Jak vybrat brusku? Přinášíme vám návod a 5 tipů na správnou práci s bruskou

19.01.2023

Pracujete na jednom z vašich zahradních projektů? Nebo kutíte tentokrát v domácnosti? Ať tak či onak, správná bruska se stane vaším ideálním pracovním parťákem. Jak se však zorientovat v široké nabídce a jak si vybrat správně?

Jak vybrat brusku

O čem se dočtete:

Výběr nářadí dokáže občas potrápit i zkušené mistry. Nejde jen o množství typů zařízení, ale i o moderní technologie, které segment nářadí neustále inovují. Výjimkou nejsou ani brusky – vibrační, kotoučové či pásové. Pojďme se proto podívat, která bruska pomůže při práci právě vám.

Jak vybrat brusku

Úhlové brusky

Uhlová bruska patří mezi základní pomocníky každého domácího kutila. Poznat ji můžete i podle lidového pojmenování „flexa“. Původně byla určená na opracování kovu, avšak její využití je mnohem širší. Díky rotujícímu kotouči je vhodná na řezání obkladů, ale poradí si i se dřevem a betonem. O způsobu jejího využití rozhoduje právě připevněný kotouč. Vybrat si můžete:

  • Brusný kotouč – minimální tloušťka takového kotouče je 6 milimetrů. Primárním účelem brusné vložky je broušení železa a kovových materiálů. Základem je broušení hranou kotouče – v případě broušení celou plochou totiž může dojít k jeho roztrhnutí.
  • Řezný kotouč – jak už samotný název napovídá, tento kotouč je určený na řezání a dělení materiálů. Všeobecně platí, že čím robustnější kotouč zvolíte, tím hrubší materiál s jeho pomocí rozdělíte. Tenké řezné kotouče vám postačí na plasty, nerez a tenčí plechy. Hrubým kotoučem odřežete i robustnější kus železa či dřevo.
  • Diamantový kotouč – v případě, že potřebujete vysoký výkon a extra sílu, sáhněte po diamantovém kotouči. Ten je určený na dělení robustních materiálů, mezi které patří obklady, beton či kameny. Diamantový kotouč můžete rovnou využít i jako brusný, musíte si však dávat pozor na sílu přitlačení. V opačném případě totiž můžete opracovávaný materiál jednoduše poškodit.

Jak vybrat uhlovou brusku

Jak vybrat úhlovou brusku?

Výběr úhlové brusky se sice může na prvý pohled jevit jako náročná operace, avšak opak je pravdou. Stačí se zorientovat v základních parametrech.


Průměr kotouče

V případě úhlových brusek se můžete setkat s třemi základními velikostmi kotouč – 115, 125 a 230 milimetrů. První dvě jsou oblíbené zejména mezi hobby uživateli a obkladači, jelikož bezproblémově zvládnou řezání jolly hran. Vedle broušení s nimi zvládnete také dělení tenčích kovových potrubí a trubek.

Pokud potřebujete skutečný výkon, sáhněte po pile s průměrem kotouče 230 milimetrů. Ty si poradí s řezáním armovaného betonu, zámkové dlažby či hrubých kusů železa. S takovýmto kotoučem můžete vykonávat řez až do hloubky 7,5 centimetru.

Jak vybrat uhlovou brusku

Příkon motoru

Také v případě tohoto parametru můžete rozdělit úhlové brusky na dvě kategorie – hobby a profesionální. Potřebujete-li brousit či řezat jen sporadicky, případně možnost zářezu přes 7 centimetrů nevyužijete, sáhněte po brusce s příkonem přibližně 1 000 W. Pokud jsou vaše nároky ještě nižší a s nástrojem neplánujete pracovat vůbec, s čistým svědomím si můžete vybrat i motor s příkonem 700 W.

Jiné je to už v případě profesionálního použití. Tady se totiž očekává častá práce a rychlejší opotřebení. Na trhu můžete nalézt úhlové brusky o průměru kotouče 230 milimetrů a s příkonem na úrovni 1 800 W – ty můžeme zařadit na pomezí hobby a profesionálních nástrojů. Pokud se broušením či řezáním živíte, sáhněte po příkonu nejméně 2 000 W.

