0 Kč

Jak vybrat powerbanku?

03.02.2023

Jen pěkná barva vám nezaručí rychle a dostatečně nabitý telefon. Při výběru powerbanky byste se měli soustředit hlavně na její kapacitu, rychlost a čas nabíjení. Z praktického hlediska je důležité i to, jaké má rozměry a jestli má speciální funkce.

jak vybrat powerbanku

O čem se dočtete:

Podívejte se na našeho videorádce, kde vám prozradíme, jak vybrat powerbanku.

Co je powerbanka?

Na jednoduchou otázku máme jednoduchou odpověď. Je to externí baterie, záložní zdroj elektrické energie, který vám dobije jiné zařízení, pokud náhodou nemáte po ruce zásuvku. Skládá se z jednoho či více akumulátorů a slouží na nabíjení zařízení jako jsou telefony, tablety, fotoaparáty, chytré hodinky, navigace apod.

Při výběru powerbanky je třeba se soustředit na důležitá kritéria. Musíte vědět, na co externí baterii potřebujete. Půjdete na dlouhou túru, kde nebudete mít přístup k elektrické energii? Nebo si často zapomínáte nabíječku? Chcete mít výkonný záložní zdroj na dovolenou, festival, do práce, vlaku či letadla? Budete ji používat často nebo pouze občas? Chcete nabíjet více zařízení najednou? Musí být odolná? Bude vám příliš velká zavazet a naopak vás zaujala nejmenší powerbanka na trhu?

co je powerbank

Kapacita powerbanky

Kapacita powerbank a mobilů je většinou uváděná při napětí 3,7 V, takže si je můžete pěkně porovnat. Aby mohla externí baterie nabít vaše zařízení, její kapacita musí být větší než kapacita zařízení, které s ní plánujete dobíjet.

Řídit se však při výběru powerbanky kapacitou uvedenou na obalu je trochu ošemetné, protože není úplně přesná. Při nabíjení (a vybíjení) zařízení nastávají určité ztráty z této kapacity.

kapacita powerbank

Nebudeme vás zatěžovat vzorci na výpočet kapacity. Stačí si zapamatovat, že „skutečná“ kapacita baterie je téměř vždy o cca 30 či 40 % menší jak kapacita uvedená na obalu. Do úvahy je třeba brát účinnost napěťových měničů, která se obvykle pohybuje kolem 80-95 %, čímž při vybíjení powerbanky vzniká ztráta cca 5 až 20 %.


Jaké jsou kapacity powerbank?

  • do 10 000 mAh – tzv. powerbanka kapesní, ideální na občasné dobíjení v nouzových případech
  • 10 000 až 15 000 mAh – externí energie na delší pobyty na místech bez přístupu k elektrické síti
  • 15 000 až 20 000 mAh – vícenásobné dobíjení mobilů, foťáků či tabletů
  • 20 000 mAh a víc – dokáže dobít větší zařízení jako notebook (pokud se dá dobíjet přes USB port)
     

Čím větší je kapacita baterie, tím lepší. Pokud vám však stačí na občasné nabíjení, netřeba to přehánět, protože powerbanka s vyšší kapacitou je i větší a těžší, a teda hůře přenositelná.

jak vybrat powerbanku

Pokud však potřebujete energii v přírodě na více dní, zřejmě se vám vyplatí nosit i powerbanku větších rozměrů. Dokonce se vyrábí i velké nabíjecí stanice, které vám poslouží jako vaše soukromá elektrárna. Přečtěte si, na co všechno můžete nabíjecí stanice využít.

Rychlost nabíjení powerbankou

Rychlost nabíjení zařízení ovlivňuje výstupní proud z konektoru. Většinou je to zmiňovaný USB port. Výstupní proud nebo nabíjecí proud se udává v ampérech (A). Čím vyšší je výstupní proud, tím rychleji zařízení nabijete. Pokud tedy máte powerbanku s výstupním proudem 1 A, nabije vám mobil pomaleji než ta s výstupním proudem 2 A. Výhodou nabíjení nižším proudem je fakt, že při něm dochází k menší ztrátě kapacity powerbanky.

Doba nabíjení telefonu souvisí s výstupním proudem a kapacitou baterie telefonu. Na příklad 1A výstupní proud dobije 3000mAh baterii zhruba za 3 hodiny. Abyste vaše zařízení nabili rychleji, v průběhu nabíjení jej nechte vypnuté.

rychlost nabíjení powerbankou

ttt

Typ konektoru powerbanky a počet USB portů

Většinu powerbank koupíte s jedním či více kabely na nabíjení samotné powerbanky či jiných zařízení. Powerbanka se obvykle dobíjí microUSB kabelem a na výstupu nejčastěji najdete USB-C konektor. Pokud vlastníte Apple, určitě si pořiďte záložní zdroj s konektorem Lightning.

Pokud potřebujete nabíjet více zařízení najednou, např. váš mobil a GoPro kameru, určitě sáhněte po powerbance s 2 či více USB výstupy. Často se setkáte s USB porty s rozdílnými výstupními proudy (např. 1× 1 A + 1× 2,1 A). 

konektivita powerbanky

Jak nabít powerbanku?

Důležitá je také rychlost nabíjení powerbanky ze sítě. Ne všechny vás informují o stavu jejich nabití, proto se u některých modelů budete muset spolehnout na svůj odhad. Doporučujeme vám pořídit si powerbanku s ukazatelem stavu baterie. Rychlost dobíjení záleží na vstupním proudu uváděném v ampérech. Také zde platí, že čím vyšší vstupní proud, tím rychleji bude powerbanka nabitá.

Pokud powerbanku napájíte z notebooku a ne ze sítě, bude to trvat o něco déle. Doporučujeme vám vybrat si zařízení se vstupním proudem 1,5 A a více, hlavně pokud má velkou kapacitu. Nezapomínejte ani na výstupní proud nabíječky! Abyste ji nabili rychle (proud adekvátní výstupu 1,5 A), musí být minimálně rovný vstupnímu proudu powerbanky (musí to tedy být alespoň 1,5A nabíječka).

jak nabít powerbank

Typ baterie powerbanky

Na trhu najdete powerbanky s Li-Ion bateriemi nebo Li-Pol bateriemi. Li-Ion baterie jsou kvalitní a cenově velmi výhodné. Jejich největší výhodou je, že se mohou nabíjet v kterékoliv fázi vybití. Pozor, nedoporučujeme je vybíjet úplně! Lehce je tak poškodíte nebo snížíte jejich celkovou kapacitu. Výhodou Li-Pol baterií pak je, že se nevybíjí samovolně, pokud je delší dobu nepoužíváte. Za tuto výhodu si však také připlatíte.

Výbava a speciální funkce

Powerbanky mají různé funkce či výbavu. Je na vás, které se vám budou hodit a které by pro vás naopak byly zbytečné. My vám určitě doporučujeme sáhnout po powerbance s indikací nabití. To, kolikrát vám ještě powerbanka nabije zařízení nebo jaký je stav jeho nabití, se dozvíte buď díky LED diodě nebo displeji, který najdete spíš na dražších modelech, protože vám poskytne přesnější údaje.

powerbanka s displejem

Pokud nechcete přemýšlet nad tím, kde máte kabely, najdou se i powerbanky s bezdrátovým nabíjením. Jejich výhoda je vám asi jasná, ale pokud takový typ chcete, ujistěte se, že má funkci bezdrátového nabíjení sama sebe i druhého zařízení, takže certifikaci Qi.

Velmi populární jsou také powerbanky s rychlonabíjením. Také zde platí, že rychlé nabíjení musí podporovat i nabíjení zařízení. Pokud tedy vlastníte smartphone s touto funkcí, investovat do powerbanky s rychlým nabíjením se určitě vyplatí. Pokud plánujete delší pobyt v přírodě, stojí za to zvážit koupi powerbanky se svítilnou.

powerbanky s bezdrátovým nabíjením

Těm, kteří se chystají na dlouhé výlety v přírodě bez přístupu k zásuvce, se vyplatí investovat do solární powerbanky. Před vaším dobrodružstvím ji plně nabijte, a potom již stačí pouze zavázat na batoh a nechat solární panely průběžně dobíjet baterii díky slunečnímu světlu (ne teplu). Pozor, nabíjení je však velmi pomalé. Jako rezerva vám to ale určitě stačit bude a powerbanka zůstane „naživu“ dost dlouho.

Jistě se vám už stalo, že se vám vybilo více zařízení najednou. To se vám může stát i s powerbankou a například smart hodinkami, které si potřebujete nabít zároveň. Co teď? Teď by bylo vhodné mít powerbanku s funkcí paralelního nabíjení. Co to znamená? Že můžete najednou nabíjet powerbanku a z powerbanky také zmiňované chytré hodinky.

A jelikož je trh obrovský a konkurence ještě větší, někteří výrobci se snaží zaujmout speciálními funkcemi, jako například vestavěným reproduktorem a stojánkem. Což se může hodit také jako pěkný dárek méně náročnému uživateli, který funkci repráku ocení.

solární powerbanky

Powerbanka pro iPhone

„Ale já mám iPhone!“ To je skvělé, takže jediné, co na spolehlivé dobití vašeho telefonu potřebujete, je externí baterie s napájecím konektorem Lightning. Apple má však svoje vlastní šikovné řešení, a to kryt na mobil – tzv. Smart Battery Case, se kterým si nabijete svůj iPhone 11 i bez powerbanky. S vyššími modely zase výborně spolupracuje baterie Apple MagSafe. Zásluhou technologie MagSafe lze totiž baterii přicvaknout na záda mobilu a dobíjet za pochodu i díky kompaktnim rozměrům.

Powerbanka pro notebooky

A co pokud chcete záložní energii pro váš notebook? Nebojte, dobijete i ten. Váš notebook však musí umožňovat dobíjení přes USB port. V opačném případě vám stačí sehnat redukci, která bude kompatibilní s powerbankou i notebookem.

Notebook však potřebuje hodně energie, proto také powerbanka k dobití notebooku potřebuje velkou kapacitu. Bude tedy velká rozměry i hmotností. Na takové dobíjení kupujte ideálně externí baterii s 20 000mAh či 30 000mAh kapacitou. I zde však dejte pozor na to, aby powerbanka nebyla až příliš těžká nebo velká.

powerbanka pro notebooky

Startovací powerbanka

Ano, skutečně existují powerbanky, se kterými dokážete nastartovat auto, když se mu vybije baterka. Mají vyšší kapacitu a dostanete k nim i kabely pro nastartování baterie auta. Mít startovací powerbanku pro případ nouze je skvělé, ale je třeba myslet na to, že pokud ji necháte jen tak „ležet“ v autě, může se časem vybít. Proto stav jejího nabití pravidelně kontrolujte, příp. ji dobíjejte. 

Powerbanka na palubu letadla?

Pokud se chystáte na dovolenou a plánujete si vzít záložní zdroj energie, problém mít zřejmě nebudete. Powerbanka je v letadle většinou povolená, ale její kapacita nesmí být vyšší než 20 000 mAh a výdrž nesmí přesahovat 100 Wh – obě tyto informace musí být uvedeny na obalu. Tak či onak, každé letiště, země či letecká společnost mají svá vlastní pravidla, proto bude nejlepší se informovat ještě dříve, než s powerbankou na palubu letadla nasednete nebo si ji dáte do batohu. Jinak by vám mohla zůstat na letišti.

powerbanka a letadlo

Powerbanka a počasí

Jestli se chystáte na dlouhou túru do přírody, kde bude vaše powerbanka vystavena různým vnějším vlivům, jistě se vám bude hodit outdoorová powerbanka. Na trhu najdete odolné powerbanky s různými stupni krytí IP, tak jako u jiných zařízení. Bývají odolné proti vodě, nárazům, prachu apod.

A co mrazivé počasí? Powerbanky přizpůsobené extrémnímu chladu se bohužel nevyrábí, takže vám doporučujeme si na mrazivý výlet přibalit outdoorovou powerbanku s vyšší kapacitou, aby vám zůstala nějaká energie, pokud vám ji zima začne vybíjet. Abyste ji udrželi nabitou co nejdéle, radši ji v ruksaku zabalte do oblečení a dejte co nejdále od chladu. Powerbance ale škodí také příliš velké teplo, rozhodně ji teda nenechávejte na horoucím slunci.
 

Chci koupit powerbanku


Související články: 

Další aktuality

Srovnání dronů DJI: Oblíbený výrobce nabízí profesionální i dostupné drony

Srovnání dronů DJI: Oblíbený výrobce nabízí profesionální i dostupné drony

Zvažujete, že si pořídíte dron? V dnešním článku vám představíme řady dronů od oblíbené značky DJI i jednotlivé modely, jež aktuálně můžete zakoupit. V nabídce najdete dostupné drony pro nadšence i pr...... Celý článek
Jak vybrat topidlo?

Jak vybrat topidlo?

Hledáte způsob, jak vylepšit teplotní komfort v pokoji, koupelně, dílně či na chatě? Pak si nenechte ujít našeho poradce „Jak vybrat topidlo“, ve kterém se detailně podíváme na jednotlivé typy topení ...... Celý článek
Samsung Galaxy S25|S25+|S25 Ultra: Vše, co víme, co se šušká a co tušíme

Samsung Galaxy S25|S25+|S25 Ultra: Vše, co víme, co se šušká a co tušíme

V dnešním článku vám shrneme, co se ví a tuší o chystaných modelech Samsung Galaxy S25. I když jde o neoficiální drby, věříme, že vás informace zaujmou a že se po přečtení budete na novinky těšit stej...... Celý článek
Jak zrychlit Wi-Fi? 10 ověřených tipů, které fungují

Jak zrychlit Wi-Fi? 10 ověřených tipů, které fungují

Potřebujete stručné a jasné instrukce, jak zrychlit Wi-Fi? Pak jste tady správně. Připravili jsme přehled 10 ověřených tipů pro zrychlení vaší domácí Wi-Fi sítě. Většinu z nich zvládnete vyzkoušet hne...... Celý článek
Chladničky Candy Fresco – moderní chlazení s chytrými funkcemi

Chladničky Candy Fresco – moderní chlazení s chytrými funkcemi

Chytré chladničky Candy Fresco jsou nabité technologiemi, které vám usnadní život v kuchyni. Šetrná distribuce studeného vzduchu, speciální zásuvky a působivé osvětlení vám poskytnou tu nejlepší péči ...... Celý článek