Výběr foťáku je strašákem pro mnohé hobby i profesionální fotografy. Přece jen, jiné zařízení využijete při domácím focení rostoucích dětí, jiné zase na cestách či v rámci pracovního nasazení. Důležité je ještě před samotnou koupí vědět, k čemu onen fotoaparát využijete. Naše tipy vám s koupí bezpochyby pomůžou.
Trh nabízí nepřeberné množství typů , značek, velikostí i cen. Takové jste při výběru fotoaparátu ztraceni? Žádný strach! Každá kategorie má svá specifika a poznávací znaky. Díky těm vám stačí soustředit se správným směrem.
Digitální zrcadlovky má mnoho lidí stále zafixováno jako profesionální fotoaparáty . Možná si vzpomenete na sestřinu svatbu, školní výlet či nedělní fotbalový zápas - tam všude pobíhali fotografové se zrcadlovkou zavěšenou na krku. Věděli jste však, že se zrcadlovkou můžete pracovat i jako úplný začátečník ?
Hlavní výhodou zrcadlovky je vysoká kvalita snímků , které dokáže zachytit. Velký podíl na to mají zejména vyměnitelné objektivy a množství možností manuálního nastavení , například expozice či ostření. Princip fungování digitální zrcadlovky je jednoduchý – základem je sklopné zrcátko nacházející se před snímacím čipem. To odrazí do optického hledáčku světlo, které přechází objektivem. Při focení se zase zrcátko otočí a světlo se dostane na snímací čip. Takto vznikne fotografie.
Při nákupu si můžete vybrat, zda chcete pořídit zrcadlovky s objektivem nebo zrcadlovky bez objektivu . Setovou variantu (tělo fotoaparátu + objektiv) doporučujeme především těm, kteří se zrcadlovkami začínají, případně chtějí při koupi ušetřit (setová varianta vychází výhodnější, než samostatné přikoupení objektivu). Zrcadlovky bez objektivu volí obvykle náročnější fotografové, případně ti, kteří již ve své výbavě objektivy mají (např. po předchozím zrcadlovci).
Pozor: Objektivy různých značek nebývají obvykle kompatibilní . Pokud tedy budete kupovat jen tělo, protože doma už objektivy máte, vždy si zkontroluje, zda má objektiv stejný typ bajonetu jako zrcadlovka.
Jde o ta nejrobustnější a zároveň nejdražší zařízení . Pohybují se v rozmezí od pár tisíc do desítek tisíc korun. Tyto fotoaparáty jsou kvalitní, v porovnání s levnějšími variantami nabízí například vyšší nativní ISO , a tedy šum na výsledných fotografiích je méně patrný. Profesionální zrcadlovka disponuje standardně širokými možnostmi pro připojení příslušenství. Výjimkou není již v základním balíčku sekundární displej – ideálně výklopný či otočný.
Tento typ digitálního fotoaparátu cílí na skutečné odborníky . Pokud totiž hledáte svůj první fotoaparát, jeho potenciál nedokážete plně využít.
Klady (+) |
Zápory (-) |
+ množství možností manuálního nastavení |
- vyšší pořizovací cena |
+ kvalitní snímač |
- robustní tělo a vysoká váha |
+ široké spektrum příslušenství |
- nevhodné pro začátečníky |
Možná se vám už stalo, že někde na oslavě či dovolené vám přistál v ruce robustní fotoaparát. A možná jste se ho zlekli a báli se čehokoli dotknout. Nebojte, je to přirozené. Na zrcadlovku však může bez najmenších problémů fotit i nezkušený fotograf . Stačí si vybrat mezi zrcadlovkami pro začátečníky . Jejich výhodou je, že se často prodávají jako set se základním objektivem . Na ní si můžete vyzkoušet, jak a co se vám fotí nejlépe. A jak vám to půjde, klidně můžete investovat do něco kvalitnějšího.
Začátečnické zrkadlovky jsou poměrně levné - samozřejmě, cena závisí na kvalitě a nabízeném příslušenství. Velkou parádu ovšem dokážete nadělat již s nejlevnějšími kousky od cca 7 000 Kč. Horní hranice sice není pevná, ale stanovujeme ji přibližně na 17 000 Kč – cokoliv dražšího je již zpravidla poloprofesionální nebo profesionální zrcadlovka.