 

Další funkce

Aby byla vaše práce co nejpohodlnější, prohlížet byste neměli ani přídavné funkce. Dobrou volbou je v tomto případě rychloupínací kryt, díky kterému u sebe nebudete muset mít neustálé nářadí pro jeho seřízení.

Při broušení a leštění zase oceníte funkci regulace otáček, díky které předejdete poškození a spálení opracovávaného materiálu. Nakonec vám ruce poděkují i za antivibrační rukojeť – zejména v případě dlouhodobé práce s bruskou.


Kdy sáhnout po úhlové brusce?

  • Chcete-li brousit velké dřevěné plochy
  • Chcete-li potřebujete opracovat kov nebo plast
  • Chcete-li řezat beton, obklad nebo kámen

Jak vybrat uhlovou brusku

Vibrační brusky

Základním kamenem vibrační brusky je vibrační deska pokrytá smirkovým papírem. Po rozkmitání brusky motorem začne brusná plocha vibrovat. Díky tomu je tento typ brusky vhodný zejména pro broušení rovných ploch, dřeva a hran. Vibrační bruska bude výbornou volbou v případě, že se například potřebujete zbavit starých nánosů barvy.


Jak vybrat vibrační brusku?

Obecně lze vibrační brusky zařadit do dvou kategorií – pro domácí a profesionální použití. Abyste se při výběru nespálili, je důležité sledovat několik základních parametrů.


Příkon motoru

Jelikož není vibrační bruska vhodná pro řezání a dělení materiálů, postačí vám nižší příkon. Hraniční hodnotou je v tomto případě příkon 250 W – cokoli nad ním vám postačí pro domácí použití, silnější kousky můžete využít v profesionální sféře. Sáhnete-li po variantě s 250W motorem, poradíte si s nánosy starých laků i broušením hran či velkých ploch.

Jak vybrat vibrační brusku

Velikost a tvar brusné plochy

Ještě před koupí samotné brusky byste měli znát odpověď na otázku, kde plánujete brusku primárně využívat. Nejčastěji se totiž na trhu setkáte s vibrační bruskou využívající obdélníkovou brusnou základnu. Standardní rozměr je v tomto případě 182 × 92 milimetrů, v případě profesionálních nástrojů 230 × 115 milimetrů.

Zatímco obdélníková brusná plocha si poradí s rovnými plochami, trojúhelníkovou základnu využijete zejména v případě broušení nestálých povrchů a hran.


Další funkce

Práce s vibrační bruskou by měla být nejen efektivní, ale také pohodlná. Neváhejte proto sáhnout po nástroji s antivibračním držadlem, a to zejména v případě, že s ním budete pracovat na profesionální úrovni.

Výhodou je také funkce odsávání či odfukování. Broušenou plochu budete mít čistší, lépe na ni uvidíte a obroušené části se vám nebudou usazovat v motoru, který by mohly poškodit.


Kdy sáhnout po vibrační brusce?

  • Chcete-li brousit rovné plochy i hrany materiálů
  • Potřebujete-li se zbavit starých nánosů barev a laků

Jak vybrat vibrační brusku

Excentrické brusky

Způsob fungování excentrické brusky je v porovnání s vibrační podobný, ale už na první pohled si můžeme všimnout značných rozdílů. Tím nejzásadnějším je, že zatímco v případě vibrační brusky pracujeme se čtvercovou či obdélníkovou brusnou základnou, brusná plocha excentrické brusky je okrouhlá. To jí dovoluje nejen kmitat a vibrovat, ale také rotovat. Pohyb je v tomto případě lehce vyosený, a to asi o 2,5 až 3 milimetry. Tento sklon brání vytváření kruhových stop na broušeném materiálu. Výhodou excentrické oproti vibrační brusce je, že dokáže pokrýt větší plochu a materiál zanechat jemnější. Naopak její kulatá základna není příliš vhodná pro broušení hran a nerovných povrchů.

Jak vybrat excentrickou brusku

Jak vybrat excentrickou brusku?

Excentrická bruska je komplikovaným zařízením, které vyžaduje patřičnou pozornost při výběru. Důležitých je přitom několik parametrů.


Příkon motoru

Také v případě excentrických brusek je jedním z klíčových faktorů při výběru příkon motoru. V tomto případě se však nejedná o dělení na hobby a profesionální nástroje. V případě brusek s příkonem do 500 W mluvíme spíše o jemném broušení. Do takových strojů je vhodný brusný papír se zrnitostí od 100 do 400. Naopak, brusky s příkonem nad 500 W si poradí se zrnitostí brusného papíru pod 100. Obecně platí, že čím vyšší příkon, tím hrubší broušení.


Typ uchopení

Menší excentrické brusky, tedy jednoruční zařízení, vám poslouží při vertikálním opracovávání menších ploch. Pokud naopak potřebujete brusku k efektivnímu čištění nerovných horizontálních ploch, sáhněte po obouručním provedení excentrické brusky.


Další funkce

O tom, jak bude samotný přístroj pracovat, rozhodne z velké části zrnitost brusného papíru. Na trhu můžete najít papíry se zrnitostí 40, 60, 80, 100, 120, 150, 180, 240 a 400, přičemž nejvyšší číslo znamená nejjemnější broušení. Chybu neuděláte ani v případě, že sáhnete po přístroji s regulací otáček. Díky němu můžete jednoduše předejít zbytečnému poškození materiálu.


Kdy sáhnout po excentrické brusce?

  • Chcete-li brousit velké plochy
  • Potřebujete-li při broušení mírně vyosené brusné hlavice

Jak vybrat excentrickou brusku

Kotoučové brusky

Kotoučová bruska patří mezi nejrobustnější nástroje z tohoto segmentu. Zpravidla se jedná o velké a těžké zařízení připevněné ke stolu či k jiné pracovní ploše. Pohyblivá pojistná matice umožňuje v tomto případě broušení ve sklonu až 90°, díky čemuž je pila vhodná pro broušení nástrojů i materiálů.

Poradí si se soustružnickými noži, sekerami, ale i čištěním a broušením svařovaných hran. O všem rozhodne tloušťka brusného kotouče. Čím je kotouč silnější, tím větší pracovní tlak si můžete dovolit. Dobrou volbou jsou v tomto případě dvoukotoučové pily. Pracovat totiž můžete s tím brusným nástavcem, který právě potřebujete.

Jak vybrat kotoučovou brusku

Jak vybrat kotoučovou brusku?

Koupě kotoučové brusky znamená obvykle několikaletou investici. Při výběru byste si proto měli dát pozor na několik základních parametrů, které v konečném důsledku rozhodnou o způsobu použití.


Příkon motoru a počet otáček

V případě kotoučových pil je třeba příkon motoru vypočítat podle předpokládané práce. Na každý centimetr průřezu budete potřebovat alespoň 200 W, v opačném případě se může pila přehřívat a brusný kotouč rychle ničit. Nepřehlédněte ani otáčky v rozmezí od 2 800 do 6 000 za minutu. Čím více otáček máte k dispozici, tím bude řez rychlejší a čistší.


Průřez kotouče

Jelikož jsou kotoučové pily určeny i pro dělení materiálů, pozor byste si měli dát i na maximální možný průřez. Zatímco v případě hobby zařízení se dostanete po hodnotu 40 milimetrů, u profesionálních strojů je to dvojnásobek, tedy do 80 milimetrů.


Další funkce

Platí, že čím kvalitnější kousek si zakoupíte, tím větší kvalitu dostanete. Profesionální kotoučové pily již disponují kovovou převodovkou a řízeným rozběhem kotouče, díky čemuž vám pila nebude při práci nepříjemně poskakovat.

Práce s bržděným kotoučem je zase efektivnější a bezpečnější. Samotná bruska se totiž vypne rychleji a kotouč se zbytečně dále neničí.


Kdy sáhnout po kotoučové brusce?

  • Máte-li dostatek pracovního prostoru v dílně
  • Potřebujete-li řezat a dělit robustní materiály
  • Využijete-li funkci suchého a mokrého řezání

Jak vybrat kotoučovou brusku

Minibrusky a mikrobrusky

Jak již název napovídá, v tomto případě půjde o kompaktní jednoruční pracovní nástroje. V podstatě mluvíme o zmenšeninách přímých nebo válečkových brusek. I proto je dělíme na přímé a válečkové. Zatímco v případě přímých je primárním účelem zpracování drobných nerovností či brusná kresba na dřevěné a kovové materiály, válečkové minibrusky vám pomohou s broušením a čištěním materiálů – například od barvy.


Jak vybrat minibrusku a mikrobrusku?

V případě mikro a minibrusek jsou parametry na nákup značně volnější. Přesto je třeba dohlédnout na několik z nich.

Jak vybrat minibrusku

Příkon motoru

Přestože je samozřejmé, že s minibruskou nedosáhnete výkonu kotoučové brusky, podcenit příkon se nevyplácí. Je totiž třeba si uvědomit rozsah od 130 do přibližně 300 W. Zatímco pro domácí hobby použití vám postačí základní model, při profesionální práci neváhejte sáhnout po maximální možné hranici.


Hmotnost brusky

Rozhoduje také parametr, který se vám může zdát na první pohled jako banální – hmotnost a kompaktní rozměry. Je totiž třeba si uvědomit, že minibruska je jednoruční zařízení. Při krátkodobé práci váhu 1,5 kilogramu zvládnete, při důkladnějším broušení však vaše zápěstí ocení váhu pod 1 kilogram.

 

Další funkce

Detailní práce s minibruskou si žádá maximální soustředění a pozornost. Jeden špatný tah může zničit celou práci. Proto neuděláte chybu, pokud sáhnete po brusce s funkcí regulace otáček či přídavným držákem.

LED osvětlení v kombinaci s odsáváním či ofukováním pracovní plochy se zase postará o to, abyste měli na materiál vždy dokonalý výhled.


Kdy sáhnout po minibrusce a mikrobrusce?

  • Potřebujete-li materiál detailně opracovat
  • Hledáte-li kompaktní jednoruční zařízení
  • Pokud vám nepřekáží nižší brusný výkon

Jak vybrat minibrusku

Pásové brusky

Pásová bruska je univerzálním pomocníkem, který by neměl chybět v žádné domácnosti ani zahradě. Díky nízko položenému těžišti zvládnou práci s ní i nezkušení mistři. Pásová bruska slouží primárně k broušení velkých ploch, ať už dřevěných, plastových nebo kovových. Rozhodující je v tomto případě typ brusného pásu. Samotný nástroj si ovšem bez výraznějších problémů poradí s odstraňováním lepidla či nánosů starých laků z dřevěných povrchů. S pásovou bruskou můžete například zbavit dřevěnou podlahu zašlé špíny a navrátit jí zářivý lesk. Neztratí se však ani na zahradě, kde si s její pomocí můžete jednoduše nabrousit zahradní nářadí.


Jak vybrat pásovou brusku?

Zvažujete koupi pásové brusky? Nezapomeňte se zamyslet nad způsobem jejího využití. Od něj se totiž odvíjí několik parametrů, které byste neměli přehlížet.

Jak vybrat pásovou brusku

Příkon motoru

Jelikož je pásová bruska relativně univerzálním nástrojem, dokáže si poradit s několika druhy materiálů. Je však třeba jim přizpůsobit i příkon motoru. Pokud plánujete pracovat se dřevem, postačí vám poloviční práce s kovem. Číselně lze příkon vyjádřit takto – pro práci se dřevem 500 W, pro práci s kovem 1 000 W. Profesionální nástroje nabízejí příkon i vysoko nad hranicí 1 000 W.


Typ brusky

Pásové brusky se v základu dělí na dva typy. Se stolní pásovou bruskou nehýbete, je statická – místo toho posouváte opracovávaný materiál. Vhodná je zejména do dílen za předpokladu, že ji neplánujete často přesouvat. Naopak, ruční pásová bruska je kompaktnější a ovládáte ji rukama.


Další funkce

Aby vám sloužila pásová bruska bezproblémově po dobu několika let, je dobré investovat do kovového upínání brusného pásu. Plastové varianty totiž mohou jednoduše prasknout. Chybou není ani přítomnost funkce regulace otáček – naopak nižší otáčky zajistí, že se nebudou citlivější materiály pálit a ničit.


Kdy sáhnout po pásové brusce?

