Toužíte po stabilním a rychlém připojení k internetu? Stačí si vybrat dobrého poskytovatele a koupit si kvalitní router. Jeho výběr nemusí být složitý, budete-li se řídit několika základními pravidly a alespoň rámcově se seznámíte s tím, co moderní routery nabízejí.
Za internet pravděpodobně platíte nemalé peníze. O to víc záleží na volbě správného routeru.
Bez internetu to dnes nejde – stabilní připojení potřebují počítače, notebooky a mobilní telefony, ale také televizory, domácí bezpečnostní kamery a senzory a chytré spotřebiče, jako jsou vysavače, nebo klidně i chladničky.
Kvalitní poskytovatel sám o sobě nestačí – internet musíte dostat ze zásuvky ve zdi do všech svých zařízení. To je úkol pro router a my se v dnešním článku podíváme na to, jak jej správně vybrat.
Dnes již totiž zdaleka nejde o pouhé zprostředkování přístupu do sítě. Záleží také například na dostupné frekvenci, rychlosti připojení, rozsahu pokrytí, druhu a množství jednotlivých vstupů nebo na bezpečnosti.
Někomu plně stačí jednoduchý router, ale pokud máte například plně vybavenou chytrou domácnost,
potřebujete specifické funkce a vysoké přenosové rychlosti.
Na umístění routeru velmi záleží, stejně jako na zdánlivých detailech, jako je natočení jeho antén. Podobně důležité je rozhodnutí, jestli budete konkrétní přístroje připojovat přes Wi-Fi, nebo kabelem (Ethernet). Rovnou si také můžeme prozradit, že do malého (respektive „normálně velkého, normálně řešeného“) bytu či domu stačí samotný router, ale do vícepatrových, rozlehlých nebo netradičně tvarovaných nemovitostí (například dlouhý průchozí statek) možná budete muset pořídit Wi-Fi mesh systém, kterému se věnujeme v další podkapitole.
Na úvod se podívejte se na krátké video od TP-Linku:
A jak je to s těmi anténami? Vězte, že routery mohou disponovat jednou, či hned několika anténami, obvykle s různými možnostmi natočení. V kancelářích a bytech se například nejlépe uplatní všesměrové antény, které signál vysílají do okruhu 360°. Jinak je tomu ovšem ve firmách, kde je třeba k internetu připojit celé patro – u takového routeru by mělo hrát roli, jestli umožňuje anténu natočit konkrétním směrem, aby došlo ke kvalitnímu pokrytí větší vzdálenosti. Setkat se lze i se sektorovými anténami, pokrývající určitou úhlovou výseč, což je předurčuje k umístění do rohu místnosti. Výhody jsou nasnadě, signál nikam neuniká.
Moderní routery pak nabízejí ještě pokročilé technologie směrování signálu, jmenovitě např. beamforming. Ten detekuje připojená zařízení, takže tam, kde je bezdrátový signál více potřeba, bude zesílený.
Hned při výběru routeru byste také měli zohlednit, do jak velkého a komplikovaného prostoru ho budete umísťovat. Nejspíš bude nejrozumnější otestovat reálně kvalitu signálu a až poté řešit špatně pokrytá místa, ale pokud víte, že chcete zasíťovat např. vícepatrový nebo netypicky dlouhý dům, mohli byste rovnou zvážit pořízení tzv. Wi-Fi mesh systému. (Opět vás můžeme odkázat na náš vlastní starší článek.)
|
|
Tento systém zpravidla tvoří několik zařízení, která přijímají signál vaší sítě a dále ho rozšiřují. Po celém velkém prostoru tak vytvářejí jednu jedinou síť, přičemž zařízení se mezi nejbližšími přístupovými body automaticky a okamžitě přepínají. Nemusíte se odhlašovat a přihlašovat, hledat síť, zadávat heslo… Ve sklepě máte „stejnou Wi-Fi“ jako na půdě.
S dnešními technologiemi můžete stabilním a rychlým Wi-Fi signálem pokrýt i vícepatrový dům.
Co je mesh jsme si už popsali výše, ale víte, co je AiMesh a OneMesh?
AiMesh je technologie z dílny značky ASUS, která propojuje více kompatibilní routery ASUS a vytváří jednu velkou Wi-Fi síť – jako byste všechny routery spojili do jednoho velkého routeru. Přináší tak dokonalé řešení na spolehlivé a rychlé připojení do domácí sítě odkudkoli a kdykoli (v rámci dosahu sítě) bez nutnosti přepínat mezi sítěmi. Každé zařízení připojené do sítě může využívat všechny funkce hlavního routeru včetně zabezpečení AiProtection z dílny ASUS. Mesh systém vytvoříte spojením už dvou routerů ASUS. ASUS dokonce umožňuje naskočit na extrémní rychlost propustnosti dat vytvořením AiMesh systému, například jen ze dvou routerů ROG Rapture GT-AXE11000 WiFi 6E, což bude vyhovovat zejména těm nejnáročnějším gamerům.
OneMesh je řešením mesh systému od TP-Link. Kombinace hlavního routeru a extenderu vytvoří jednotnou síť (pod jedním názvem), na kterou připojíte svá zařízení a je jedno, či budete v obýváku, nebo v pokoji na jiném patře, v každém koutě domácnosti budete mít k dispozici nonstop vysokorychlostní připojení bez přerušení a dlouhého načítaní. Extender posiluje Wi-Fi signál hlavního routeru, rozšiřuje ho, eliminuje mrtvé zóny pokrytí Wi-Fi. Nastavení sítě, heslo a podobně si jednoduše upravíte pomocí aplikace Tether nebo prostřednictvím webového uživatelského rozhraní. A jak si vybudovat OneMesh systém? Stačí vám router TP-Link a extender TP-Link podporující OneMesh a už jen aktualizovat firmware routeru na verzi OneMesh.
Za chvíli si vysvětlíme (v kapitole o Wi-Fi 6), že novější standardy Wi-Fi nabízejí různé výhody. Jednou z nich je efektivní práce s velkým počtem zařízení připojených k síti. Pro vás jde každopádně o další ze zásadních požadavků při výběru.
Starší pár, který žije v „nechytré“ domácnosti se dvěma mobily, jedním televizorem, notebookem a počítačem si vystačí i s „AC“ routerem. To je standard „Wi-Fi 5“ (vizte dále), který je dnes velmi rozšířený a bohatě postačí v méně náročných prostředích do 20 zařízení.
Možná si říkáte, že do dvaceti zařízení se snad vejde každá domácnost? Nebo třeba s lehkým úšklebkem „každá normální“ domácnost? Dovolte nám, abychom vás přesvědčili o opaku.
Vždyť i zcela standardní čtyřčlenná rodina má čtyři telefony, 2–3 notebooky, tablet, osobní počítač, tiskárnu, 1–2 televizory, často přinejmenším jednu herní konzoli a možná i nějaký soundbar nebo Hi-Fi systém (to už máme 14 přístrojů a ani jsme nezapočítali, že také můžete mít pracovní mobily a notebooky).
Dnes je také běžné, že i normálně dostupné spotřebiče mají Wi-Fi, tak přičtěte pračku, sušičku, ledničku, troubu (jsme bez problémů na 18 zařízeních). Čím dál rozšířenější jsou také systémy chytré domácnosti a pokročilé zabezpečení, tak připočtěte několik bezpečnostních kamer, senzorů a detektory (rozbití skla, vyteklé vody, pohybu…), chytré termostaty, chytré osvětlení…
A právě v takovém případě už AC routery ztrácejí dech a vy byste měli sáhnout po „AX routeru“ (Wi-Fi 6) nebo mesh systému.
Nemusíte si představovat nějakou jeskyni bondovského padoucha plnou elektroniky – velký počet zařízení je prostě běžný.
Chcete si poslechnout hudbu ve vysoké kvalitě, streamovat filmy nebo hry, či prostě jen připojit vícero zařízení do domácí sítě… a najednou zjišťujete, že příjem je nestabilní, pomalý a vůbec nenaplňuje vaše potřeby? To je situace, jež bývala běžná u starších typů routerů.
Jak se jí účinně vyhnout? Začněme druhem frekvence a rychlostí připojení. Standardem se staly routery, které pracují s (alespoň) dvěma frekvencemi: starší 2,4GHz a modernější 5GHz. K běžnému surfování po internetu a k jednoduchým online úkonům se používá frekvence 2,4 GHz (například na připojení chytré chladničky k síti Wi-Fi je bohatě dostačující), ale na náročnější činnosti, jako je streamování kvalitních videí a obecně přenos větších balíků dat, je lepší pásmo 5 GHz.
U rychlosti je důležité uvědomit si, že nejde jen o „rychlost internetu“, ale obecně o rychlost sítě. I v případě, že ve svém bydlišti nemáte k dispozici řekněme gigabitové kabelové připojení a že se na tom nejspíš pár let nic nezmění, může dávat dokonalý smysl pořízení gigabitového routeru. Rychlost využijete i v místní síti – například k přenášení souborů mezi dvěma počítači přes Wi-Fi nebo ke streamování obřích 4K filmů nebo videoher z domácího serveru na chytrý televizor či mobil. Moderní film ve 4K vypadá mnohonásobně lépe než film na DVD. Taky je ale soubor s ním mnohonásobně větší a vyžaduje při streamování mnohem větší datový tok.
A pokud máte k dispozici zmíněný rychlý internet (v některých městech už dnes reálně můžete pořídit připojení gigabitovou rychlostí, a to za běžnou cenu)? V takovém případě je kvalitní modem opravdu nutnost.
Různá zařízení a činnosti mají různé nároky na síť. Vícepásmové routery je pomáhají správně rozlišit.
Dalším ze základních indikátorů, co router dokáže, je označení podporovaného typu sítě Wi-Fi. Zatímco označení 802.11 je obvykle neměnné a mnoho nám neřekne, následující písmeno se naopak proměňuje často a říká velmi mnoho (a, b, g/a, n, ac). Hodně rozšířená 802.11ac (Wi-Fi 5) nabízí rychlost až 3 Gb/s a nejmodernější 802.11ax (Wi-Fi 6, resp. Wi-Fi 6E) pak teoreticky až 9,6 Gb/s.
Příklad na závěr: Špičkový router TP-Link Archer AX6000 nabídne kombinovanou rychlost až 5 852 Mb/s. S takovým strojem může jeden člen rodiny pouštět 4K film z NASu na televizoru, druhý z internetu streamovat videohru, třetí přenášet obrovské balíky pracovních dat… a k tomu bude dál bez problémů připojených zbylých několik mobilů, chytrých zařízení a senzorů v moderní domácnosti.
Důležitost konektivity nelze opomíjet z jednoho prostého důvodu. Mnoho (nejen) starších zařízení nedisponuje bezdrátovou technologií, a pokud by nám nový router byl schopen nabídnout pouze ji, zůstane například spousta stolních počítačů bez internetu. Naše potřeby se navíc v průběhu času mění, a co se nyní zdá být nadbytečné, se může později ukázat jako nezbytné.
Standardně je zadní strana Wi-Fi routeru vybavena WAN konektorem, jenž zajišťuje propojení routeru s internetem (s internetovou zásuvkou ve zdi), a obvykle čtyřmi LAN a/nebo GLAN konektory k propojení se stolním počítačem, notebookem, televizorem a dalšími zařízeními (některé routery jich nabízejí víc, například osm).
Čím více GLAN portů, tím lépe. Zatímco staré LAN nabízejí přenosové rychlosti max. 100 Mb/s, moderní GLAN jsou desetkrát rychlejší (tedy až 1 000 Mb/s neboli 1 Gb/s). Opět se vracíme k již několikrát zmíněnému přenosu velkých souborů nebo streamování ve vysoké kvalitě. Není to teorie – například soubory se 4K videem mívají velikost desítek gigabajtů. Ať už takové a podobné soubory chcete zkopírovat, nebo „jen“ číst (streamovat), potřebujete vysoké přenosové rychlosti.
Mezi speciality navíc pak patří USB vstupy. Dřív se používaly hlavně k připojení tiskárny, ale ty dnes stále častěji nabízejí Wi-Fi. USB se tak hodí například k připojení externího pevného disku nebo fotoaparátu, které následně chytrý router zobrazí v síti. Případně slouží USB u některých routerů k připojení 4G (LTE) USB modemu, do kterého vložíte SIM s datovým tarifem, pokud k vám domů nevede žádná „drátová“ internetová přípojka.
Čím více gigabitových ethernet portů (GLAN), tím samozřejmě lépe.
O standardu Wi-Fi 6 jsme pro vás psali už minulý rok v článku věnovanému jinému routeru TP-Link.
I po roce platí, co jsme říkali: Není „chyba“, pokud ještě doma nemáte Wi-Fi 6, a není vyloženě „absolutní nutnost“ si ji hned pořizovat. Rozhodně jde ale o výhodu a důležitý parametr, který byste při výběru routeru měli zohlednit.
Wi-Fi 6 už se rozšiřuje do smartphonů, notebooků i stolních počítačů, a přinejmenším u lepších modelů je dnes její absence neomluvitelná. Jinak řečeno nejde o nějaký nepoužívaný standard budoucnosti, ale o opravdu reálnou záležitost, se kterou se v praxi již setkáváte čím dál víc.
Zároveň vás rozhodně můžeme uklidnit ohledně tzv. zpětné kompatibility – nejnovější smartphone se bez problémů připojí k vaší „staré“ domácí Wi-Fi. Naopak váš starý telefon se připojí k nové síti, jen samozřejmě bude omezený „svojí“ maximální rychlostí, i když síť bude mnohem rychlejší.
I s ohledem na to, že routery s Wi-Fi 6 jsou běžně dostupné a za „normální ceny“, ale rozhodně doporučujeme, abyste se při výběru pro tento standard rozhodli.
Základem jsou již zmíněné vyšší přenosové rychlosti. Ty jsou důležité i v případě, že vám poskytovatel internetu pořád nenabízí vysoké rychlosti – jak jsme totiž uvedli, rychlý přenos využijete například i v domácnosti, když v místní sítí přesouváte soubory, streamujete video apod.
Velmi reálnou výhodu pak představuje vylepšení technologie MU-MIMO. Hned si to vysvětlíme lidsky: Jde o řízení připojení ve chvíli, kde se k síti připojí víc zařízení (počítač, notebook, tři telefony, herní konzole a televizor – nic nereálného ani v úplně průměrné domácnosti).
Standard Wi-Fi 5 si optimální poradil se čtyřmi zařízeními, nová konfigurace je až 8×8, což odpovídá osmi streamům do osmi zařízení.
Nová je také technologie OFDMA. Opět klidně zapomeňte na zkratku, ale vězte, že chytře rozděluje „komunikační bloky“ tak, aby obsloužily více zařízení najednou.
Ještě srozumitelněji můžeme říct, že se to hodí ve chvíli, kdy se k síti připojí velké množství méně náročných zařízení. Třeba deset chytrých domácích spotřebičů (chladnička, pračka, trouba, robotický vysavač, IP kamery, alarmy, chytré žárovky…). Ty mohou svojí aktivitou nadělat v neoptimalizované síti pěkný nepořádek, a přitom nemusí a nechtějí posílat žádná velká množství dat.
To jsou tedy další důvody, proč Wi-Fi 6 nepotřebuje nutně „úplně každý“, ale proč u spousty „mladších“ domácností dává smysl. Stabilita, spolehlivost a schopnost zvládat mnohonásobné připojení bude čím dál zásadnější.
Nový standard Wi-Fi 7 je už 7. generací standardu IEEE 802.11be, který nabízí propustnost až 46 Gb/s a je až 4,8× rychlejší než doteď nejrychlejší Wi-Fi 6E. Oproti předcházejícímu standardu Wi-Fi 6 nabízí až 100násobně nižší latenci a 5× větší prostor až na 320MHz kanále. Nová ultra rychlost je aktivní ve 3 pásmech: 2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz. Ani v případě nejnovějšího Wi-Fi standardu vás nemusí trápit zpětná kompatibilita. Všechny vaše staré i nové zařízení budou bez problémů spolupracovat s vašim novým Wi-Fi 7 routerem. Pravda, jde o nový standard, který ještě není dostupný pro každého ani každé zařízení, ale vyplatí se být ve střehu a připravený na buducnost, obzvlášť, pokud patříte k náročným uživatelům.
Dvojitá rychlost, dvojitá kapacita
Rozšíření kanálu 6GHz pásma až na 320 MHz zajišťuje o mnoho víc souběžných přenosů při co nejvyšších rychlostech. Wi-Fi 7 zvýšila prostorové toky z 8 při Wi-Fi 6 na 16 (16 × 16 MU-MIMO) – maximum potenciálu můžete nově vytěžit až ze 16 zařízení zároveň.
Čím ještě Wi-Fi 7 vyniká?
Zaručeně jsou to inovované a rozšířené vlastnosti moderních technologií.
MLO (Multi Link Operation): Wi-Fi 7 vám umožní pomocí technologie MLO nechat „cestovat“ data přes více frekvenčních pásem či kanálů souběžně, čímž získáte nejen vyšší rychlost, ale i stabilnější připojení bez časových prodlev a spolehlivější přenos.
4-K QAM: Wi-Fi 7 se dopouští až 120 % povoleného překročení rychlosti přenosu. Co to pro vás znamená? Data mohou „cestovat“ v síti rychleji, což znamená, že datově náročné soubory a média, jako jsou například 4K nebo 8K filmy, online hry či VR realita, si můžete vychutnat na maximum v plném rozlišení bez záseků a trhání. Wi-Fi 7 to zkrátka díky modulačnímu schématu 4096-QAM (MAC) zvládne na jedničku.
Multi-RU (Resource Unit): Pamatujete si na technologii OFDMA u Wi-Fi 6? Tato technologie dokáže přidělit Multi-RU routeru různé části spektra (zdrojové jednotky) různým zařízením současně. Efektivněji využijete celé spektrum a posilní se i maximální výkon sítě při zapojení více zařízení.
Puncturing: Tato technologie ve zkratce stručně a jasně obejde nebo eliminuje „obsazené a vytížené“ místa v celém spektru. „Zaměstnané“ místa, vám tak nebudou bránit být ještě více flexibilnější a získat ze sítě taký výkon, jaký požadujete.
WPA4 (TBD): Bezpečnost je vždy a všude na prvním místě. S vývojem technologií rostou a zlepšují se bohužel i kybernetické hrozby. Wi-Fi 7 proto pracuje i na novém pokročilejším standardu ochrany zabezpečení WPA4, který by měl přinést výrazné pokroky v oblasti šifrování a autentifikace. Testy probíhají a co nevidět se spolu s Wi-Fi 7 pravděpodobně dočkáme i nejlepšího bezpečnostního systému na ochranu dat a soukromí spotřebitelů.
Připravte se na víceproudovou „dálnici“ pro doteď nejrychlejší přenášení dat a vybavte svou firmu nebo domácnost Wi-Fi 7 routery.
S bezdrátovým internetem roste riziko, že se do sítě nabourají nevítaní uživatelé, kteří v lepším případě síť zpomalí, v horším případě zneužijí dostupná data. Dobrý důvod, proč nepodceňovat potenciál ochrany. Pokud disponuje router pouze šifrovacím protokolem WEP, je docela pravděpodobné, že jej dříve nebo později prolomí i jinak nepříliš zdatní „piráti“. Pomůže jim v tom speciální software.
U WPA protokolu je něco takového složitější, neboť obranný systém je propracovanější a leckoho odradí. Až teprve WPA2 ale slibuje obranu dostatečně spolehlivou, kterou se dosud ještě nepodařilo prolomit. Proto se s ní dnes setkáváme nejčastěji a není důvod, proč byste se měli smířit se slabším řešením.
Design by neměla být první priorita, ale vězte, že i vzhledově jsou mezi routery obrovské rozdíly.
Kolik vás to všechno bude stát? Obecně platí, že sortiment routerů pro běžného (i náročnějšího) uživatele se člení do tří cenových kategorií a svůj „vyvolený“ možná seženete již za několik málo stokorun. Tyto nejlevnější modely jsou zpravidla vybavené dvěma anténami, jejich rychlost se v ideálních podmínkách pohybuje okolo max 300 Mb/s.
Pro babičku do garsonky, aby mohla surfovat po pár oblíbených webech a chatovat/videotelefonovat s vnoučaty, to zcela stačí – není nutné jí kupovat třípásmový superrychlý herní router za patnáct tisíc.
Co by ale mohl být problém, je nízká úroveň bezpečnosti nebo kompatibilita s nejmodernějšími přístroji, takže na to dejte při nákupu pozor.
Lepší routery pak lákají na vyšší rychlosti, přičemž nižší střední třídu už dnes představuje dvoupásmový 802.11ax (Wi-Fi 6) router.
Lepší modely nabízejí násobně vyšší rychlosti, znásobený počet pásem apod. (například herní).
To ale není jediné, co za příplatek získáváte. Zmínili jsme počet a vlastnosti antén a funkci beamforming, mezi další prémiovou výbavu patří kupříkladu schopnost prioritizovat zařízení a efektivně mezi ně dělit celkovou rychlost připojení, možnost vytvářet VPN servery, vestavěná ochrana před malwarem, pokročilé možnosti rodičovské kontroly…
Sázka na osvědčené značky se vyplatí nejenom u sortimentu pro bezdrátové připojení k internetu. Na trhu existuje několik výrobců, u nichž hrají routery nezastupitelnou roli v produktovém portfoliu.
Lídrem je jednoznačně a s velkým náskokem TP-Link – není náhoda, že když jsme před chvíli vybírali vzorový „top“ router se špičkovou výbavou, padla volba právě na model tohoto výrobce. Chybu ale neuděláte ani se značkami D-Link nebo Asus. Druhý jmenovaný je známý mimo jiné svými herními routery. Za zmínku pak stojí také značky Tenda, Netis nebo Strong.
Modem a router jsou dvě odlišná zařízená, která bývají často zaměňována. Modem slouží k připojení k internetu, bez dalších zařízení však nenabízí možnost vytvoření počítačové sítě. Router může mít integrovaný modem, čímž získáte jedno zařízení, které umožní připojení k internetu, stejně jako vytvoření počítačové sítě.
DSL je pak technologie internetového připojení, která využívá mohutnou infrastrukturu drátové telefonní sítě. Díky té je připojení skrze ADLS a VDSL modem dostupné pro velkou část domácností. VDSL umožňuje poskytnout hned několikanásobně vyšší rychlost připojení k internetu.
***