Nechte se provázet hudbou na cestách či povzbuzovat při práci doma, nazvučte divokou oslavu, nebo se naopak zklidněte při relaxační koupeli. Poradíme vám, jak vybrat nejlepší přenosný Bluetooth reproduktor, který si s daným úkolem vždy hravě poradí.
O čem se dočtete:
Typy reproduktorů
Baterie a napájení
Připojení
Kvalita zvuku
Funkce, odolnost a příslušenství
Přenosné reproduktory si získaly oblibu uživatelů už před několika lety a nezdá se, že by se na tom mělo cokoli měnit. Koneckonců proč taky – jsou praktické, mohou hrát velmi kvalitně, a přitom nemusí být moc drahé.
Poradíme vám, jak vybrat nejlepší přenosný reproduktor. Podíváme se nejen na typické „kapesní“ modely, ale také na velké „party“ reproduktory. Pro potřeby našeho článku je totiž podstatné, aby reproduktor nebyl připojený pomocí kabelů do nějaké napevno umístěné Hi-Fi nebo počítačové sestavy, ale dal se kdykoli a kamkoli přenést. Vybírat pak budeme mimo jiné podle účelu, tedy jestli chcete hudební doprovod do kapsy, nebo ozvučit pořádnou party.
Přenosné Bluetooth reproduktory se liší velikostí, funkcemi, a pochopitelně také kvalitou zvuku.
Kde (a jak) budete hudbu poslouchat?
Není jeden „nejlepší Bluetooth reproduktor“ – optimální volba se liší v závislosti na tom, jak a kde chcete hudbu poslouchat. Od toho se odvíjí základní parametry, jako jsou velikost a hmotnost, design (a například odolnost) a samozřejmě výkon.
Například plochý reproduktor se lépe vejde do kapsy, repráček s poutkem či karabinou se dá prakticky zavěsit na batoh…
Co se výdrže týče, na jedno nabití by měl reproduktor vydržet ideálně alespoň 5 hodin, ale platí samozřejmě, že čím víc, tím líp.
Větší reproduktor na doma
Ne každý má doma vícekanálovou sestavu reproduktorů; ideálně ještě v každé místnosti, vzájemně propojenou a synchronizovanou přes systémy chytré domácnosti.
Přenosný reproduktor může být vynikající náhrada. Pokud chcete spíše „reprák na doma“, nemusíte se tolik omezovat velikostí a hmotností – stejně nejspíš bude primárně na jednom místě, a v případě potřeby doma těch pár kroků do vedlejší místnosti ujdete i s méně skladným repráčkem. Příležitostně není problém nosit těžší reproduktory ani ven.
Výhoda je jasná. Větší reproduktory – pokud jsou kvalitně vyrobené a mají dobré parametry – lépe hrají. Písničky znějí lépe, zvuk je totiž bohatší a čistší. Navíc zvládají lepší reproduktory při zachování stejně vysoké kvality hrát hlasitěji než jejich drobnější sourozenci.
Cena nemusí být nijak extrémní, ale na druhou stranu máte možnost připlatit si za kvalitu a koupit reproduktor, který hraje mimořádně dobře. V této kategorii už také doporučujeme zvážit reproduktory, jež se napájejí ze sítě, obzvlášť pokud ho chcete pouštět denně a dlouho.
Elegantní domácí přenosný reproduktor SONOS ERA 300 se napájí ze sítě.
Velký party reproduktor
Speciální kategorií jsou potom party reproduktory. Ty bývají opravdu velké (nejčastěji sloupové) a těžké, ale protože v jednom těle kombinují celou sestavu reproduktorů a nabízejí obrovský výkon, není pro ně problém ozvučit ani velký prostor plný lidí.
Jak je to tedy s tou přenosností? Některé party reproduktory mají nabíjecí baterii, takže jde de facto o „standardní přenosné Bluetooth reproduktory“, jen větší a těžší.
Ty nejlepší, největší a nejvýkonnější modely už ale často vyžadují připojení do zásuvky. Mezi „přenosné“ reproduktory je řadíme proto, že sice nehrají na louce bez elektřiny, ale jde o jednu věž s madlem, kterou snadno přenesete nebo převezete na dané místo.
To je hlavní výhoda a rozdíl oproti domácím kinům, počítačovým reproduktorům a Hi-Fi systémům, jež obvykle tvoří několik samostatných reproduktorů, které rozmístíte po místnosti a často je máte propojené dráty, takže přenosnost nepřichází v úvahu.
Design je tentokrát důležitý
Vzhled produktu je ve spoustě případů až druhořadý, prim hrají parametry. I u reproduktorů byste samozřejmě jako první měli procházet a třídit specifikace a funkce, ale na vzhledu tentokrát záleží.
Naštěstí vás můžeme potěšit. Přenosné reproduktory všech druhů a velikostí jsou v dnešní době natolik populární, že i designově máte z čeho vybírat. Pokud si chcete s přáteli ozvučit posezení někde v parku a hledáte výrazný reproduktor do kapsy, bez problémů seženete například plastový model v křiklavé barvě. Nebo chcete rovnou svítící party reproduktor? Či snad (abychom skočili do druhého extrému) retro vzhled, protože máte dům zařízený ve stylu 60. let? Nebo jste prostě a jednoduše konzervativní elegáni a chcete tradiční hranatou kombinaci kovu a dřeva? A co třeba designovka z prémiových materiálů a v originálních tvarech? Schválně se podívejte na naši aktuální nabídku – troufáme si ztvrdit, že si vybere každý…
Toužíte po originálním, luxusním vzhledu? Domácí bezdrátové reproduktory mohou vypadat i takto.
Nezapomeňte potěšit ratolesti
Pokud chcete potěšit svoje děti kvalitní hudbou, např. do dětského pokoje nebo na výlet, určitě sáhněte po přenosných reproduktorech pro děti. Vynikají hravým designem s prvky, které dětem zpříjemní každou chvíli. Některé mají dokonce i funkci karaoke, jako je například GoGEN Déčko, s mikrofonem či hlasovými efekty pro kreativnější děti.
Baterie, síťové napájení nebo kombinace?
Jak jsme říkali, velké párty reproduktory a některé výkonnější a lepší modely „klasických“ bezdrátových reproduktorů vyžadují připojení do elektrické zásuvky. Jinak je ale běžné napájení integrovanou dobíjecí baterií, bateriemi, případně velmi rozšířeným USB-C konektorem.
Kombinace bateriového a síťového napájení je pak ideální; vždy je nejlepší mít na výběr. Takové reproduktory vám nabízejí vysoký komfort „bez dobíjení“ při poslechu doma, ale pokud někam jedete, můžete si je bez problémů přibalit a vesele vyhrávat i tam, kde není zásuvka.
Možnosti připojení a jejich výhody
Naprostým základem a standardem je Bluetooth, které má obvykle dosah okolo 10 metrů. Přes něj reproduktor párujete například s mobilním telefonem či tabletem. V nových verzích jde o spolehlivé připojení, jež i „bez drátů“ nabídne nekompromisní kvalitu zvuku. Kromě verze zvažte, jestli od Bluetooth potřebujete něco extra – například aby se k reproduktoru mohlo připojit více uživatelů najednou. Jinak můžete počítat se všeobecnou bezproblémovou kompatibilitou.
Aktuálně je nejrozšířenější verze Bluetooth 5.0, která vám dopřeje velmi nízkou odezvu a krásný kvalitní přenos zvuku. Zvolit můžete i starší verze, jako je Bluetooth 4.0, ale když máte tu možnost, vyberte si co nejnovější verzi.
Hodit se může také NFC. Pokud ho reproduktor i váš telefon podporují, můžete je spárovat pouhým dotykem, resp. přiblížením, místo abyste zařízení propojovali přes menu a tlačítka.
Některé reproduktory také podporují jiné rozšířené bezdrátové standardy. Například majitelé zařízení Apple ocení podporu AirPlay, se kterou lze streamovat zvuk, nebo dokonce zrcadlit zařízení Apple na Apple TV. Hodit se také může připojení přes Wi-Fi, které je výhodné díky vyšším přenosovým rychlostem (potenciálně kvalitnějšímu streamování hudby) a lepšímu pokrytí. Nabízejí ho často například reproduktory značek SONOS, Sony, Bose, Philips, Technics či Bang & Olufsen a Bowers & Wilkins.
Bose Home Smart Speaker 500 láká na připojení Wi-Fi i možnost hlasového ovládání.
