Jak vybrat klimatizaci? Nespleťte si ji s pouhým ochlazovačem

04.05.2024

V dnešním článku vám pomůžeme s výběrem klimatizace, ale také si důkladněji vysvětlíme, kdy a proč je dobré zvolit právě klimatizaci, a ne třeba jen ochlazovač vzduchu nebo ventilátor.

Jak vybrat klimatizaci

O čem se dočtete:

Každým rokem jsou letní vedra větší a trvají déle. Někomu to může vyhovovat, ale jestli opravdu nemáte v oblibě tropické teploty, budete zřejmě řešit, jak se během dne a noci zchladit na příjemnou úroveň.

My se dnes nebudeme věnovat výběru ventilátoru ani takzvaného ochlazovače vzduchu. Místo toho se podíváme rovnou na nejúčinnější a nejpokročilejší způsob, jak ovládnout teplotu v místnosti – klimatizaci. V čem je jiná, lepší a horší, jaké jsou jejich druhy a na co si dát při výběru pozor?

Jak vybrat klimatizaci

Jakou klimatizaci zvolit do bytu nebo domu?

Klimatizace rozdělujeme na stacionární (zabudovávají se do stěny a nedá se už s nimi dále hýbat) a mobilní klimatizace. Každý typ má své výhody a nevýhody. Podle toho jsou některé vhodnější do bytů a některé do rodinných domů. Anebo lépe řečeno, jedná se hlavně o to, zda můžete či nemůžete udělat zásah do stěny.

Jednoznačně nejvýkonnější jsou stacionární dvoudílné klimatizace, které se skládají z venkovní a vnitřní jednotky propojené chladírenským potrubím. Můžete tak využít multisplitové řešení a zavést klimatizační jednotky do celého domu. Nevýhodami jsou vysoká cena a nutnost provedení stavebního zásahu. Z tohoto důvodu je instalace takovéto vzduchotechniky nejlepší tehdy, když stavíte či rekonstruujete dům či byt. Jinak byste museli montáži pomoci nevzhlednými lištami.

Na jednu venkovní jednotku můžete napojit i více vnitřních – v takovém případě se jedná o tzv. „multi-split“ klimatizace. Můžete tak mít jednu klimatizaci v každé místnosti, což je mimochodem běžné i v kancelářských budovách.

Pokud bydlíte v bytě v paneláku s dalšími sousedy, stavební úpravy pak mohou být trochu složité. Nemluvě o tom, že mnoho lidí bydlí v podnájmu a něco takové pro ně nepřichází v úvahu. Pokud zrovna nemůžete nebo nechcete dělat otvory do stěn a stropů, využijte praktickou mobilní klimatizaci

Jak vybrat klimatizaci

Mobilní klimatizace

Přenosné klimatizace jsou bez venkovoní jednotky, a tak je můžete dle potřeby přesouvat mezi různými místnostmi. Jedná se o levnější a dostupnější, ale zároveň plnohodnotné řešení. Sice zpravidla nejde o drobná zařízení (ilustračně si představte například rozměry 50 × 40 × 70 cm a hmotnost 30 kg, i když jednotlivé modely se od sebe samozřejmě výrazně liší), ale díky kolečkům byste neměli mít s přesuny problém.

Pak stačí vymyslet vývod vzduchu. Nejjednodušší řešení je přes otevřené okno – hadice vyvedete ven a vzniklou spáru utěsníte speciální okenní sadou. Chlad ani teplo tak neunikají ven, a přitom nejde o nijak rušivé řešení. Někteří výrobci pak nabízejí vkusné vyměnitelné látkové potahy i na samotnou hadici, takže klimatizace rozhodně nemusí místnosti výrazně ubírat na kráse.

Těsnění oken pro mobilní klimatizace

Jaké parametry sledovat?

Pokud jste se rozhodli, že jako metodu ochlazování zvolíte klimatizaci, a vybrali jste si mezi pevnou a mobilní verzí, musíte zvolit konkrétní model na základě parametrů klimatizovaného pokoje a svých vlastních potřeb. Vzhledem k tomu, že mobilní klimatizace je pro mnohé lidi dostupnější a její instalace je velmi jednoduchá, zaměříme se s výběrem právě na ni.


Výkon: Klíčové jsou parametry místnosti

Do jak velké místnosti hodláte domácí klimatizaci umístit? Výrobci zpravidla uvádějí doporučenou velikost, a to buď v metrech čtverečních (výška stropu dnes bývá relativně standardizovaná), nebo někdy také „objemově“, tedy v metrech krychlových. Pokud máte doma jen menší pokoje, pak vám postačí nižší model, do větších místností je naopak vhodný vyšší model, který pokryje například až 50 m².

