Pořízení prvního mobilu patří k důležitým momentům dětského období. S jeho koupí je však spojená spousta otázek, jako třeba: nevystavuji své dítě zbytečně riziku? Je už zralý/zralá na telefon? Kolik do něj investovat a co všechno by měl umět? My vám dnes ty nejdůležitější otázky objasníme a pomůžeme vám při výběru telefonu pro začínajícího školáka i větší dítko.
A je to tady. Éra youtuberů, upravené fotky zdánlivě dokonalých influencerů a vaše dítě je uprostřed toho všeho. Nemyslete hned na to nejhorší! Věnujte se prevenci, ptejte se, koho dítě sleduje a proč. Poslouchejte, když mluví o svém vzoru a snažte se pochopit, proč ho tak zajímá. Třeba budete příjemně překvapeni, i mezi influencery se najdou lidé s rozumnými názory.
S chytrým telefonem pro děti samozřejmě přichází i zvýšená rizika internetu, tím spíš, že telefon slouží přímo pro pořizování fotografií. Je téměř jisté, že hned, jakmile se dítě na telefonu zorientuje, bude zakládat uživatelské profily na sociálních sítích. Ani první ťukance batolete, které si intuitivně samo pustí např. youtube s násilnými scénami, nemusí být nevinné (ale při správné kontrole mohou být).
Jak se teď vyhnout digitálnímu nebezpečí, které na děti číhá? V první řadě poučte své děti o nástrahách internetu a sociálních sítí a citlivě jim vysvětlete, jaký dopad mohou mít na jejich život. Neobcházejte témata, jako je násilí, intimita nebo pornografie, na ta je důležité se zaměřit. Přizpůsobte rozhovory věku dítěte a nezapomeňte se k nim pravidelně vracet, neberte je jako jednorázovou záležitost. Jak dítě roste, rizika zůstávají a objevují se nová. Určitě nepodceňujte bezpečnost a mějte zařízení dítěte pod kontrolou.
Rodičovská kontrola označuje nástroje používané ke kontrole vhodného nebo škodlivého obsahu, který dítě vyhledává a sleduje na internetu. Kromě toho, že budete vědět, co a kdo vaše dítě konkrétně zajímá, získáte také přehled o čase stráveném na zařízení nebo možnost uzamknout obsah, pokud jej považujete za nevhodný nebo nebezpečný. Používejte dohled způsobem, který nenarušuje důvěru.
Stačí používat chytré aplikace. Jednou z nich je Google Family Link, na iPhonech stačí upravit nastavení ve funkci Screen Time nebo si můžete nastavit jejich aplikaci Family Safety na počítači s Windows. Sledování mobilních telefonů je možné také pomocí předplacených služeb a mobilních tarifů.
Můžete spravovat věkově omezené aplikace, které dítě používá, sledovat, kolik času tráví online, vzdáleně uzamknout zařízení, když je čas jít spát nebo když dítě narazí na nevhodný obsah – nastavení věkového omezení se vztahuje i na webové stránky, a to jak podle věku, tak podle kategorie obsahu. Získáte také geolokační údaje, takže budete vědět, kde se vaše dítě nachází, a v neposlední řadě budete informováni o peněžních transakcích, které jste neschválili, o poplatcích za překročení limitu apod.
Kyberprostor je pro děti (stále ještě i pro mnohé dospělé) nebezpečným místem, ale se správnými pravidly, trpělivostí a vhodnou komunikací může být velkým přínosem, zdrojem cenných znalostí, praktických dovedností a smysluplné zábavy.
Bezpečný internet chrání vás, vaše dítě i vaše zařízení. Více informací o zásadách bezpečného používání internetu najdete v našem článku.
Není to jednoduché. Většina odborníků a dětských psychologů je toho názoru, že není kam spěchat. Na druhé straně misky vah je váš potomek, který neustále opakuje, že „všichni ve třídě / všichni kamarádi už mobil mají“. No a pak je tu nejspíš i vaše naděje, že budete mít dítko pod dozorem. Udělat finální rozhodnutí bude nakonec samozřejmě na vás – rodičích. Můžeme vám ale pomoci riziko co nejvíc minimalizovat a taky poradit, jaké chytré telefony pro děti vybrat.
