrovi Linusovi Benedictovi Torvaldsovi, který si jeho vývojem krátil čas při studiu na univerzitě v Helsinkách. Název vznikl spojením jména Linus a programu UNIX.

Cesta Linuxu začala při Projektu GNU (a GPL = všeobecná veřejná licence) chlapíka Richarda Stallmana, který chtěl vytvořit systém podobný a kompatibilní s UNIXem. Později, v roce 1985 byla vyvinuta licence, která povolovala volné šíření tohoto softwaru.

Torvalds však chtěl zkonstruovat něco, co by se chovalo jako UNIX, ale bylo na dosah komukoli. Inspiroval se MINIXem (zmenšená verze UNIXu) a za pomocí kompilátoru GNU C se mu to nakonec ve výše zmíněném datu podařilo.

Důvodem vzniku a pokusu vytvořit plnohodnotný a volně dostupný svobodný operační systém byl jednoduchý – přístupnost všem a bez omezení distribuce, sdílení a obměny. Tehdejší operační systémy, a platí to i dnes, byly placené, s nutností registrace, s omezenou lhůtou platnosti, zákazu šíření atd.

Linux Tux

Tučňák Tux je oficiální maskot Linuxu od roku 1996. Byl vytvořený v programu GIMP Larrym Ewingem.

Linux vs. Windows

Windows je nejpopulárnější operační systém, který používají na světe miliony lidí, proto je samozřejmé, že i jeho ovládání musí být přizpůsobeno masám, a tedy jednoduché. To automaticky neznamená, že Linux je těžký. Ano, Linux umí být i neuvěřitelně těžký, ale má i verze, které se podobají Windowsu, a proto je přechod na ně jen otázkou zvyku. Připomeňme si ještě zmíněné aplikace. Logicky, pokud něco používá většina, výrobci v první řadě vyrábějí pro většinu, proto si ve Windowsu zahrajete téměř cokoli, pustíte cokoli, sestříháte, navrhnete atp.

Ale! Použijete pouze to, co vám bylo dáno, Linux vám na druhé straně dopřeje možnost si věci přizpůsobit, vylepšit a překonfigurovat si systém přesně podle svých požadavků. Windows je například náchylnější k virovým atakům. Důvodem je opět větší množství uživatelů, nicméně antivirové programy jsou dnes již na mnohem lepší úrovni, než kdysi a když nebudete klikat tam, kam nemáte, budou vaše data v bezpečí.

Linux bezpečnost

Distribuce Linuxu

Pokud si chcete Linux vyzkoušet, musíte si nejprve nainstalovat nebo stáhnout distribuci do svého počítače/notebooku. Distribuce neboli „distro“ je softwarový repozitář založený na linuxovém jádru a systému sbírky balíků. Jednoduše řečeno, jde o balíček se vším, co potřebujete pro start a základní používání konkrétní distribuce Linuxu. V krátkosti si nyní představíme ty nejznámější.

  1. UBUNTU – dostupná ve dvou verzích, postavená na základech léty se vyvíjející distribuce Debian s grafickým prostředím GNOME a KDE (tu udržuje komunita) určená spíše pro běžné používání. Doporučuje se pro začátek zvolit verzi LTS s delším obdobím podpory. Distribuci zastřešuje komerční společnost Canonical.
  2. FEDORA – velmi pokroková a invenční distribuce s grafickým prostředím GNOME, která prakticky v každé verzi přijde s něčím novým a zásadním. Určena je pro běžné uživatele s počítači a laptopy. I zde, stejně jako u každé jiné distribuce, můžete najít verze s jiným prostředím apod. Fedoru vyvíjí firma Red Hat. Komerční distribuce: Red Hat
  3. LINUX MINT + Elementary OS – platforma: Ubuntu. Liší se grafickým uspořádáním plochy Cinnamon + Pantheon, uživatelským rozhraním a odchylky od Ubuntu naleznete také v aplikacích a nástrojích. Považují se za distribuce s nenáročným a intuitivním rozhraním vhodným pro začátečníky.
  4. DEBIAN – open source a GNU distribuce vyvíjená dobrovolníky a nadšenci Linuxu. Debian je postavena na univerzálním uživatelském rozhraní a není zcela vhodná pro začátečníky. Rozvětvuje se na stabilní, testovací a nestabilní větev. Je synonymem navždy svobodného uživatelského rozhraní.
  5. SLAX, KNOPPIX a TAILS – „kapesní“, tzn. LIVE distribuce, kde nemusíte nic instalovat ani formátovat. Stačí vložit a nabootovat v BIOSu. Jsou určeny spíše pro přenos z USB disku bez potřeby instalace. Ukládání i šifrování dat si samozřejmě lze nastavit právě na USB disk. Platforma: Debian s grafickým rozhraním GNOME (SLAX). Tails je prioritně zaměřena na bezpečnost, soukromí a anonymitu uživatele. Neanonym nemá šanci proklouznout, je automaticky blokován.

Ostatní: Basic Linux, Manjaro, Mageia, SuSE, Mandrake, Gentoo, Xubuntu, Kubuntu, je jich skutečně dostatečné množství na výběr a každá z nich má, i takříkajíc, svoji specializaci. Navíc existuje i mnoho forenzních distribucí (pro informaci).

Operační systém Linux

Výhody Linuxu


VARIABILITA

Linux určuje hlavně jeho grafické prostředí, které si můžete navolit od klasického vzhledu populárního Windowsu až po futuristické 3D vizuály a je vždy součástí kterékoli distribuce. Mezi nejpoužívanější a nejvyspělejší grafické prostředí patří GNOME, KDE, Xfce, Cinnamom, Fluxbox či MATE, nicméně vzhled Linuxu lze měnit kdykoli a opravdu na cokoliv.

Linux si můžete instalovat na jakékoli zařízení, postačí vám i standardní hardware. To, co je na Linuxu opravdu úžasné je, že jej dokážete automaticky spustit pouze z flash disku či CD. Jednoduše vložíte a jedete. Linux je 32 nebo 64GB síťový OS s podporou multitaskingu, který opravdu není náročný na hardware a dopřát si jej můžete na extra výkonném počítači, ale také na zařízení s 4GB RAM.


BEZPEČNOST

Linux nezná viry! Je to pravda? Samozřejmě, zná, ale vyskytují se velmi vzácně a spíše zřídka. Již od samotných základů je Linux vybudován jako nedobytná pevnost, a proto budou všechna vaše data vždy pod tou nejvyšší ochranou. Linux antiviry má a také je využívá (Bastille, Linux Security Auditing Tool), vy na oplátku můžete používat vše v plné verzi a bez registrace, nutnosti instalace dalších antivirových programů či firewallu. Aktualizace jsou navíc pravidelné a časově sladěné s potřebami systému. Linux je naprosto bezpečný. Jen tak někdo se do něj nedostane.

Operační systém Linux

VYBERETE SI, CO VÁM VYHOVUJE

Linux vám nikdo nevnutí, je to jen vaše svobodná volba, jakož i všechno, co se ho týká. Můžete s ním pracovat jako začátečník, ale také jako pokročilý. Je to plně ovladatelný operační systém, ve kterém si můžete vybrat grafické prostředí, jaké chcete a nainstalovat různé programy podle potřeby, případně si je po čase také změnit. Je jen na vás, kterou distribuci si vyberete. S Linuxem je vše ovladatelné a pod vaší kontrolou.


BOHATÉ MENU PLNÉ FUNKCÍ

Další vyjmenovanou výhodou je množství aplikací, které jsou samozřejmě zdarma. Pokud nenajdete tu, kterou právě potřebujete, můžete si ji „dokoupit“ v obchodě – zdarma a v plné verzi. Kancelářské nástroje sady MS Office si lze nahradit například poměrně známým LibreOffice a pro poštovní komunikaci používat Thunderbird, Evolution. Alternativy najdete také při práci s multimédii: VLC media Player, Amarok, Banshee, K3b a mnoho jiných.

Linux si s multimédii rozumí i co se hraní her týče, i když ne úplně všech. Chcete-li se o hrách a možnostech hraní v Linuxu dozvědět více, pomůže vám web GamingonLinux. Velmi pozitivní zprávou je, že díky DOSBoxu nebo ScrummVM můžete podlehnout hráčské nostalgii starých DOS her.