Jak ale ví každý, kdo už někdy někde bydlel, není pokoj jako pokoj. Při výběru se proto také zamyslete, kolik je v místnosti oken, na jakou světovou stranu je orientovaná apod. Ložnice s jedním oknem, natočená na sever, se nevyhřeje tolik jako velký obývák se dvěma prosklenými stěnami, do kterého svítí slunce málem celý den.

Mobilní klimatizace do bytu

Hlučnost: Nenechte se rušit

V závislosti na umístění klimatizace může být zásadní i hlučnost. Pokud ji chcete mít zapnutou přes noc v ložnici a nepatříte k lidem, které mírné hučení ukolébá ke spánku, bedlivě sledujte úrovně v decibelech – existují pochopitelně tišší i hlučnější modely.

Zásadní je samozřejmě nabídka intenzit výkonu, která by měla být hodně rozptýlená (od úplného minima po maximum). Pokud by mobilní klimatizace běžela na plný výkon, může její hučení (bez nadsázky) připomínat jez. Není to žádný problém, pokud si necháte vychladit místnost, než dorazíte domů, ale při práci ani sledování televize byste takový hluk neocenili.

Přenosná klimatizace

Spotřeba: Provoz bude dlouhodobý

Určitě si ověřte spotřebu a energetickou třídu, do které vaše domácí klimatizace spadá. Níže budeme zmiňovat vyšší provozní náklady oproti méně účinným ochlazovačům, což vás nemělo nijak postrašit, ale rozhodně stojí roční náklady za alespoň orientační propočet. Podobně jako u například ledniček se může stát, že vyšší model, který stojí o něco víc, si díky své úspornosti za rok nebo za dva cenový rozdíl zaplatí – existují modely klimatizací, jež se řadí do nejvyšších tříd energetické účinnosti.

Myslete totiž na to, že klimatizace může být zapnutá mnoho dní v roce po mnoho hodin. U například rychlovarné konvice je krátkodobá vysoká spotřeba bezvýznamná, stejně jako můžete zanedbat jednu napuštěnou vanu v ročních nákladech na vodu. U takto dlouhodobě zapojeného spotřebiče ale na kilowatthodinách opravdu záleží.

Instalace mobilní klimatizace

Zkoušeli jste už topení klimatizací? Podívejte se i na doplňkové funkce

Dále se musíte rozhodnout, jestli chcete vzduch pouze chladit, nebo využijete i dodatečné funkce – nejčastěji nabízené jsou klimatizace s topením, odvlhčováním či s funkcí čištění vzduchu. Ve vlhčích bytech a v místech, kde máte v zimě nedostatečné vytápění, je pak takový přístroj 3 v 1 k nezaplacení.

Navíc platí, že mobilní klimatizace jsou zpravidla kvalitní přístroje (čemuž koneckonců odpovídá vyšší pořizovací cena), takže výše uvedené funkce zvládají dobře, plnohodnotně – nejde o žádnou „znouzectnost“.


Funkce navíc, které se mohou hodit

Primární funkce klimatizace je samozřejmě ochlazování vzduchu. Spousta volitelných vychytávek a nastavení vám ale může zpříjemnit život. Preferujete tlačítka, nebo LCD displej (ukazatel), nebo snad dotykové ovládání? Oceníte speciální noční režim, časovač, odložený start? A jak důležité jsou pro vás například funkce inteligentních klimatizací

Doporučujeme, abyste se podívali na nejlépe vybavené modely a udělali si představu, „co je možné“. Na základě toho si pak můžete zpřesnit výběr.

Design je důležitější, než by se mohlo zdát

Mobilní klimatizace sice nemusíte mít uprostřed místnosti, ale aby fungovala tak, jak má, nemůžete ji ani „vmáčknout“ za pohovku. Jinak řečeno, uvidíte na ni. Protože jde také zpravidla o rozměrnější přístroj, který jen tak nepřehlédnete, je design prostě a jednoduše důležitý. Dobrá zpráva ovšem je, že klimatizace se dělají v různých stylových provedeních. Menší, větší, bílé, černé, designové… I když není vzhled absolutní priorita, budete ho moci bez obav a bez problémů zařadit do parametrů, které zohledníte při výběru.

Chytré klimatizace

Klima, nebo ochlazovač? Rozdíly jsou naprosto zásadní

V titulku článku jsme napsali „pouhý“ ochlazovač vzduchu. To nemá být urážka tohoto užitečného zařízení, od jehož pořízení nechceme odrazovat, nýbrž jen zdůraznění toho, že klimatizace funguje na úplně jiném principu a je technologicky pokročilejší. Klimatizace používá k ochlazování „speciální“ chladivo – obvykle jsou kovové trubky naplněné plynem, který nijak nedoplňujete ani neudržujete, přístroj o něj pečuje sám.

