Čeká vás rekonstrukce domu nebo se jen chystáte k velkému úklidu vaší dílny či garáže? Tak či onak, kvalitní průmyslový vysavač by ve vaší výbavě neměl chybět. Poradí si s nánosy prachu, stavebního odpadu i zahradního nepořádku. Jak se však při výběru nepopálit a na co si dát při koupi největší pozor?
Při práci v dílně vzniká množství odpadu. Snad nejjednodušším způsobem, jak se ho zbavit, je chytit do rukou vysavač. Technické vysávání má však svá specifika a pravidla. Tím hlavním je zvolit správný přístroj. S běžným domácím vysavačem v tomto případě neuspějete. Nejenže disponuje nedostatečným výkonem, ale vysávání hrubých nečistot jej může i nenávratně poškodit.
Bytové vysavače totiž nejsou k vysávání stavebního či pracovního odpadu konstruovány. Nejčastěji se setkáme se sáčkovým provedením, ovšem hrubá špína sáček velmi rychle naplní. Problémem může být i úzká trubice, nesprávné nástavce a nedostatečná odolnost vysavače. Pokud se totiž jeho tělo dostane do kontaktu s tlustou špínou, hrozí mechanické zničení.
Předpokládáme, že potřebujete efektivně vysát hrubé nečistoty. K tomu však potřebujete také efektivní motor. I proto se technické vysavače v zásadě dělí na dvě kategorie – hobby a profesionální.
V případě hobby vysavačů mluvíme o příkonu do 1 000 W. Takové vysavače jsou vhodné pro občasné použití v domácnosti a na zahradě. Sací výkon v tomto případě dosahuje úrovně od 160 do 200 W. Výhodou hobby průmyslových vysavačů je nižší hmotnost a přijatelnější rozměry, na druhou stranu jsou primárně určeny spíše pro vysávání menších dřevěných hoblin a jemného prachu. V případě dlouhodobého používání si musíte dávat pozor na trvalé poškození filtru.
Profesionální vysavače do dílny přicházejí s příkonem od 1 250 W. Spolu s ním sice rostou i rozměry a hmotnost, ale zvyšuje se i sací výkon. Nad 250 W už zvládnete vysát i hrubší stavební či zahradní odpad, velké částečky prachu a stavební sutinu. Pozor si v tomto případě dejte na dostatečně objemnou sběrnou nádobu.
V případě průmyslových vysavačů mluvíme standardně o robustních zařízeních s pohyblivou nebo pevnou základnou. Váha se obvykle pohybuje v rozmezí od 5 do 15 kilogramů, proto je lepší sáhnout po variantě s kolečky. Díky nim bude manipulace s vysavačem o poznání jednodušší.
Celkové rozměry samotného vysavače ovlivňuje také velikost sběrné nádoby na odpad. Přestože najdete na trhu i minivysavače s objemem do 3,5 litru, v praxi se s objemem pod 10 litrů setkáte málokdy.
Ostatně potřeba častého vysypávání technického vysavače práci značně komplikuje. Neuděláte chybu, pokud sáhnete po sběrné nádobě o velikosti od 11 do 37 litrů. V případě, že potřebujete dílenský vysavač pro profesionální účely, s klidným svědomím si vyberte ještě větší objem.
S elektřinou je to v dílně někdy komplikované. Zásuvek bývá málo a spotřebičů mnoho. Lepší bude, pokud zvolíte vysavač s delším přívodním kabelem. V tomto případě výrobci vašim potřebám plně rozumí. Výjimkou proto nejsou ani přívodní kabely o délce 10 a více metrů. Takové vysavače navíc využijete i při práci na zahradě. A pokud by vám délka šňůry stále nestačila, můžete si ji jednoduše prodloužit prodlužovacím kabelem.
Aby pracoval vás vysavač skutečně efektivně, musí mít vytvořeny ty správné podmínky. Není proto ničím překvapujícím, že při koupi průmyslového vysavače si musíte dávat pozor i na třídu prašnosti. Ty dělíme na 6 základních kategorií.
Vysavače jsou určené pro práci v prostoru s nízkým rizikem prašnosti. V praxi jde o základní průmyslové vysavače určené do domácností. Filtr dokáže zachytit 99 % nečistot, vysavač tedy disponuje maximální propustností na úrovni 1 %. Poradí si s prachem s hodnotou OEL > 1 mg/m³. Takový typ vysavače je určen k likvidaci běžného stavebního prachu s nízkým rizikem na zdraví uživatele.
