Microsoft v červnu odhalil novou verzi svého operačního systému Windows. V tuto chvíli testují nové Windows 11 nejen vývojáři redmondské firmy, ale také zkušení uživatelé po celém světě. Pojďte se podívat, co nového systém přinese.
O čem se dočtete:
• Moderní design
• Práce s okny a widgety
• Nastavení a nové aplikace
• Technické vychytávky
• Jak to bude s upgradem?
• Hardwarové požadavky
Ve světě IT není tolik událostí, které zasáhnou téměř „všechny“, nehledě na jejich zájem o technologie a jejich znalosti či zkušenosti. Vydání nové verze Windows je ovšem jedním z takových milníků – vždyť na logo tohoto operačního systému kouká při spuštění počítače naprostá většina lidí doma i v práci (nic proti MacOS a Linuxu, ale je to prostě tak).
Proto vám bez váhání i my nabízíme přehled novinek ohledně Windows 11 – nově oznámeném operačním systému od Microsoftu, který bude nástupcem současných oblíbených „desítek“.
Systém jsme zároveň vyzkoušeli v jeho veřejné testovací verzi, abychom vám mohli nabídnout i několik poznatků z praxe. Upozorňujeme ale, že ne všechny oznámené funkce už jsou dostupné k testování, např. proto, že ještě nejsou dostatečně vyladěné.
Moderní design s uhlazeným vzhledem i zvuky
Windows 10 používáme rádi a líbí se nám, ale přece jen jde pořád o staré, dobře známé „windowsy“. Nový systém přichází s opravdu výraznou změnou vzhledu – a to zatím Microsoft uvolnil jen jednu z prvních testovacích verzí, takže můžeme počítat se spoustou změn. Pojďme se podívat na ty hlavní.
Design je celkově modernější, od uhlazených rohů přes částečně průhledné, nekřiklavé barvy, až po na první pohled výrazné novinky, jako jsou barevně i graficky odlišené ikony „hlavních“ složek (Obrázky, Hudba, Stažené soubory apod.). Microsoft také slibuje výrazné vylepšení kontextových menu (jež se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem myši), která budou nejen hezčí, ale také funkčnější, pokud do nich vývojáři softwaru budou chtít zakomponovat funkce.
Nejvýraznější změnu ale vidíte na hlavním panelu a v nabídce Start.
Hlavní panel je poprvé v historii Windows zarovnaný na střed. I když je to trochu nezvyklé, je zřejmé, proč se k tomuto kroku Microsoft odhodlal. Displeje jsou čím dál větší, takže dává smysl, abyste měli otevřené aplikace a okna pokud možno přímo před očima a nemuseli otáčet hlavou doleva. (A mimochodem v tuto chvíli máte možnost zapnout standardní zarovnání doleva, ale zmizela volba neseskupování oken aplikace.)
Zároveň nabízí hlavní panel elegantní nové animace a ještě více „tlačí“ praktické moderní funkce, jako je práce s více plochami. Microsoft také zpřehlednil Centrum akcí (upozornění) a rychlé nastavení, kde najdete nejdůležitější rychlé volby, jako je nastavení hlasitosti, Wi-Fi apod.
Nabídka Start je zcela přepracovaná. Obsahuje (uživatelem) připnuté aplikace a také sekci „Doporučené“, která se automaticky aktualizuje na základě dat z cloudu (online) a nabízí např. nedávno otevřené soubory – a to nejen na aktuálním zařízení, ale také na synchronizovaných zařízeních, jako je váš chytrý telefon, a z online úložiště OneDrive.
Microsoft také změnil zvukové motivy (mimo jiné se vrátil zvuk naběhnutí systému) a už nyní, v testovací verzi, nabízí několik motivů vzhledu. Kromě světlého a tmavého, které jsou výborně zpracované a mění prostředí opravdu napříč celým systémem, máte k dispozici ještě další čtyři elegantní motivy. Ty samozřejmě můžete (a budete moci) dále přizpůsobovat.
Lepší práce s okny a widgety na míru
S tím, že se pracovní plocha zvětšuje (a výkon počítačů roste) souvisí také větší důraz na multitasking.
Už v předchozích edicích Windows nabídnul Microsoft výrazná vylepšení práce s okny (např. snadné zobrazení dvou vedle sebe), ale Windows 11 jsou ještě dál.
Pokud najedete myší nad tlačítko, které maximalizuje okno, můžete nově vybírat z několika rozložení oken, například tří vedle sebe. Pak už jen jednoduše vyberete z nabídky to, které chcete, a aplikace či složky se přehledně zobrazí. Navíc máte možnost vytvořit skupinu oken a pracovat s ní najednou, takže okna nemusíte připínat stále dokola.
Velmi šikovná související vychytávka je vylepšené dokování. Pokud odpojíte druhý monitor, minimalizují se okna na ten hlavní, například na obrazovku laptopu (tak tomu bylo i doposud), ale pokud sekundární monitor znovu připojíte, vrátí se okna do původní pozice.
Vrací se také widgety. Funkce, která ve Windows Vista moc oblíbená nebyla, by měla být nejen designově mnohem uhlazenější, ale také praktičtější a lépe sestavená na míru uživateli. Funkčně nepřekvapí – orientuje se na počasí, kalendář, dopravu, seznam úkolů (z Microsoft To Do List), různé sportovní výsledky, obsah z OneDrive nebo zprávy z vámi vybraných médií.
Uvidíme, jestli tentokrát Microsoft uspěje, ale každopádně by funkce neměla být nijak rušivá.
Přehlednější nastavení a nové aplikace
Velkých změn dozná Nastavení. Nic proti tomu současnému ve Windows 10, ale ukázky nového vzhledu jsou velmi působivé. Bude snazší se orientovat v jednotlivých podmenu a důležité podstránky budou chytře řešené tak, aby nejčastěji používané volby byly hned nahoře.
