Přemýšleli jste někdy, co je to aktivní potlačení hluku? V tomto článku si vysvětlíme, jak aktivní potlačení hluku funguje, jaký je rozdíl mezi aktivním a pasivním potlačením a jaká sluchátka Sony to umí nejlépe!
Náš život je v posledních letech mnohem rušnější a hlučnější a stále více se vystavujeme riziku poškození sluchu. Neustálý hluk navíc také může způsobit vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, poruchy spánku a stres a má negativní vliv na naši pohodu a zdraví.
Naštěstí však existují sluchátka s aktivním potlačením hluku, která nás (nejen) před hlukovým znečištěním (noise pollution) účinně chrání.
Sluchátka s aktivním potlačením hluku (zkráceně ANC – active noise control) se většinou vyrábí v bezdrátové podobě, jako jsou například bezdrátová sluchátka Sony WH-1000XM5. ANC si přitom nemusíte vychutnat pouze u sluchátek přes hlavu. Vybírat můžete i mezi špuntovými sluchátky s potlačením hluku, jako Sony WF-1000XM4 nebo LinkBuds S.
Sluchátka s potlačením hluku vám zajistí božský klid na poslech hudby či podcastů a oceníte je v nespočet situacích – doma, v kanceláři, při studiu v knihovně i na cestách. Pouhým stisknutím tlačítka odstraníte monotónní hluk motoru i konverzace vašich spolucestujících.
Až budete potřebovat být opět ve spojení s okolním světem, můžete ANC jednoduše vypnout a případně zapnout ambientní režim (ale o tom ještě později).
Aktivní potlačení hluku funguje v podstatě na velmi jednoduchém principu. Sluchátka s touto technologií jsou vyzbrojena kvalitními mikrofony, které zachycují hluk z okolního prostředí. Tyto signály pak zpracuje procesor a do reproduktoru odešle výsledný signál. Pojďme si to vysvětlit na jednoduchém příkladu, jako je například hluk motoru.
Dunění, které v letadle slyšíte, je obvykle zvuková vlna s konstantní amplitudou. Zvukovou vlnu si můžete představit jako vlny na moři, kdy každá vlna má svoje nejvyšší místo – hřeben a nejnižší místo – vlnový kanál.
Pokud vytvoříte jinou zvukovou vlnu se stejnou amplitudou, ale opačnou fází – s vrcholem tam, kde má zvuková vlna motoru vlnový kanál, a naopak – získáte něco, čemu se říká antifáze. Když se spojí obě tyto vlny, zvuky se navzájem vyruší a výsledkem je ticho.
Jak funguje aktivní potlačení hluku
Vraťme se nyní k naší cestě letadlem. V momentě, kdy zapnete ANC, malé mikrofony na sluchátkách zachytí dunění motoru. Následně obvod pro potlačení hluku vytvoří antifázový zvuk, který pošle do reproduktoru sluchátek.
Mezi zapnutím ANC a jeho spuštěním uplyne asi sekunda. Toto zpoždění je doba, kterou sluchátka potřebují k tomu, aby si poslechla hluk, který je třeba potlačit, zpracovala ho a vytvořila příslušnou "protivlnu".
Pokročilejší sluchátka s potlačením hluku používají k zachycení vnějších zvuků více mikrofonů, díky čemuž dokážou přesněji určit, které zvuky je třeba potlačit.
Ne každá sluchátka, která se mohou pochlubit potlačením hluku, mají aktivní potlačení hluku. Často se setkáme například s "konstrukcí izolující hluk" nebo "schopností přirozeného potlačení hluku". Jak už ale název napovídá, není to úplně totéž. Jaký je tedy rozdíl mezi aktivním a pasivním potlačením hluku?
Aktivní potlačení hluku je technologie, která ke své činnosti vyžaduje napájení. Při jejím používání si můžete všimnout, že ANC vybíjí baterii bezdrátových sluchátek rychleji.
Pasivní potlačení hluku je naproti tomu fyzikální záležitost. Tento termín se používá pro označení sluchátek, která blokují vnější zvuky a snižují množství zvuku pronikajícího do vašich uší – bez potřeby napájení. Je toho jednoduše dosaženo kvalitou konstrukce a celkovým designem. Sluchátka s pasivním potlačením hluku jednoduše utěsní zvukovody tak, aby do nich nepronikl okolní zvuk.
Ideální je kombinace obou typů potlačení hluku.
K pasivní izolaci hluku přispívají uzavřené konstrukce, kožené náušníky, dobré těsnění, zvětšení nebo zmenšení velikosti náušníků, větší upínací síla v hlavovém mostu (což znamená, že náušníky těsněji přiléhají k vašim uším) a dokonce i tvar nebo materiál krytů měničů.
ANC sluchátka jsou skvělou volbou pro každého, kdo žije v hlučné domácnosti nebo často cestuje. Kromě zjevných výhod, jako je odizolování od okolních ruchů a lepšího zážitku z poslechu toho však ANC nabízí mnohem více.
Protože s ANC okolní hluk účinně potlačujete, není taková potřeba zvyšovat hlasitost, abyste okolní hluk přehlušili. Díky tomu je poslech se sluchátky ANC tišší a bezpečnější. Budete tak schopni poslouchat hudbu s hlasitostí kolem 20 % a soustředit se na práci, i když ve vedlejší konferenční místnosti probíhají hlasité schůzky. Bez sluchátek s potlačením hluku, byste museli mít hlasitost alespoň na 50 % nebo 60 % a stále by to na přehlušení okolního zvuku nestačilo. Sluchátka bez ANC nežádoucí zvuk pouze překrývají a odvádí pozornost od toho, co se snažíte dělat.
Mezi další výhodu bezesporu patří prokazatelné účinky na naše psychické zdraví a pohodu. Tělo reaguje na hluk jako na strestor. A sluchátka s ANC vám ho pomohou účinně potlačit.
I sluchátka s ANC však mají své nevýhody. Jsou obvykle dražší než sluchátka bez ANC a dlouhodobě zapnuté ANC má také přímý vliv na výdrž baterie.
Vždy před zapnutím ANC uvažte, zda je situace dostatečně bezpečná. Zapnuté potlačení hluku může být zejména nebezpečné při různých venkovních aktivitách a v silničním provozu. Mějte proto ANC v silničním provozu vždy vypnuté a případně zvolte transparancy mód.
Výhody ANC: | Nevýhody ANC: |
Odizolování od okolních ruchů | Cena |
Šetrnější k našim uším – tišší, bezpečnější poslech | Snižuje výdrž baterie |
Zlepšuje naši schopnost soustředění | Možné nebezpečí v silničním provozu |
Snižuje hladiny stresu |
Pokud jste sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku ještě nikdy neměli v uších, možná vás napadá jedna otázka: zajistí aktivní potlačení hluku, že neuslyším žádný zvuk z okolí? To bohužel zatím ne. Pojďme si vysvětlit, proč tomu tak je.
Sluchátka ANC fungují nejlépe, když hluk, který se snažíte potlačit, má nízké a stálé frekvence – například vlak, letadlo nebo klimatizace v kanceláři. Příležitostné zvuky, jako je křik nebo štěkot psa však stále uslyšíte. Ani ta nejlepší sluchátka s ANC totiž nejsou bohužel dostatečně rychlá, aby vytvořila antifázový zvuk v reálném čase.
Vybíráte nová ANC sluchátka? Oceněná sluchátka Sony WH-1000XM5 (a starší, ale stále vynikající XM4 a XM3, které jsou nyní ještě výhodnější) nebo WF-1000XM4 (a opět starší XM3).
8 mikrofonů pro ještě lepší ANC
Prvotřídní zvuk bez drátů díky LDAC
Výdrž 30 hodin na nabití
Geniální funkce, jako je Speak-to-Chat, DSEE Extreme, Funkce adaptivního nastavení zvuku, 360 Spatial Sound Personalizer, Dolby Atmos, Fast Pair
Nová odlehčená konstrukce s většími a měkčími náušníky pro zvýšené pohodlí při nošení
Špičkové odhlučnění od okolí díky ANC a procesoru V1
Zvuk ve vysokém rozlišení s LDAC
Excelentní výdrž až 36 hodin
Voděodolná konstrukce dle IPX4
Luxusní kvalita hovorů zásluhou technologie Precise Voice Pickup
Pouzdro s podporou bezdrátového nabíjení Qi
Pokud vlastníte sluchátka s aktivním potlačením hluku, můžete vylepšit a zpřesnit funkčnost této technologie pomocí příslušné aplikace.
Sony sluchátka tak můžete například doplnit aplikací Headphones Connect, která má nové ovládání adaptivního potlačení hluku "Ambient Sound Control". Sluchátka se postupem času naučí poznávat místa, která často navštěvujete (práce, domov, posilovna atp.), a automaticky jim přizpůsobí zvukové nastavení.
Se sluchátky Sony si můžete vychutnávat hudbu třemi odlišnými způsoby:
V aplikaci pak můžete na úrovni 1 až 20 nastavit, kolik vnějšího zvuku chcete do sluchátek propustit.
Sluchátka s aktivním potlačením hluku jsou skvělou investicí pro vaše zdraví i lepší hudební zážitek. I když si nechcete pouštět hudbu, můžete si třeba zapnout bílý šum, nebo aktivovat potlačení šumu bez jakéhokoli přehrávání hudby. Sluchátka s ANC vám zkrátka dodají možnost kontroly nad tím, jaký druh okolního hluku si pustíte “k tělu”.
Na rozdíl od našich očí nejsou naše uši nikdy vypnuté. Bez ohledu na to, jakou podobu má váš klid, ať už je to hudba, meditace nebo jen ticho, buďte prosím ke svým uším laskaví.