Láká vás v letních dnech vůně grilovaných pochoutek, která se line ze sousedovic zahrady? Podlehněte pokušení a staňte se i vy mistry grilu, a to klidně i v panelovém domě. Zapomeňte na doutnající dřevo nebo rozfoukávání uhlí – spolehněte se na elektrický gril, na němž připravíte ty nejlepší lahůdky. K teplým dnům prostě patří grilování, i vy to ještě letos stihnete rozpálit! Na trhu se dnes objevuje spousta druhů – kontaktní, vertikální, stojící atd. Přečtěte si náš článek, ve kterém vám poradíme, jak vybrat elektrický gril!
Teplé letní večery přímo volají po pořádné grilovačce! Ať už jste milovníci perfektně propečených steaků, nebo dáváte přednost lahodné sezónní zelenině, vrhněte se na grilování i vy. Že nemáte zahradu? Nezoufejte! S elektrickými grily můžete uspořádat grilování na balkoně nebo klidně u vás doma a nemusíte se obávat kouřových „efektů“ ani rozčílených sousedů. Jaký gril bude pro vás ten pravý? Jako první si rozmyslete úplně základní skutečnosti, jako například kde budete nejčastěji grilovat a kde chcete gril skladovat, jaký pokrm máte v plánu nejčastěji připravovat nebo kolik lidí budete hostit.
Na trhu najdete elektrické grily, které mají pouze jeden nevyměnitelný druh desek nebo se desky dají kombinovat. Rovná plocha slouží skvěle pro přípravu zeleniny, vajec, hub, krevet nebo jiných drobnějších kusů. Na žebrovaném povrchu nejlépe ugrilujete šťavnaté steaky. Při koupi myslete také na materiály, stěžejní jsou především ty u grilu s rovnými plochami.
Velkou výhodu představují vyjímatelné grilovací desky či vyjímatelný rošt, které jsou nejlepší na údržbu. Stačí je z grilu vyndat a opláchnout pod vodou (některé dokonce můžete umývat v myčce).
Co se týče konstrukce, neměla by grilu chybět odkapávací nádoba, do níž stéká mastnota a tuk. Odkapávací nádoba bude udržovat váš gril „v suchu“, čímž podporuje správnou přípravu pokrmů, prodlužuje životnost grilu a zjednodušuje péči o něj.
Důležitá veličina, která ovlivní chod vašeho grilu – příkon. Pohybuje se v rozmezí zhruba od 500 až po 2 200 W a obecně platí, že čím vyšší příkon bude váš gril mít, tím rychlejší bude rozehřívání a kratší doba přípravy.
Plánujete-li pořádat zahradní party, spolehněte se raději na gril s větší grilovací plochou, ať můžete všechny delikatesy servírovat vašim hostům najednou. V případě, že chcete gril pouze na večeře ve dvou, vsaďte naopak na menší gril s menší spotřebou energií.
Mezi mistrem a grilem musí přeskočit jiskra, proto je nutné nepodcenit výběr, tak vyberte ten nejlepší elektrický gril. Jaké vůbec existují typy? Tady jsou!
Na první pohled kontaktní grily lehce klamou tělem, jejich konstrukce někomu může připomínat velký toustovač, ale nenechte se zmást, uvnitř skrývají mnohem víc. Hladké, žebrované, grilovací plochy jsou téměř vždy z nepřilnavého povrchu, a tak si na domácí elektrický gril můžete dát cokoliv, co máte rádi – šťavnaté steaky, grilovanou zeleninu, ryby i křupavé panini, zkrátka najdou v kuchyni mnoho využití.
Na kompaktních grilech oceníte jejich skladnost a většina z nich se chlubí termostatem, díky němuž bude grilování hračka. A pokud zrovna nejste mistři grilu, nemusíte smutnit, některé modely se navíc vyrábí s automatickými režimy, které odhadnou teplotu i čas přípravy, a postarají se o to, aby nebyl spálen ani jeden pokrm.
