Vlna horka nabírá na síle a v mnoha domácnostech s sebou přináší přímo nesnesitelné podmínky pro život. Připravte se na tropické dny i noci. Vsaďte na naše tipy, jak ochladit vzduch v domácnosti, a garantujeme vám, že tento zápas s horky skončí výsledkem 10:0 ve váš prospěch.
Třicítky i teploty blížící se pomalu ke 40 °C už nejsou na našem území ničím neobvyklým. Jak zchladit v tropických letních dnech místnost co nejrychleji a nejefektivněji na příjemné teploty, při kterých budete moct pracovat i relaxovat? Odpověď najdete v následujících bodech. Zohlednili jsme všechny možnosti, v článku proto najdete také rady, jak ochladit pokoj bez klimatizace, nebo jak ochladit byt tak, abyste si užili léto (i) doma s radostí a ne trápením.
Klimatizace vás zbaví veder i přehřátého vzduchu v místnosti. Zajistí vám komfort v tropických dnech a nocích. Za krátkou dobu ochladí vzduch i ve velkých prostorech, můžete ji ovládat na dálku a nastavit si čas chlazení přesně tak, jak potřebujete. Mobilní klimatizace nevyžadují žádnou instalaci a můžete je přesouvat z místnosti do místnosti. Chytré klimatizace navíc můžete ovládat i z mobilu. A to nejsou všechny výhody. Dejte stopku domácímu oteplování a vyberte si model, který bude vaší domácnosti vyhovovat nejvíc.
Ventilátor vzduch sice neochladí, ale parádně ho rozptýlí a vytvoří tak osvěžující vánek, který aspoň na nějaký čas poskytne úlevu od nedýchatelného a vlhkého vzduchu. Kromě klasiky v podobě ventilátorů na stůl, stojanových či stropních ventilátorů, které rozvíří vzduch v celé místnosti, už máte dnes na výběr z více možností: Chytré ventilátory s ovládáním přes smartphone a sloupové, jež vynikají bohatou nabídkou režimů i moderním designem. Na proudění studeného vzduchu dobře funguje také trik s miskou ledu, kterou položíte před ventilátor. Do vzduchu tak bude proudit ledové osvěžení.
Ochlazovače vzduchu si budou pochvalovat hlavně alergici, i ti v domácnostech s klimatizacemi. Klimatizace totiž vzduch často vysušují, a právě ochlazovače a zvlhčovače navrátí vzduchu potřebnou vlhkost, díky níž se bude každému lépe dýchat a sníží se i alergické projevy, vysušení očních i nosných sliznic. Specialisté na chlazení jsou už připravení, tak je neváhejte využít.
Teplo klepe na dveře i okna? Neotvírejte mu! Jen ať klepe dál. Vy se potřebujete ochladit. Stín (včetně fasády domu, bytu) má vysoký účinek na snižování celkové teploty vzduchu. K nejúčinnějším, ale často podceňovaným, bojovníkům s vedry proto patří rolety. Následují žaluzie nebo závěsy, které můžete např. namočit a zavěsit. Největší efekt však mají rolety a žaluzie nainstalované z vnější strany okna, protože sluneční paprsky nepřechází přes okenní sklo a nezahřívají ho. Tip, díky kterému získáte výhodu nad vedry, je např. šikovný chytrý ovladač rolet – jediným stisknutím „zastřete“, i naopak.
Jak ochladit byt, když běžíte s větrem o závod a průvan ne a ne přijít? Větrejte jen pozdě večer a brzy ráno! V tuto dobu je vzduch venku chladnější než u vás doma. Dejte si však pozor na délku větrání. V momentě, kdy začne slunce pálit na okno, je už většinou pozdě. V průběhu dne nechte okna zavřená a zatemněná! Znovu je otevřete až večer, když venkovní teplota vzduchu klesne o několik stupňů. Pocitově chladněji se budete cítit, i když okno překryjete z vnější strany bledou plachtou, z vnitřní strany navíc namočenou ve vodě a dobře vyždímanou – odpařující voda vzduch zvlhčí a jemně ochladí.
V létě máte doma peklo a v zimě dobu ledovou? Zabijte dva teplotní výkyvy jednou ranou a investujte do klimatizací 2 v 1, které v létě osvěží a v zimě zahřejí.
Pijte, pijte a pijte. Tekutiny jsou základ. Nejvhodnější je v horkých dnech čistá voda. Všude, kam se pohnete, byste s sebou měli nosit láhev vody. Pokud vám obyčejná voda tak moc nechutná, můžete k ní přihodit čerstvou mátu, citrón, pomeranč nebo salátovou okurku. Případně přidat ještě kostku ledu a chutný letní drink je na světě. S ledem to ale nepřehánějte, aby tělo nedostalo z ledové vody šok a nezačalo se ochlazovat ještě intenzivnějším pocením.
Voda je pro naše správné fungování těla i mysli nezbytná. Ochlazuje naše tělo a pomáhá nám lépe se aklimatizovat. Dodržujte pravidelný příjem tekutin a budete se méně potit a mít víc energie. Užitečná pro vás může být v tomto směru také americká chladnička s výrobníkem ledu a připojením na vodu, která vám pokaždé nadávkuje chlazenou vodu, čerstvý led nebo ledovou tříšť, a ještě si z ní můžete vyndat i čerstvé a osvěžující ovoce.
Několikahodinové vaření, pečení, smažení i grilování vám může v létě v kuchyni pořádně zavařit. Výpary, teplo sálající z trouby či sporáku se šíří do prostoru a kvůli stagnaci teplého vzduchu vevnitř i venku nezvládne cirkulovat a ochlazovat se. Výsledkem je zvyšování celkové teploty v domácnosti a vy se potíte ještě víc. Co s tím? Omezte v létě jídla vyžadující zdlouhavou přípravu a zkuste to lehčeji a zdravěji. Změnou stravování a přípravy pokrmů můžete teplotu v domácnosti výrazně snížit.
Sprchování ve studené vodě skutečně pomáhá, případně si namočte nohy do lavoru. Pomůže i namáčení rukou či rosení tváře rozprašovačem s vodou (podobné výrobky už najdete také v lékárnách a drogeriích).
Kdy jindy si dát osvěžující zmrzlinu nebo jogurt, když ne ve spalujících třicítkách? Jsou chutné, recepty připravíte např. i v domácím zmrzlinovači opravdu rychle z pár surovin, takže nemusíte za zmrzkou vyrážet do toho „pekla“ ven, a hlavně s nimi ve vedrech strávíte osvěžující chvíle. Tak s chutí do toho! Nebo si dáte radši kávičku? Jen do toho! Máme pro vás recepty, které jsou tak chutné a osvěžující, že z nich zamrazí i vysoké teploty.
Jak na bezesný spánek? Vložte pyžamo, prostěradlo, přikrývku na několik minut do mrazničky; použijte termofor nebo plastové lahve s vodou, které jste též vložili na chvilku do mrazničky a dejte si je do postele; ustelte si na zemi, kde je teplota nižší (berte to jako předpřípravu na kempování v přírodě); naplňte lavor nebo jiné nádoby pár centimetry ledové vody nebo rovnou ledem – bude se z nich odpařovat studený vzduch; použijte rozprašovač s vodou a nastříkejte pár kapek do vzduchu; zazelenejte dům i byt – rostliny pomáhají s odpařováním i zvlhčováním vzduchu; vypněte spotřebiče, které nepoužíváte a které zbytečně zvyšují teplotu v místnosti; v okolí domu vysaďte zeleň a stromy, jež vám budou stínit, postříkejte dlažbu kolem domu hadicí, ...
V závěru tohoto desetiboje bychom ještě rádi směřovali pozornost i na pozitivní myšlení a jakési klamání smyslů, ale s dobrým úmyslem. Pokud budete poslouchat zvuky vodopádů, šumu oceánu, zurčící vodu v horském potoku či myslet na nádherné lesy s příjemným chládkem nebo na dokonale orosený pohár limonády, určitě vám bude méně horko a budete se i usmívat. Vyrazte taky do přírody, vyběhněte z přehřátého domu či bytu ven, na koupaliště, k jezeru nebo jen tak se procházet do parku... S dobrou náladou jde totiž všechno lépe, a komu to pomůže, oznamujeme, že co nevidět, je tu zase zima.