0 Kč
×

Jak vybrat herní sluchátka?

29.07.2022

Svítící herní sluchátka, nebo menší sluchátka na uši s odnímatelným mikrofonem? Ne vždy můžete hrát s naplno puštěnými reproduktory. Pokud nechcete rušit svoje okolí nebo jednoduše nemáte prostor na instalaci velké, vícekanálové prostorové sestavy, musíte použít sluchátka. Poradíme vám, jak vybrat ta nejlepší herní sluchátka právě pro vás.

Jak vybrat sluchátka na gaming?

O čem se dočtete:

Herní sluchátka jsou nejčastěji headset, tedy kombinace sluchátek a mikrofonu. Obvykle bývají velká (konstrukce kolem uší), s uzavřenou konstrukcí. Mívají výraznější design, někdy dokonce mohou být například podsvícená. Lepší modely zpravidla nabízejí vynikající zvuk a nadstandardní míru pohodlí. I když je ale možností spousta, můžeme vás uklidnit – výběr s námi zvládnete hravě.

Herní sluchátka Razer

Herní příslušenství: Kvalita nejen pro hráče

Na začátek se sluší připomenout, že herní příslušenství není určené výhradně pro hráče a výhradně na hraní her. Musíte samozřejmě zohlednit, kde budete příslušenství používat, a to hlavně kvůli designu. Například bankéř by měl při komunikaci s klientem nějak vypadat, a masivní headset s podsvíceným logem draka není ideální dresscode.

Rozhodně ale platí například to, že:

Herní myši jsou ergonomické, přesné a citlivé, takže je oceníte nejen při střílení virtuálních nepřátel, ale také při precizní práci například v grafických nebo jiných specializovaných programech.

Herní myš Logitech

Herní klávesnice bývají mimořádně odolné a pohodlně se na nich píše. Také často nabízejí přídavná tlačítka, která se hodí nejen na přiřazení rychlých voleb ve hře, ale také třeba makra v Excelu.

Herní klávesnice HyperX

Herní headsety jsou díky výše zmíněným výhodám (kvalita zvuku, pohodlí) ideální na hlasovou komunikaci s vašimi bližními nebo na dlouhé sledování filmů a seriálů, kdy nerušíte své okolí.

Herní sluchátka HyperX

Konstrukce: Na uši, kolem uší, nebo snad špunty?

Sluchátka se dělí podle velikosti a způsobu umístění na ucho (nebo do něj). Postupně se stále více do obliby dostávají herní špuntová sluchátka (intraaurální), jež se vkládají hlouběji do ucha, a na sluchátka na uši (supraaurální). Tyto typy konstrukcí bývaly rozšířené spíše jako cestovní (venkovní) sluchátka, jež používáte na poslech hudby například v MHD.

Jednoznačně nejpopulárnější konstrukcí herních sluchátek – a to z dobrého důvodu – jsou sluchátka okolo uší (circumaurální). Jak napovídá název, jejich náušníky obepnou celé vaše ucho. Tyto modely zpravidla nabízejí lepší zvuk, a to nejen protože lépe tlumí okolní hluk, ale také mají „více prostoru na kvalitní komponenty“, například větší měniče. Jsou větší a těžší, ale obvykle mnohem pohodlnější, protože vás z nich nebolí uší ani hlava.

Herní sluchátka HyperX

Bezdrátová herní špuntová sluchátka

Jste-li hráč, který má rád minimalismus, určitě si najdete vyhovující modely bezdrátových herních špuntových sluchátek s těmi nejnovějšími technologiemi. Zajisté vám zabezpečí optimální hráčský komfort, přičemž si je jen vložíte do uší a propojíte s počítačem pomocí Bluetooth či 2,4Ghz frekvence.

Doporučujeme vám hledat modely s nízkou latencí na dokonalý zvukový přenos, vyhnete se tak zvukovým prodlevám. Jejich dotykové ovládání pomocí citlivých snímačů je pohodlné a neomezující. Díky nim si můžete naplno užívat hru, ale i přepínat skladby, přijmout hovor či ovládat hlasového asistenta.

