Sušička prádla je vynikající pomocník, díky kterému se můžete rozloučit s nevzhledným sušákem, vysokou vlhkostí v bytě nebo dokonce nebezpečnou plísní. Ne všechno prádlo je však pro ni vhodné. Přečtěte si náš článek, ve kterém vám s používáním sušičky rádi poradíme.
Pro jistotu připomínáme, že do sušičky prádla nepatří ani aviváž, způsobuje totiž znečištění filtru a může spotřebič poškodit. Jakou zvolit náhradu se dočtete v článku Jak mít voňavé prádlo.
Co nepatří do sušičky už jsme si tedy objasnili. Přesto existuje množství dalšího prádla, se kterým vám sušička ráda pomůže a ušetří cenný čas. O které jde?
Stejně jako při praní, tak i při sušení je třeba dbát na několik zásad, které prádlo ochrání před poničením a uchovají jej ve skvělém stavu.
Než naskládáte svá oblíbená trička, košile a další prádlo do sušičky, zkontrolujte si:
Pokud chcete služeb sušičky využívat také u jemného a spodního prádla, vložte jej předtím do uzavíratelného sáčku na praní.
Co je psáno, to je dáno. A protože ty nejdůležitější informace o správném sušení konkrétního kousku se dozvíte ze štítku, jenž má každá textilie, měli byste jej na oblečení ponechat. Z etikety se dozvíte, jestli je dané oblečení možné sušit v sušičce i jakou případně použít teplotu.
Informace ohledně sušení prádla v sušičce je vždy značena symbolem čtverce s vepsaným kruhem. Pokud je tento symbol přeškrtnutý, neměli byste textilii do sušičky dávat vůbec.
Doporučené teploty při sušení jsou znázorněny tečkami ve středu kruhu. Vyplatí se na ně brát zřetel, protože jedině správný program vám zaručí ty nejlepší výsledky a zároveň oblečení ochrání. Jedna tečka značí nižší teplotu (max. 60 °C), dvě tečky doporučují střední teplotu (do 80 °C). Etiketa se třemi tečkami označuje prádlo vhodné pro sušení při vysoké teplotě, tzn. 80 °C a více.
Nicméně v praxi není situace tak černobílá, jak by se mohlo zdát. Pokud byste se totiž měli řídit pouze štítky, nemohli byste do sušičky dát téměř nic. Výrobci jsou zkrátka někdy příliš opatrní.
Hodně domácností proto dodržuje pravidlo „co je vhodné do pračky, může i do sušičky“. Vždy ale volte kratší a šetrnější program než při praní a také tu nejnižší teplotu. Vlhké kousky pak můžete případně hodit na chvilku na sušák. Uvidíte, že časem možnosti sušičky vychytáte a budete moci využívat její výhody naplno.
Máte doma sušičku a bojujete se srážením prádla? Nebo přemýšlíte nad její koupí, ale odrazují vás komentáře uživatelů, kteří lamentují nad tím, že mají džíny a trička o několik čísel menší? Nemusíte se bát, srážení prádla hrozí pouze při nevhodném zacházení. Pojďme si tedy říct, co tyto komplikace způsobuje a jak na to správně, aby vaše oblíbené kousky vypadaly pořád dobře.
Nejčastější příčinou poničení prádla je příliš vysoká teplota, jež způsobí nedostatek vlhkosti uvnitř vláken. Nevhodně zvolená teplota může zmenšit i bavlněné prádlo tak, že po vytažení ze sušičky bude vhodné akorát na panenku. Řiďte se proto pokyny výrobce nebo doporučeními, jež uvádíme výše.
Myslete také na to, že pro bavlněná trička a další úpletové textilie byste neměli volit ten nejvyšší stupeň. Šetrnější a lepší volbu často představuje program Suché do skříně (záleží však na konkrétním spotřebiči).
Pokud se budete řídit těmito pravidly, hrozby jménem srážení prádla v sušičce se v podstatě nemusíte obávat. Tak přejeme hodně úspěchů!
Jak správně sušit prádlo v sušičce