Klady (+) |
Zápory (-) |
+ jednoduchá na používání začínajícím fotografům |
- méně možností manuálního nastavení |
+ nižší pořizovací cena |
- nižší kvalita snímače |
+ odlehčené tělo, lehká na přenášení |
- méně odolné tělo |
Zrcadlovka v moderním těle. I tak by se dala popsat bezzrcadlovka – moderní fotoaparát s vyměnitelným objektivem . Jak již vyplývá ze samotného názvu, v bezzrcadlovce chybí zrcátko. Díky tomu je tento typ fotoaparátů menší, lehčí a lépe se s ním pracuje. Takové díky tomu se staly oblíbeným nástrojem mnoha fotografů, vlogerů, ale i vášnivých cestovatelů.
Bezzrcadlovky jsou sice kompaktnější, ale zachovají si výhodu zrcadlovek v podobě vyměnitelných objektivů. Většina z nich navíc disponuje mechanickou stabilizací obrazu , což výrazně dopomáhá k vyšší kvalitě nejen fotografií, ale i videí.
I u tohoto typu fotoaparátu platí, že při nákupu můžete volit bezzrcadlovky bez objektivu nebo bezzrcadlovky s objektivem , přičemž platí stejný princip, jak jsme popsali v kapitole zrcadlovky.
Po vzoru zrcadlovek zde můžete očekávát nejvyšší kvalitu , zároveň však i cenu. Profesionální bezzrcadlovky jsou typické svými praktickými rozměry, skvělou stabilizací či rychlým a tichým ostřením . Zvládnete na ně fotografovat rychle, kvalitně a dlouho. Přestože se kompaktnost těchto fotoaparátů projevuje na nižší výdrží baterie, segmentu profesionálních bezzrcadlovek se tento fakt dotýká jen okrajově.
Při koupi profesionální bezzrcadlovky budete muset počítat s vyšší cenou. Za základní tělo bez objektivu zaplatíte přibližně 45 000 Kč. Souprava vás zase může stát klidně i 100 000 Kč. Vzhledem k tomu, že mluvíme o zařízeních pro profesionály, je zde předpoklad, že je pro vás fotoaparát rozumnou investicí .
Klady (+) |
Zápory (-) |
+ zaručená kompatibilita |
- vysoká pořizovací cena |
+ kvalitní snímač |
- dražší objektivy |
+ moderní technologie |
- horší ergonomie v porovnání se zrcadlovkami |
Rádi byste fotili, ale nemáte toho správného parťáka? Právě jste ho našli! Bezzrcadlovka pro začátečníka je skvělou volbou v případě, že hledáte svůj první fotoaparát – a že to s focením myslíte vážně. Tento typ fotoaparátů se sice řadí mezi ty nejdražší na trhu, ale disponuje nejvyspělejšími technologiemi a vystačí vám na dlouhá léta dopředu.
Bezzrcadlovky pro začátečníky jsou jednoduché na používání a mají intuitivně rozmístěné ovládací prvky. Nechybí jim velký displej, zpravidla výklopný a v ideálních případech i otočný. Vaše mohou být za cenu od přibližně 15 000 Kč. V mnoha případech si je navíc zakoupíte v soupravě s objektivem či jiným příslušenstvím.
Klady (+) |
Zápory (-) |
+ nízká cena v porovnání s jinými bezzrcadlovkami |
- drahé objektivy |
+ přítomnost displeje |
- ve srovnání s profesionálními bezzrcadlovkami nižší kvalita |
+ vyspělé funkce |
- krátká výdrž baterie |
Přehlédnout byste neměli ani kompaktní Micro 4/3 bezzrcadlovky . Ty disponují nejmenší velikostí mezi snímači, v porovnání s Full frame asi čtyřnásobně menší. Podepisuje se to však na výdrži jejich baterie. Takové bezzrcadlovky jsou nejmenší, nejlehčí a vhodné pro časté přenášení. Není divu, že se staly ideálními parťáky cestovatelů a vlogerů . Dostupné jsou asi od 17 000 Kč.
