Krásnému úsměvu je někdy třeba pomoct, např. ortodontickou léčbou. Rovnátka u dětí či dospělých však vyžadují větší důraz na zubní hygienu. Jak správně pečovat o chrup s rovnátky, aby byl výsledek co nejlepší, si povíme v následujícím článku.
Rozhodli jste se vy nebo váš potomek pro nošení rovnátek a máte obavu, aby vám po jejich sundání nezůstaly fleky na zubech? Poradíme vám, jak čistit zuby s rovnátky.
Je jasné, že zdravý a krásný úsměv něco stojí. Pravidelné, pečlivé čištění je v období ortodontické péče ještě důležitější a je nutné počítat s tím, že vám zabere více času. Určitě se však vyplatí a – což je dobrá zpráva – nevyžaduje žádné speciální pomůcky. Postačí vám kartáček s měkkými štětinami a jednosvazkový a mezizubní kartáček.
Na zubech a kolem rovnátek se v průběhu dne tvoří zubní plak. Pokud nejsou zuby dokonale čištěné, hrozí, že po sundání fixních rovnátek objevíte v místech zámečků demineralizovanou (odvápněnou) sklovinu. Taková sklovina je pak náchylná k tvorbě zubního kazu, kterému je vždy lepší se vyhnout.
Na domácí dentální hygieně zkrátka hodně záleží. Po aplikaci rovnátek by proto měl zubní lékař pacienta vždy instruovat, jak v čištění dál postupovat. U dětí bude nejspíš potřeba rodičovský dozor.
Ať už zvolíte manuální, nebo elektrický kartáček, je třeba především správná metoda čištění. Začněte zub po zubu podél celé linie dásní pod úhlem 45°. Pokračujte zámečky rovnátek pod stejným úhlem, věnujte péči horní i spodní straně. Zuby s rovnátky čistíte vlastně po částech. Nezapomínejte také na vnitřní strany zubů a kousací plošky, tyhle oblasti jsou často opomíjeny.
Co se týká mezizubních, single (sólo) kartáčků či zubních nití, i tyhle pomůcky by měly patřit do vaší pravidelné rutiny. Díky nim odstraníte jak zbytky jídla schované v rovnátkách, tak povlak ze skloviny zubů. Více si o jejich důležitosti a použití povíme za chvíli.
Čištění dvakrát denně je takový standard, který ale v případě ortodontické léčby bohužel nestačí. Pokud nosíte rovnátka, měli byste si zuby vyčistit ideálně po každém jídle. Jde i o estetický dojem, na aparátu totiž ulpívají kousky jídla. Největší pozornost si zaslouží večerní ústní hygiena, kromě klasického kartáčku použijte také mezizubní kartáčky.
A jak dlouho to má trvat? Zapomeňte na pravidlo 2 minut, zuby byste měli čistit tak dlouho, dokud neodstraníte zubní plak a nebudou na dotek jazykem hladké jako sklo. Dejte si načas, důkladné vyčištění s rovnátky může zabrat klidně 10, 15 minut.
Mezizubní kartáček už nejspíš znáte. Věděli jste ale, že je skvělý nejen na čištění mezizubních prostor, ale oceníte jej rovněž při nošení rovnátek?
Abyste se šikovně dostali pod drátek fixního aparátu, volte spíše větší velikost kartáčku než do mezizubních prostor (obvykle 0,8 mm). S konkrétním výběrem vám určitě ochotně pomůže dentální hygienik či hygienistka.
A jak na to? Mezizubním kartáčkem vyčistěte mezizubní prostory z obou stran a poté věnujte pozornost bočním částem zámečkům (postupujte od dásně směrem dolů).
Protože klasickým či elektrickým kartáčkem se menší plošky vzniklé předělením zubů zámečkem a těžko přístupná místa čistí hůře, sáhněte v rámci denní dentální hygieny také po jednosvazkovém kartáčku. Snadno s ním odstraníte usazený plak, a navíc jej používáte bez pasty, takže můžete zuby dočišťovat klidně u sledování seriálu.
Víte, k čemu slouží ústní sprcha alias irigátor? Vytváří silný ale šetrný proud vody, který narušuje zubní povlak a odplaví jej pryč z úst. Využít ji můžete na čištění mezizubních prostor i masáž dásní. Proud má přístup i tam, kam se jiné dentální pomůcky nedostanou vůbec nebo jen stěží (např. pod drátky aparátu, okolo gumiček apod.). Nenahradí sice mezizubní kartáčky, ale přispívá k tomu, abyste měli zdravý chrup.
Její výhodou je univerzální velikost, mezizubní prostory se totiž v průběhu léčby mění, takže u kartáčků je často potřeba výměna. Ústní sprcha je vhodná i pro osoby s onemocněním dásní nebo děti (od 6 let), které s používáním mezizubních kartáčků často bojují.
Nejen k nákupu zubní sprchy můžete využít také naše doplňkové služby, jako je např. prodloužená záruka nebo blesková výměna.
Ortodontická léčba je dnes běžnou záležitostí, často však jde o dlouhodobý a finančně nákladný proces. Aby se nošení rovnátek vyplatilo, je třeba dbát na správnou zubní hygienu. S nácvikem ideální péče by vás měl hned po nasazení zaškolit dentální hygienik. Prohlídku doporučují lékaři v případě rovnátek absolvovat každé 3 měsíce.