Ochlazovač žene vzduch přes vodu nebo kostky ledu, což znamená jak nutnost jejich doplňování, tak menší chladicí výkonBývají levnější na pořízení i provoz, jejich značnou výhodou také bývá to, že neobsahují kompresor, bývají tedy tišší. Vzduch jimi sice musí proudit, takže mají zabudovaný ventilátor, ale nemusíte se bát nepříjemně intenzivního foukání, s jakým se musíte smířit u obyčejného ventilátoru.

Použít můžete „ochlazovač“ (teď už v uvozovkách) i v zimě. Když do něj místo studené vody nalejete odstátou, bude fungovat jen jako zvlhčovač. S metodou ochlazování souvisí další významný rozdíl, a sice vliv na vlhkost vzduchu. Ochlazovač vzduch zvlhčuje a výborně se hodí do prostor s nižší relativní vlhkostí, kde by vás bez dodatečného zvlhčení mohly například svědit oči.

Klimatizace naopak odvlhčuje. Její použití je nutné ve vlhčím prostředí, kde by ochlazovač podmínky ještě zhoršil, a nižší vlhkost vzduchu má i výhody například v tom, že se v létě budete méně potit a u vlhčích staveb se sníží riziko, že se v nich rozšíří plíseň. Mobilní klimatizace jsou sice zpravidla mírně dražší na pořízení i provoz, ale jsou výkonnější a jejich účinnost méně ovlivňují vlastnosti vzduchu, kde pracují (například výše zmíněná vlhkost). O chladivo pečují samy, nemusíte nic dolévat ani doplňovat. 

Jak vybrat aktualizaci

Co ale musíte vyřešit, je vývod teplého vzduchu. Mobilní klimatizace to řeší pomocí hadice, kterou upevníte nejspíše do okna; stacionární klimatizace obvykle využívají ventilaci protaženou stěnami či stropem.

Složitější instalaci ale vyvažují rozšířené možnosti použití. Hravě najdete i klimatizace s topením nebo modely, které nabízejí také funkci odvlhčování vzduchu. Poslední velkou výhodou u klimatizací je pak možnost použití aktivních i pasivních filtrů, které například umí zbavit vzduch většiny bakterií, virů a alergenů. Klimatizace pak funguje zároveň jako čistička vzduchu.

Ochlazovače vzduchu Klimatizace
- Nižší výkon chlazení + Vyšší výkon chlazení
- Méně přesná kontrola teploty + Přesnější kontrola teploty
- Vyžadují časté doplňování vody/ledu + Prakticky bezúdržbový provoz
- Vyjma zvlhčování jde o jednoúčelové zařízení + Mohou mít funkce vytápění, čištění vzduchu
≈ Fungují často také jako zvlhčovač ≈ Fungují často také jako odvlhčovač
+ Nižší spotřeba i počáteční náklady - Vyšší pořizovací cena a dražší provoz
+ Zpravidla tišší (nemají kompresor) - Zpravidla hlučnější
+ Nepotřebují vývod teplého vzduchu - Nutný vývod vzduchu skrz hadici
+ Bývají skladnější a lehčí - Bývají těžší a objemnější

 

Chci novou klimatizaci


Související články: 

Další aktuality

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Vybíráte novou lednici? Vsaďte na kvalitu potvrzenou nezávislým testem. Lednice modelové řady ETA 3356 získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, čím si ho za...... Celý článek
Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Trápí vás často suchý kašel, krvácení z nosu, popř. podrážděné oči? Pak máte pravděpodobně doma příliš suchý vzduch a je na čase pořídit si zvlhčovač vzduchu! Na následujících řádcích vám představíme ...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Už tak bohatá rodina chytrých hodinek od Huawei mezi sebou přivítala nového člena. Je jím model Huawei Watch GT 5 slibující širokou nabídku sportovních režimů, odolnost, luxusní vzhled, a hlavně oprav...... Celý článek
⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

Tahat, lámat, kroutit… Představte si obrazovku budoucnosti, kterou můžete bezpečně natáhnout až o polovinu její velikosti, aniž by utrpěla její zobrazovací kvalita či pružnost. Přesně tento revoluční ...... Celý článek
Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Elektronické cenovky (nebo také digitální cenovky) se stávají nedílnou součástí moderního nakupování, a to nejen díky své efektivitě, ale i zlepšení zákaznického zážitku. Aktuálně je na 19 prodejnách ...... Celý článek