Parní čističe nabízí rychlé a efektivní čištění povrchů bez použití chemie. V jakých případech je jejich použití vhodné? A jaké povrchy jsou na ně naopak citlivé?
Jak napovídá samotný název, tento domácí spotřebič funguje na principu působení páry. Jakmile jej spustíte, začne ohřívat vodu v integrované nádržce a přeměňovat ji na páru. Tato pára se následně dostává ven prostřednictvím trysek.
Parní čistič tedy používá tlak a zároveň vysokou teplotu, díky čemuž si dokáže poradit s každodenní i zaschlou špínou. Zároveň působí v boji proti bakteriím a mikroorganismům. Pára šetří váš čas a při úklidu vyvinete mnohem méně námahy.
Obecně se parní čističe dělí na jednokomorové a dvoukomorové.
U jednokomorových přístrojů jste omezeni pouze na jednu nádobu na vodu. Jakmile voda dojde, musíte počkat, až čistič vychladne a až poté ji doplnit.
U dvoukomorových přístrojů je možné vodu dolévat i v průběhu čištění. Takový čistič má totiž jednu nádobu navíc, která se nezahřívá a pouze předává vodu do druhé komory.
Dokonce se obejdete bez použití čistících prostředků.
Parní čistič může být nápomocný při čištění specifických povrchů a materiálů. Zjistěte, v jakých případech se jeho použití obecně doporučuje.
Právě koupelny jsou ideálním případem pro využití parního čističe. Zpravidla zde totiž nenajdete povrchy, na které by tento přístroj nebylo možné použít. Jednat se může třeba o umyvadla, vodovodní baterie, toaletu, sifon, sprchové kouty nebo vany.
Než začnete s čištěním sanitární keramiky, doporučuje se nejprve silným proudem páry vyčistit odpadní sifony. Díky tomuto kroku z nich uvolníte velké množství špíny, která částečně znečistí umyvadlo, vanu či sprchový kout. Až poté se tedy pusťte do samotného čištění keramiky.
Pokud potřebujete z armatur odstranit vodní kámen, využijte k tom trysku s bodovým paprskem. Na dané místo ji miřte tak dlouho, dokud se vodní kámen neuvolní.
Parní čistič využijete také při čištění obkladů a dlažby kdekoliv v domácnosti (nejen v koupelně). Jedná se totiž o ideálního pomocníka pro čištění rohů, spár a dalších špatně dostupných míst. Pokud se při takovém úklidu uvolní i zašlá špína, mohou na površích vznikat šmouhy. V takovém případě je třeba postup opakovat.
Dejte si ale pozor na čištění spár pomocí kovových kartáčů, které by zde mohly vytvořit rezavé stopy. Po vyčištění spár je vhodné obklady a dlažby setřít pomocí hubice s hadrovým návlekem.
Pokud budete používat parní čistič na podlahy, vždy je nejprve vysajte, abyste se zbavili hrubého prachu a nečistot. Zároveň pamatujte na pravidelnou výměnu znečištěných utěrek.
V kuchyni zpravidla bojujeme s nejrůznějšími nečistotami a mastnotou. Pro její odstranění můžete využít právě parní čistič, který oceníte například při úklidu sporáku, digestoře, varné desky nebo dřezu.
Pokud si pořídíte čistič s dlouhou kovovou tryskou (s délkou aspoň 12 cm), můžete jej využít k efektivnímu čištění odpadu. Pokud máte v kuchyni již vypálenou mastnotu, bohužel vám pouhá síla páry již nepomůže a budete muset navíc použít drátěnku.
V případě skříněk, vodovodních baterií a varných desek je vhodné parní čistič používat v kombinaci s utěrkami z mikrovlákna. Po použití už totiž tyto povrchy nebudete muset zdlouhavě leštit.
Díky parnímu čističi můžete z těchto materiálů odstranit například skvrny od jídla nebo znečištění, které nedopatřením způsobili domácí mazlíčci. Před každým použitím je vhodné parní čistič na sedačky nejprve vyzkoušet na méně viditelném místě. Díky tomu uvidíte, jak daný materiál na vlhkost a teplotu páry reaguje.
Při mytí oken nejprve začněte záclonami. Při jejich čištění se totiž prach z nich může dostat na okna. Následně se zaměřte na kouty okenních rámů a až poté využijte parní čistič oken na samotná skla.
Pokud se do mytí oken pustíte při nízkých venkovních teplotách, vždy okenní tabule před čištěním ohřejte, a poté celý povrch lehce napařte. Zabráníte tak případným trhlinám z pnutí, které by následně mohly vést k prasknutí skla.
Sílu páry lze využít také pro odstranění prachu a nečistot na dveřích a zrcadlech.
Parní čistič své uplatnění najde také při čištění a dezinfekci míst určených pro domácí mazlíčky. Jeho výhodou je v tomto ohledu zejména skutečnost, že zvířata jsou obecně citlivější na použití chemických čistících přípravků. A v tomto případě se jim zcela vyhnete.
Pára si poradí s odstraněním nečistot, zničí případné parazity a také pelíšky, akvária a klece zbaví nepříjemného pachu.
I když se s parním čističem pojí spousta výhod, existuje několik materiálů a míst, kdy je lepší se mu vyhnout. Přece jen teplota páry může dosahovat až 140 °C, což může způsobit nevratné poškození určitých materiálů.
Z toho důvodu parní čistič nepoužívejte na:
• materiály, které jsou na vysokou teplotu citlivé (např. hedvábí či vlna),
• pravou a syntetickou kůži (mohli byste ji znehodnotit),
• veškerou elektroniku (vlhkost by do ní mohla proniknout a nenávratně ji poškodit),
• materiály, jež špatně snáší vlhkost (např. papír či vodou ředitelné nátěry),
• dřevěné materiály s voskovou nebo olejovou povrchovou úpravou (horká pára by ji rozpustila),
• a některé druhy potahových látek.
Abyste z tohoto spotřebiče vytěžili maximum, vyplatí se dodržovat několik jednoduchých rad:
*****
Doufáme, že jsme vám v problematice správného používání parního čističe udělali aspoň trochu jasno a uklízení vám teď půjde hezky od ruky!