Jak vybrat ústní sprchu?

20.05.2022

Zubař i dentální hygienik vám už určitě říkal o tom, že při čištění zubů je třeba být důsledný. Nestačí vám jen zubní kartáček. Běžnou součástí péče o zuby se stala zubní niť a mezizubní kartáčky. Dá se však čištění zubů a ústní dutiny ulehčit? To víte že ano! Dentální sprcha může péči dokonce posunout na vyšší level. Jak tento přístroj funguje? Jak vybrat zubní sprchu podle svých specifických potřeb?

Ústní sprcha

Prozradíme vám:

Zubní povlak vzniká hromaděním škodlivých bakterií a zbytků potravy. Ohrožuje právě ta místa, do kterých je ztížený přístup zubním kartáčkem. Nejvíce zasažené tedy bývají přední dolní zuby a zadní stoličky. Nahromaděný povlak potom může zapříčinit zánět dásní (odborně nazývaný paradentóza), poškození zubní skloviny, zvýšení rizika tvorby zubního kazu a později dokonce změnu povlaku na zubní kámen.

Dostali jste při poslední návštěvě zubaře doporučení na zvýšení zubní hygieny? Prevence je v tomto případě vždy lepší než drahé sezení v zubařském křesle. Šikovnou pomůckou, která udělá velký kus práce, je právě ústní sprcha – jako stvořená pro lidi, kteří chtějí mít perfektně čisté a zdravé zuby. S jejím výběrem vám poradíme v následujícím článku.

zápal dásní

Jak funguje ústní sprcha?

Na první pohled se ústní sprcha (někdy označována také jako zubní sprcha či dentální sprcha) podobá elektrickému zubnímu kartáčku. Tvoří ji rukojeť s ovládacími prvky a štíhlý „krk“ osazený tryskou. V závislosti na typu ústní sprchy může být součástí i základna s nádržkou na vodu a nabíjecí stanice, nebo je menší nádržka na vodu přímo integrována do rukojetě.

Základní princip fungování zubní sprchy spočívá ve vytvoření silného, a přitom šetrného proudu vody (respektive proudu vody a vzduchu), který přechází přes trysku a po zamíření na zuby narušuje zubní povlak. Většina zubních sprch už nabízí možnost regulace intenzity proudu vody, proto se nemusíte obávat, že by vám zpočátku bylo čištění zubů a dásní nepříjemné.

Začněte se slabším proudem vody a podle potřeby intenzitu zvyšte. Běžně natrefíte na regulaci ve 3 až 5 stupních, výjimkou nejsou ani modely s 10 režimy intenzity čištění.

Ústní sprcha

Ústní sprchaPro koho je určená?

Hlavní úlohou ústní sprchy je vyčištění těžko dostupných mezizubních prostorů a těsných prostorů mezi zuby a dásněmi.

Kromě samotného čištění zubního povlaku je přínosem i masáž dásní. Do dásní se jemným masírováním dostává víc krve, díky čemuž se při pravidelném používání zpevní.

Sprcha na zuby je vhodná pro každého, komu záleží na vysoké osobní hygieně ústní dutiny. S její pomocí si zvládnete vyčistit zuby, dásně i jazyk.

Pokud vás pravidelně trápí bolestivé, oteklé a začervenalé dásně, nemusíte mít z používání ústní sprchy obavy.

I když se první čištění pravděpodobně neobejde bez krve, s každým dalším čištěním se množství škodlivých bakterií sníží a spolu s tím se zredukuje i krvácení a otok.

Ústní sprchu oceníte i v případě, že máte korunky, implantáty nebo rovnátka. Proud vody a vzduchu vytlačí nečistoty i z těch nejtěsnějších míst a z náročného ručního čištění se rázem stane chvilková aktivita s výborným výsledkem.

Od jakého věku používat ústní sprchu? Obecně je zubní sprcha vhodná nejen pro dospělé s trvalým chrupem, ale začít používat ji mohou i děti už od 6 let. V tomto věku se objevují při mléčných zubech i první trvalé zuby a prostoru v ústní dutině je čím dál tím méně. Zuby se náhle kříží, tlačí bočními plochami navzájem na sebe. Základní čištění zubů tak nebude stačit.

Typy ústních sprch: Osobní, nebo rodinné použití?

Pro vaši spokojenost se zubní sprchou byste měli v prvním kroku zvážit její velikost. Máte v plánu používat ústní sprchu výhradně v koupelně a z jednoho stabilního místa? Anebo by vám více vyhovovalo provedení, které snadno sbalíte na cesty a dovolenou?

Výrobce se snaží přizpůsobit životnímu stylu svých zákazníků, proto v obou  kategoriích najdete kvalitní ústní sprchy. S velikostí a provedením dentální sprchy úzce souvisí velikost nádržky na vodu, způsob nabíjení, doplňkové funkce a v neposlední řadě i cena.

