Elektrické koloběžky si proklestily cestu k srdci mnoha cestovatelů jakožto dostupná, pohodlná a kompaktní varianta přepravy zejména ve městech. S jejich oblibou mezi uživateli však roste i hrozba odcizení ze strany zlodějů. Dnes se proto zaměříme na to, jak a čím lze elektrokoloběžku zamknout a dále řádně zabezpečit před potenciální krádeží.
Jak zamknout elektrokoloběžku fyzicky
Jak zamknout elektrokoloběžku elektronicky
Na co dalšího při zabezpečení elektrokoloběžky myslet
Pomineme-li stroje vybavené spínací skříňkou se zámkem, bez jejíž aktivace příslušným klíčem (popř. čipem) se zařízení prakticky nehne, můžeme zobecnit způsoby uzamčení elektrokoloběžky na dvě základní kategorie – fyzické a elektronické. Jejich typy, výhody a nevýhody si nyní blíže představíme.
Léty prověřená konzervativní metoda zabezpečení elektrokoloběžky prezentuje základní, ovšem nejvíce osvědčený způsob, jak vašeho dvoukolového parťáka chránit před nenechavýma rukama zlodějů. I zde však platí, že neexistuje „zámek jako zámek“ a každý z nich má svá specifika, která je nutno při finálním výběru zvážit.
Základní typ zabezpečení, který spočívá v zámku ovládaném klíčem nebo číselnou kombinací. Ten je umístěn na jednom či obou koncích dlouhého pružného kovového lanka, obaleného plastem či gumou. Efektu (i míry) zabezpečení zde dosáhnete připevněním elektrokoloběžky k okolním objektům – sloupu, masivnímu stojanu, pevnému stromu apod.
Výhody: jednoduchost, nízká hmotnost (snadný přenos), vysoká flexibilita (možnosti fixace)
Nevýhody: nižší odolnost vůči kleštím a řezacím nástrojům
U-lock a D-lock jsou dva názvy pro víceméně stejný typ zámku se specifickým tvarem, který připomíná písmeno U nebo D. Zabezpečení zde opět přebírá formu připevnění elektrokoloběžky k pevným předmětům v okolí. Díky robustní konstrukci zámku ovšem značí vyšší úroveň ochrany.
Výhody: vysoká bezpečnost, odolnost vůči přeřezání
Nevýhody: nižší pružnost, vyšší váha a objem (pro přenášení)
Určitý kompromis mezi dosud uvedenými typy zabezpečení nabízí řetězový zámek. Skládá se z řady pevně spojených kovových článků, které tvoří řetěz, a zámkového mechanismu. Při uzamčení elektrokoloběžky oceníte jejich délku, díky níž lze přichytit a tím i zabezpečit více částí koloběžky najednou. Ty následně opět napevno ukotvíte k dostupnému statickému bodu v okolí.
Výhody: délka, pevnost (oceli) a odolnost vůči všestranným nástrojům zlodějů
Nevýhody: vyšší váha (pro přenášení) a cena
Posledním z obvyklých typů fyzických zámků elektrokoloběžky, jenž kombinuje pohodlí lankové varianty s bezpečností pevnějších materiálů. Jeho charakteristickým rysem je schopnost složit se do kompaktního tvaru, což usnadňuje jeho přenášení a uložení, když není používán.
Výhody: možnost složení (snadný přenos) a flexibilita v oblasti užití (dle rozložení)
Nevýhody: vyšší cena (v porovnání s „jednoduššími“ typy zámků) a nižší úroveň bezpečnosti (oproti U-lockům či řetězovým variantám).
Speciální typ fyzického zámku, který se upevňuje přímo na kotoučovou brzdu elektrokoloběžky, čímž zabraňuje otáčení kol a ve výsledku tak i nepovolenému odjezdu.
Výhody: fyzická bariéra (bránící odjezdu), kompaktní provedení
Nevýhody: omezená ochrana (nebezpečí odnesení vcelku), eventuální poškození brzdového kotouče / jiné části koloběžky (při nevhodné instalaci)
Zámek nemusí být vždy na první pohled vidět. Alternativní technologicky vyspělé možnosti uzamčení zařízení elektrokoloběžky před krádeží poskytuje elektronické zabezpečení. A jaké nejobvyklejší prostředky tohoto typu ochrany máme k dispozici?
Mezi efektivní formy zabezpečení, optimálně v kombinaci s výše uvedenými fyzickými zámky, patří klasický alarm. Některé elektrokoloběžky mají toto poplašné zařízení integrováno přímo do své tovární výbavy, jiným je potřeba jej dokoupit z široké nabídky různých prodejců. Co mají však společné, je vydatný hluk, jenž se spustí při pokusu o neautorizovaný pohyb.
Výhody: potenciál okamžitě odradit zloděje od pokusu o krádež + upozornění majitele/okolí na pokus o odcizení (možnost okamžité reakce)
Nevýhody: falešné poplachy, omezená účinnost zabezpečení (nestaví zloději hmatatelnou bariéru)
Zamykání elektrokoloběžky prostřednictvím aplikace využívá moderního spojení přes Bluetooth nebo jiné bezdrátové komunikace, jež umožňuje uživatelům ovládat zámek zařízení přímo z jejich chytrého telefonu. Tato metoda spočívá ve stažení a použití speciální aplikace vytvořené výrobcem koloběžky, která posléze slouží jako klíč k zamknutí nebo odemknutí zařízení. Jinými slovy, dokud v aplikaci jízdu nepovolíte, stroj se nerozjede.
Výhody: pohodlí vzdáleného přístupu/konfigurace (skrze aplikaci), personalizace nastavení (vlastní bezpečnostní protokoly a pokročilé funkce – např. sledování polohy a historie provozu elektrokoloběžky aj.)
Nevýhody: závislost na kompatibilní technologii a možnost neautorizovaného přístupu („hackingu“) skrze zranitelnost softwaru + riziko zmocnění se celé koloběžky
Důmyslným zařízením, které sice primárně nezabezpečí vaše oblíbené přibližovadlo proti krádeži, ale usnadní vám jeho (vy)sledování a následné získání zpět, je GPS lokátor, ukrytý nejčastěji do konstrukce či baterie elektrokoloběžky, odkud může být snadno lokalizován pomocí aplikace v mobilním telefonu. Ta vám poskytne přehled o tom, kde se vaše koloběžka aktuálně nachází. Příkladem takového sledovacího zařízení je AirTag od společnosti Apple.
Výhody: přesný monitoring polohy v reálném čase (umožňuje mj. rychlé nalezení ukradené elektrokoloběžky)
Nevýhody: nutnost nabíjení lokátoru, vyšší cena (např. zmíněný AirTag) ve srovnání s tradičními zámky, riziko odstranění sledovacího zařízení „nálezcem“
Pro zajištění maximální bezpečnosti elektrických koloběžek je – kromě volby adekvátního zámku – důležité věnovat pozornost také dalším faktorům při zamykání. Závěrem proto přidáváme několik obecných tipů a doporučení pro správné zabezpečení elektrokoloběžky:
Související články: