Hledáte kvalitní a jednoduchý mobil pro babičku či dědečka? Ten pravý telefon pro seniory nepřekypuje množstvím funkcí, vše je podřízeno spíše jednoduchosti a snadnému ovládání. Nabídka seniorských telefonů je velice bohatá, od levných modelů až po odolné či chytré mobily se snadným ovládáním. Jak by měl mobilní telefon pro důchodce vypadat a co by měl vlastně umět? To vše se dozvíte v našem článku.
Mobil pro seniora s velkými tlačítky může vypadat lákavě, ale není všechno zlato, co se třpytí. Při výběru se kromě velikosti tlačítek zaměřte i na jejich rozestupy a materiál. Pokud jsou tlačítka na sebe nahuštěná, může se snadno stát, že vaše babička či dědeček stiskne současně více kláves, jsou-li navíc z gumového materiálu, vyžaduje jejich stisk více síly.
Ideální tlačítkový telefon pro seniory by proto měl disponovat velkými tlačítky s dostatečnými rozestupy. Tlačítka by navíc měla být jasně označená. Některé mobily disponují i hlasovou odezvou, která nahlas zopakuje právě stisknutou klávesu.
Tlačítkové mobily mají obvykle klasickou konstrukci, mezi důchodci jsou však stále populární i tzv. véčka. Jejich nespornou výhodou jsou opravdu velká tlačítka, která nelze jen tak omylem zmáčknout v tašce, na druhou stranu mohou být hůře přístupná. Řada véček disponuje druhým displejem na horní straně. Pokud jej telefon nemá, pak by měl mít alespoň signalizační diodu, která upozorní na zmeškaný hovor či další události.
Řada lidí se domnívá, že telefon pro seniora nepotřebuje mít velký displej s vyšším rozlišením. Určitě byste ale nechtěli kvůli každé zprávě nasazovat brýle a luštit titěrná písmenka nebo hádat, kdo na té fotce vlastně je. Proto se při výběru seniorského mobilu zaměřte i na velikost displeje a jeho rozlišení. Čím větší je displej, tím vyšší by mělo být rozlišení (u telefonu s velkým displejem a malým rozlišením si člověk se zrakovou vadou příchozí zprávu sotva přečte).
Noční můrou se pro staršího člověka může stát jakýkoli běžný hovor, pokud volajícímu nebude rozumět nebo jej dokonce neuslyší. Proto při výběru dbejte také na kvalitní a dostatečně hlasitý reproduktor.
Dobrá čitelnost displeje je pro lidi s horším zrakem klíčová.
Výdrž baterie je důležitá nejen u dotykového telefonu pro seniory. Je více než otravné každou chvíli zapojovat telefon do sítě a čekat několik hodin, než bude opět k dispozici. Výdrž telefonu určuje kapacita baterie udávaná v mAh. Ty nejjednodušší mobily nejsou příliš výkonné, proto vydrží na jedno nabití i několik dní, v každém případě by kapacita jejich baterie měla být minimálně 700 mAh. Chytrý telefon má sice kapacitu akumulátoru vyšší, ale bude třeba jej dobíjet většinou obden.
Praktickým příslušenstvím většiny seniorských telefonů je nabíjecí kolébka, která slouží i jako stojánek. Mezi důchodci je velice oblíbená, protože se nemusí strefovat malým konektorem kabelu do ještě menší zdířky v mobilu.
Jste nervózní, když jedou rodiče na chatu nebo si vyrazí na delší výlet? Pak jim pořiďte telefon s SOS tlačítkem. To je umístěno na zádech telefonu a bývá zapuštěné, aby jej nebylo snadné neúmyslně zmáčknout např. v tašce či kapse. V případě nouze pak stačí tlačítko stisknout, telefon pošle zprávu a začne volat až na 5 předem nadefinovaných kontaktů nebo přímo na záchrannou službu. Pokročilejší mobily mají navíc zabudovanou GPS, takže spolu s voláním dotyčným osobám pošlou i přesné údaje o své poloze.
Starší člověk určitě ocení, když si bude moci posvítit na zámek vestavěnou svítilnou, spočítat útratu na jednoduché kalkulačce, zapsat si poznámku do kalendáře nebo se nechat vzbudit budíkem, aby nezaspal k lékaři či si vzal včas své léky. Důležitá je také hmotnost telefonu, protože dlouhé držení v rukách může slabším jedincům činit nemalé potíže. Telefon pro seniora by měl být dostatečně velký, ale současně i lehký, s hmotností maximálně do 100 g.
Poslouchá vaše babička ráda rádio? Většina telefonů přijímá radiový signál pomocí připojených sluchátek, takže doporučujeme vždy ověřit, zda jsou sluchátka součástí základní výbavy. Některé mobily disponují i MP3 přehrávačem, oblíbenou audioknihu si tak váš děda pustí, ať je kdekoli. Podobně jako u fotek i zde pozor na velikost paměti. Opět volte raději telefon s podporou paměťových karet.
Fotoaparát v mobilu považuje řada důchodců za zbytečný luxus, senioři však často neví, co chtějí, dokud si danou věc nevyzkoušejí. Pořízení snímku vestavěným fotoaparátem je velmi snadné a každá babička se pak určitě ráda pochlubí fotkami svých vnoučat. Jen pozor na velikost paměti. Ty nejjednodušší mobily mají paměť sotva na 3 fotky, proto volte modely se slotem na paměťové karty. Chcete-li rodičům poslat fotky např. z rodinných oslav, nejlepším a nejrychlejším řešením bude doručit je přes Bluetooth. Většina telefonů pro seniory již Bluetooth má, ale mohou se samozřejmě najít i výjimky.
Neházejme všechny starší lidi do jednoho pytle. Řada z nich se chce naučit pracovat i se smartphonem a cítí se dotčeni, když jim neustále podsouváme jen tlačítkové telefony. A jak by měl takový chytrý telefon pro seniora vypadat? Měl by mít především přehledný displej, na kterém se bude dobře orientovat, ideálně o úhlopříčce alespoň 6 palců. Najít jednoduchý dotykový telefon pro seniory dnes již není těžké, řada výrobců nabízí zjednodušený operační systém s uživatelským rozhraním šitým na míru právě seniorům.
Se smartphony seniorům dopřejete mnoho možností, například si spolu můžete volat přes videohovory. Pokud je naučíte používat sociální média, tak ušetří na SMS zprávách, protože si s vámi budou moci psát přes různé aplikace. Kromě toho mohou využít množství pokročilých funkcí, například si posvítit ve tmě, velmi užitečné v jejich životě mohou být i platby přes NFC, aby se v obchodě nemuseli hrabat v tašce a hledat peněženku.
Smartphony pro důchodce mají často i možnost nastavení velikosti písma, takže ho lze zvětšit, zároveň můžete zapnout i funkci šetření zraku, aby je nebolely oči. Smartphone tak klidně zastoupí i klasický telefon s velkými tlačítky. Určitě potěší i aplikacemi na streamování jejich oblíbených detektivek, telenovel či dostatečným výkonem na hraní her.
Spolehlivý telefon pro seniory seženete už za pár stovek.
Vybíráte mobil pro rodiče či prarodiče a přemýšlíte, který pro něj bude nejlepší? Pojďme si představit pětici kvalitních a ověřených modelů, kterými potěšíte každého seniora:
CPA Halo 28 Senior je určený především pro seniory nebo osoby se zhoršeným zrakem. Je vybaven přehledným 2,8palcovým barevným displejem s rozlišením 320×240 pixelů. Tlačítka mají velká čísla a písmena s hlasovou podporou pro snadné ovládání. Telefon obsahuje funkci Foto kontakty, která zobrazuje fotografie volajících osob. Má také fotoaparát 0,3 Mpx, přehrávač hudby, FM rádio, prohlížeč obrázků a fotografií. Úložiště lze rozšířit pomocí microSD karty až na 32 GB. Také podporuje bezdrátovou funkci Bluetooth a nabíjí se na dobíjecím stojánku. Má dlouhou výdrž baterie, zvládne až 10 dní. Výrazným benefitem telefonu je nouzové SOS tlačítko pro odeslání SMS s přesnou polohou lokace.
Aligator A830 Senior je mobilní telefon s výrazným SOS tlačítkem umístěným na zadní straně. Displej o velikosti 3,5" je doplněn tlačítkovým panelem, což zajišťuje jednoduché ovládání. Tento produkt má funkci dálkové správy, která umožňuje pomocí SMS přidávat nové kontakty, připomínky do kalendáře a získávat polohu a stav telefonu. Aligator A830 Senior obsahuje všechny potřebné funkce, včetně 2Mpx fotoaparátu, budíků, kalkulačky, svítilny, FM rádia, Bluetooth, hlasového záznamníku a možnosti poslechu hudby, audioknih a přehrávání videí.
Mobilní telefon CPA HALO 21 je skvěle vybavený a při tom velmi jednoduchý. Pod přehledným barevným 2,4“ displejem naleznete velká a snadno čitelná tlačítka. Díky funkci Foto kontakty s obrázkem volajícího i osoby s horším zrakem okamžitě poznají, kdo jim právě volá. SOS tlačítko s funkcí nouzového sdílení polohy je zde samozřejmostí, stejně jako svítilna, rádio i MP3 přehrávač s podporou paměťových karet. Telefon vydrží až 10 dní a rovnou v balení najdete také praktický nabíjecí stojánek.
Aligator A900 Senior je vyvinutý značkou Aligator jako jejich přední model pro seniory. Je navržen s důrazem na komfortní ovládání a poskytuje všechny důležité funkce, včetně SOS tlačítka, GPS lokalizace s přesností na metry, dlouhé výdrže baterie a fotoaparátu. Telefon je vybaven čtyř-polohovým ovládacím tlačítkem a velkým 3,2palcovým displejem, který je snadno čitelný i bez nutnosti brýlí. Nabízí také další užitečné funkce, jako je kalkulačka, budík nebo krokoměr pro sledování aktivity a zdraví. K dispozici je nabíjecí stojánek, který umožňuje pohodlné nabíjení bez potřeby kabelů, a podpora Bluetooth pro přenos souborů. Jde o kvalitně zpracovaný model, který kombinuje kov a plast pro odolnost a estetický vzhled.
Aligator S 6550 Senior je výjimečný smartphone pro seniory, který se vyznačuje rychlými reakcemi díky osmijádrovému procesoru Unisoc SC9863. Telefon disponuje unikátním prostředím Big Launcher s výbornou čitelností a jednoduchým ovládáním, které zvládnou bez problémů i senioři se slabším zrakem či motorikou rukou. Fotoaparát s rozlišením 13 Mpx umožňuje pořizování skvělých fotografií a videí, jež lze okamžitě sdílet. Nechybí ani známé aplikace na komunikaci, jako jsou např. WhatsApp, Messenger, Skype či Viber.
Na krásném 6,3" IPS displeji si můžete prohlížet obsah bez obav, že by se baterie vyčerpala, protože telefon je vybaven výměnnou baterií s kapacitou 3 900 mAh. Aligator S 6550 rovněž nabízí praktické funkce, jako je podpora paměťových karet, Dual SIM a 3,5mm jack pro připojení kabelových sluchátek, či rozpoznávání tváře a čtečku otisků prstů pro co nejvyšší bezpečnost dat.
***
Doufáme, že jsme vám poradili s výběrem toho pravého telefonu pro vaše rodiče či prarodiče a že pro vás samotný nákup už bude hračka.