Vybavujete novou domácnost, nebo jen zvažujete výměnu vysloužilého spotřebiče za novější model? V našem článku vám poradíme, na co se zaměřit při výběru mrazničky, myčky i pračky, abyste byli s jejich benefity spokojeni dlouhá léta.
Od 1. března 2021 došlo ke změně energetických štítků u myček nádobí, praček a pračkosušiček, chladniček, mrazniček a vinoték. Nebyla ovlivněná energetická účinnost výrobků, pouze se tyto velké spotřebiče kvůli lepší orientaci a prostoru pro inovaci postupně přeštítkovaly na třídu A-G, zmizela tedy znaménka plus. V praxi to znamenalo, že se modely energetické třídy A+++ zařadily do tříd B, C i D, aby byl na několik let dopředu zajištěn prostor pro ještě úspornější produkty.
A protože elektrická energie tvoří až 25 % veškeré spotřeby energie v domácnosti, vyplatí se při pořizování nových spotřebičů zohlednit energetický štítek. Je na něm uvedena jak roční spotřeba elektřiny, tak spotřeba vody na mycí/prací cyklus. Věřte, že u takové chladničky, která „jede nonstop“, jsou rozdíly mezi třídami opravdu znát a staré modely mají spotřebu energie 3–4× vyšší.
Další tipy, jak ušetřit za elektřinu, najdete v našem článku Úspora elektrická energie.
Zohlednit spotřebu se však vyplatí také u praček, sušiček nebo třeba vinoték. Investice do úspornějšího modelu se vám do pár let vrátí a navíc uděláte i něco pro životní prostředí.
Pokud to jen trochu jde, vyberte si spotřebiče, které velikostně vyhoví potřebám vaší domácnosti. Na jednu osobu byste měli počítat zhruba s 50 až 70 l objemu chladničky a 20 l mrazáku.
4členná rodina tedy potřebuje chladicí část velkou kolem 240 l a přibližně 80litrový mrazák. Od tří osob výše byste si rozhodně měli pořídit myčku o šířce 60 cm a pračku alespoň na 6 kg prádla.
Důležitým kritériem při výběru spotřebiče by měla být intenzita zvuku, který vydává. Pro kuchyňské spotřebiče to platí dvojnásob, protože v kuchyni se lidé rádi scházejí nebo ji mívají spojenou s obývacím pokojem. Pokud však bydlíte v panelovém domě, zohlednit hlučnost byste měli také při výběru pračky/sušičky.
Snížení hlučnosti o pouhé tři decibely ve skutečnosti znamená snížení intenzity hluku na polovinu. Mějte to na paměti, až budete vybírat nového pomocníka – například špičkové myčky už při práci nepřekračují 39 dB.
I když nekupujete všechny spotřebiče od jednoho výrobce, slaďte všechny do jedné barvy (bílá, nerezová). K mání jsou i přístroje černé, nebo dokonce v originálních zářivých barvách, tam už ale buďte s barevnými kombinacemi opatrnější.
Další možností je sladění spotřebičů do čím dál oblíbenějšího retro stylu. Jejich společným znakem pak budou např. výrazná madla a oblé linie.
Již jsme zmínili, že důležitým kritériem při pořizování lednice by měla být jak její spotřeba, tak velikost. Obě hodnoty spolu souvisí, chladit prázdný prostor je stejně nehospodárné, jako mít ledničku přeplněnou. Spotřebu ovlivňuje také teplota. Ta by měla být u chladicí části +5 °C a u mrazáku –18 °C. Myslete na to, že při každém stupni navíc se spotřeba zvýší o 6 %! Lepší je rovněž zvolit lednici s invertorovým kompresorem, který má delší životnost a menší spotřebu energie až o 30 %.
Pokud si pořizujete kombinovanou chladničku, zohledněte mrazicí výkon a akumulační dobu. Mrazicí výkon udává, kolik kg zamrazí vaše lednice během 24 hodin, zatímco akumulační doba představuje čas uchování potravin ve zmrazeném, či chlazeném stavu v případě vypnutí proudu.
Designové chladničky Bespoke od Samsungu.
A jak je to s hlučností? Ani na tu se nevyplatí zapomínat, zvlášť v noci hraje roli každý decibel. Sáhněte proto po takovém modelu, který má míru hlučnosti ideálně pod hranicí normy (47 dB).
Jakmile jste zvážili roční spotřebu, velikost a hlučnost, můžete se zaměřit na šikovné a praktické funkce, jež moderní chladničky nabízí.
Velmi oblíbená je funkce NoFrost zabraňující tvorbě námrazy, SuperCool pro udržení čerstvosti či DoorCooling, jež chrání potraviny před prudkými změnami teplot či vlhkostí. V žebříčku oblíbenosti se často umísťují také americké chladničky s dávkovačem vody a výrobníkem ledu.