Operační systém Linux

INTERNET

Přístup k internetu je nejrozšířenější přes Firefox, Chrome, případně Operu, ale můžete si klidně zvolit i jiné známé webové prohlížeče (Midora, Seamonkey aj.) či sesynchronizovat si všechna svá nastavení a jednoduše si je do Linuxu převést. Linux pracuje se sítí opravdu na vysoké úrovni, protože si její rychlost rozloží na jednotlivé procesy, čímž vám nehrozí dobré známé „zamrznutí“.


VZDÁLENÁ ZPRÁVA

Práce na dálku. I to je možné s Linuxem. Ať už využijete příkazový řádek, kompletní grafické rozhraní nebo si spustíte konkrétní aplikaci.


KVALIFIKOVANÁ PODPORA

S Linuxem pracuje na světě spousta lidí, kteří vám ochotně pomohou s jakoukoli překážkou, na kterou narazíte a mnozí odborníci se s vámi rádi podělí o své „know-how“. Většinu dokumentace a návodů však naleznete opět a znova zdarma i na internetu, nevyjímaje diskusní fóra, ve kterých to opravdu žije. V případě, že chcete mít podporu automaticky, můžete si ji rovněž snadno zakoupit.


PŘEPRACOVANÝ LOGOVACÍ SYSTÉM

Když se vám stane cokoli se systémem, jakákoli nepříjemnost třeba i s hardwarem, vše si umíte dohledat v log souborech a zaručeně najdete řešení, minimálně cestu k němu.

Výhody Linuxu

NESTOJÍ ANI KORUNU

Jak jsme již zmiňovali všechny distribuce jsou vám k dispozici zdarma ke stažení a bez jakéhokoli registračního klíče. Pokud si však přece jen chcete za Linux s podporou a doplňky zaplatit, je to na vás, určitě jej naleznete v nabídce různých specializovaných distributorů. Ne nadarmo se Linux prezentuje jako svobodný software, ve všem máte zkrátka svobodu volby.


DUALBOOT

Chcete si vyzkoušet Linux, ale bojíte se, že přijdete o Windows? Nemusíte. Linux umožňuje tzv. „dualboot“, což znamená, že můžete mít ve svém zařízení nainstalovány i 2 operační systémy najednou. Při zapnutí PC se vám vždy ukáže program „bootmanažer“, pomocí kterého si navolíte ať už jako výchozí nebo jednorázově spuštěný OS, dle vašeho uvážení. Podporuje plně i virtualizaci, což znamená, že ve Windowsu si ho např. přes VMware (placený program) nebo Sandbox (zdarma) zvládnete odzkoušet bez újmy na vašem původním OS.


PODĚLIT SE JE POVOLENO

Linux je koníčkem IT nadšenců po celém světě. Práce na vývoji jednoho z nejpopulárnějších operačních systémů je pro ně často zábava, o kterou se neváhají se zbytkem nadšenců i uživatelů podělit. Kromě jiného se na postupné evoluci systému podílejí i známé velké firmy jako například IBM či Intel. Sdílení zde není zločin, ale proces i progres zároveň nejen k vylepšení systému. Benefity přináší také samotným tvůrcům a uživatelům. Zkrátka je povoleno podělit se s ostatními.

Výhody Linuxu

Nevýhody Linuxu


KOMPATIBILITA

Všechno má svá pro a proti a není tomu jinak ani u Linuxu. Největší nevýhodou je kompatibilita aplikací, tzn. že co spustíte např. ve Windowsu či v Androidu vám nepůjde spustit v Linuxu (např. MicrosoftOffice, OneDrive, známé editory pro stříhání videa, grafické programy atd. – většinou ty, za jejichž licenci si musíte zaplatit).


HRY

V Linuxu si moc nezahrajete většinu PC her, které znáte, což je pro hráče určitě nevýhoda. Na druhou stranu, pokud už budete chtít Linux používat, určitě to nebude kvůli hrám. I přesto, jak zmiňujeme výše, zcela bez hráčského prostředí nezůstanete. Dokonce seženete i herní notebooky s Linuxem.


HARDWARE/OVLADAČE

Na limity můžete narazit také při připojování hardwaru. Většinu můžete používat bez problémů, ty nastanou teprve tehdy, pokud si výrobce určí ovladače pouze na Windows nebo např. také na macOS.