Specifickým, ale velmi užitečným parametrem je podpora multiroom řešení. Jde o soustavu reproduktorů, která má vlastní směrovač či základní jednotku spojující všechny repráky dohromady přes Wi-Fi a zároveň umožní připojit si k nim mobil či počítač. Tak budou hrát repráky najednou a vytvářet skutečný prostorový zvuk, a to klidně po celém dni.
Některé reproduktory spolu mohou vzájemně komunikovat, takže pokud jich máte více (popřípadě více různých, ale kompatibilních modelů), můžou hrát najednou a vytvářet opravdu prostorový zvuk, a to klidně po celém domě (samozřejmě bez drátů – True Wireless reproduktory nejenže bezdrátově přijímají signál ze zdroje hudby, ale ani při vzájemném propojení nevyžadují kabely).
Jde o nespornou výhodu nejen ve chvíli, kdy mají vaši přátelé stejný model, takže vám můžou pomoci ozvučit party, ale obecně kdekoli ve velkém prostoru, na který jeden reproduktor nestačí. Pozor jen na to, že reproduktory často nevyužívají žádný komunikační standard – propojit tak spolu někdy můžete jen zařízení jednoho výrobce, a to ještě jen některá.
Bezdrátové reproduktory samozřejmě často podporují i „drátové“ připojení. Nejčastějším vstupem je Aux-In, což je klasický 3,5mm jack, který ale neslouží jako výstup na sluchátka, nýbrž jako vstup. Stačí využít propojovací kabel a Bluetooth můžete klidně vypnout. Někdy také na reproduktoru najdete USB. U malých modelů jde zpravidla o zmíněný nabíjecí konektor microUSB (stejný jako u starších chytrých telefonů), ale někdy na reproduktoru najdete i klasický „velký“ USB konektor. Přes ten umí některé modely přehrávat hudbu například z USB flashdisku, jinde poslouží jako nabíječka pro váš smartphone.
A i když se před lety možná zdálo, že rádio je „z módy“, s příchodem nového vysílání DAB+ se to rozhodně změnilo. I váš reproduktor může chytat nové, chytré rádio, a platí to jak pro Bluetooth modely (např. JBL TUNER2), tak pro velké party reproduktory.
JBL Charge 5 potěší moderním nabíjecím konektorem USB Type-C, který najdete i na nových smartphonech.
Kvalita zvuku a nejdůležitější parametry
Při koupi jakéhokoli zařízení reprodukujícího zvuk, od sluchátek přes soundbary po přenosné reproduktory, je samozřejmě nejlepší, když si ho předem můžete poslechnout. To ale pochopitelně není vždycky možné (koneckonců tento text čtete na e-shopu). Naštěstí existují univerzální rady, jak kvalitu zvuku kvalifikovaně „odhadnout“ na základě parametrů, vlastností i informací od výrobce a o něm.
Drobný a lehký přístroj s malým reproduktorem nebude nikdy hrát tak dobře jako sloupový reproduktor se samostatným velkým wooferem.
Hodně také záleží na kvalitě použitých součástek. Je to až hrozivé zjednodušení, takže prosíme audiofily a experty na zvuk o prominutí, ale určitým ukazatelem může být i hmotnost. Není náhoda, že drahý a luxusní domácí přenosný reproduktor váží třeba 6 kilogramů, zatímco ten nejlevnější se vejde do několika stovek gramů. Záleží přitom nejen na materiálu samotných zvukových součástek, ale také na tělu přístroje.
Při výběru je opravdu hodně důležité, co od reproduktoru požadujete. I levný kousek za několik stokorun může hrát slušně. Můžete si přes něj pouštět relaxační hudbu při koupeli apod. Pokud jste milovníci kvalitního zvuku, sáhněte po větším, výkonnějším modelu. A pokud chcete rozjet party na dvoře u bazénu…
Ještě zmiňme jednu chytrou technologii – podporu prostorového zvuku. V předchozí kapitole jsme uvedli, že velkou místnost můžete ozvučit pomocí více vzájemně propojených reproduktorů, pokud spolu umí komunikovat. Vystačíte si ale i s jedním reproduktorem, pokud je dostatečně dobře vybavený. Např. Sony nabízí u modelu SRS-RA3000 podporu technologie 360 Reality Audio, která zvuku dodává efekt 3D. Nejenže si poradí se skladbami, jež obsahují data o poloze v prostoru, ale také umí náležitě upravit klasické stereozáznamy.