Další rady, na co si dát při koupi chladničky pozor, se dočtete v našem článku Jak vybrat chladničku.
Kupujete nový mrazák? Při nákupu se řiďte především tím, jak velkou máte domácnost a co od tohoto výrobku očekáváte, například pokud jde o řešení vnitřního prostoru.
Klasický pultový mrazák se hodí zejména pro rodinu, která zpracovává především maso a ovoce z vlastních zdrojů, zatímco šuplíkový připomínající svým tvarem ledničku oceníte při ukládání nakoupené mražené zeleniny, balíčků masa, uvařených pokrmů či třeba zmrzliny pro děti.
Myslete na to, že mrazničky patří mezi spotřebiče, které jsou zapnuté neustále, proto se určitě vyplatí zaměřit se už při nákupu jak na udávanou spotřebu, tak hlučnost (k dostání jsou i mrazáky s hlučností méně než 40 dB). Sledujte rovněž mrazicí výkon, který udává, kolik kg potravin zvládne mrazák zamrazit za 24 hod. Akumulační doba zase znázorňuje dobu uchování potravin ve zmrazeném stavu v případě výpadku proudu.
Hodně užitečnou funkcí je Super freeze, Rychlé zmrazení apod. Jak už název napovídá, jejím úkolem je co nejrychlejší zmrazení většího množství potravin. Hodit by se vám mohla také funkce No Frost, jež zabraňuje vytváření námrazy.
Pomoci při vašem rozhodování mohou i detaily – například akustický signál nedovřených dveří nebo ve dveřích umístěná speciální přihrádka na mrazící patrony do chladících tašek.
Věděli jste, že při ručním mytí proteče až 5× více vody, než kdybyste stejné množství talířů či hrnců svěřili myčce? A to nemluvíme o množství času , který byste nad dřezem strávili…
Standardní myčky jsou dostupné v šířce 60 cm a nabídnou vám kapacitu 12–14 sad nádobí, zatímco 45cm modely disponují kapacitou cca 10 a méně sad. Pokud má tedy vaše domácnost více než 3 členy, doporučujeme sáhnout po standardní šířce 60 cm. Šikovnou vychytávkou, která pomáhá šetřit místo ve spodním koši, je příborová zásuvka.
A jak je to se spotřebou? I tu se vyplatí při nákupu zohlednit. Naštěstí jsou na trhu už takové modely, které na jeden cyklus nespotřebují více než 10 l vody a 1 kWh elektrické energie.
Pokud máte kuchyň propojenou s obývacím pokojem, sledujte také hlučnost myčky, aby vás při odpolední siestě nerušily hlasité zvuky. Vestavné myčky jsou pak méně slyšet díky tomu, že hlučnost tlumí skříňky umístěné kolem spotřebiče.
Standardně myčka nádobí nabízí 5–6 programů, mezi které patří třeba Eco, Rychlý, Intenzivní nebo program na mytí skla. Velmi praktická je pak funkce automatického otevření dvířek poté, co skončí mycí program. Je to přirozený způsob sušení, který vaše nádobí usuší pomocí cirkulace vzduchu.
Další rady a tipy najdete v našem článku Jak vybrat myčku nádobí.
Přemýšlíte, jestli je vhodnější kombinovaný sporák, nebo by měla trouba stát odděleně od varné desky? Pokud nebojujete s prostorem, doporučujeme vám sáhnout po oddělené variantě, která je bezpečnější i praktičtější.
Kombinované sporáky, samostatné desky i trouby vybíráte podle šířky (nejčastěji 50, 60 cm), standardní objem je pak 60–65 l, což je dostačující pro běžnou rodinu.
Rozhodli jste se pro sporák? Mnohem oblíbenější jsou samozřejmě sporáky elektrické, k dostání jsou však stále i plynové. Jak budete mít vybráno, zaměřte se na praktické funkce trouby a schopnosti jednotlivých plotýnek. Moderní sporáky se chlubí troubami, ve kterých připravíte více pokrmů najednou, umí šetrně rozmrazit potraviny nebo se dokonce dokážou samy vyčistit. Vyhledávanou možností je také příprava grilovaných pochoutek.
Indukční desky jsou velmi účinné, výkonné a nemají téměř žádné zbytkové teplo. Navíc se mimořádně snadno čistí, nečistoty stačí jen setřít. Sklokeramické desky vám zase nabídnou rozumnou cenu a možnost na ně použít jakékoli nádobí. Poslední volbou může být plynová deska, která je velmi odolná a potěší vás přesnou regulací výkonu.
Stále více lidí objevuje výhody vaření na indukci. Není se čemu divit, indukční deska je rychlá, bezpečná, má krásný design a jednoduše se čistí. Na jakém principu indukční varné desky fungují a v čem se liší od jiných varných desek vám popíšeme v našem článku o vaření na indukci.
Bezpečnost a praktičnost by měla jít ruku v ruce, proto se výrobci neustále předhánějí ve vychytávkách, které vám usnadní život. Příkladem je dětská pojistka, indikátory zbytkového tepla, parní vaření, teleskopické výsuvy nebo třeba teplotní sonda.
Zajímá vás více? Přečtěte si naše rady a tipy v článku Jak vybrat sporák, troubu nebo varnou desku.
Rádi si dáte večer sklenku či láhev bílého nebo červeného? Pak nejspíš víte, že uchovávat dobré víno v lednici je skoro hřích.
Proč? Víno potřebuje tmu, nesvědčí mu otřesy a nejhorší jsou pro něj změny teplot, kterými jej v často otvírané chladničce pravidelně vystavujeme. Pokud tedy nemáte k dispozici chladný a tmavý sklep, ideální volbou se jeví vinotéka.
Skvělé je, že, na rozdíl od sklepa, najdete mezi vinotékami povedené designové kousky, které vkusně doplní váš interiér. Pokud ji plánujete umístit třeba do kuchyně, zaměřte se stejně jako u chladničky na její hlučnost.
Zpravidla platí, že vinotéky s termočlánkovým chlazením jsou tišší, ale méně výkonné. Naopak kompresorové chlazení je výkonnější, avšak i hlučnější.
Další rozhodování vás pak čeká u zón – stačí jednozónová, nebo máte sáhnout po dvouzónové vinotéce? Jestli dáváte přednost jednomu druhu vína, bude vám vyhovovat jednozónový model. Dvouzónová vinotéka umožňuje nastavit zvlášť teplotu pro každý okruh, takže je určena spíše těm, kteří si potrpí na různé druhy vína.
Velikost se pak odvíjí od počtu lahví, jež plánujete uchovávat. A co konstrukce polic? Časté jsou kovové, dřevěné ale vypadají ještě líp a navíc napomáhají uvnitř zachovat optimální vlhkost.
Optimální teplotu pro jednotlivé druhy vína, doplňkové funkce a další informace najdete v článku Jak vybrat vinotéku.
Má na starosti celý váš šatník, postará se však i o záclony, povlečení či psí pelíšek. O čem je řeč? Přece o pračce, bez které se dnes neobejde snad už žádná domácnost! Podle čeho ale vybrat tu pravou?
Předem plněné pračky hrají neoddiskutovatelně prim. Mají velkou kapacitu bubnu pro prádlo, jsou stabilnější a tišší a můžete na ně postavit i sušičku. (Pořídíte však samozřejmě i předem plněnou pračku se sušičkou v jednom spotřebiči.) Vrchem plněné pračky se zase hodí do menších koupelen, protože před sebou nepotřebují prostor pro otevírání dvířek. Při jejich plnění se navíc nemusíte tolik ohýbat.
Stěžejní při výběru pračky je samozřejmě kapacita bubnu. Zatímco pro dvoučlennou domácnost postačí kapacita kolem 4 kg, 4členná rodina bude potřeba 6 kg a více. V náročných provozech pak oceníte kapacitu až 17 kg.
Na co dalšího se zaměřit? Zajímat by vás mohla spotřeba vody a energie, hlučnost pračky či účinnost praní a odstřeďování. Prohlédněte si také programy a funkce, kterými je pračka vybavená. Například takový parní generátor má hned několik výhod – zlikviduje bakterie a alergeny, odstraní pachy i usnadní žehlení.
Další tipy se dočtete v našem přehledném článku Jak vybrat pračku.
Sušičky prádla se v českých domácnostech těší čím dál větší oblibě. A není divu – usuší hromadu oblečení za necelou hodinu, provoní ručníky a zbaví prádlo alergenů. Navíc se díky nim budete moci rozloučit s nevzhledným sušákem.
Pokud zvažujete 2 v 1, tj. pračku a sušičku v jednom spotřebiči, a přitom máte dostatek prostoru, nákup ještě jednou zvažte. Dva samostatné spotřebiče jsou rozhodně lepší volbou. Nemají tak vysokou spotřebu vody a energie jako pračkosušička a také s nimi můžete prát a sušit zároveň, což se někdy vážně hodí.
Co se týká umístění, častou volbou je pračka a sušička vedle sebe. Výhodou je, že nad spotřebiči si můžete vytvořit odkládací plochy pro koše na prádlo, prací prostředky a další drobnosti. Prostorově úspornější je pak samozřejmě pračka a sušička nad sebou. O stabilitu se bát nemusíte, u některých spotřebičů si vypomůžete mezikusem, některé jej vůbec nepotřebují. Pračku ale nechte umístěnou dole, při naplnění vodou výrazně ztěžkne, takže je pro ni lepší pevné místo na zemi.
Další informace k výběru najdete v článku Jak vybrat set pračky a sušičky.