Sušičky potravin se stávají velmi častým a oblíbeným pomocníkem v domácnostech. Jsou užitečné nejen pro zdravé stravování, ale také pro prodloužení trvanlivosti potravin. Sušení potravin představuje nejlepší a nejzdravější způsob, jak uchovávat vitamíny bez konzervačních látek. Takovou šetrnou úpravou totiž nedochází ke ztrátě vitamínů, cenných živin a dalších prospěšných látek.
Sušička na ovoce je také nepostradatelným pomocníkem pro domácnosti orientující se na zdravé stravování, které se v poslední době těší velké oblibě. Můžete si tak připravit např. lahodné zeleninové chipsy úplně bez tuku. Majitelé zahrad navíc ocení další způsob, jak zpracovat domácí úrodu ovoce a zeleniny. Hitem poslední doby jsou tzv. ovocné kůže/pláty/rolky. Využití najde sušička potravin také v domácnostech všech nadšených houbařů.
Velkou výhodou sušiček potravin je nejen to, že v nich zpracujete prakticky všechno, co vám vyrostlo na zahrádce. Sušit lze také již zmíněné houby, bylinky, vyzkoušet můžete i sušení masa nebo rajčat. Moderní přístroje navíc umožňují sušit též těstoviny, nudle, vyrobit jogurt nebo müsli tyčinky, dokonce vám bude užitečná na kynutí těsta či přípravu kvásku.
Všeobecně se traduje, že pro menší rodinu nebo příležitostné sušení vám vystačí levnější sušička s maximálně šesti pláty. Pokud však plánujete sušit často a ve velkém, máte spoustu zahradní úrody, pak oceníte sušičku mající kolem 10 plátů. Vezměte však v potaz také velikost jednotlivého plata nebo možnost síta dokoupit.
Rozlišujeme tři typy kuchyňských sušiček:
Kulaté (také kruhové) sušičky potravin mají motor umístěn ve spodní části. Při sušení horký vzduch stoupá nahoru, což může vést k nerovnoměrné distribuci tepla. Dochází k tomu, že potraviny ve spodní části jsou rychleji vysušené, než je tomu v případě horních pater. Kvůli nerovnoměrnému proudění teplého vzduchu je potřeba čas od času sušicí plata prohodit. Vzhledem k tomu, že jsou jednotlivá plata naskládána na sobě, musíte je nejdříve všechny vytáhnout a poté vyměnit.
Výhodou kulatého modelu je zejména to, že ve většině případů lze jednotlivá síta dokoupit a libovolně přidávat. Jako nevýhodu bychom mohli označit hrozbu odkapávání šťávy a jejího zatečení do motorové jednotky. V tomto případě dbejte na přítomnost speciálního tácu, případně možnost dokoupení sušicích vložek vhodných právě pro šťavnatější potraviny.
U kulatých modelů lze přidávat nebo odjímat jednotlivá síta.
Hranatá (též policová) sušička na ovoce zajistí rovnoměrnou distribuci tepla. Topné těleso se nachází na boku, teplý vzduch tak má větší možnost horizontálně proudit ke všem potravinám. Tento způsob sušení je pohodlnější, není nutné jednotlivá plata přehazovat. Při sušení v hranaté sušičce dokonce nemusí být uvnitř všechna plata, takže můžete vložit dovnitř i větší kusy potravin. Nevýhodou zde může být to, že tento model neumožňuje doplňovat sušicí plata.
Posledním typem je INFRA sušička. K sušení využívá INFRA záření, které se dá přirovnat ke slunečním paprskům, jen s výjimkou toho, že na potraviny nepůsobí nebezpečné UV záření. Výhodou INFRA sušiček na potraviny je rychlejší sušení a zachování více vitamínů, minerálů a vlákniny než u běžného sušení.
Kvalitní zpracování sušičky na ovoce je zárukou mnohaleté výdrže i při každodenním zatížení. U plastového provedení se mějte více na pozoru. Obecně lze říci, že plastové sušičky na ovoce bývají levnější, sušičky vyrobené z kovu (nerezu) naleznete především ve vyšších cenových kategoriích.
Rozdíly jsou také v jejich hmotnosti. Kruhové sušičky vynikají menší hmotností, u těch hranatých se může váha vzhledem k bytelnější konstrukci pohybovat od pěti kilogramů nahoru, což může trochu znesnadnit manipulaci s přístrojem.
Příkon sušičky ovoce se uvádí ve wattech, obvykle jde o hodnotu 200 až 800 W. Pozor, nepleťte si příkon s výkonem! Příkon udává množství energie, které přístroj potřebuje ke svému provozu. Vyšší příkon tedy znamená také vyšší spotřebu energie, zkracuje se však doba sušení.
S příkonem se pojí také výkon sušičky, který vyjadřuje, za jak dlouhou dobu zvládne přístroj svoji práci. Hodnoty výkonu se v této kategorii pohybují od 250 do cca 1 000 W.
K praktickým vychytávkám, které vám sušení usnadní, patří především bezpečnostní tepelná pojistka, časovač nebo přednastavené automatické programy. Za velmi důležitý benefit také považujeme regulaci teploty, díky níž bude každý usušený kousek vypadat a chutnat přesně tak, jak má. Na jakou teplotu a jak dlouho sušit houby, jablka nebo třeba bylinky, se dozvíte v článku Jak sušit potraviny.
Sušička potravin je poměrně jednoduchý domácí spotřebič, ke kterému výrobce nenabízí žádné velké množství doplňků. Z čeho si lze vybrat, jsou další sušicí plata, kterými si sušicí plochu zvětšíte. Jak již bylo zmíněno, dokupovat plata je možné pouze u modelů, u kterých se motor nachází ve spodní části přístroje, což se týká zejména sušiček kulatého tvaru.
Při navyšování plat je potřeba vzít v úvahu také to, že vrstvení může znamenat i delší dobu sušení. To se tím pádem může stát zdlouhavým a neekonomickým. Dodržujte proto výrobcem doporučený počet plat. Dokoupit ve většině případů lze také podnosy s menšími oky, které jsou vhodné např. pro sušení bylinek.
Velmi důležitá je také údržba sušičky na ovoce. Pravidelným čištěním prodloužíte nejen její životnost, ale předejdete i množení nežádoucích bakterií, takže tento krok rozhodně neopomíjejte. Po použití sušičku otřete navlhčeným hadříkem s jemným mycím prostředkem, stejně tak i jednotlivá sušicí plata.
Velkou výhodou u některých modelů je možnost vložit jednotlivá plata do myčky na nádobí. Základní desku s přístrojem čistěte pouze vlhkým hadříkem. Údržbu provádějte na přístroji odpojeného z elektrické sítě a až poté, co úplně vychladne. Nezapomínejte také přístroj správně skladovat. Ideální jsou suché a čisté prostory, naprosto nevhodná jsou vlhká a prašná místa.
Některé modely jsou vybaveny časovačem, který zvukově upozorní na uběhnutou dobu sušení nebo rovnou dochází k vypnutí spotřebiče. Určitě oceníte také speciální programy pro sušení specifických druhů potravin, které mají správnou dobu a teplotu sušení již naprogramovanou. Důležitý je také výkon, který se u sušiček potravin pohybuje v rozmezí 200–700 W, což pro sušení v běžném rozsahu stačí. Profesionální přístroje se mohou pochlubit výkonem kolem 1 000 W.
Samostatná sušička na maso neexistuje, nicméně k tomu můžete využít vaši klasickou sušičku na potraviny. Pro sušení masa, známého ve světě jako „jerky“, oceníte především modely hranatých tvarů sušiček. Celý proces sušení masa v sušičce je relativně snadný, skvěle se na to hodí maso hovězí, zvěřinové nebo rybí.
Zvolte libové maso s co možná nejmenším množstvím tuku, protože čím vyšší je obsah tuku v mase, tím kratší je poté jeho trvanlivost po vysušení. Konkrétní tipy, jak maso v sušičce připravit, se dočtete v našem článku.
Sušičky potravin výborně poslouží i pro sušení masa, nepotřebujete žádný další speciální přístroj.
Sušte pouze čerstvé plody (bez známek hniloby), které si díky tomu uchovají více cenných živin.
Pokud nechcete, aby ovoce zhnědlo, namočte ho do vody s trochou citronové šťávy.
Dobré je také plody blanšírovat – krátce povařit ve vodě nebo v páře. Nezmění vzhled a uchovají si svou přirozenou chuť.
Ovoce a zeleninu zbavte všech nejedlých částí, pecek apod.
Krájejte na plátky o síle 0,5–1 cm.
K sušení bylinek používejte tác s malými mezerami. Během sušení totiž výrazně zmenší svůj objem a hrozí jejich propadnutí mezi pláty.
Sušička ovoce ETA Vital Air II 2302 90000 nabízí 10 sušicích sít a k tomu 2 síta na bylinky, což je rozhodně nadstandardní kapacita. Navíc umožňuje nastavení teploty v rozmezí 35–70 °C.
Chcete potěšit své příbuzné či blízké přátele milým, zdravým dárkem? Připravte jim dárkový balíček plný vitamínů. Směs domácího sušeného ovoce navrstvěte do pěkné sklenice, doplňte oříšky, ozdobte stužkou s vlastnoručním přáním a během chvilky máte připravený krásný jedlý dárek, který jistě ocení každý správný mlsoun.
Jak sušit potraviny v sušičce ovoce