Přenosné (cestovní) ústní sprchy – osobní modely

Představují oblíbenou volbu, která v sobě spojuje praktičnost s výkonem. Nádržka na vodu je přímo součástí rukojeti. Její objem je od 130 do 200 ml, což vystačí přibližně na 40 vteřin použití. Nejčastěji je zdrojem energie nabíjecí akumulátor, setkáte se však i se síťovým nabíjením nebo tužkovými bateriemi. Modely s tužkovými bateriemi jsou sice levnější, při pravidelném používání se však může provoz prodražit.

I z toho důvodu patří akumulátorové ústní sprchy mezi nejprodávanější. V souvislosti s vestavěnou baterií přirozeně sledujte dva klíčové parametry – výdrž na jedno nabití a délku nabíjení. Při dvouminutovém denním používání postačí, když baterii s výdrží 30 minut nabijete jednou až dvakrát týdně.

Ústní sprcha v cestovním provedení (bez pevné základny) bude vyhovovat lidem, kteří hledají kompaktnější zařízení. Můžete ji sbalit do kufru a vzít s sebou na cesty. V koupelně zabírá přibližně stejný prostor jako elektrický zubní kartáček.

Používaní ústní sprchy

Kromě elektrických zubních sprch existují i ústní sprchy napájené vodovodním kohoutkem. Nevyžadují zdroj elektrické energie. Pracují s tlakem vody z potrubí (2–4 bary), který se dá regulovat otevíráním a zavíráním páky na vodovodní baterii. Jejich cena je v porovnání s elektrickými modely nižší a jsou ideální do malých koupelen. Počítejte však s tím, že musí pasovat na kohoutek vodovodní baterie.

Ústní sprchy se základnou – rodinné modely

Druhým řešením je ústní sprcha se základnou, ve které je umístěna nádržka na vodu s objemem přibližně 450 až 600 ml. Zařízení může být napájené přímo ze sítě, nebo je jeho součástí nabíjecí vestavěná baterie – akumulátor s výdrží na jedno nabití od 40 minut a víc.

Rukojeť s tryskou je štíhlá, lehká a s nádobkou propojená přes flexibilní hadičku. Najdete na ní základní ovládací prvky. Součástí základny můžou být stojany na různé druhy trysek, ale také úložný prostor na rukojeť a trysky.

Pokud máte v úmyslu používat ústní sprchu „rodinně“, potom je takovéto provedení pro vás jako stvořené. Nemusíte skladovat více zařízení, stačí jen změnit trysky, které si předem podle jednotlivých členů rodiny barevně rozlišíte. Základna sice potřebuje stabilní prostor, avšak její výkon, možnosti nastavení a využití stolní sprchy jsou standardně o něco vyšší.

Ústní sprcha

Zubní centrum – komplexní řešení

Máte rádi, když to u vás v koupelně ladí? Nemusí jít o jediný důvod, který vás přesvědčí ke koupi ústního centra, nicméně může misku vah významně překlenout právě k tomuto řešení. Ústní centrum (označované také jako orální nebo zubní centrum) spojuje zubní kartáček a ústní sprchu v jednom balení.

Od jednoho výrobce (například Oral-B, ETA, Panasonic, Concept) potom získáte dokonale sladěnou dvojici, která je umístěna v jedné základně. Pokud potřebujete kartáček nebo ústní sprchu nabít, jen je postavíte do základny na určené místo. Součástí balení též bývá několik užitečných trysek a hlavic pro komplexní péči o zdraví ústní dutiny a zubů.

Čisticí režimy

Nejčastějším režimem, který mezizubní sprchy využívají, je jednotný proud určený ke každodennímu používání. Jako další bychom rádi zmínili techniku mikrobublinek, jež vytvoří silnou tlakovou vlnu a uvolní zbytky jídla z mezizubních prostor. Čištění je tak ještě účinnější. Za zmínku stojí také režim masážní pulzace, který zlepšuje prokrvení dásní a pomáhá je udržet zdravé.

Způsob nabíjení vs. praktičnost

Elektrické zubní kartáčky, holicí strojky, zastřihovače, epilátory – téměř všechny kategorie zařízení a přístrojů určených pro osobní péči o zdraví a krásu využívají také akumulátor jako zdroj energie. K nim se řadí i ústní sprchy. Proč? Je to praktické. Pokud má totiž zařízení přijít do kontaktu s vodou, je na místě očekávat vysoký důraz na bezpečnost a vodotěsnost. A to při nabíjení „přes kabel“ nemusí být samozřejmostí.

Stupeň ochrany vůči vodě by měl být minimálně IPX6, ideálně IPX7 a víc. Pokud stupeň IPX6 poskytuje ochranu krytím před intenzivně stříkající vodou ze všech úhlů, stupeň IPX7 už hovoří o tom, že zařízení zvládne bez poškození i krátké ponoření do vody.

Pokud vás v nabídce zaujal výkonný model nabíjený ze sítě, nejčastěji půjde o zubní sprchu se základnou. Nabíjecí kabel jde od stěny k základně, která je umístěna dále od umyvadla. Tryska s rukojetí je se základnou propojená prostřednictvím flexibilní hadičky.

Používaní ústní sprchy

Při koupi ústní sprchy u nás v DATARTu můžete využít také doplňkové služby, např. prodlouženou záruku nebo bleskovou výměnu.

Které parametry se vyplatí sledovat?

  • Objem nádržky na vodu

    U přenosných ústních sprch s integrovanou nádržkou počítejte s objemem maximálně 200 ml. Stolní zubní sprchy ukrývají v základně nádržku s dvoj- až trojnásobným objemem. K vyprázdnění 150ml nádobky dojde přibližně za 40 sekund. Záleží však také na pokročilosti technologie daného modelu. Tato doba proto může být u prémiových produktů až trojnásobná.
  • Tlak vody

    Mezizubní sprcha vytváří proud vody s min. tlakem od 0,5 barů a max. tlakem až 7 barů. V informacích o produktu se nejčastěji dozvíte maximální tlak vody a počet stupňů regulace. Tlak do 2 barů (200 kPa) je považovaný za „měkký“ proud vody, vhodný na čištění citlivých dásní. Vodní tlak od 3,9 barů (390 kPa) a víc se zase využívá na účinné rozrušování nánosů zubního povlaku. Čím víc stupňů, tím větší je šance, že najdete proud s takovým tlakem, který vám bude příjemný.
  • Frekvence čerpadla

    Tento údaj je udávaný jako počet pulzů za minutu. Nejlepší ústní sprchy pro domácí použití dosahují 1 400 až 1 600 pulzů za minutu.

Používaní ústní sprchy

Trysky a jejich určení

Chcete se na čištění zubů a dásní vrhnout jako profík? Potom se před koupí informujte také o tom, jaké druhy trysek jsou k dispozici pro vámi vybraný model. Kromě klasických trysek (v balení může být 1, ale i 4), jsou pro ústní hygienu vhodné i ortodontické trysky (pokud máte rovnátka), paradontální trysky (na výplach tzv. chobotů – paradontálních váčků), trysky na čištění jazyka či dokonce trysky s hrotem zubního kartáčku, které vyčistí mezizubní prostor nejen proudem vody, ale i mechanicky – podobně jako mezizubní kartáčky. Náhradní hlavice na ústní sprchy a další příslušenství najdete přímo zde.

Zdravější zuby a dásně už za 1,5 minuty

Ústní sprcha představuje šikovnou dentální pomůcku, která mění každodenní otravnou rutinu v jednoduchý a účinný způsob, jak vyčistit těžko dostupná místa v bezprostředním okolí zubů a dásní. Už nemusíte mít pochybnosti o tom, zda jste některé místo přehlédli. Zdravé zuby, silné dásně, svěží dech – s pomocí zubní sprchy bude vaše zubní hygiena dotažená k dokonalosti.

Jak vybrat zubní sprchu

*****

Přečtěte si také:

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Jak si správně čistit zuby

Jak pečovat o dětské mléčné zuby

Další aktuality

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Vybíráte novou lednici? Vsaďte na kvalitu potvrzenou nezávislým testem. Lednice modelové řady ETA 3356 získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, čím si ho za...... Celý článek
Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Trápí vás často suchý kašel, krvácení z nosu, popř. podrážděné oči? Pak máte pravděpodobně doma příliš suchý vzduch a je na čase pořídit si zvlhčovač vzduchu! Na následujících řádcích vám představíme ...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Už tak bohatá rodina chytrých hodinek od Huawei mezi sebou přivítala nového člena. Je jím model Huawei Watch GT 5 slibující širokou nabídku sportovních režimů, odolnost, luxusní vzhled, a hlavně oprav...... Celý článek
⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

Tahat, lámat, kroutit… Představte si obrazovku budoucnosti, kterou můžete bezpečně natáhnout až o polovinu její velikosti, aniž by utrpěla její zobrazovací kvalita či pružnost. Přesně tento revoluční ...... Celý článek
Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Elektronické cenovky (nebo také digitální cenovky) se stávají nedílnou součástí moderního nakupování, a to nejen díky své efektivitě, ale i zlepšení zákaznického zážitku. Aktuálně je na 19 prodejnách ...... Celý článek