Některé přenosné reproduktory nabízejí i více druhů bezdrátového připojení, nejen Bluetooth.
Funkce navíc, odolnost a příslušenství
Reproduktor toho může umět víc než „jen“ dobře hrát. Koupel a bazén jsme v předchozích odstavcích nezmiňovali náhodou – spousta uživatelů u reproduktoru ocení odolnost proti vodě. Existují i vodotěsné Bluetooth reproduktory, jež plavou na hladině, ale obvyklejší je odolnost „jen“ proti stříkající vodě a polití. Každopádně platí, že i kdybyste se vyhýbali dešti a bazénům, je voděodolnost užitečná, pokud sháníte právě nějaký Bluetooth reproduktor do koupelny.
Stupně ochrany proti prachu a vodě
Jak poznáte, jestli si reproduktor můžete hodit do bazénu a plavat za zvuku hudby, nebo je odolný nanejvýš proti pocákání? Obvykle výrobci uvádějí stupeň krytí, který tvoří značka IP (z anglického ingress protection) a dvě číslice. První udává ochranu před prachem, druhá před vodou. Nejčastěji narazíte na tyto hodnoty (seřazeny od nejmenší ochrany po nejvyšší):
• IPX4: Ochrana před pocákání vodou
• IPX5: Ochrana před tryskající vodou (vydrží průtok 12,5 l/min po dobu nejméně 3 minut ze vzdálenosti 3 metry)
• IP56: Částečná ochrana před prachem a intenzivně tryskající vodou (vydrží průtok 100 l/min za stejných podmínek)
• IPX7: Ochrana při ponoření do až 1m hloubky po dobu až 30 minut
• IP57: Částečná ochrana před prachem a ochrana při ponoření do až 1m hloubky po dobu až 30 minut
• IP67: Ochrana před vniknutím prachu a při ponoření do až 1m hloubky po dobu až 30 minut
• IP68: Za určitých podmínek možnost trvalého ponoření pod vodu
• IP69: Odolnost i proti natlakované vodě
JBL Charge 5 je dostupný v mnoha barvách. Odolá vodě, vydrží na jedno nabití hrát až 20 hodin a dobije vám telefon.
Užitečným doplňkem také může být mikrofon. Zaprvé můžete přes Bluetooth telefonovat pomocí handsfree, zadruhé mohou některé modely podporovat hlasové ovládání.
U party reproduktorů bývá často součástí výbavy LED osvětlení. Zpravidla máte na výběr několik různých efektů, některé značky dokonce k reproduktoru nabízejí mobilní aplikaci, přes který můžete ovládat nejen zvuk, ale právě i světla. Každopádně se hodí zjistit si předem, jestli se dá party osvětlení také úplně vypnout. A když už jsme u ovládání, zvažte ještě, jestli byste nevyužili podporu hlasových asistentů. Ty vám často umožní propojit inteligentně celou domácnost, takže spousta uživatelů ocení, pokud se i reproduktor přidá k ostatním chytrým zařízením.
Party reproduktor Sony MHC-V73D
Zmiňovali jsme Aux-In vstup. Některé reproduktory mají také klasický sluchátkový výstup. Mohlo by se to zdát nadbytečné (proč neposlouchat rovnou z mobilu?), ale nové mobilní telefony už občas sluchátkový konektor nenabízejí, takže reproduktor může být chytrá náhrada adaptérů.
Na závěr stojí za zmínku, že Bluetooth reproduktor je sice sám o sobě příslušenstvím, ale i k němu můžete ještě něco potřebovat. Už jsme zmínili audio propojovací kabely, hodit by se mohla i náhradní nabíječka, pokud jde o model napájený přes USB.
Funkce, která vám nesmí uniknout, je i Chromecast – díky této technologii můžete bezdrátově sdílet hudbu z mobilu, tabletu či notebooku do reproduktoru. Jde o velmi jednoduché a praktické řešení.
***
Bezdrátový reproduktor může využít opravdu každý – doma si na něm může pouštět písničky teenager i babička. Stejně tak platí, že s dobrou hudbou utíká lépe i ta nejdelší cesta. Doufáme, že jsme vám výběr trochu usnadnili.