Střední riziko prašnosti je primárně spojeno s prací v dřevařských výrobnách. V tomto případě disponuje filtr účinností 99,99 % a propustností 0,1 %. Hodnota zpracovaných prachových částeček je OEL > 0,1 mg/m³. Vysavače určené ke zpracování prachu ze dřeva můžete běžně nalézt v kategorii s příkonem do 1 200 W.
Vysoké riziko prašnosti, vysavače určené primárně pro profesionální použití ve stavebních společnostech nebo autoservisech. Stupnice OEL > 0,005 mg/m³ značí účinnost filtru na úrovni 99,995 %. Vysavač si poradí také s karcinogenním prachem a prachem s chorobotvornými zárodky.
Jak již značí samotný název kategorie, v tomto případě jde o nástavbu vysokého rizika prašnosti na lidské zdraví. Účinnost 99,995 % a propustnost 0,005 % díky stupnici OEL > 0,005 mg/m³ je zachována. Takový vysavač je však určen také pro práci s azbestovým prachem.
Průmyslové vysavače v této kategorii lze již označit jako bezpečnostní. Vysávat s nimi můžete výbušné prachy s třídou výbušnosti St1, St2 a St3. Jsou vhodné pro použití v ATEX zóně 22. V běžné domácnosti reálné využití nemají.
Podobně jako v případě ATEX 22 i s takovým vysavačem můžete vysát nebezpečný prach. Díky samostatnému osvědčení s vysavačem vysajete hořlavé prachy s přítomností do 10 hodin za rok.
Při kupování průmyslového vysavače je dobré myslet na způsob jeho využití. Pokud plánujete vysávat jen stavební odpad, kousky cihel či dřevěné piliny, postačí vám vysavač pro suché vysávání. Naopak, pokud potřebujete vysát zbytky vody ze dna jezírka či provést posezónní úklid bazénu, sáhněte po průmyslovém vysavači pro mokré vysávání.
Bydlíte-li v domě, případně uklízíte dílnu, je možné, že budete potřebovat čas od času oba způsoby. V takovém případě si zakupte kombinovaný průmyslový vysavač vhodný pro suché i mokré vysávání. Při mokrém vysávání stačí odebrat filtrační sáček (v případě, že jej využíváte) a vyměnit papírový filtr za porézní vložku, například molitanovou nebo z PU textilie. Dobrým řešením je filtr z PET materiálu, který stačí nechat po použití vyschnout.
Náš tip: Nejlepším řešením jsou dvoufiltrové bezsáčkové varianty s přidanou ochranou před poškozením jemným prachem.
Vedle způsobu vyprazdňování sběrné nádoby nezapomeňte ani na pravidelné čištění filtru. Je sice odolný, ale s jeho zanášením toho moc neuděláte. Existují tři způsoby čištění filtru.
Většina průmyslových vysavačů určených pro práci v dílně je napájeno pomocí síťového proudu. Hlavním důvodem je přitom zachování vyššího výkonu a dosažení neomezeného provozu.
V případě, že síťovým připojením zrovna nedisponujete, můžete zvolit i akumulátorový průmyslový vysavač. V takovém případě však musíte počítat nejen se sníženým výkonem, ale také s potřebou dobíjení akumulátoru.
Základní parametry technických vysavačů jsme si již vysvětlili. Existuje však také řada přídavných funkcí, které vám mohou při práci s prachem a stavebním odpadem pomoci.
Nejlepší průmyslové vysavače disponují takzvanou pracovní, případně pohotovostní zásuvkou. Slouží k připojení jiného elektrického nářadí. V praxi funguje tato zásuvka jako spínač – v momentě, kdy začnete vrtat či řezat, spustí se i vysavač. Díky této funkci budete pracovat vždy v čistém prostředí.
Pokud vysáváte jemný prach, postačí vám nižší výkon. Pokud stavební odpad, výkon budete muset zvýšit. Díky regulaci výkonu dle potřeby však šetříte nejen motor vysavače, ale snižujete také spotřebu elektrické energie.
Základní sady průmyslových vysavačů jsou sice levné, ale pravděpodobně k nim budete potřebovat i více nástavců. Parametrem vhodným pro zohlednění při koupi by tak mělo být i příslušenství obsažené v balení. Nepřehlédněte ani přítomnost kontrolek, které budou signalizovat plnou sběrnou nádobu či ucpaný filtr.