V naší malé republice patří mobil k výbavě dětí většinou už na prvním stupni. Tento věk ale postupně klesá a potomci dostávají telefon čím dál dřív. Převládá většinový názor, že není třeba pořizovat dítěti mobil ještě ve školce. Nehraje teď roli to, jestli by předškolák s telefonem uměl, nebo ne. Můžete si být téměř jistí, že uměl.
Děti se s novodobou technikou naučí pracovat mnohem rychleji než současná generace a také se jí rychleji přizpůsobí. Pro vzdělávací aplikace nebo puštění pohádky při jízdě v autě jim ale doporučujeme spíše tablet pro děti s pořádnou výdrží. Díky velké obrazovce a neobratným dětským prstíkům je i vhodnější. Pokud by se vám hodila nějaká rada ohledně výběru toho správného, přečtěte si náš článek Jak vybrat tablet.
Uteklo to jako voda a vaše ratolest má za chvíli nastupovat do školy? Pojďme se společně podívat, na jaké parametry se zaměřit, když vybíráte mobily pro děti nebo jak zvýšit bezpečí dětí na internetu.
První dětský mobilní telefon je spíše takovým pokusem, který však nemusí skončit omylem. Jak se k němu bude dítko chovat? Neztratí ho? Každé dítě je jiné, možná máte doma vzorňáka a možná raubíře. Kvalitní mobil pro děti ale nemusí stát tisíce. Vlastně vám stačí, když dítě zavolá, že jim skončilo dřív vyučování a že půjde ještě ke kamarádovi. Chytrý telefon s aplikacemi je však dnes již standardem, proto jsme pro nové školáky vybrali oblíbené modely. Jaký chytrý telefon pro děti tedy vybrat? Tady jsou naše tipy:
Sympatická cena, sympatický telefon od ověřené značky. Tenké tělo a lehká konstrukce zazáří u každého školáka, protože se mu bude jednoduše ovládat i v jedné ruce. Výkon hravě zvládne nejen surfování po internetu, ale také studování dokumentů do školy či zapálené hraní jako odměnu po dopsání domácích úkolů. Skvělé fotoaparáty s AI mají vždy zaostřeno na ty nejlepší záběry a baterie dodá telefonu šťávu, takže vydrží dloooouhé hodiny až dny. Nechybí ani kopec prostoru pro ukládání dat, možnost mít dvě SIM karty v telefonu či rychlé 10W nabíjení. Děti se nemusí bát telefonovat ani když bude poprchat díky odolnosti proti vodě IP54. Odemykání otiskem prstu navíc zajistí bezpečnost všech dat.
Infinix Hot 40i je skvělý a moderní chytrý telefon za skvělou cenu. Svého majitele potěší nádherně jasným a barevným displejem s HD+ rozlišením, na kterém je radost sledovat videa i fotografie. Blýsknout se tento telefon může i nadstandardní kvalitou obou fotoaparátů s umělou inteligencí a dostatkem místa k uložení všech selfíček a videí s kámoši. Baterie nabízí úžasnou výdrž a rychlé 18W nabíjení i přes moderní USB-C port. Za zmínku rozhodně stojí i funkce NFC pro bezkontaktní platby a skvělé zabezpečení pomocí čtečky otisků prstů.
Hvězdná kvalita, galaktický výkon a „cool “ design. Tento chytrý telefon rozzáří oči každému školákovi a nabídne mu vše, co bude potřebovat. Dokonale jasný a barvami hýřící super AMOLED displej s přehledem zvládne i náročné hráčské výzvy a trojice prvotřídních fotoaparátů zajistí super fotky i videa z jiného úhlu. Tento parťák je ideální pro poslech přes sluchátka s kabelem i ukládání oblíbených hitů do velkorysé paměti, kterou je ještě možné rozšířit. Potěší také skvělá výdrž baterie se superrychlým nabíjením a biometrické zabezpečení telefonu.
