O dětský chrup je potřeba začít pečovat už od prvního zoubku. Ideální je, když dítěti jako rodič půjdete příkladem a správné technice jej naučíte. Jak bojovat s neochotou dětí nebo jaký vybrat dětský kartáček, vám vysvětlíme v následujícím článku.
Proč je prevence tak důležitá?
Jak správně čistit mléčné zuby?
Udělejte z čištění zubů zábavu
Kdy poprvé navštívit zubního lékaře?
První zoubky se dětem začínají prořezávat zhruba v půl roce věku. A je to také ideální čas na to začít s jejich péčí. Jako první vykoukne dolní řezák, další na řadě bývá druhý spodní řezák a poté horní řezáky. Kompletní mléčný chrup čítající 20 zubů by se měl vašemu potomkovi vyklubat nejpozději do 4 let.
Co se týče trvalého chrupu o počtu 32 zubů, ten se začíná objevovat kolem 6 let a jeho růst může pokračovat až do puberty.
Možná si pokládáte otázku, proč věnovat čas a pozornost mléčným zubům, když stejně vypadnou. Má to však několik pádných důvodů:
Kromě pečlivé zubní hygieny myslete u dětí také na skladbu jejich jídelníčku. Přemíra sladkostí a slazených nápojů má na chrup negativní vliv. Není proto výjimkou, že na zubní kazy trpí už batolata.
Postupem času, jak se vyvíjí mléčný chrup vašeho dítěte, mění se i požadovaná zubní péče. U těch nejmenších přebírají kompletní zodpovědnost za chrup rodiče. Ti by později měli svým ratolestem s čištěním zubů pomáhat, a to až do té doby, než se dítě naučí správným návykům.
Vykoukl už vašemu broučkovi první zoubek? Pak je nejvyšší čas začít věnovat pozornost zubní hygieně! Ačkoliv možná „pucování“ jednoho osamoceného řezáku působí vtipně, má to smysl. Čím dříve si totiž váš malý neposeda na čištění zvykne, tím lépe.
Na tyto začátky vám bude stačit navlhčená bavlněná plenka či kousek gázy. Jakmile začnou vykukovat další zoubky, pořiďte si silikonový prstový kartáček. Čištění provádějte jemnými krouživými pohyby ideálně vždy večer před usnutím.
Ve věku 3 let mají děti už často kompletní mléčný chrup a můžete jim tedy pořídit oficiálně první dětský kartáček. Při výběru pamatujte na to, že čím menší je kartáčková hlavice, tím lepší. Je ale potřeba, abyste se do čištění zubů zapojovali i nadále, a to ideálně ráno a večer. Nejčastějším problémem, který může způsobit zubní kaz, jsou totiž zadní zoubky, které si děti nezvládnou samy dostatečně vyčistit.
A jak na to? Postupujte kolem celého zubu drobnými krouživými pohyby. Od 1 roku můžete přidat také dětskou zubní pastu, bohatě postačí množství o velikosti hrášku. U dětí, které pastu polykají, volte variantu bez fluoridů.
Co se týká mezizubních kartáčků, odborníci doporučují začít s jejich používáním už v době, kdy se dva zuby začnou vzájemně dotýkat. Ohledně výběru vhodné velikosti se poraďte s dentální hygienistkou.
Děti v předškolním věku už mohou pomalu přebírat čištění zubů do svých rukou. Od krouživých pohybů by pak měly přejít ke klasickému čištění, tzn. přiložit kartáček v místě dásně pod úhlem 45° a pomalým pohybem se posouvat ke žvýkacím plochám.
Nezapomínejte, že děti si berou příklad především ze svých rodičů, takže je skvělé, pokud ranní a večerní hygienu absolvujete spolu. Jedině tak v dětech vypěstujete správné návyky. Přesto ale vždy svým potomkům poté zuby zkontrolujte a důsledně přečištěte.
Výměna mléčných zoubků za stálé je tady! Pečlivost čištění by teď měla být skutečně na prvním místě, a to dvakrát denně za použití tzv. roll metody (čistit pod úhlem 45° a pomalu se posouvat ke žvýkacím plochám). Do 10 let věku je nicméně ještě potřeba dětské zuby dočišťovat.
Je šokující, že dle výsledku studií se u téměř 50 % dětí mezi 6. a 8. rokem věku objevil minimálně jeden zubní kaz.
Ani u starších dětí neuškodí, když je u čištění zubů očkem (nebo dvěma) zkontrolujete, zvlášť v období puberty totiž mohou začít ústní hygienu bojkotovat.
Většina dětí se do koupelny zrovna nehrne, proto je důležité zvolit správnou motivaci. Tou může být dětský kartáček s oblíbenými hrdiny, chutná zubní pasta nebo třeba elektrický kartáček, který můžete propojit s aplikací v mobilu. Chlupáč Sparkly poradí, jak zuby správně vyčistit, měří čas čištění a za správný postup pak dětem uděluje odměny. Z nepříjemné rutiny čištění zubů se tak brzy stane vyhledávaná aktivita.
Dalšími vychytávkami, které mohou dětem dentální hygienu usnadnit, jsou třeba drobné přesýpací hodiny nebo oblíbená (alespoň 2minutová) písnička.
Jak jsme již zmínili, dětem do 2 let většinou postačí čištění kouskem gázy či prstovým silikonovým kartáčkem. První manuální kartáček pak volte takový, který má opravdu jemné krátké štětinky a malou kartáčkovou hlavici. Elektrické kartáčky pro děti jsou vhodné od 3 let. Konkrétní rady a tipy, jak zvolit ten pravý, najdete v článku Jak vybrat elektrický zubní kartáček.
Dětských zubních past je dnes již na trhu velké množství, ne všechny jsou však pro vaši holčičku či kluka vhodné. Platí, že zubní pastu byste měli používat až od jednoho roku dítěte, a to s obsahem fluoridu max. 400 ppm kvůli polykání pasty. Děti do 6 let už pak mohou používat pastu s 500 až 700 ppm fluoridu.
První termín lékařské návštěvy byste si měli objednat v době, kdy se u dítěte objeví první zoubek. Určitě zubaře neodkládejte, až se objeví problémy, můžete u svého potomka vyvolat panický strach z doktorů! V ideálním případě by měla být prémiová návštěva jen takovým seznámením – dítě si prohlédne nové prostředí i pana doktora a nechá si zkontrolovat zoubky.
K zubaři byste pak s dítětem měli docházet pravidelně dvakrát za rok.
Před nástupem dítěte do školy zavítejte společně také na dentální hygienu. Lékař či lékařka se zaměří na prevenci před zubním kazem, znázorní dítěti správnou techniku čištění a doporučí vhodné pomůcky. Také návštěvu dentální hygienistky byste měli s dítětem absolvovat každého půl roku.
Věříme, že vám tento článek pomohl se v péči o mléčný chrup lépe zorientovat. Pokud budete potřebovat poradit s výběrem konkrétního produktu, jsme vám samozřejmě k dispozici na našich prodejnách.
*****
Přečtěte si také: