Žehlička je neocenitelný pomocník. Pravidelné čištění žehličky vám zajistí, aby vám dlouho a dobře sloužila. Žehlení tak bude rychlejší, jednodušší a navíc nehrozí, že si nečistotami poškodíte oblíbené kousky ze svého šatníku. V následujícím článku vám poradíme, jak zbavit žehličku připálenin, nánosů vodního kamene a čemu se vyplatí věnovat pozornost.
Častým problémem, se kterým se setkala snad každá hospodyňka, jsou připáleniny na žehlicí ploše. Máte-li novější model žehličky s nepřilnavým povrchem, tak vás pravděpodobně nebudou trápit příliš často. V opačném případě ale stačí malá chvilka nepozornosti či chybně zvolená teplota a na žehličce vám zůstane kousek potisku nebo dokonce látku spálíte.
Pokud se vám podaří kousek látky na žehličku připálit, je nutné ji z povrchu odstranit co nejdříve a nepokračovat v práci, aby při žehlení nezanechala stopu na oblečení. Rozhodně na plochu nepoužívejte agresivní čisticí prostředky a vyvarujte se všeho, co by žehlicí plochu mohlo poškrábat.
Místo toho se řiďte pokyny výrobce a použijte speciální čisticí přípravky k tomu určené, např. speciální sprej na žehlicí plochy, čisticí tyčinku, nebo vyzkoušejte běžně dostupné domácí prostředky.
Rozhodně na plochu nepoužívejte agresivní čistící prostředky a vyvarujte se všeho, co by mohlo žehlicí plochu poškrábat.
Rychlý a levný prostředek, který funguje, je zubní pasta. S její pomocí odstraníte z žehlicí plochy menší připáleniny. Na studenou plochu nebo na hadřík naneste trochu pasty a krouživými pohyby je odstraňte. Poté opatrně omyjte vodou a můžete se znova pustit do žehlení.
Na odolnější spáleniny vyzkoušejte univerzálního pomocníka při úklidu v domácnosti – ocet. Hadřík namočte v octu a přejíždějte jím po horké žehlicí ploše nebo ho rovnou rozpálenou žehličkou vyžehlete. Dávejte přitom pozor, aby se ocet nedostal do napařovacích otvorů.
Skvěle funguje také sůl, ovšem to si nechte až jako poslední možnost. Tento způsob čištění je vhodný spíše na starší typy žehliček, z důvodu možného rizika poškrábání žehlicí plochy. Sůl zabalte do hadříku a opatrně jím přejíždějte po připáleninách nebo po jemně mleté soli opatrně nahřátou žehličkou přejíždějte. Následně žehličku otřete o hadřík a nehezké kousky se oddrolí. I zde dávejte pozor, aby se krystalky soli nedostaly do napařovacích otvorů.
Napařovací žehličku může potrápit také vodní kámen. Ten brání volnému průniku páry přes napařovací otvory a také může docházet k jeho nežádoucímu uvolňování při žehlení, což má za následek zašpinění vypraného prádla. Jak často je potřeba žehličku odvápnit, záleží zejména na stupni tvrdosti vody. Čím víc máte tvrdší vodu, tím rychleji se nečistoty v žehličce usazují. Pravidelným odstraňováním vodního kamene pomáháte udržovat nejvyšší výkon napařování a prodlužujete životnost žehličky.
Moderní typy žehliček jsou vybaveny odvápňovacími systémy (AntiCalc, Calc-Clean apod.), které vás zbaví starostí s odvápněním a sami bezpečně odstraní všechny usazeniny včetně vodního kamene.
Pokud vaše žehlička takovou funkci nemá, poradíme vám, jak žehličku odvápnit. Opět si vezměte na pomoc ocet, smíchejte ho s vodou v poměru 1:1 a takto připravený roztok nalijte do nádržky na vodu. Nechte pár minut napařovat a poté několikrát nádržku propláchněte čistou vodou, zbavíte se tak octového zápachu. Případně použijte speciální odvápňovací prostředek.
Pokud máte dojem, že jsou zanesené napařovací otvory, zkuste je jemně vyčistit tyčinkami do uší. Vyhýbejte se ostrým předmětům, které by mohly povrch žehlicí plochy nevratně poškodit. Vodní kámen můžete z žehlicí plochy zkusit také „odmočit“. Položte žehličku do vhodné nádoby (použijte např. lavor) a nalijte do ní tolik octa, aby byla žehlicí plocha ponořena. Dbejte, aby ocet působil pouze na žehlicí ploše, a aby nenatekl dovnitř. Nechte působit hodinu, dle potřeby můžete nechat i přes noc.
Chcete-li se vyhnout odstraňování připálenin a vodního kamene, věnujte pozornost pár základním pravidlům: