Rádi opracováváte dřevo, ale už vám nestačí pouhý ruční hoblík? Máme jednoduché řešení, pořiďte si jeho elektrickou variantu. Vaše práce bude méně náročná a hlavně přesnější. Díky nožům dokáže elektrický hoblík opracovat i tvrdé části dřeva. Podívejte se, jak se vlastně používá, co je při jeho výběru klíčové a jakými doprovodnými funkcemi může disponovat. Tak co? Připraveni hoblovat?
Pokud rádi pracujete s dřevem a chcete, aby vypadalo skutečně dokonale, budete chtě nechtě potřebovat hoblík pro jeho opracování. Ruční hoblík odřezává vlákna dřeva hoblovacím nožem. Ten elektrický vám ušetří námahu, a navíc bude přesnější. Pracuje totiž s rotujícím nožovým válcem. Dva oboustranné nože, které jsou připevněny k hřídeli, odřezávají třísky ze dřeva a díky tomu dosáhnete dokonalejší povrchové úpravy a zarovnání dřevěných materiálů.
Existují elektrické hoblíky pro hobby užití, ale najdete také poloprofesionální a profesionální kousky. Při výběru je důležité věnovat pozornost příkonu a výkonu, šířce záběru, hloubce záběru, typu napájení a funkcím, kterými může hoblík disponovat. Jednotlivé hoblíky se nejčastěji liší přesností hoblování a výkonem.
Obecně se rozdělují na hobby, poloprofesionální a profesionální typy. Hobby elektrický hoblík postačí každému, kdo potřebuje povrchově upravit či jinak zpracovat dřevo (jako např. drážkování, srážení hran apod.) jenom čas od času. V opačném případě byste se měli ohlédnout to po výkonnějších strojích. Největší rozdíly mezi hoblíky pro hobby kutily a profesionály jsou v šířce a hloubce záběru. O co se vlastně jedná a jaké parametry byste měli zvolit si povíme níže.
Vždy záleží zejména na účelu, pro který si elektrický hoblík pořizujete. Zamyslete se, jaké funkce budete potřebovat, jaký výkon a příkon pro vás bude dostačující a největší pozornost věnujte šířce a hloubce záběru.
Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru elektrického hoblíku je bezpochyby příkon. Jeho hodnota se udává ve Wattech. Příkon vypovídá o tom, jak výkonné zařízení je. Kromě toho vám také napoví, kolik elektrické energie hoblík během opracovávání dřeva spotřebuje.
Levnější varianty mají příkon okolo 500 – 700 W. U dražších modelů se dostáváme k hodnotám okolo 1 kW a více, ale můžete najít i hoblíky s příkonem až 1,5 kW.
Jednoduše můžeme říct, že čím vyšší je příkon, tím efektivnější zařízení je a práce je méně namáhavá. Navíc elektrický hoblík se silnějším motorem umí lépe opracovat i tvrdé části dřeva.
Abyste věděli, jak velkou část dokáže hoblík ohoblovat na jeden zásah, musíte vědět šířku jeho záběru. Tento parametr navíc ovlivňuje i další vlastnosti jako jsou výkon a hmotnost elektrického hoblíku. Mimo to má samozřejmě vliv i na cenu.
Obvykle se šířka pohybuje kolem 65 mm a může dosahovat až k 200 mm. Některé modely nabízejí i vyšší hodnoty. Jak již bylo řečeno, pro domácí kutily postačí šířka záběru okolo 80 až 85 mm. Pokud jste ale profesionál či poloprofesionál, zvolte elektrický hoblík se šířkou 100 mm a více.
Hoblovací nože jsou hlavním prvkem elektrických hoblíků. Starají se o samotné hoblování. Obvykle jsou nože ve dvojicích a jejich otáčením dochází k odstraňování vrstvy opracovávaného dřevěného materiálu. Nejčastěji jsou nože vyrobeny ze dvou materiálů:
Myslete na to, že nože se při hoblování opotřebovávají, pak musíte nože opět nabrousit, případně si koupit nože zcela nové. Pokud jsou nože tupé, práce s nimi je nekvalitní. Tupé nože poznáte často i tak, že se motor při hoblování začne nadměrně zahřívat.
Napájení elektrického hoblíku může být dvojího typu. Buď napájíme přístroj rovnou ze sítě nebo pomocí akumulátoru.
Hoblík napájený ze sítě mívá obvykle vyšší výkon než ten akumulátorový. Je vybaven kabelem. Zkontrolujte si, zda délka kabelu bude pro vaše účely dostačující. Nevýhodou tohoto řešení je kabel, který může překážet a v některých případech nutnost prodlužovacího kabelu, pokud je zásuvka příliš daleko.
Velkou výhodou akumulátorového hoblíku je jeho mobilita, kdy vám při práci nepřekáží žádný kabel. Obvykle mají baterie typu Li-Ion. Výdrž takového hoblíku se pohybuje okolo několika desítek minut. Součástí balení je samozřejmě nabíječka a baterie. Nevýhodou je nižší výkon a vyšší cena.
Pokud vás blíže zajímá, „Co je to AKU program“, přečtěte si náš článek, kde jsme tuto problematiku rozebrali dopodrobna.
I přesto že hlavním účelem elektrického hoblíku je opracování dřeva, můžete si práci zpříjemnit díky celé řadě funkcí a vlastností. Nejčastěji se setkáme s následujícími funkcemi:
Používání elektrického hoblíku není nijak náročné, ale nese s sebou určitá pravidla, kterých bychom se měli držet. Vždy je důležité vybrat vhodné místo pro práci. Ideálně mít hodně volného místa, protože můžete potřebovat opracovat i dlouhé desky dřeva.
Zpracovaný kus dřeva musí být vždy pevně připevněn ke stolu. Následně si zvolíte hloubku hoblování, pevně uchopíte zařízení za rukojeť po obou stranách a jemně přesouváte hoblík po dřevě. Vždy dávejte pozor a zůstaňte v bezpečí, abyste předešli jakýmkoliv úrazům.