Nejkvalitnější modely mají silikonové nástavce více velikostí, abyste si mohli vybrat ty s kterými zažijete ty nejpůsobivější hráčské momenty a byly zároveň odolné. Dalšími faktory, které stojí za pozornost jsou integrovaný mikrofon i čas provozu. Nabíjecí pouzdro je výrazným benefitem, protože s ním sluchátka vydrží mnohem déle a v tom případě i vaše přítomnost ve virtuálním světě.

Pokud nemáte vyloženě specifické potřeby (kompaktní sluchátka vhodná na hraní na notebooku při cestách vlakem), volte „velká“ sluchátka okolo uší.

Uzavřená, nebo otevřená konstrukce?

U herních headsetů doporučujeme uzavřenou konstrukci. Tato konstrukce velmi efektivně tlumí okolní hluk (pokud na to nemá „elektroniku“, ale jde jen o konstrukci samotnou, říkáme tomu pasivní potlačení okolních ruchů).

Také zvuk nepropouští ven, resp. jen v nízké míře, takže nerušíte svoje okolí a můžete bez problémů hrát v místnosti s dalšími lidmi.

Uzavřená konstrukce ale není ideální pro šíření zvuku z hlediska fyziky; je mírně deformovaný, a tedy ve srovnání s otevřenou konstrukcí méně kvalitní. Nepochopte nás prosím špatně – zvuk může být i tak vynikající, jen není nutně „top“, „nejlepší na světě“.

Existují také sluchátka s polouzavřenou konstrukcí, jež představuje kompromis mezi výše uvedenými variantami z hlediska výhod i nevýhod.

 

Herní sluchátka svítící Logitech

 

Uzavřená konstrukce Otevřená konstrukce 
+ Sama o sobě tlumí okolní ruchy + Nejvěrnější reprodukce zvuku
+ Nepropouští zvuk ven - Méně tlumí okolní zvuky
- Zvuk z principu nemůže být dokonale reprodukovaný - Propouští zvuk ven (můžete rušit okolí)                  

Drátová, nebo bezdrátová gaming sluchátka?

K počítači vám nejspíš bez problémů postačí klasické drátové modely, jež se k zařízení připojují buď přes USB, nebo přes klasický 3,5mm jack (případně zdvojený o další kabel pro mikrofon). Při výběru zohledněte délku kabelu; bývá v rozmezí 1,2–2,5 metru, někdy je přímo součástí balení kvalitní prodlužovací kabel. Ten můžete i přikoupit. Určitě nemusíte kupovat nejdražší na světě, ale rozhodně na něm ani příliš nešetřete – kvalita kabelu a použité materiály mají vliv na kvalitu zvuku.

Bezdrátová sluchátka mají velkou výhodu v tom, že vás neomezují v pohybu. Jsou ideální např. pro majitele herních konzolí, kteří logicky nechtějí sedět na pohovce před televizorem a mít přes celou místnost natažený třeba šestimetrový kabel. Možnost zapojit sluchátka do gamepadu, což některé konzole/ovladače umožňují, také není ideální.

Na co si dát pozor u bezdrátových modelů?

Způsob připojení

Nejčastěji se setkáte s připojením Bluetooth. Ke smartphonu a notebooku je připojíte stoprocentně, ale bude se sluchátky umět komunikovat váš stolní počítač, televizor, konzole? Existují také radiofrekvenční sluchátka, která nejčastěji využívají tzv. „dongle“ – malý USB vysílač (o velikosti např. flashdisku), který ke sluchátkům vysílá bezdrátový signál.

Kvalita zvuku – kodeky

Dřív byl bezdrátový zvuk jednoznačně méně kvalitní. Dnes může mít stejnou kvalitu jako drátový, ale sluchátka musí podporovat příslušný zvukový kodek, konkrétně AptX a AAC (ideálně oba). Kvalita pak odpovídá drátovému přenosu, a pokud máte dobrý zdroj hudby (kvalitní soubor nebo stream), nepoznáte rozdíl oproti drátu.

Gaming sluchátka Logitech

Herní sluchátka Logitech

Výdrž a nabíjení

Kabel vede u drátových sluchátek nejen zvuk, ale také energii. Bezdrátová herní sluchátka logicky musíte nabíjet. Ověřte si, jakou výrobce deklaruje výdrž, a také se podívejte na způsob dobíjení. Časté a velmi praktické je klasické USB, některé modely mají speciální nabíjecí kolébky či stanice. Doma je to jedno, ale řešení s kolébkou není ideální na cesty.

Pořídit si bezdrátová herní sluchátka není v žádném případě „problém“, jen musíte zohlednit několik věcí.

Ideál: Kombinace drátového a bezdrátového provozu

Nejlepší je, když si můžete vybrat. Některá sluchátka mají odnímatelný kabel, takže je můžete používat bezdrátově třeba s notebookem, konzolí či telefonem, například na cestách… Ale pokud jim začne docházet baterie nebo pokud s nimi sedíte u počítače, nabízejí plnohodnotné „drátové“ připojení.

Sluchátka s odnímatelným kabelem HyperX

 

Pohodlí při hraní

Herní sluchátka musí být pohodlná – je to jeden z nejdůležitějších hráčských požadavků, protože někdy mívají headset na uších i několik hodin v kuse.  Ze špatných sluchátek vás mohou bolet uši i celá hlava, rozhodně tedy komfort zohledněte při výběru.

Jednoznačně jedním z nejdůležitějších parametrů je hmotnost. Lehká konstrukce vás nebude nikde tlačit a ani při dlouhotrvající aktivitě ji nebudete výrazně pociťovat na hlavě či uších. V tomto směru vyniká například značka Logitech se svými opravdu odlehčenými headsety. Maximální komfort pak umocňuje nejen jejich nízká hmotnost, ale i ergonomický tvar.

Dalším příkladem úžasně pohodlných herních sluchátek jsou už mnoho let modely HyperX Cloud. Mají náušníky z paměťové pěny, které jsou dokonale komfortní i po mnoha hodinách nošení. Sluchátka netlačí ani na temeni, protože polstrovaný je také nastavitelný hlavový most. Občas výrobci zkoušejí zvýšit pohodlí pomocí unikátních vychytávek. Například sluchátka HP OMEN by Mindframe Prime nabízejí jako první na světě aktivní chlazení náušníků, takže se pod nimi nepotíte ani v létě.

Herní sluchátka HyperX

Prostorový zvuk v herních sluchátkách

Vytvořit správný dojem prostorového zvuku je náročné i v případě, že máte v místnosti rozmístěných osm reproduktorů – natož u sluchátek. Výrobci ale přesto používají mimořádně pokročilé algoritmy, umělou inteligenci i chytrá „mechanická“ řešení, aby vám prostorový zvuk nabídly i z headsetu.

Prostorový zvuk vytváří perfektní audio podmínky pro ještě věrnější zvukové prostředí. Nepostradatelný je právě proto, abyste slyšeli, z kterého směru se k vám blíží nepřítel a dokázali jste přesně určit jeho polohu. Mnohé značky, jako např. HyperX Cloud přichází s neustále novými technologiemi, s nimiž budete vnímat zvuk čistěji a autentičtěji.

Na výběr máte z 5.1 i 7.1 řešení. Dojem prostorovosti, pokud ho podporuje daná hra (z moderních jsou to snad všechny), vám výrazně zlepší orientaci a lépe vás v táhne do děje. V RPG se můžete proházet lesem a nechat se obklopit nádhernými přírodními efekty. Ve střílečkách získáte konkurenční výhodu tím, že uslyšíte, jak se k vám zezadu plíží nepřítel.