Vylepšení se dočkaly také metody zadávání na dotykových obrazovkách. U virtuální dotykové klávesnice na displeji jde hlavně o nové motivy (včetně možnosti použít vlastní fotografii). Nové by mělo být také hlasové zadávání, k dispozici máte nová dotyková gesta, speciální menu dostane dotykové pero (stylus) a zjednodušené a zrychlené je přepínání mezi jazyky a klávesnicemi.
V nejnovějších aktualizacích se už uživatelé mohou podívat na některé ze změn, kterých se dočká vestavěný obchod s aplikacemi Microsoft Store. Zatím jsou vizuální, ale měli byste vědět, že v plné verzi bychom měli mít možnost spouštět aplikace a hry z Androidu. Cílem Microsoftu teď mimo jiné bude přesvědčit vývojáře, aby se obchodu aktivně věnovali; zatím o něj nebyl dostatečný zájem.
A na závěr této podkapitoly si ještě dovolíme stručně zmínit, že Microsoft změní vzhled také u svého kancelářského balíku Office, respektive Microsoft 365. V základním motivu bude vzhled čistší, modernější, a mimochodem méně barevně odlišný napříč aplikacemi v sadě.
Technické vychytávky
Nebudeme zabíhat do „vývojářských“ novinek, ale dvě tři techničtější záležitosti vám přesto představíme. Na laptopech budete moci šetřit baterii díky podpoře dynamické obnovovací frekvence. Kompatibilní displej sníží frekvenci, pokud bude zobrazovat nehybný obraz, a naopak při rychlé akci (například posouvání textu) ji zvýší, aby byl pohyb plynulý. Další novinky ohledně zobrazení se týkají hlavně HDR – jako jednu z mnoha můžeme zmínit automatické HDR ve více než tisícovce her, které si užijete na herních počítačích (samozřejmě těch, jež HDR podporují).
Mnohem moderněji vypadá instalace systému. Už snad od dob Windows 7 (možná dřív) je instalace velmi přívětivá, ale Microsoft udělal po vizuální stránce velké pokroky. A co je důležitější, po prvním spuštění se zobrazí průvodce, který vám pomůže počítač rychle a efektivně přizpůsobit (zatím se možné vidět jen jeho „ochutnávku“).
Výbornou zprávou je také oficiální podpora Wi-Fi 6E (jde o nadstavbu Wi-Fi 6, o které jsme pro vás psali článek minulý rok).
Nový bude i vzhled kancelářské sady Microsoft 365 (dříve Office 365).
Jak to bude s upgradem?
Microsoft si zaslouží pochvalu. Samotný systém si samozřejmě budete moci koupit „za peníze“ v krabičce (resp. ne v krabičce, ale online), případně jako součást výbavy PC nebo laptopu, ale pokud máte aktuální Windows 10 a váš hardware splňuje požadavky nového systému (vizte prosím níže), je upgrade na nový systém zdarma.
Microsoft si pochopitelně vyhrazuje právo tuto nabídku časem zrušit (takže by se za upgrade platilo), ale slibuje, že její ukončení nenastane dříve než rok po uvedení Windows 11 na trh (myšleno uvedení plné verze, ne současné testovací).
V tuto chvíli navíc platí, že máte po upgradu ještě 10 dní možnost vrátit se zpátky k Windows 10 (při zachování všech souborů). Poté samozřejmě pořád můžete downgradovat, ale už jen formou nové instalace.
Jaké jsou hardwarové požadavky?
Zmínku si zaslouží i hardwarové požadavky (minimální požadavky na výkon a výbavu počítače). Na jednu stranu jsou nízké (4 GB RAM), na druhou stranu jsou v některých ohledech tak specifické, že majitelé starších systémů nebudou mít možnost instalace. Dovolíme si ale hodnotící komentář, a sice že to možná není na škodu. Například 32bitová architektura je už zastaralá, a jestli nebudou na nových počítačích fungovat 20 let staré aplikace… tak to je prostě pokrok, který si jednou za čtvrtstoletí mohou „vynutit“ i Windows (nehledě na to, že Windows 10 budou podporované ještě do 14. října 2025).
Dost ale komentářů, pojďme se na minimální požadavky na systém podívat konkrétně. Vybrali jsme ty nejzásadnější.
Už jsme zmínili požadavek nejméně 4 GB RAM. Procesor musí být minimálně 1GHz a dvoujádrový a kompatibilní se 64bitovou architekturou. Úložiště (pevný disk nebo SSD) musí být minimálně 64GB. Grafická karta by měla podporovat DirectX 12 a obrazovka zařízení musí být větší než 9" a jemnější než „HD“ (rozlišení 720p).
Nově byste měli mít možnost spouštět na desktopu vybrané aplikace pro Android.
Zajímavé jsou nové požadavky na zabezpečení, i když by opět neměly dělat problémy uživatelům, kteří mají zařízení mladší než dejme tomu 5 let. Konkrétně jde o firmware systému („BIOS“) s rozhraním UEFI a možností zabezpečeného spouštění a podporu TPM (Trusted Platform Module) verze 2.0. Opakujeme, že pokud nemáte vyloženě starý počítač, nemělo by jít o problém.
Až to bude aktuální i pro běžné uživatele, nabídne samozřejmě Microsoft jednoduché aplikace, které prověří kompatibilitu vašeho počítače s Windows 11 a případně vás provede celou aktualizací (přesněji upgradem) na novou verzi.
Microsoft bude nepochybně oznamovat a odhalovat další novinky, které také postupně uvolní v rámci testovacích verzí v programu Windows Insider.
Těšíte se na novou verzi stejně jako my?
Související články: