Jak funguje EKO program v myčce nádobí?

06.03.2024

Vybíráte novou myčku a nestačíte se divit údaji o délce EKO programu, popř. u své stávající myčky EKO program kvůli jeho délce ani nepoužíváte? EKO program je sice nejdelší, ale současně i nejúspornější cyklus každé myčky. Jak EKO program vlastně funguje a vyplatí se myčka energetické třídy C? To vše, a ještě mnohem víc, se dozvíte na následujících řádcích.

Jak funguje EKO program

O čem se dočtete:

Proč je EKO program povinný?

Minimální spotřeba, maximální účinnost

Proč je EKO program tak dlouhý?

Jak EKO program funguje?

Automatické otevírání dveří a další technologie

Vyplatí se používat EKO program?

Nezapomeňte na pravidelnou údržbu

 

Dnešní myčky disponují řadou pokročilých technologií, počínaje tichým a úsporným invertorovým motorem, přes vysokotlaké trysky na extra špinavé nádobí, až po automatické otevírání dveří na konci mycího cyklu. Jednotlivé modely navíc nabízejí celou řadu programů, např. na šetrné mytí skla či desinfekci kojeneckého nádobí, přesto u nich najdeme jednoho společného jmenovatele v podobě EKO programu.

Jak funguje EKO program

Proč je EKO program povinný u všech myček nádobí?

Jaké jsou pro vás nejdůležitější parametry při výběru myčky nádobí? Kromě rozměrů a způsobu instalace, které jsou dány dispozicí vaší kuchyně, je na prvním místě spotřeba elektrické energie a s tím související energetická třída. Aby bylo možné jednotlivé modely mezi sebou porovnávat, musí mít všechny myčky nádobí ve své výbavě EKO program.

S výběrem té správné myčky vám poradíme v článku Jak vybrat myčku nádobí.

Minimální spotřeba, maximální účinnost

Zatímco dříve jste v obchodech mohli narazit na myčky v energetické třídě A+++ a s účinností mytí i sušení A (údaje o účinnosti mytí a sušení později přestaly být povinné), od roku 2021, kdy vstoupily v platnost nové energetické štítky, se situace dramaticky změnila. Nejen, že se dříve nejúspornější myčky ve třídě A+++ rázem octly v energetické třídě D, ale všechny musí dosahovat nejvyšší účinnosti mytí i sušení (dříve uváděné třídou A), to vše v EKO programu s teplotou max. 50°. Nový model v energetické třídě C tak bude ještě úspornější než vaše původní myčka třídy A, navíc s garancí maximální účinností mytí i sušení.

Jak funguje EKO program

Co vše se změnilo s novými energetickými štítky se dočtete v článku Nové energetické štítky: Co se mění.

Proč je EKO program tak dlouhý?

Nové myčky nádobí třídy A jsou ještě o 30 % úspornější než srovnatelné modely v energetické třídě C.

Jak ale dosáhnout při takto nízké spotřebě nejvyšší účinnosti mytí i sušení? EKO program na to jde snížením teploty vody a prodloužením doby mytí i sušení.

Jak může být dlouhý program úspornější než ten krátký? Důvod je prostý, nejvíce energie při mytí nádobí je spotřebováno na ohřev vody. Zatímco oběhové čerpadlo, obstarávající cirkulaci vody a rotaci ostřikovacích ramen, pracuje s příkonem max. 50 W, topné těleso pro ohřev vody dosahuje příkonu 1 800 až 2 200 W. Logicky je tedy mnohem výhodnější ohřát vodu na nižší teplotu a prodloužit dobu samotného mytí i sušení.

Jak EKO program funguje?

Ať už se jmenuje ECO, Eco 50°, nebo ekonomický, vždy jde o tentýž EKO program. Stejně jako běžný program zahrnuje předmytí, hlavní mytí, oplachování, leštění a sušení, rozdílný je však průběh jednotlivých fází. Pojďme si nyní průběh programu blíže představit.

Předmytí a hlavní mytí

Stejně jako běžné programy začíná i EKO program předmytím. Zatímco v normálním či automatickém programu probíhá předmytí horkou vodou o teplotě kolem 40°, u EKO programu se voda neohřívá. Předmytí je tudíž mnohem delší, aby se ve studené vodě odmočily i zaschlé nečistoty. Hlavní mytí u EKO programu probíhá při 45, nebo 50° (záleží na výrobci i konkrétním modelu), oproti tomu u běžných cyklů se teplota pohybuje od 55 do 65°, proto je i hlavní mytí výrazně prodlouženo.

Oplachování, leštění a sušení

Oplachování v ECO programu se liší jen hladinou vody a počtem oplachovacích cyklů. Leštění probíhá rovněž s nižší teplotou a prodlouženou dobou působení. Délka sušení, závisející na zbytkovém teple z leštění, je tudíž také prodloužena. Díky nižší teplotě je navíc sušení i šetrnější k choulostivějšímu nádobí.

Jak funguje EKO program

Automatické otevírání dveří a další technologie

V EKO programu nejlépe vyniknou jedinečné technologie myček nádobí. Kupříkladu automatické otevírání dvířek na konci programu není jen komfortní funkcí, ale má zásadní vliv na sníženou spotřebu ECO programu. Tato funkce, označovaná např. u myček Bosch jako Efficient Dry, u AEG a Electrolux jako AirDry a u myček Whirlpool NaturalDry, otevře dvířka ještě před koncem programu. K dosušení nádobí se tak využije čerstvý vzduch z okolí a k leštění postačí pouze voda o teplotě 35°, to vše znamená další snížení spotřeby energie.

Kupříkladu myčky Siemens využívají technologii Zeolith. Ta pomocí stejnojmenného minerálu nejprve absorbuje teplo z mycího cyklu, které pak aktivně využije při sušení nádobí. Myčky Beko energetické třídy A zase jako jedny z prvních využívají k ohřevu vody úsporné tepelné čerpadlo.

Vyplatí se používat EKO program?

To, zda se používání EKO programu skutečně vyplatí, si ukážeme na konkrétním příkladu. Myčky nádobí AEG a Electrolux v energetické třídě A nabízejí hned několik programů, přičemž jako nejpraktičtější se jeví cyklus o délce 90 minut, určený pro běžně znečištěné nádobí. Trvá jen hodinu a půl, ale spotřebuje 1,1 KWh elektrické energie. Na druhou stranu program ECO sice trvá 270 minut, spotřebuje však pouze 0,54 KWh, jeho spotřeba je tudíž 2× nižší. Dlouhým programům se proto nemusíte vyhýbat, když si navíc pořídíte myčku s hlučností do 45 dB, můžete si klidně číst nebo i sledovat televizi. S funkcí odložený start lze mytí naplánovat na dobu, kdy nejste doma nebo využít výhodnější sazbu za noční proud.

Jak funguje EKO program

S instalací nové myčky vám poradíme v článku Jak zapojit myčku.

Nezapomeňte ani na pravidelnou údržbu

Aby vám vaše myčka dlouho sloužila a nádobí z ní vytažené bylo vždy dokonale čisté, je třeba jí věnovat náležitou péči. Pozornost věnujte zejména vnitřním filtrům, které jsou hlavně při pravidelném používání EKO programu obzvlášť důležité. Pokud je jím myčka vybavena, používejte čas od času i čisticí program pro péči o myčku. Více zajímavých rad a tipů najdete v našem článku Jak vyčistit myčku.

 

Myčky nádobí

Další aktuality

Velikonoční pečení s ETA Gratus Kuliner II MAX

Velikonoční pečení s ETA Gratus Kuliner II MAX

Velikonoce se kvapem blíží. Usnadněte si přípravy s kuchyňským robotem ETA Gratus Kuliner II Max. S jeho integrovanou váhou, silným výkonem a doprovodným příslušenstvím půjde vše jako po másle! Mrknět...... Celý článek
Jak vybrat elektrokolo?

Jak vybrat elektrokolo?

Rádi byste rozjeli nová dobrodružství s elektropohonem v zádech, usnadnili si přesuny po městě nebo si jen užili elektrizující jízdu nezávisle na terénu, ale bojíte se, že při výběru nového dvoukolové...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Amazfit Active 2 oslní nízkou cenou a bohatou výbavou

Recenze: Chytré hodinky Amazfit Active 2 oslní nízkou cenou a bohatou výbavou

Amazfit Active 2 jsou dalším zástupcem generace chytrých hodinek, který své potenciální nové majitele láká na příznivou cenu a špičkové vybavení. Amazfit Active 2 tak dostaly do výbavy jasný AMOLED di...... Celý článek
Jak vyčistit bazén po zimě: Praktický návod krok za krokem

Jak vyčistit bazén po zimě: Praktický návod krok za krokem

Mít vlastní bazén je pro mnoho z nás splněným snem. Jak lépe trávit horké letní dny než v oáze své vlastní zahrady, uprostřed které se třpytí azurově modrý bazén? Aby však koupání v něm zůstalo stále ...... Celý článek
Moderní technologie ve vašich spotřebičích. Díl první: Pračky

Moderní technologie ve vašich spotřebičích. Díl první: Pračky

Při výběru nové pračky často narážíte na obrovské množství různých technologií, které slibují dokonalou péči o vaše prádlo. Jak se ale vyznat ve všech názvech? Máme pro vás dobrou zprávu – moderní pra...... Celý článek