OLED, neboli organické světelné diody (Organic Light Emitting Diode), nabízí tu nejvyšší kvalitu obrazu, rychlejší odezvu a nižší spotřebu energie. Zajímá vás, jak OLED technologie funguje a čím se liší od běžných televizorů? Pak jste na správném místě.
OLED je zobrazovací technologie, kterou nalezneme v těch nejlepších televizorech, které trh momentálně nabízí. Abyste však pochopili, jak OLED technologie funguje, je třeba nejprve pochopit, jak se tvoří obraz v LCD televizorech.
LCD televizory jsou v současnosti nejrozšířenějším typem displeje. K dosažení jasu potřebují externí zdroj světla – podsvícení. Nad ním se nachází vrstva tzv. tekutých krystalů, které pomocí elektřiny buď propouští nebo blokují veškeré světlo. Nad tímto podsvícením jsou pak umístěny barevné filtry (červené, zelené a modré), které vytváří jednotlivé barevné pixely na obrazovce.
Zobrazení barev na LCD panelu.
Jelikož LCD displeje k dosažení jasu využívají podsvícení, je obraz osvětlen stejným jasem po celé ploše panelu. Vzhledem k tomu, že osvětlení vytváří světlo za LCD displejem, nikoliv samotná vrstva LCD, tak v určitých situacích dochází k "prosakování" světla do sousedních pixelů. Výsledkem je efekt zvaný "blooming", kdy světlo z jasných částí obrazu proniká i do černých oblastí.
Jak se tvoří obraz v LCD televizoru (zdroj: flatpanelshd.com)
OLED je zkratka pro "Organic Light Emitting Diode" (organická světelná dioda). Přemýšlíte, co může být na diodách "organického"? Uvnitř panelu před skleněnou obrazovkou totiž najdeme organické diody, které po zavedení stejnosměrného napětí vyzařují vlastní světlo.
Zobrazení barev na OLED panelu – široký barevný rozsah je zachován v celém rozsahu jasu.
Aby se toto napětí dostalo ke správnému subpixelu, jsou tyto organické emitory napájeny přes vodivou vrstvu z kovové katody. Na druhé straně se nachází anoda, ve které nalezneme tzv. elektronové díry. Ty jsou přenášeny přes speciální organickou vrstvu až do jednotlivých subpixelů. Elektrony tak proudí z katody do vodivé vrstvy a poté do samotného organického materiálu, který se v důsledku toho rozsvítí. Tyto buňky se pak následně propojí pomocí aktivní či pasivní matice a OLED displej je na světě.
Zobrazení černé barvy na OLED panelu
Jedná se tak o zcela jinou technologii, než s jakou pracují LED TV. Narozdíl od LED televizorů, které využívají plošné podsvícení, obraz na OLED televizoru vytváří samotné pixely, které produkují světlo. Díky tomu OLED technologie dokáže ovládat každý bod obrazovky. V případě potřeby černé barvy tak může jednotlivé body zcela vypnout, díky čemuž získáte skutečně černý obraz. To oceníte zejména v při sledování napínavých hororů, akčních nočních scén nebo při hraní her.
Jste na lovu nového herního televizoru? Přečtěte si, co by měl váš televizor splňovat v článku Sony radí: Jak vybrat herní televizi.
Jak se tvoří obraz v OLED televizoru (zdroj: flatpanelshd.com)
OLED televize nabízí hned několik významných benefitů. Tím hlavním je nekonečný kontrast, vysoký gamut a věrné zobrazení barev. Kvalita podání barev přitom zůstává skvělá i při tom nejnižším jasu. V porovnání s LED televizory tak OLED nabízí nejen lepší barvy, ale i vylepšené detaily a textury.
Společně s vysokým kontrastem a širokým spektrem možností nastavení jasu nabízí OLED TV i perfektní zobrazení HDR. OLED televize mají navíc zpravidla i rychlejší odezvu, což oceníte zejména při hraní her.
Díky jednodušší struktuře obrazovky lze navíc OLED televizory vyrobit v tenčím a minimalističtějším provedení. Tenčí rámečky také zajistí, že veškerou pozornost budete moct věnovat samotnému obrazu bez rušivých okrajů. Dokonce i při pohledu z širokých úhlů zažijete neuvěřitelnou úroveň černé a jasu, ať už sedíte na jakémkoliv místě.
OLED televize přináší skvělou barevnost, kontrast, lepší kvalitu obrazu, rychlejší odezvu a nižší spotřebu energie. Obrazovku navíc můžete sledovat až v úhlu 170 ° ve stále perfektní kvalitě obrazu.
Televizory od Sony obecně patří k těm nejlepším, jaké dnešní trh nabízí. Vynikají nejen kvalitou obrazu a špičkovým designem, ale i skvělou připraveností pro herní konzole nové generace. OLED modely pak celý divácký zážitek ještě umocňují. OLED panel ve spojení s unikátním procesorem Cognitive Processor XR a technologií XR OLED Contrast upravuje obraz pro ještě dokonalejší výsledek.
Když se spojí panel OLED s revolučním procesorem Cognitive Processor XR a technologie XR OLED Contrast.
Stvořena pro zábavu | Nejrealističtější obraz |
Televize Sony XR-65A80L | Televize Sony XR-65A95L |
Úžasný obraz a fenomenální zvuk jistě ocení nejen sportovní fanoušci, ale také hráči her. Řada A80L vás pohltí nepřekonatelným kontrastem a vždy ostrými detaily. | Televize, která nedělá kompromisy. Řada A95L vás nadchne nejširší paletou barev, která zajišťuje ten nejrealističtější obraz. Zažijte zvuk jako z kina a buďte neporazitelní v každé hře! |
Dostupná ve variantách: |
Dostupná ve variantách:
|
Stejně jako každá nová technologie, jsou i OLED televizory dražší než klasické LCD. Tím hlavním důvodem je, že se stále jedná o relativně novou technologii a výroba samotných televizorů je poměrně náročná. OLED televize využívají organický materiál, který se obtížně vyrábí a jeho výroba je tak dražší.
Životnost OLED televizorů je velké téma, ohledně kterého panuje hodně dohadů. Zkušenosti běžných uživatelů však ukazují, že televize vydrží dlouhé roky používání bez viditelné ztráty kvality obrazu.
OLED technologie: černá bude opravdu černá
Sony radí: Jak vybrat herní televizi
VRR je tady! Sony vydává aktualizaci pro Sony Bravia XR 2021