Už jste někdy slyšeli pojem Raclette? Jedná se o druh švýcarského sýra, ale nejen to. Raclette je také švýcarský pokrm, který si již v dávných dobách připravovali pastevci na rozžhavených uhlících. Dnes už uhlíky nebudete potřebovat, na trhu totiž najdete speciální grily určené právě na raclette. Pro rakletovací grily jsou typické grilovací plotny, které jsou zpravidla vyrovnané minimálně do dvou pater.
Mohou být z přírodního kamene, teflonu, z kovových desek nebo například z lávového kamene. Na rozpálené plotny se pokládají malé pánvičky, v nichž se nyní připravují nejrůznější delikatesy od sýra po maso. Výhodou je, že díky dvěma patrům připravíte více druhů jídla najednou. Přesto se pyšní kompaktními rozměry a snadnou údržbou. Umístěte rakletovací elektrický gril na balkon a udělejte si nevšední večeři při západu slunce nebo jím třeba okořeňte rodinné oslavy.
U tohoto typu grilů už samotný název napovídá, co si pod ním zhruba můžete představit, nás hned napadá obrovská hostina se spoustou dobrého jídla. Stolní grily jsou totiž oblíbené pro jejich velkou grilovací plochu, na níž můžete připravit pohoštění pro všechny hosty na vaší party, a to i v zimě! Na termostatu nastavíte požadovanou teplotu a u některých modelů dokonce můžete vyměňovat grilovací desky. Po party vám navíc odpadne jedna starost, stolní grily se totiž velice jednoduše čistí, což oceníte při každé příležitosti.
Představte si krásný letní večer, po odpoledním koupání už všem vyhládlo a je čas na něco dobrého. Na zahradě vám skvěle poslouží také venkovní elektrický gril. Nejčastějším typem jsou stojící, z nichž vmžiku vykouzlíte domácí elektrický gril, a to díky oddělitelnému stojanu, jenž je většinou součástí balení. Mezi vybavením častokrát najdete poklop pro urychlení přípravy. Stojící elektrické grily vám ušetří čas, ať už s rozděláváním ohně či přikládáním briket a uhlí, a téměř 100% nahradí klasické zahradní grily. Na druhou stranu vás možná při prvním ochutnání překvapí absence typického „kouřového aroma“.
Máte rádi gyros nebo už dlouho sháníte elektrický gril na kuře? V tom případě pro vás bude vertikální gril to pravé!
Nevšední provedení s dokonalým otočným systémem zajistí rovnoměrné propečení ze všech stran. Skleněná dvířka vám umožní nahlédnout „pod pokličku“ a být svědky celé grilovací akce.
Ať už se pustíte do chystání špízů, gyrosu nebo celého kuřete, regulujte teplotu jednoduše na termostatu a skvělý výsledek bude zaručen!
U některých grilů si bere bezpečnost na starost tepelná pojistka, která se postará o to, aby se gril nepřehřál a nedošlo k jeho vznícení. Bezpečné grilování by mělo být vždy na prvním místě. Používáte-li elektrický gril na balkoně nebo doma, je potřeba být o to více opatrnější.
Každý šikovný gril má ve své výbavě regulaci teploty – praktickou funkci, díky níž chutnají pokrmy přesně tak, jak mají. Nestane se vám, že se gril rozehřeje až příliš a dobroty se vám zvenčí spálí, zatímco uvnitř zůstanou syrové. Pokud chcete, aby gril pracoval tak trochu za vás, vsaďte na modely s termostatem. Pak už stačí jen nastavit teplotu a čas a můžete se těšit na dokonale propečené steaky či jiné potraviny.
Především větší grily vám nabídnou také odkládací plochu. Jde o šikovnou pomůcku, kterou určitě oceníte například při odkládání nářadí na grilování nebo připravených jídel. Zkrátka s odkládací plochou budete mít vždy vše po ruce.
Asi nikoho nenapadne chytat se rozpáleného masa holýma rukama. Proto je nářadí na grilování jakousi nutností a obyčejná vidlička nemusí vždy pomoci. Kromě toho si ale můžete zpříjemnit grilovaní dalšími vychytávkami, jako například grilovacím stolem, ochranným obalem na gril, udící pistolí apod.
Vyberte si ten nejlepší elektrický gril a nezapomeňte grilování vyšperkovat parádním příslušenstvím!