Stereo sice „stačí“, ale prostorový zvuk je jednoznačně žádoucí parametr.

Parametry, které mají vliv na kvalitu

U herních sluchátek sledujte při výběru stejné parametry jako při výběru klasických.

  • Citlivost se uvádí v dB a určuje, jak citlivě sluchátka přijímají signál ze zdroje. Čím vyšší číslo, tím hlasitěji budou schopné hrát při menší spotřebě energie. Jde tedy o údaj, který je relevantní například při poslechu z mobilního telefonu, kterému nechcete příliš vybíjet baterii.
  • Impedance se uvádí v Ohmech, protože jde o odpor sluchátkových měničů. Když to zjednodušíme, platí, že nižší impedance znamená vyšší možnou hlasitost, ale při nižší kvalitě zvuku. U herních jsou obvyklé hodnoty 30–65 Ohmů.
  • Frekvenční rozsah se uvádí v Hz a logicky udává, jaké frekvence zvuku zvládnou sluchátka reprodukovat. Tento údaj je nutné brát s rezervou, protože mj. záleží na tom, jestli je zvuk ve všech rovnoměrně hlasitý (což často nebývá). Pochopitelně však platí, že čím větší rozsah, tím lépe. Příklad časté hodnoty je 20 Hz – 20 kHz (tj. 20 000 Hz).

Nejlepší sluchátka HyperX

Zpracování a vychytávky

Ve finále nezapomeňte na drobnosti, které vám můžou zpříjemnit každodenní používání.

Mikrofon – bývá nedílnou součástí sluchátek, která si říkají „herní“, ale to neznamená, že ho musíte neustále používat. Některá herní sluchátka nabízejí mikrofon odpojitelný, jiná ho mají umístěný na měkkém „drátu“, který můžete zastrčit do mušle, jiná nabízejí pouze možnost sklopit ho kolmo podél hlavového mostu. Každopádně je důležitá možnost mikrofon deaktivovat, například tlačítkem.

Funkce ANC – jedná se o adaptivní technologii, která potláčí různé úrovně okolního ruchu. Zajistí vám kvalitní zvuk bez šumu. Vytváří „protivlny“, jež eliminují nežádoucí zvuky z okolí a vy se tak můžete soustředit jen na zvuky, na kterých vám záleží. Nemusíte už zvyšovat hlasitost, pokud chcete slyšet přicházet nepřítele či vřavu spoluhráčů. Možnost nevnímat hlučné okolí však oceníte i při poslechu hudby nebo práci.

U funkce ANC rozlišujeme aktivní a pasivní potlačení hluku. Pokud se chcete o této funkci dozvědět víc, přečtěte si náš článek, jenž vám prozradí vše o pozitivech i případných nedokonalostech ANC.

HyperX Cloud MIX Wired + Bluetooth

Ovládání sluchátek – ne vždy je pohodlné používat nastavení hlasitosti ve Windows nebo na konzoli, proto sluchátka často mívají vlastní ovladač s nejčastějšími funkcemi. Zvažte, jestli je pro vás lepší ovládání na kabelu, nebo na samotném náušníku.

bezdrátových sluchátek se můžete rozhodnout, zda chcete používat fyzická tlačítka umístěná přímo na headsetu, tak jak je známe už několik let, nebo chcete dotykové ovládání. Tím disponují právě herní špuntová sluchátka.

Skladnost – nebývá u herních sluchátek prioritou, ale pokud jste vášniví hráči a často cestujete, může se hodit, pokud je součástí balení nějaké cestovní pouzdro nebo ochranný sáček, případně pokud výrobce aspoň umožňuje jeho přikoupení.

Co se designu týče, máte u herních headsetů na výběr z nepřeberného množství barevných variant. Čím dál populárnější jsou také modely, jež mají podsvícené náušníky, přičemž zpravidla můžete přes ovládací aplikaci měnit barvu podsvícení nebo nastavovat stylové efekty.
 

Chci herní sluchátka

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek