Zařizujete nově byt či dům a nejste si jistí, kolik světel a o jakém výkonu budete potřebovat? Nebo máte v domácnosti šero, které má jistě neblahý vliv na vaši náladu i energii? Pamatujte, že správné osvětlení vytváří to pravé teplo domova. Poradíme vám, kolik svítidel pořídit, aby byl každý kout vašeho domu osvětlený tak akorát a cítili jste se vždy příjemně.
Ať už plánujete pořídit lustry, vestavná svítidla, bodová nebo nástěnná, jedno mají společné – žárovku, která vydává světlo alias světelný tok, jenž slouží jako stěžejní hodnota intenzity osvětlení. Zatímco dříve jeho hodnotu udával počet wattů, nyní je uváděný v lumenech pod zkratkou lm. Jednoduše řečeno: Čím více lumenů zářivka má, tím jasněji bude svítit. A jak tedy podle místnosti vypočítat potřebné osvětlení? Existuje na to snadný vzoreček.
(Zatímco lumen označuje výkon alias intenzitu světla, lux (lx) udává množství světla dopadající na osvětlenou plochu.)
Jak už je vám ale nejspíš jasné, nelze tuto rovnici využít automaticky pro jakoukoliv místnost. Záleží také na účelu pokoje a činnostech. Např. ve sklepních prostorech není třeba tak silné světlo jako v případě kuchyňské linky či kanceláře, kde pracujete. Pro základní osvětlení si vystačíte se 100 lumeny na 1 m², v případě „pracovních místností“ (kuchyň, pracovna) je doporučeno až 300 lumenů na m².
Zohledněte také celkový vzhled místnosti – pokud jde o světlé prostory, můžete z výkonu ubrat 10 %. V případě pokojů s tmavou podlahou či stěnami bude lepší naopak trochu přidat.
Nejste si jistí, jestli volit halogenovou, nebo LED žárovku? A co výběr patice? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v našem článku Jak vybrat žárovku.
Doporučená průměrná intenzita osvětlení prostoru nebo činnosti podle norem ČSN v luxech
Příklad: Kancelář potřebuje 300 lx, má rozlohu 10 m². Při znásobení obou hodnot získáte potřebný počet lumenů (300 lx × 10 m² = 3 000 lm).
Tak, teď už víte, s jakým číslem pracovat, abyste docílili optimálního osvětlení. Pravdou však je, že ve většině místností nepůsobí jedno centrální svítidlo dobře a je příjemnější i praktičtější rozdělit světlo do více zdrojů. Jak na to?
V případě velkých místností nebo dlouhých chodeb je rozhodně vhodné zvolit více světel, stejně tak nad velké stoly a plochy. Nemusíte se bát kombinovat, svítidla dnes pořídíte v kolekcích, které zahrnují několik variant stejného designu. Příjemné a nenásilné osvětlení navodí také bodovky a vestavná svítidla. Volte materiály, které už jste v interiéru využili, hledejte tvarovou shodu a shodné prvky.
Tady pro vás máme ještě malý taháček, kolik lumenů zhruba připadá na konkrétní typ osvětlení.
Orientační hodnoty svítivosti podle druhu osvětlení v lumenech:
130 až 240 lm – dekorativní a designová světla
250 lm – stolní lampičky
400 lm – bodová světla
800 lm – lustry a centrální osvětlení místnosti
900 lm a víc – prostředí náročná na osvětlení
U každého svítidla by měla být uvedena jak maximální svítivost v lumenech, tak chromatičnost alias barva/teplota světla v kelvinech (K). Ohledně chromatičnosti jsme pro vás připravili samostatný článek Jak vybrat správnou teplotu světla do místnosti.
Pozor, nepoužívejte do žádných svítidel silnější zdroje a žárovky, než jaké uvádí výrobce! Vaši stávající žárovku nahradíte jednoduše – hodnota klasické žárovky ve wattech × 10 = hodnota v lumenech.
***
Správný výběr osvětlení dokáže váš domov skutečně rozzářit a zútulnit. Věříme, že díky široké nabídce svítidel na DATART.cz najdete přesně to, co hledáte.