Klady (+) |
Zápory (-) |
+ nejmenší ze zrcadlovek |
- nevhodné pro profesionální focení |
+ výhodná cena |
- často vyrobeno z levnějších materiálů |
+ vhodná pro časté přenášení |
- krátká výdrž baterie |
Digitální kompakty , respektive digitální kompaktní fotoaparáty , jsou dnes již na ústupu. Ano, před deseti či patnácti lety, kdy nahrazovaly analogové foťáky, byly prakticky povinnou výbavou na každé dovolené. Jejich pozici na trhu však stále více oslabují smartphony , které jsou schopny fotit podobně kvalitně. Přesto můžeme najít i dnes zajímavá zařízení. Dobrou volbou jsou například inteligentní kompakty se systémem inteligentního rozpoznávání tváří. Ty dokáží analyzovat scénu a vyhodnotit, kdy je ten správný moment k vyfotografování. Vy se tak nemusíte o nic starat.
Oblibě se stále těší takové dětské kompakty . Jedná se o nejlepší dětské fotoaparáty – nejsou drahé, disponují hravými barvy či motivy au dětí jimi probudíte lásku k fotografování. S takovým fotoaparátem se vaše ratolest stane hvězdou každé dětské oslavy. A konečně outdoorové kompakty . S těmito fotoaparáty můžete jít i do vody . Ani ty však nemají v posledních letech na trhu jistou pozici, perou se totiž s akčními kamerami. Věnujete-li se však adrenalinovým sportům, mít u sebe odolný foťák určitě není na škodu.
Hledáte kompaktní fotoaparát na každou párty? Vyzkoušejte instantní fotoaparát , který vám navíc fotky okamžitě vytiskne . Co všechno s ním dokážete a zda je pro vás vhodnější Instax nebo Polaroid si můžete přečíst v našem článku Jak vybrat instantní fotoaparát .
Nenápadné zařízení, se kterým můžete pozorovat zvěř v lese , ale pomůže vám ochránit i váš majetek . Důležité parametry fotopastí a jejich užitečné funkce jsme vám popísali v článku Jak vybrat fotopast .
Svého času obrovský hit, dnes sepíše nostalgie . Jednorázové fotoaparáty jsou vhodné pro rodinnou oslavu či výlet, na který si chcete uchovat vzpomínky.
Jak jsme již zmiňovali, dnes najdete v chytrých telefonech opravdu kvalitní fotoaparáty . Obzvláště pokud jde o fotomobily . Při výběru se můžete zaměřit na podobné parametry, jako kdybyste si pořizovali kompakt. Telefonujte a fotografujte pohodlně kdekoli na světě. Můžete se podívat také na náš test fotomobilů , ve kterém jsme porovnávali 5 vybraných telefonů.
Teď, když už víte, jaký fotoaparát je pro vás ideální, je dobré znát i parametry důležité pro fotografování . Zapomeňte na design, při fototechnice je třeba investovat do kvality.
Základní jednotka či bijící srdce. Ať už pojmenujeme snímač jakkoli, faktem je, že jde o jednu z nejdůležitějších součástí fotoaparátu . Čím je snímač kvalitnější, tím jsou záběry ostřejší. Čím je větší, tím je šum nižší a práce s malou hloubkou ostrosti jednodušší. Velikost snímače dělíme na 5 základních kategorií:
Full-Frame – plnoformátový profesionální standard. Jedná se o ty největší snímače schopné spolehlivě pracovat i ve zhoršených světelných podmínkách.
APS-C – zajímavý kompromis pro použití v digitální zrcadlovce a systémovém fotoaparátu. Podobně jako v případě „FF“ snímače, i zde se uživatel dočká dobré práce s malou hloubkou ostrosti.
4/3 – Micro 4/3 snímač dokáže dvojnásobně prodloužit ohniště, díky čemuž je vhodný pro focení v pohybu, případně zaznamenávání sportovních akcí. Je oblíbený v bezzrcadlovkách, ale také ve dronech.
1” – zdání v tomto případě klame, skutečně se nejedná o palcový snímač. V porovnání s malými čipy v mobilu ovšem lépe zvládá vysokou citlivost. Vystačí si s ním i náročnější uživatelé.
Méně než 1” – v takovém případě se velikost snímače udává zlomkem, například 1/1.7. S takovým snímačem se můžeme setkat v mobilních telefonech a levnějších kompaktech.
