Péče o prádlo patří k nevyhnutelným domácím pracím a zároveň i k těm nejnákladnějším. Spotřeba vody i elektrické energie není v tomto případě zanedbatelná, hlavně pokud perete i vícekrát týdně. Přečtěte si naše rady, jak ušetřit při praní i sušení prádla. Slibujeme, že šetření vás nebude stát moc času, ani sil.
Čeká vás koupě nové pračky nebo sušičky? Posviťte si hlavně na spotřebu vody. Optimálním řešením je úsporná pračka se spotřebou přibližně 40 l vody za 1 kWh. Vaší pozornosti by neměla ujít ani energetická třída, nejúspornější je třída A. S výběrem toho správného spotřebiče vám jistě pomůže i náš článek Jak vybrat pračku. Koupí úsporného spotřebiče ušetříte nejen svou peněženku, ale i naši planetu, a to už za to stojí.
U výrobců domácích spotřebičů v současné době panuje trend vyrábět úsporné a chytré pračky, které umí samy nastavit prací program pro konkrétní dávku prádla. Obecně doporučujeme využívat hlavně úsporné programy, pokud je máte v nabídce, stejně jako např. program „Poloviční náplň“, který přizpůsobí objem vody a dávku energie i menší kupičce prádla. Prostudujte si podrobně návod na obsluhu pračky. Zvolit individuální nastavení, teplotu i délku programu jsou více než vítané způsoby, jak ušetřit energii v domácnosti. A co když je má i ta vaše?
Například praním na 30° místo 40° ušetříte více než 38 %. Neušetříte tak jen na energiích, ale i na životnosti oblečení, kterému teplá voda spíše škodí. Mnoho modelů praček umožňuje praní na ještě nižší teploty. Nezapomeňte ještě na jeden důležitý faktor, a to prací prostředek, který má na obalu uvedené, zda je vhodný i na praní při nízkých teplotách. Pokud takový nemáte, určitě si ho opatřete.
Věděli jste, že nejvíc energie se spotřebovává hlavně při ohřevu vody? Studená voda vám dokáže ušetřit i polovinu nákladů na jeden prací cyklus. Prádlo častokrát není tak znečištěné, aby se o něj nedokázala postarat i teplota např. 20°. Praní ve studené vodě výrazně snižuje spotřebu energie, přičemž je stále efektivní pro odstraňování skvrn i ohleduplné k přírodě, protože výrazně snižuje množství emisí.
Ale ne na 120 %. Respektujte maximální kapacitu pračky a nepřekračujte ji, ale ani neperte často jen pár kusů prádla. Malé dávky prádla vás připraví o mnoho peněz. Spotřebujete více vody, energie i peněz. Pokud je to možné, perte vždy, když máte plný koš na prádlo. Přeplněná pračka způsobí, že se prádlo nepropere rovnoměrně, vy budete muset celý proces opakovat, a to jsou přece jen náklady navíc.
Důkladným, a především pravidelným čištěním pračky zamezíte ucpání filtrů, zanesení bubnu i dávkovače na prací prostředek nečistotami. Zbytky pracích prostředků i textilní vlákna umí nadělat pořádnou neplechu s otáčkoměrem vodoměru i měřiče spotřeby el. energie. Zjistěte, jak se starat o pračku a jak ji správně čistit.
Zjistěte si u vašeho distributora elektřiny, kdy (a jestli vůbec) má nastavený denní a noční tarif, během kterého je odběr elektrické energie levnější. V případě, že si můžete dovolit načasovat péči o prádlo na později či noční hodiny, jde o další skvělý způsob, jak šetřit energii v domácnosti.
Při sušení prádla je velmi důležité vybrat si správný program. Pokud k ovládání sušičky používáte mobilní aplikaci a pravidelně ji aktualizujete, sama vám automaticky nastaví nejvhodnější program na sušení prádla spolu s odpovídajícím časem. Pokud však aplikaci nevyužíváte nebo ji nemáte k dispozici, vždy zvolte program podle materiálů a druhu prádla (sušte podobné materiály). Rychlý program oceníte u menšího množství, u většího se vám určitě vyplatí Eco program. Pokud máte možnost si nastavit vlastní čas, využijte ji.
Kapacita bubnu sušičky je ve většině případů menší než u pračky. Platí to i u kompletu pračky se sušičkou. I když se vám to může zdát jako plýtvání a buben je dostatečně velký, určitě nezaplňujte kapacitu bubnu sušičky natěsno. Promítne se to na špatné cirkulaci vzduchu a nedostatečném prosušení prádla, které potom budete muset ještě jednou dosušovat. Mnoho programů na displeji uvádí váhu v kg, abyste se lépe orientovali v údajích, kolik prádla dokáže na jeden cyklus sušička usušit.
Také je rozumné dělit oblečení podle funkce či materiálu, např. utěrky a osušky sušit odděleně od jemných materiálů, které se vysuší mnohem dřív.
Aviváž má totiž do sušičky vstup zakázán. Detergent ve formě aviváže sníží sací schopnost materiálu a její mikro částečky mohou ucpat filtr, což může vést k znehodnocení spotřebiče. Navíc při sušení prádla vlivem teplého vzduchu vůně vyprchá. Existuje ale i řešení na voňavé prádlo v sušičce. Zkusili jste už voňavé ubrousky? Nápadů na to, jak mít voňavé prádlo ze sušičky, je mnoho.
Rozhodně musíme zmínit i velmi efektivní a ekologická malá klubka – míčky do sušičky. Výborně pohlcují vlhkost, takže se postarají o rychlejší usušení prádla, jeho větší měkkost, a dokonce i vůni, pokud na ně kápnete trochu esenciálního oleje.
Vsaďte na sušičky s tepelným čerpadlem. Proč? Vzduch neohřívají elektricky, ale pomocí tepelného čerpadla. To zachytává teplo vlhkého vzduchu a opětovně jej uvolňuje, když vlhkost zkondenzuje. Teplota vzduchu je navíc nižší a méně škodí textiliím. Kondenzační sušičky jsou sice méně nákladné, ale kondenzátor spotřebuje mnohem víc energie. Počáteční investice do sušiček s tepelným čerpadlem se vám tak zaručeně vyplatí.
Nevyždímejte se z úspor tím, že budete dávat do sušičky mokré oblečení. Odstředění je závěrečnou součástí každého pracího programu. Dokonce v nabídce programů najdete i samostatný program „Odstředění“, který neváhejte použít, pokud máte pocit, že je oblečení příliš vlhké. Čím vlhčí prádlo vložíte do pračky, tím déle jej bude sušit. A vy chcete přesný opak.
Čistý filtr je nutnost. Na kompletním čištění si dejte záležet a dělejte to pravidelně. Filtr na textilní vlákna zachytává i ty nejmenší nitky, které mají tendenci se hromadit, usazovat a blokovat průchod čistému vzduchu. Mnoho sušiček má čištění filtru zautomatizované a vyžaduje pouze manuální čištění jednou za čas (sušička vás na to sama upozorní), ale i tak dbejte na údržbu. Vyhnete se nedostatečnému proudění vzduchu a zbytečnému zvýšení výkonu spotřeby.
Přečtěte si naše další články, které vám pomohou ušetřit nejen peníze, ale i čas a „zdraví“ vašeho spotřebiče i prádla.