Cholesterol může být pro někoho strašák, ale především jde o látku, která se nachází v každé jedné buňce našeho těla. Má zásadní význam pro mnoho biologických procesů. Naše tělo se bez cholesterolu neobejde, ale jeho výrazný nadbytek vede k vážným zdravotním problémům. Jak se v tom ale vyznat?
Jaké jsou ideální hodnoty cholesterolu
Cholesterol je druh lipidu, který si můžeme představit jako voskovitou látku, kterou produkují naše játra. Plní v těle nejrůznější funkce jako je stavba buněčných membrán, produkce hormonů, tvorba vitamínu D nebo produkce žlučových kyselin.
Část cholesterolu přirozeně přijímáme z naší stravy, ale většinu ho vytváří naše tělo. Až 25 % cholesterolu potřebuje náš mozek k produkci hormonů (dopamin a serotonin), které hrají klíčovou roli v našem mentálním zdraví.
Většina z nás se možná už setkala s rozlišováním cholesterolu jako špatného a dobrého. Jak to ale vzniklo? Cholesterol není rozpustný ve vodě, a proto pro transport naší krví potřebuje tzv. lipoproteiny, které se skládají z tuků a bílkovin.
Pokud jsou lipoproteiny převážně tukové – LDL (low density lipoprotein), putují s cholesterolem do tkání, kde mohou negativně ovlivnit cévní stěnu. Tento druh cholesterolu pak označujeme jako špatný cholesterol.
Když jsou lipoproteiny převážně bílkovinné – HDL (high density lipoprotein), odvádějí přebytečný cholesterol zpět z cév do jater, kde je následně odbouráván. Tento cholesterol pak označujeme jako dobrý cholesterol.
Bez cholesterolu se naše tělo jednoduše neobejde. V jakých hodnotách se ale musí pohybovat, abychom se ho nemuseli obávat? Jaký cholesterol je zvýšený a jaký už je vysoký? Naše tělo se snaží udržovat hladinu cholesterolu vyrovnanou. Když jej přijmeme více, vyrobí si ho méně.
Celková hodnota cholesterolu by však neměla být více než 5,0 mmol/l. Ještě důležitější je však poměr hodnot HDL a LDL, tedy špatného a dobrého cholesterolu, kdy hladina LDL by se měla pohybovat okolo 3,0 mmol/l a u HDL je to přibližně 1,0-1,2 mmol/l. Udržování vyvážených hodnot HDL a LDL cholesterolu je klíčové pro zdraví srdce a cév.
Vysoký cholesterol sami snadno neodhalíte, protože nemá žádné zjevné příznaky. Pokud se ale od lékaře dozvíte, že máte zvýšený cholesterol, je velmi důležité přijmout opatření k jeho snížení. Vysoká neléčená hladina cholesterolu v krvi totiž vede ke zúžení cév, které mohou způsobit infarkt či cévní mozkovou příhodu. Naštěstí existují některé osvědčené metody, jak cholesterol snížit.
Zásadní roli na hladinu cholesterolu v krvi má jednoznačně strava. Výběr potravin je samozřejmě stěžejní, ovšem hned druhým důležitým bodem je jejich úprava. Je jasné, že smažené pokrmy s velkým množstvím tuku můžete hned škrtnout. Nemusíte však zoufat, pokud si život bez hranolek neumíte představit. K tomu, abyste snížili hladinu LDL cholesterolu, přispěje používání horkovzdušných fritovacích hrnců nebo parních hrnců, které vám umožní připravovat jídla zdravěji a s minimem tuku. Klíčem je zařazení potravin bohatých na vlákninu, jako jsou celozrnné výrobky, ovoce a zelenina, které také pomáhají snižovat cholesterol v krvi.
Fyzická aktivita je další velmi účinnou metodou, jak snížit cholesterol. Pravidelná cvičení zvyšují hladinu HDL cholesterolu, a naopak mohou snižovat LDL cholesterol. Pomocí chytrých hodinek, fitness náramků či chytrých prstenů můžete snadno sledovat vaši zdravotní kondici a podporovat tak zdravé návyky, které ovlivňují hladinu cholesterolu. Trénink vám zase zpříjemní trochu hudby do uší, kterou zajistí bezdrátová sluchátka.
Pokud vaše váha ukazuje víc, než by měla, řeknete si možná hloupá váha! A možná ji budete chtít rovnou vyhodit. Doporučujeme na váhu ale nezanevřít a pokud jste dnes zase nemohli vyjít schody, nad jejím výsledkem se zamyslet. A místo hloupé váhy si pořiďte váhu chytrou nebo rovnou váhu na měření tuku. Když se přeci jen rozhodnete zbavit přebytečných kil, chytrá váha vám pomůže sledovat váš pokrok a bude vás motivovat k dosažení zdravé váhy. Pokud totiž trpíte nadváhou nebo obezitou, shozením nějakých kil výrazně přispějete k celkovému zlepšení cholesterolových hodnot.
Stres má pro naše tělo spoustu nepříznivých důsledků, ale mimo jiné může negativně ovlivnit i hladinu cholesterolu. Je proto důležité jej umět efektivně řídit. Pokud jste dlouhodobě ve stresu a vaše tělo je tak vystaveno vyšším hladinám stresových hormonů, můžete si snadno přivodit vysoký krevní tlak. Naučte se proto relaxovat a uvolňovat svůj stres. Pravidelné relaxační techniky nebo fyzická aktivita jsou dobrou cestou. Kromě toho neuškodí mít svůj krevní tlak pod kontrolou. Hlídejte si jeho hodnoty prostřednictvím kvalitního lékařského tlakoměru.
Pokud se ptáte, co ještě zvyšuje cholesterol a mezi vaše relaxační metody patří cigareta a sklenka vína v ruce, zbystřete. Kouření a nadměrná konzumace alkoholu zvyšují riziko vzniku srdečních onemocnění a samozřejmě mohou negativně ovlivnit i hodnoty cholesterolu v krvi. Sklenku alkoholu nahraďte skleničkou dobrého smoothie koktejlu, kterou si doma bleskově připravíte v některém ze smoothie mixerů a místo cigarety zařaďte raději procházku v přírodě.
Jestliže žádná z výše osvědčených metod nepomůže a váš cholesterol zůstává stále vysoký, může vám lékař doporučit léky na snížení cholesterolu. Je důležité svůj zdravotní stav s lékařem pravidelně konzultovat a hodnoty cholesterolu sledovat. Ideální je však zapojení všech metod, tedy kombinaci správného stravování, pravidelného pohybu a celkového zdravého životního stylu. Pokud jde o naše zdraví, pak každý malý krok směrem k zdravějšímu životnímu stylu se počítá a může výrazně ovlivnit kvalitu našeho budoucího života.
Krevní tlak: Hodnoty, způsob měření a druhy tlakoměrů