Herní světy představují čím dál oblíbenější způsob, jak se odreagovat. Pokud sami hrajete hry, pak jistě víte, jak je pro celkový herní zážitek důležité i správné příslušenství. Tím jsou i herní televize, na které se právě dnes podíváme.
V tomto článku se podíváme na:
Dlouhou dobu platilo, že herní počítač s monitorem nic nepřekoná. Televizory totiž trpěly poměrně vysokým input lagem (někdy překládán jako vstupní zpoždění nebo latence) a hraní tak nebylo moc komfortní. Dnes však herní konzole ve spojení s televizí představují velmi oblíbený způsob hraní her. Stačí připojit konzoli, pohodlně se usadit na gauč a vychutnat si skvělý obraz na velké úhlopříčce.
Pokud patříte mezi konzolové hráče, je důležité nepodcenit výběr nejen vaší konzole, ale i televize, na které plánujete hrát. Jak ale najít televizor, který je plně připraven pro hraní?
Pozn: To, jestli je pro vás herní televize dobrou volbou záleží především na tom, jaký jste typ hráče. Stále platí, že pokud vlastníte herní počítač, váš monitor bude mít lepší výkon. To se vám vyplatí zejména, pokud hrajete rychlé střílečky z pohledu první osoby. Jestliže však patříte mezi konzolové hráče, herní televize je v podstatě nezbytností.
Ještě před tím, než se začnete zajímat o kvalitu obrazu nebo rozlišení, zaměřte se na to, aby měla televize nízký input lag (někdy překládán jako vstupní zpoždění nebo latence).
Input lag udává, za jak dlouho se stisknutí tlačítek na ovladači projeví na obrazovce. Představuje proto velmi důležité kritérium při výběru herní televize, jelikož zásadním způsobem ovlivňuje vaši schopnost reagovat na to, co se zrovna děje na obrazovce.
Víme tedy, že vstupní zpoždění je při výběru opravdu důležité. Jaké vstupní zpoždění by však vaše nová televize měla mít, pokud na ní plánujete hrát hry? Většina televizorů nabízí 60 ms, což už je považováno za poměrně vysokou hodnotu. Platí zde totiž, že čím nižší údaj, tím lepší. My doporučujeme vybírat z televizorů s latencí pod 30 ms.
Po vstupním zpožděním byste se měli zaměřit na rozlišení televize. Zde doporučujeme myslet do budoucna a zvolit televizi s rozlišením 4K, které se ve světě televizí stává pomalu standardem. 4K oproti Full HD zobrazuje až čtyřnásobné množství pixelů, díky čemuž je obraz mnohem ostřejší. Rozlišení 4K navíc podporují i obě konzole PS4 a PS5 a tak by byla škoda tento potenciál nevyužít.
Co ale rozlišení 8K? Přestože PS5 i Xbox Series X 8K teoreticky zvládnou, v realitě si hry v takovém rozlišení nezahrajete. Zatím tedy 8K nutností není, pokud si však chcete užít opravdu to nejlepší, co značka Sony momentálně nabízí, můžete sáhnout například po televizoru Sony XR-55A95K.
Pokud chcete získat ještě živější kvalitu obrazu, určitě byste měli sáhnout po televizoru s HDR (High Dynamic Range). HDR funguje na tom principu, že televizi předává svá metadata, která mu umožňují zobrazovat realističtější a výraznější barvy. HDR pak v praxi zvyšuje kontrast mezi nejjasnější bílou a nejtmavší černou, kterou televizor dokáže vytvořit.
Dalším důležitým parametrem je konektivita televize. Než se rozhodnete pro koupi, ujistěte se, že vámi vybraný televizor disponuje všemi potřebnými porty pro vaši konzoli a další zařízení, jako je Blu-ray přehrávač nebo set-top box.
Zatímco hráči s PS4 si vystačí s klasickým HDMI 2.0, majitelé next-gen konzolí, jako je PS5, by měli sáhnout po televizi se vstupem HDMI 2.1. Ten totiž dokáže převádět 4K obsah při obnovovací frekvenci 120 Hz.
Při výběru vaší nové herní TV nezapomeňte také na obnovovací frekvenci. Obnovovací frekvence představuje počet snímků za vteřinu, které obrazovka zobrazí. Veškeré televize na trhu dnes mají pevně dané hodnoty: buď 60 Hz nebo 120 Hz. (V Evropě se spíše setkáme s označením 50 Hz a 100 Hz, stále ale platí, že TV označována 50 Hz zvládá 60 Hz a TV označovaná jako 100 Hz zvládá 120 Hz.)
My doporučujeme sáhnout po televizoru s co nejvyšší obnovovací frekvencí, ideálně tedy 120 Hz. Vysoká obnovovací frekvence totiž zajistí plynulejší a ostřejší obraz bez nepříjemného rozmazávání pohybu. Obnovovací frekvence je pak obzvláště důležitá, pokud rádi hrajete střílečky, kde musíte rychle reagovat. Jestliže jste však spíše nenáročný hráč, pak vám jistě postačí i nižší obnovovací frekvence.
Tato funkce se stává standardem u většiny nových herních televizorů, přesto se raději ujistěte, že ji ten váš bude mít. "Herní režim" je obrazový režim, který deaktivuje veškerá vylepšení obrazu a chytré funkce. Tím uvolní operační paměť a výkon procesoru ve prospěch vstupního zpoždění.
Rozdíl pak může být ohromující. Vstupní zpoždění může se zapnutým herním režimem klesnout až o 80 %, což vám poskytne mnohem plynulejší zážitek ze hry. To oceníte zejména pokud hrajete multiplayerové hry, kde rychlost rozhoduje o vítězství.
Každá funkce, která vylepší herní zážitek je více než vítána. Pojďme se proto nyní podívat na čerstvé novinky, které představila společnost Sony pro televizory řady XR. Tato řada získala označení Ideální pro Playstation 5 a jak už název napovídá, byla navržena k co nejlepší spolupráci s konzolí PS5.
První funkcí, kterou si dnes představíme, je Auto HDR Tone Mapping. Tato funkce optimalizuje nastavení HDR hned během úvodního nastavování PS5. Konzole automaticky rozpozná model herní TV pro PS5 nebo herní TV pro PS4 a vybere nejlepší nastavení HDR pro daný televizor. Díky optimalizované úrovni mapování tónů HDR podle specifikace displeje BRAVIA tak uvidíte důležité detaily a barvy i ve vysoce kontrastních scénách.
Je dostupná nová aktualizace firmwaru, která přináší dlouho očekávané VRR. Přečtěte si o tom více v tomto článku.
Herní TV Sony dokáží rozpoznat, zda hrajete hru nebo sledujete filmy. Díky režimu Auto Genre Picture Mode se televize automaticky přepne do herního, nebo standardního režimu. Zatímco herní režim minimalizuje vstupní zpoždění, standardní režim zajistí výraznější obraz při sledování filmů.
Recenze představují skvělý způsob, jak získat informace, které v technických parametrech jen tak nevyčtete. Přečtěte si recenze odborníků i uživatelů, nebo se podívejte na recenze na YouTube.
Přečetli jste si našeho průvodce a technické parametry vybraných televizí? Není nic lepšího, než se na vybranou televizi přijít podívat do jedné z našich prodejen.
VRR je tady! Sony vydává aktualizaci pro Sony Bravia XR 2021