  • Potřebujete-li brousit větší plochy
  • Pokud často střídáte materiály brusných povrchů
  • Hledáte-li brusku i na práci na zahradě

Jak vybrat pásovou brusku

Multibrusky

Posledním typem brusek v našem srovnání jsou multibrusky. Standardně mluvíme o jednoručních zařízeních se všestranným využitím. Multibrusky – někdy označované také jako oscilační brusky – si poradí s broušením, řezáním, škrábáním i rašplováním. Stačí si vybrat správný brusný list. Výhodou většiny takových brusek je velkronové upínání brusného listu, díky kterému si můžete měnit pracovní nástavec přesně podle vašich potřeb.


Jak vybrat multibrusku?

Multifunkční nástroj si žádá patřičnou pozornost při výběru. Výjimkou nejsou ani multibrusky. Jaké parametry jsou v tomto případě klíčové?

Jak vybrat multibrusku

Příkon motoru

Příkon multibrusek závisí od několika faktorů – velikosti, způsobu využití i ceny. Základní 200W modely vám sice postačí pro práci v domácnosti, ale v profesionální sféře s nimi zázraky nenaděláte. Pokud se broušením živíte, sáhněte raději po dvojnásobném příkonu.


Regulace otáček

Příliš vysoká rychlost může materiál snadno poškodit. Navíc jinou rychlost potřebujete při broušení, řezání či rašplování. Přítomnost regulace otáček je tak neocenitelnou výhodou.


Kdy sáhnout po multibrusce?

  • Hledáte-li jednoruční zařízení se všestranným využitím
  • Chcete-li vykonávat s jedním zařízením vícero činností

Jak vybrat multibrusku

5 tipů na správnou práci s bruskou:

  1. Dbejte na bezpečnost! Je třeba si uvědomit, že většina brusek dosahuje vysoké rychlosti, při které se můžete jednoduše poranit. Používejte ochranné rukavice, brýle a sluchátka. Pozor si dávejte také na kusy materiálů, které mohou od brusky odskakovat.
  2. Vyhněte se prašnému prostředí. Jemné částečky prachu mohou nenávratně poškodit motor brusky. Pokud již pracujete v prašném prostředí, zajistěte pravidelné odsávání prachu z opracovávaného materiálu.
  3. Pravidelně kontrolujte mechanický stav brusky. Brusné listy či kotouče se mohou opotřebovat, případně uvolnit. Jejich stav a správné nasazení kontrolujte.
  4. Zvolte přiměřený tlak. Pokud to se silou přeženete, opracovávaný materiál můžete poškodit nebo spálit.
  5. Dělejte si přestávky. Pomohou nejen vám, ale i brusce. Vyhněte se dlouhodobé práci v uzavřeném prostředí bez přestávek. V opačném případě se může prostor přehřát.

Chci novou brusku


Související články: 

Další aktuality

Nakonfigurované Apple CTO modely: Vyberte si Mac zařízení podle svých představ

Nakonfigurované Apple CTO modely: Vyberte si Mac zařízení podle svých představ

Díky Macům s označením CTO mají uživatelé jedinečnou možnost pořídit si svá zařízení na míru. Od kompaktních notebooků až po výkonné stolní počítače – vy si zvolíte konfiguraci, která odpovídá vašim p...... Celý článek
Jak funguje zámek pračky?

Jak funguje zámek pračky?

Moderní pračky jsou úsporné, tiché, ale hlavně vždy bezpečné. Již dávno se nemusíte bát vyplavení koupelny, opaření horkou vodou, natož poranění o otáčející se buben, a to vše díky zámku dvířek pračky...... Celý článek
Žhavé novinky vivo X200 a X200 Pro mají ambice na fotomobil roku

Žhavé novinky vivo X200 a X200 Pro mají ambice na fotomobil roku

Vivo přichází do nového roku s nadupanými modely. Tentokrát se výrobci vyřádili především na fotoaparátech, které vznikaly ve spolupráci se společností ZEISS. Pojďme se tedy společně podívat na nové p...... Celý článek
To nejlepší z CES 2025: Televize přes celou stěnu i „rolovací“ displeje notebooků

To nejlepší z CES 2025: Televize přes celou stěnu i „rolovací“ displeje notebooků

Veletrh CES je každoročně nabitý k prasknutí, a to nejen návštěvníky, ale hlavně tou nejmodernější elektronikou. Nabízíme náš přehled toho nejzajímavějšího, co jste na CESu mohli spatřit. Co myslíte –...... Celý článek
Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec...... Celý článek