Pravděpodobně jsme se už všichni setkali s označením megapixelů – Mpx . Jedná se o veličinu udávající počet obrazových bodů tvorících celek. Obecně platí, že čím je rozlišení větší, tím více detailů jsme schopni zachytit a zachovat je při zvětšení fotografie či tisku. Tak například – pokud bychom chtěli tisknout snímek s 16Mpx rozlišením s kvalitou tisku 300 DPI (počet bodů v délce jednoho palce), kvalitního výsledku bychom ještě dosáhli při formátu papíru přibližně A3.
Znáte expoziční trojúhelník - ISO, clona, expoziční čas? Právě první jednotka je často nesprávně podceňována. Jedná se o citlivost senzoru fotoaparátu na světlo , respektive jeho schopnost se světlem pracovat. Čím je tato hodnota vyšší, tím méně světla je potřebného k dosažení ideálního výsledku.
Váš nový fotoaparát by měl disponovat volitelnou hodnotou ISO tak, abyste si citlivost vždy přizpůsobili podmínkám, ve kterých budete fotografovat. U základních modelů se můžete setkat s ISO v rozmezí například od 200 do 3 200. V takovém případě počítejte s dvojnásobně stoupajícími hodnotami volitelnosti, například ISO 200, 400 a tak dále. Profesionální fotoaparáty však umožňují jemnější nastavení ISO. Nemluvě o maximální hodnotě, která se pohybuje ve statisících.
Vysoký podíl na tom, jak bude výsledný snímek vypadat, má i kvalita objektivu . Ty dělíme na dva základní typy :
Ruku na srdce - kdo by chtěl neostrý záběr? Kromě toho, že je třes mimořádně nepříjemný při samotném snímání, jeho vliv se projeví zejména na samotném snímku . I proto je součástí kvalitního fotoaparátu stabilizace. Může být:
Konstrukční dělení fotoaparátů je poměrně komplexní. Abychom vás však nepletli přílišnými detaily, rozdělíme si je na systémové a nesystémové . V prvním případě hovoříme o zařízeních s žádnou nebo minimální možností použití příslušenství . Patří sem například smartphony , kompakty nebo ultrazoomy.
Systémové fotoaparáty jsou ty, které umožňují výměnu objektivů podle potřeb. Jak již vyplynulo z našeho článku, hovoříme o zrcadlovkách a bezzrcadlovkách.
Ať už si vyberete jakýkoli fotoaparát, věnujte zvýšenou pozornost jeho ochraně . Pád objektivu či těla nemusí znamenat jen optické poškození, ale i zničení vnitřních součástí a vyřazení celého zařízení z provozu.
Ať chceme či ne, o výběru fotoaparátu nakonec vždy rozhodne do velké míry cena. Je to přirozené, fotoaparáty se neřadí mezi nejlevnější zařízení. I přesto lze mezi nimi najít dostupné kousky . Nejvýhodnější jsou v tomto ohledu digitální kompakty , přičemž jejich cenovka startuje kolem pár tisíc . Samozřejmě, od takového fotoaparátu nelze čekat žádné zázraky. Alternativou může být i jednorázový fotoaparát . Přepočteme-li si však cenu na jedno focení, zjistíme, že je sice levný, ale nevýhodný.
Samostatnou kategorií jsou dětské fotoaparáty . Ty jsou malé, milé a zpravidla i levné. Takový fotoaparát může stát pár stovek , ale i pár tisíc. Je ovšem především na vašem posouzení, zda dokáže potenciál dražšího kousku dítě opravdu využít.
Chcete-li zainvestovat do kvalitní fotovýbavy , vaší pozornosti by neměly uniknout zrcadlovky a bezzrcadlovky . V obou případech můžete najít dostupné zařízení v hodnotě kolem 10 až 15 tisíc. Profesionální bezzrcadlovky jsou zase pořádnou, ale rozumnou investicí. Jejich hodnota může šplhat k desetkám tisíc korun. Chcete-li kvalitní fotoaparát za rozumnou cenu, dobrou volbou jsou výhodné sady fotoaparátu a objektivu . V mnoha případech je jejich součástí také další příslušenství, např. šňůrka na krk či ochranný obal.