Nevýhody Linuxu

DOSTUPNOST

Ať už se ve světě ocitnete kdekoli, určitě tam bude Windows. A to je skvělé, protože ho zná a umí v něm pracovat každý. Vše, co potřebujete bez problému vyřídíte. Linux tak rozšířený není, a to právě z důvodu, že ne všichni s ním mají zkušenost a umí jej ovládat.


NUTNOST VZDĚLÁNÍ

K tomu, abyste mohli používat Linux, nemusíte být vrcholový IT specialista, můžete být i začátečník, v tom případě se však doporučuje vyzkoušet si LIVE distribuce, které jsou pro začátečníky vhodnější. Jsou nainstalovány na USB a stačí je pouze vložit do PC a automaticky se vám daná distribuce spustí. Je to spíše o zvyku.

Nicméně, stejně jako u ostatních systémů, chcete-li ho ovládat na vysoké až nadstandardní úrovni, potom se vám bude pochopitelně hodit vzdělání v oblasti informačních technologií. Nemusíte mít školu, stačí jen když budete trpěliví a budete mít zájem a vytrvalost, pouze tehdy se dokážete dostat k cíli.

Nevýhody Linuxu

Závěr

Linux je unikátní operační systém, který v globálním pojetí používá poměrně malá komunita IT nadšenců a profesionálů na světě. Prvenství v počtu uživatelů si drží Windows, daleko za ním je macOS od Applu a až někde tam na konci, s cca 2 % uživatelů, je Linux – stále v pohybu. Oproti minulosti mu v dnešní době při vývoji sekunduje Linux foundation. Jedná se o úzkou spolupráci s mnoha známými firmami.

Co je však na Linuxu nejdůležitější? Volba je na vás. Sami můžete pracovat na vývoji Linuxu ať už jako programátor nebo jen překládat a hlásit chyby či se stát uživatelem, který bude objevovat jeho krásy i nedostatky. Častokrát je tím, kdo vám zachrání data z konkurenčních operačních systémů. Není však náročný, vyžaduje jen vášeň, čas a chuť učit se nové věci. Za vyzkoušení nic nedáte a možná, že si ho nakonec oblíbíte.
 

Chci notebook s Linuxem


Související články:

Další aktuality

Přivítejte novinky od hudební ikony: Marshall Minor IV a Major V

Přivítejte novinky od hudební ikony: Marshall Minor IV a Major V

Každý, kdo má rád kvalitní zvuk, zná značku Marshall. O jejích kvalitách se ani nedá pochybovat, a proto můžeme rovnou přejít na věc a představit si její dvě novinky – Marshall Minor IV a Marshall Maj...... Celý článek
Nejlepší mobily pro děti

Nejlepší mobily pro děti

Pořízení prvního mobilu patří k důležitým momentům dětského období. S jeho koupí je však spojená spousta otázek, jako třeba: nevystavuji své dítě zbytečně riziku? Je už zralý/zralá na telefon? Kolik d...... Celý článek
Recenze: Vysávejte a mopujte jedním tahem s vysavačem Bosch Unlimited Aqua

Recenze: Vysávejte a mopujte jedním tahem s vysavačem Bosch Unlimited Aqua

Dokonalou kombinaci výkonu a pohodlí představuje značka Bosch. Tyčový vysavač Unlimited Aqua BCS712HYG5 mopuje a vysává najednou s maximálním výkonem a neomezenou flexibilitou. Tuto novinku jsme pro v...... Celý článek
Jak na komáry: Odhalte praktické tipy, díky kterým s tímto hmyzem zatočíte

Jak na komáry: Odhalte praktické tipy, díky kterým s tímto hmyzem zatočíte

Léto, vlhké prostředí a komáři jdou neodmyslitelně dohromady. Tento dotěrný hmyz nás dokáže potrápit nejen doma, ale i při posezení na zahradě. Zjistěte, co odpuzuje komáry a jak se jich jednou provžd...... Celý článek
Co je to hotspot?

Co je to hotspot?

Potřebujete odeslat důležitý e-mail nebo dokončit objednávku, když tu náhle jak naschvál vaše Wi-Fi vypadne a vy jste bez internetu. Řešení je naštěstí jednoduché, stačí mít po ruce spolehlivý hotspot...... Celý článek