Smartphone, který je super zevnitř i navenek. Krásný a plynulý Full HD+ IPS displej potěší zářivými barvami při sledování videí, ale také při hraní her, a nejen při poslechu skladeb mu bude asistovat kvalitní Dolby Atmos zvuk. Telefon má obrovskou paměť na všechno a samozřejmě exceluje i kvalitou fotoaparátů, jež pořídí super fotky i při zhoršených světelných podmínkách. Výdrž baterie je luxusní, stejně jako její rychlé nabíjení. Telefon má vodoodpudivý design i prémiové zabezpečení.
Oblíbený chytrý telefon v excelentním poměru cena/výkon. Na první pohled upoutá atraktivním designem a kruhovým modulem se zadními fotoaparáty s podporou AI a HDR. Zaujme určitě i přední kamera, která vytvoří parádní seflie dokonce i ve tmě. Děti jistě ocení působivou výdrž a rychlé reakce procesoru, jakož i plynulost obrazovky, které společně přijdou vhod hlavně při hraní her či sledování videí. Vy pro změnu oceníte zabezpečení formou čtečky otisků prstů.
Začínající školáci ocení téměř cokoliv. Naletět byste ale mohli u větších dětí okolo 10 let věku. To už jsou trochu náročnější uživatelé. Chcete je odměnit za pěkné vysvědčení nebo na Vánoce? Nechte je, ať si svůj první dětský mobilní telefon vyberou samy dle vámi stanoveného limitu.
I ten nejlevnější dětský mobilní telefon má Wi-Fi a můžete jej sehnat od 1 000 Kč, ale s příslušenstvím už je to složitější. Dostupnost krytů či obalů je velmi omezená, a přitom se některým nezbedníkům vážně hodí. Zde jsou naše tipy na nejlepší telefon pro děti 10 let a výše.
Tento model potěší každé větší dítě, včetně vášnivých hráčů, protože je fakticky „Awesome“. Dominuje mu Super AMOLED displej se 120Hz frekvencí, jenž hraje všemi barvami. Díky této vysoké obnovovací frekvenci a silnému procesoru s ním bude scrollování obsahu i hraní her svižné a bez zbytečného zdržování. Kvalita fotografií je rovněž důležitá, proto je Galaxy A55 5G vybaven hned čtveřicí hvězdných fotoaparátů, která dokáže vykouzlit nádherné momentky, nad nimiž budou žasnout všichni kámoši. Baterie nabízí opravdu dlouhou výdrž až 2 dny a superrychlé nabíjení. Navíc je mobil díky 5G připojení připraven i na budoucnost. Odolnost IP67 ho zase „udrží nad vodou“ i za deštivého počasí
Tento famózní kousek patří mezi mobilní telefony s kvalitním fotoaparátem. Čtyřnásobná kamera se 108Mpx hlavním snímačem – to se bude fotit! Úžasně lehký Xiaomi Redmi Note 13 má všechny moderní vymoženosti, jako NFC senzor (například pro bezkontaktní platby), až 33W rychlonabíjení i baterii s pořádnou výdrží. Radost svému novému uživateli určitě udělá i znamenitý AMOLED Full HD displej s průstřelem, který se pyšní krásným obrazem. Citlivá data ukryje čtečka otisku prstů. K poslechu hudby stačí připojit sluchátka a užívat si oblíbenou hudbu kdekoliv.
Tento model je nejlepší volbou v kategorii poměru cena/výkon a právem patří mezi ty nejoblíbenější, protože má všechno, co dítě potřebuje a jeho rodič očekává. Design lahodící oku, displej s živými barvami, plynulé reakce, výkonný procesor, který se nezalekne ani větší zátěže při hraní nebo sledování videí, a fotoaparáty, s nimiž lze doslova čarovat a vykouzlit pokaždé perfektní snímky. Bezpečnost má pod palcem čtečka otisků prstů. Radost jistě udělá i kvalitní zvuk Dolby Atmos, který vašemu školákovi zajistí vždy maximální audio zážitek.
Výjimečný smartphone, který nadchne i ty nejnáročnější teenagery. Však se na něj podívejte – design jak z umělecké galerie a pOLED displej s Full HD+ rozlišením a špičkovým jasem. 144Hz obrazovka ideální pro hraní. Foťáky? Prvotřídní! Výkon? Jednoduše skvělý na všechno! Paměť? Na rozdávání! Výdrž také nezklame a stejně tak ani super nabíjení výkonem 68 W. Jeho odolné tělo navíc disponuje odolností IP68, takže ho nerozhází ani voda, ani prach. Odemyká se otiskem prstu a nechybí mu ani funkce jako NFC či podpora eSIM. A specialita na závěr - voní!
Máte obavy o své dítě a chtěli byste mít jeho pohyb pod kontrolou? Jestli jeho mobil nepodporuje GPS, nebo se obáváte, že jej dítko někde nechá, nebojte, nic není ztraceno. Existují ještě chytrá zařízení, např. v podobě klíčenky, která vám jednoduše umožní sledování polohy. Jak to funguje? Představme si stručně klíčenku FIXED Smile Pro s motion senzorem!
Klíčenku FIXED Smile Pro můžete samozřejmě využít i vy např. pro sledování mobilního telefonu. Pokud na klíčence dvakrát stisknete tlačítko, prozvoníte tak svůj ztracený smartphone.
Opravdu šikovnou vychytávku pořídíte za pár stovek. Vybrat si můžete z několika barev (růžová, černá, šedá, červená, modrá, zelená). Uvnitř klíčenky je lokalizační čip a spolu s aplikací Smile získáte díky němu okamžitý přehled, kde se vaše dítě zrovna nachází. Klíčenka je opravdu drobná a snadno ji připnete třeba na klíče nebo batoh vašeho školáka. Pak už si jen stáhnete aplikaci Smile do svého smartphonu. Není potřeba, aby mělo chytrý mobil také vaše dítě.
Dříve či později se s ní potýká většina rodičů. Dítko nechce dát mobil v podstatě z ruky a je to to první, na co si vzpomene hned ráno, když se probudí. Je to taky jediná „páka“, která na dítě zabírá jako účinný trest. Přece jenom byste ale byli radši, aby na tom telefonu nebylo tak závislé… Jak na to?
Děti kopírují své rodiče a přebírají jejich vzorce chování. Pokud tedy vy sami bez mobilu neuděláte ani krok, nemůžete se divit, že to po vás dítě opakuje. Oddělte svůj volný čas od práce a omezte používání telefonu aspoň v dohledu svých potomků.
Stanovte si s dítětem určitý čas používání mobilu a dodržujte jej. Mohou to být třeba dvě hodiny denně nebo si naopak společně domluvte některý den v týdnu, kdy dáte telefon spát.
Jsou situace, do kterých mobil zkrátka nepatří. Patří k nim zaručeně stolování a doba před spaním. Spánkoví odborníci doporučují dětem i dospělým odložit veškerou elektroniku nejméně hodinu před spaním. V opačném případě se člověku hůř usíná, protože mozek jede na plný výkon.
Telefony a smartphony nepatří ani na společné dovolené a výlety. Nemluvíme samozřejmě o situaci, kdy na mapách hledáte nejbližší cestu. Obecně ale platí, že byste si okamžiky strávené spolu měli maximálně užít, a ne je věnovat zářícím displejům. Trvejte si na svém a dodržujte výše popsaná pravidla, jedině pak nebude závislost na mobilu tak velký problém.
Zajímá vás o nomofobii neboli závislosti na telefonu více informací? Přečtěte si náš článek Jak se zbavit závislosti na mobilu.
S určitým omezením se může dítě setkat také ve škole, mnohá vedení používání smartphonů na území školy totiž výslovně zakazují. Tyto informace se dozvíte nejčastěji ve školním řádu. Omezení se mohou týkat dokonce i přestávek. Vyučující tak chtějí zamezit situacím, kdy se děti o přestávkách baví každé po svém, u svého telefonu. Mít s sebou mobil v aktovce či batohu a v případě potřeby po vyučování zavolat rodičům však není nic proti ničemu.
***
Tak, to nejdůležitější ohledně pořízení už víte. Teď můžeme přejít k výběru samotného smartphonu pro děti.